Yaşlılık Lekeleri Nasıl Yok Edilir: Yaşlılık Lekelerine Çözüm 2019

Yaşlılık Lekeleri Nasıl Yok Edilir: Yaşlılık Lekelerine Çözüm 2019
Yaşlılık Lekeleri Nasıl Yok Edilir: Yaşlılık Lekelerine Çözüm


Yaşlılık Lekeleri Nasıl Yok Edilir: Yaşlılık Lekelerine Çözüm

Yaşlılık lekelerine çözüm

Yaşlılık lekelerine çözüm

Cilt yapısı vücutta yaşlanan etkilerini gösteren ilk alanlardan biridir. Yaşın ilerlemesi ile citte üretilen kolajen ve elastin azalır. Bu da ciltte kırışıklıklara, sarkmalara ve cilt lekelerine neden olur. Bu lekelere yaşlılık lekesi denir. Yaşlılık lekesi için kozmetik ürünlerin yanı sıra doğal maskeler de kullanılabilir.

Yaşlılık lekesi nasıl geçer: Yaşlılık lekeleri için maske tarifleri:

1 – Yaşlılık lekelerine kesin çözüm: Ayran:

Limon suyu ile aynı mantıkta etki eden ayran da içerisindeki bileşenler ile yavaşça derideki pigment hücreleri üzerinde etki göstererek güneş ışınlarının verdiği hasarı azaltır. Bunu peeling etkisi ile sağlar. İçerisinde limondaki sitrik aside benzeyen laktik asit bileşeninden bolca bulundurması peeling etkisi sağlamasının temelidir.

Küçük bir pamuk topağı ayranın içerisine daldırılarak ıslatılır ve yaşlılık lekeleri bu pamuk topağı ile güzelce silinir. Bölge ayranlı bir şekilde yaklaşık 15 dakika kadar bekletilir ve sonrasında bol su ile durulanarak temizlenir.

Etkili sonuçlara ulaşılabilmesi için bu yöntemin her gün ya da 2 günde bir uygulanması gerekmektedir.

Not: Yağlı cilde sahip kişiler yağlılık durumuna karşı etkili olması için bu yöntemi 1 çay kaşığı limon suyu ile beraber uygulayabilir.

Daha etkili olması için beyazlatma etkisi olan domatesi suyu da kullanılabilir. Yaklaşık 4 çay kaşığı domates suyu ayranın içerisine eklenerek karıştırılır ve bu karışım kullanılırsa daha güçlü bir beyazlatma etkisi ile daha kısa sürede yaşlılık lekelerinden kurtulmak mümkün olabilir.

İstenen sonuçlar elde edilene dek bu yöntem her gün ya da 2 günde bir uygulanabilir.

2 – Yaşlılık lekelerine kür: Limon suyu:

Limon suyu ciltteki birçok leke türünün ortadan kaldırılması için başvurulan bitkisel ürünlerden bir tanesidir. Limon suyundaki asidik içerik yaşlılık lekelerinin görünümünün zamanla solmasını sağlar. Bu etkideki temel unsur içerisindeki sitrik asittir.

Limonun suyu sıkılır ve bu su bölgenin üzerine sürülür. Bu şekilde yaklaşık 30 – 45 dakika beklenir ve sonrasında bölge sıcak su ile durulanarak temizlenir. Eğer kişi rahatsız olmayacaksa bölgeyi durulamadan limon suyunun cilt tarafından tamamen emilene kadar bölgede kalması sağlanabilir. Özellikle bu yöntemin gece uyumadan önce uygulanması önerilmektedir.

En etkili sonuçların elde edilebilmesi için yaklaşık 2 ay boyunca her gün bu yöntemin 1 ya da 2 kez uygulanması gerekmektedir.

Limon suyu cildi güneş ışınlarına karşı daha duyarlı yapacağı için güneşe çıkmadan önce ciltteki limon suyunun tamamen kuruduğundan emin olunması gerekmektedir. Aksi takdirde cilt üzerinde daha fazla leke oluşumu, hafif yanıklar ve döküntü gibi belirtiler gözlemlenebilir.

Not: Hassas bir cilde sahip olan kişilerin asidik özelliği kuvvetli olması nedeniyle limon suyunu doğrudan kullanmaması önerilir. Bunun yerine limon suyunun su, gül suyu ya da bal ile seyreltilerek kullanılması gerekmektedir. Hassas cilde sahip olanların limon suyunu kullanması durumunda ciddi tahriş ve döküntü durumları gözlemlenebilir. Bu tip belirtiler gözlemleniyorsa yöntemin bir daha uygulanmaması ve acilen doktora başvurulması şarttır.

3 – Yaşlılık lekesine ne iyi gelir: Hint yağı:

Cilt hastalıklarının tedavisinde oldukça yaygın bir şekilde kullanılan bir diğer bitkisel ürün ise Hint yağıdır. Hint yağı cilt hastalıkları ile beraber sayısız iç hastalığın tedavisinde de oldukça etkilidir. Genellikle seyreltilerek kullanılması gereken bitkisel yağlara nazaran zeytinyağı gibi Hint yağı da seyreltilmeden kullanılan ve hatta diğer seyreltilmesi gereken bitkisel yağları seyreltmek için de kullanılan bir bitkisel yağdır. Kullanımı ise son derece basittir. Sabah uyandıktan hemen sonra 1 kez ve gece yatmadan önce de 1 kez olmak üzere günde 2 kez uygulanması gerekir. Düzenli olarak 2 ay boyunca uygulanması ile gözle görülür sonuçlar elde edilecektir.

Notlar: Kuru cilde sahip kişilerin cildinin zarar görmemesi ve nemlendirilerek normal yağ seviyesine kavuşması için Hint yağı ile aynı miktarda zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, badem yağının karıştırılarak aynı yöntemle kullanılması gerekmektedir.

4 – Yaşlılık lekeleri için krem: Ev yapımı yoğurt ve bal kremi:

Bal ve yoğurdun eşit miktarlarda geniş bir kasenin içerisinde karıştırılması yaşlılık lekelerinden kurtulmak için etkili olacak bir kür elde etmeyi sağlar. Bu karışım düzenli olarak kullanıldığı takdirde ciltteki lekelerin zamanla solarak yok olması, lekelenen bölgenin zamanla cilt olarak yenilenmesi sağlanır. Elde edilen karışım hafif bir masaj ile sorunlu bölgeye uygulandıktan sonra 15 – 20 dakika kadar beklenir. Bu süreç içerisinde karışım cilt tarafından yeterince emilecektir. Bekledikten sonra temiz sıcak su ile bölge durulanarak temizlenir. En iyi sonuçların elde edilmesi için yöntemin günde iki kez tekrarlanması gerekmektedir. Düzenli olarak uygulanması ile 1 – 2 ay içerisinde olumlu sonuçlar elde edilecektir.

5 – Yaşlılık lekelerine doğal çözümler: Ananas:

Ananas, içerisinde bulundurduğu brome adındaki bir enzim sayesinde cilt üzerinde pigment hücrelerinin üretimini destekler. Bu etkisi ile beyazlatma özelliği oluşan ananas, özellikle yaşlılık lekelerinden kurtulmak için ideal bir bitkisel üründür.

Taze ananas kabukları soyulduktan sonra bir mutfak robotu yardımı ile lapa kıvama gelene kadar ezilir ve karıştırılır. Elde edilen ananas lapası sorunlu bölge üzerine sürülür ve bu şekilde yaklaşık 30 – 45 dakika kadar beklenir. Etkili sonuçlara ulaşılması için bu yöntemin her gün 1 ya da 2 kez olmak üzere 2 ay boyunca uygulanması gerekmektedir.

6 – Yaşlılık lekeleri için bitkisel yağlar: Sandal ağacı yağı:

Çok fazla adı duyulmayan bir bitkisel yağ olan sandal ağacı yağı, günümüzde çok sık kullanılmasa da eski zamanlardan günümüze dek birçok hastalığın ve özellikle de cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. İçerisindeki bileşenleri sayesinde antiseptik ve antioksidan etki gösteren sandal ağacı yağı, topikal olarak seyreltilmiş haliyle kullanılabilir ve son derece etkilidir.

Sandal ağacı yağının yaşlılık lekelerini çıkarmaya yarayan ve aynı zamanda anti-aging özellikler gösteren etkileri onu ideal bir bitkisel ürün haline getirir.

Eşit miktarlarda gül suyu ve sandal ağacı yağı karıştırılır. Ardından içerisine yarım oran limon suyu eklenir ve karıştırmaya devam edilir. Üzerine hamur kıvamı elde edilene kadar yulaf unu eklenir. Elde edilen hamur kıvamındaki karışım lekelerin bulunduğu bölgeye uygulanarak 20 – 30 dakika beklenir ve bekleyişin ardından bölge bol su ile durulanarak temizlenir.

Alternatif olarak farklı bir karışımla da aynı yöntem uygulanabilir. 1 çorba kaşığı zeytinyağı ya da badem yağı ile 3 – 4 damla sandal ağacı yağı küçük bir kasenin içerisinde güzelce karıştırılır. Bu karışım lekelerin bulunduğu bölgeye 15 dakika boyunca masaj yaparak uygulanır. Ardından hafif yapılı bir şampuan ve bol su ile bölgenin temizlenmesi ve kurulanması gerekmektedir.

Tüm bu bitkisel tedavi yöntemleri oldukça etkili ve yan etkileri olmayan yöntemlerdir. Ancak doğru şekil ve yöntemle uygulanmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde zararlı sonuçlar görülebilir. Bunun yanı sıra olumsuz etkilerin görülebileceği bir diğer durum kişinin kullanılan malzemeye alerjisi olması ya da son derece hassas bir cilde sahip olmasıdır. Tüm bu etkenlerden dolayı asla %100 yan etkisiz olduğu, zararsız yöntemler olduğu söylenemez. Bu tip komplike durumlarda ciltte kızarıklık, tahriş, döküntü ve yanma gibi belirtiler görülüyorsa yöntem bir daha uygulanmamalı ve var olan karışım ile beraber mutlaka doktora başvurulmalıdır. Yaşlılık lekeleri lazer tedavisi ile de azaltılabilir. Bu tedaviler anında çözüm sunar. Yaşlılık lekeleri lazer tedavisi için alanında uzman bir estetik doktoruna danışılmalıdır.

Yaşlılık Lekeleri Nasıl Yok Edilir: Yaşlılık Lekelerine Çözüm 2019

Yaşlılık Lekeleri Nasıl Yok Edilir: Yaşlılık Lekelerine Çözüm 2019

Related news Yaşlılık Lekeleri Nasıl Yok Edilir: Yaşlılık Lekelerine ÇözümYaşlılık Lekeleri Nasıl Yok Edilir: Yaşlılık Lekelerine Çözüm


Yaşlılık Lekeleri Nasıl Yok Edilir: Yaşlılık Lekelerine Çözüm


Yaşlılık Lekeleri Nasıl Yok Edilir: Yaşlılık Lekelerine Çözüm


Yaşlılık Lekeleri Nasıl Yok Edilir: Yaşlılık Lekelerine Çözüm


Yaşlılık Lekeleri Nasıl Yok Edilir: Yaşlılık Lekelerine Çözüm