Yargıtay Başkanı Cirit: Protokol gereği icabet ettim 2019

Yargıtay Başkanı Cirit: Protokol gereği icabet ettim 2019
23.08.2019

Yargıtay Başkanı Cirit: Protokol gereği icabet ettim 79

Yargıtay Başkanı Cirit: Protokol gereği icabet ettim

09:07 31.05.2019(Güncellendi 09:24 31.05.2019)URL'yi kısaltın

Yargıtay Başkanı İsmail Cirit, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör ile birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın gezilerine katılmasını eleştiren muhalefete "Protokol gereği davete icabet ettim. Yorumlar insani değil" yanıtı verdi.

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit
© AA / Özge Elif Kızıl
Hürriyet'ten Mesut Hasan Benl'nin haberine göre, Cirit'in açıklaması şöyle:

"Asılsız haberlerde bahse konu edilen gezilere ve toplantılara katılmam, resmi kurum ve kişilerce, temsil ettiğim makam nedeniyle devlet protokolünün gereği olarak şahsıma yapılan davetlere icabet etmekten ibaret olup, gezi ve toplantılara yönelik yapılan haber ve yorumlar insani ve vicdani olmaktan uzaktır. Bu resmi gezi ve programlarda devletimizi ve milletimizi temsil edenlerle birlikte olmak son derece doğal karşılanmalıdır. Bu gezi ve programlarda gurur ve onurla temsil ettiğim Yargıtay'a zarar verici bir hareket sözkonusu değildir."

'YASAL YOLLARA BAŞVURACAĞIM'

"Kırşehirli Danıştay Başkanımızın çok arzu ettiği kız yurdu müjdesinin Sayın Cumhurbaşkanı tarafından verilmesinde Danıştay Başkanımızın sevincine ortak olmayı bu derece saptırmayı anlamakta zorluk çekmekteyim. Kurumumuzu yıpratma ve kamuoyunda algı oluşturma amacını güden bu haber ve yorumların devam etmesi halinde yargının saygınlığını korumak amacıyla gereken yasal yollara başvuracağımı tüm kamuoyunun bilgilerine sunar, asılsız haberlerin takdirini kadirşinas halkımızın yüksek öngörüsüne bıraktığımı belirtmek isterim."

‘GÖREVDEN AYRILMAYA DAVET EDİLSİNLER'

Ankara Barosu avukatlarından Sedat Vural ise dün Danıştay ve Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu'na birer dilekçe verdi. Vural, iki başkanın, yargı bağımsızlığına gölge düşürecek davranışlarda bulundukları gerekçesiyle, haklarında disiplin sürecinin işletilerek, 'görevinden ayrılmaları davetinde bulunulmasını' talep etti.

Zühtü Arslan
© AA / Arşiv
ESKİ BAŞKAN: KAÇINMAK GEREKİR

"Eski Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, yüksek yargı başkanlarının, Cumhurbaşkanı'nın gezilerine katılmasını şöyle değerlendirdi: "Yargı bağımsızlığı, tarafsızlığı, kuvvetler ayrılığı ilkesinin vazgeçilmez temel ilkeleridir. Bunlara gölge düşürecek davranışlardan kaçınmak gerekiyor. (Yüksek yargı başkanlarının Cumhurbaşkanı ile gezisi yargı bağımsızlığına gölge düşürecek bir davranış mı, sorusu üzerine) Onu toplum değerlendirsin. Eleştirildiğine göre demek ki bu tür davranışlardan kaçınmak gerekiyor."

'HİYERARŞİK BAĞ OLMAZ'

"Yasama, yargı, yürütme; bunların birbirine üstünlüğü yoktur. Bu güçleri temsil eden güçler arasında hiyerarşik bir bağ sözkonusu olamaz. Kendi başkanlığım sırasında çok yerden davet geliyordu. Hassasiyet gösterdim, yargı bağımsızlığına, tarafsızlık ilkesine gölge düşmesin, toplum yanlış algılamasın diye. Ben mesela sporun içinde olan bir kişi olduğum halde, 20 sene Tahkim Kurulu Başkanlığı yaptım. Spor ile ilgili konularda bile hassasiyet göstermeye çalıştım. Yargıya gölge düşmesin diye.

Yargıtay Başkanı Cirit: Protokol gereği icabet ettim 2019

Yargıtay Başkanı Cirit: Protokol gereği icabet ettim 2019

Related news

 • Çok Zarif Sıralı İğne Oyası Modeli Yapılışı Videolu Açıklamalı
 • Tatlı Hayat 105.Bölüm izle
 • V Yakalı Bayan Kazak Modeli
 • Yemek Kitabı Abur Cubura En Güzel Alternatifler
 • Kışlık Domates Sos

 • Yargıtay Başkanı Cirit: Protokol gereği icabet ettim 51

  Yargıtay Başkanı Cirit: Protokol gereği icabet ettim


  Yargıtay Başkanı Cirit: Protokol gereği icabet ettim 7

  Yargıtay Başkanı Cirit: Protokol gereği icabet ettim 74

  Yargıtay Başkanı Cirit: Protokol gereği icabet ettim 70

  Yargıtay Başkanı Cirit: Protokol gereği icabet ettim 55

  Yargıtay Başkanı Cirit: Protokol gereği icabet ettim 66

  Yargıtay Başkanı Cirit: Protokol gereği icabet ettim 1

  Yargıtay Başkanı Cirit: Protokol gereği icabet ettim 84

  Yargıtay Başkanı Cirit: Protokol gereği icabet ettim 44

  Yargıtay Başkanı Cirit: Protokol gereği icabet ettim 58

  Yargıtay Başkanı Cirit: Protokol gereği icabet ettim 3