Yağ basıncı göstergesi VAZ-2114. Yağ basıncı anahtarını değiştirme 2019

Yağ basıncı göstergesi VAZ-2114. Yağ basıncı anahtarını değiştirme 2019
19.09.2019

Yağ basıncı göstergesi VAZ-2114. Yağ basıncı anahtarını değiştirme 47

Yağ basıncı göstergesi VAZ-2114. Yağ basıncı anahtarını değiştirme

İçten yanmalı motor yokYağlama sistemi olmadan çalışır. Yağ pompası tarafından pompalanan motor yağı, güç ünitesinin tüm hareketli parçalarına özel kanallardan beslenir, sürtünme kuvvetini azaltır ve istenmeyen birikintileri temizler. Sistemdeki yağ basıncını azaltmak kaçınılmaz olarak gerekli miktarda doğru yere gelmeyi durdurur. Ve bu da, artan sürtünme ve parçaların hızlı aşınmasına neden olacaktır.

Özel basınç sensörü (DDM) olarak adlandırılan otomobil motorlarındaki yağ basıncını kontrol edin. Bununla birlikte, sürücü her zaman yağlama sisteminin ne kadar iyi çalıştığını belirleyebilir.

Petrol VAZ 2114 basınç göstergesi

Bu yazıda biz gerçeği hakkında konuşacağızbir yağ basınç sensörü VAZ-2114 olup, çalışma prensibi nedir. Ayrıca, DDM'yi çalışır durumda kontrol etmeyi ve arıza durumunda nasıl değiştirmeyi ele alacağız.

Cihaz ve DDM'nin çalışma prensibi

Yağ basıncı sensörü VAZ-2114 oldukça basit bir tasarıma sahiptir. Oluşur:

 • metal gövde;
 • membran ölçme;
 • temasların kapanması mekanizması;
 • iletim telini bağlamak için konektör.

DDM prensibi yaklaşık olarak aynıdır. Sistemdeki yağ, muhafazadaki delikten basınç altında, sensörün ölçüm membranı üzerinde presler. Kişiler açık durumda. Sistemdeki basınç düştüğünde, membran düzleşir ve kontaklar kapanır. Böylece, yağ basınç sensörü VAZ-2114, aracın elektronik kontrol ünitesine (ECU) bir sinyal gönderir. Kontrolör, sırayla, gösterge tablosunda bulunan kontrol lambasını yakarak, sürücüyü olası bir arıza hakkında bilgilendirir.

Yağ basınç sensörü VAZ-2114 ise

Yani, üzerinde bulunan "kırmızı petrol olabilir"Ön panel, sürücüye, anında müdahale gerektiren yağlama sisteminde bir arıza meydana geldiğini bildirir. Bu durumda aracın sahibi ne yapmalı? İlk olarak, panik yapmayın ve hareket etmeyi bırakın. Ve ikinci olarak, anahtarın neden açıldığını anlamaya çalışın.

Öncelikle, hangi seviyeyi belirlemelisinizsistemdeki yağ. Bunu yapmak için, sadece başlığı kaldırın ve peçete veya temiz bir bezle silahlandırın, probu çıkarın. Üzerinde mevcut olan ölçeğe göre, sistemde yağ olup olmadığını ve miktarının ne olduğunu belirleyebilirsiniz. Seviye minimumun altındaysa, o zaman, bir yerlerde bir yağ sızıntısı meydana geldi. Bunun nedeni yırtılmış bir ambalaj veya herhangi bir contanın bütünlüğünün ihlali olabilir. Ek olarak, piston segmanlarının güçlü aşınması nedeniyle yağ basıncı düşebilir. Bu durumda, piston grubunun parçalarının değiştirilmesini içeren VAZ araçlarının büyük onarımları gerçekleştirilir.

Otomobillerin onarımı VAZ

Her ne ise, motor çalışmamak için hala daha iyi. Araç, VAZ araçlarını tamir eden en yakın servis istasyonuna çekilmelidir.

Seviye tamamsa, sevinmenize gerek yoktur çünkü daha ciddi arızalar mümkündür.

Yağlama sisteminde olası arızalar

Aşağıdaki arızalar meydana geldiğinde VAZ-2114 yağ basınç anahtarı çalışabilir:

 • yağ filtresinin kirlenmesinden dolayı dayanılmazlığı;
 • başarısız yağ pompası;
 • Yağ alıcısının tıkanmış (kontamine) ağları;
 • sensör kablolaması ile ilgili sorunlar vardı;Sensör Değişimi
 • Sensörün kendisi bozuldu veya arızalandı.

İlk durumda sadece değiştirmek için yeterli olacaktırFiltre. Yağ pompasının arızasına gelince, tamir edilmesinin yanı sıra başarısızlık nedenlerini belirlemek ve ortadan kaldırmak gerekecektir. Yağ alıcı ızgarasının kirlenmesi yağda çok fazla zararlı kirlilik olduğunu gösterir. Bu durumda, daha önce sistemi özel bir sıvı ile durulayan yağın yenisiyle değiştirilmesi gerekir.

Kablolamayı bir DDM konnektöründen başlayarak ve bilgisayar bağlantısıyla biten bir araç test cihazı kullanarak kontrol edebilirsiniz.

Sensörün kendisinin normal olup olmadığını belirleyin, aynı zamanda zor değildir. Uzmanlara başvurmadan kendiniz kontrol edebilirsiniz.

Sensör nerede bulunur

Öncelikle, sensörü nerede bulacağınızı belirleyinyağ basıncı VAZ-2114. Motor tipine bağlı olarak konumu farklı olabilir. Bu bir sekiz valf ise, o zaman motorun arka tarafındaki DDM'yi valf kapağının altındaki silindir bloğunun sağında (kabinde ise) aramanız gerekir. On altı valfli motorlarda, yağ basıncı sensörünün konumu farklıdır. Eksantrik mili yatak muhafazasının ucunda bulunur.

Sensörü kontrol et

Sensörün kontrolü sadece görsel denetimini gerektirir. Yerli veya “saha” koşullarında doğru olup olmadığını belirlemek neredeyse imkansızdır.

Petrol basınç sensörü VAZ 2114 nerede

Yani eğer vücudunda DDM yağ izleri varsa,bu nedenle, cihazın kendisinin veya motor gövdesine dişli bağlantının sızdırmazlığı bozulmuştur. Genellikle DDM'nin bir sebepten ötürü yağının vücudunun içinden geçmesine neden olur. Motoru çalıştırırsanız, terminalin elektrik konnektörüne bağlandığı yerdeki sızıntısını gözlemleyebilirsiniz. Bu durumda, sensörün değiştirilmesi gerekiyor.

Bu yağ DDM'den dışarı sızmaya başlar. Bu, bağlantının bozuk olduğunu gösterir. Basınç sensörü, bazen kullanılamaz hale gelen, alüminyumdan yapılmış bir O halkasına sahiptir. Halkayı değiştirerek bu sorunu ortadan kaldırın.

Kendiliğinden-yerine sensör

Her şeyin DDM ile bir arızayı gösterdiği durumda, değiştirmek daha iyidir. Üstelik, bir kuruşa değer. Değiştirme işlemi çok basit ve 10 dakikadan fazla sürmeyecek. Onarım algoritması aşağıdaki gibidir.

Yağ basınç sensörünün yeri

Arabayı düz bir yüzeye yerleştirin,kaputu kaldırınız ve negatif terminali aküden ayırınız. Ardından konektörü sensörden ayırın. Karabina anahtarını 21'e kadar kullanarak sensörü gevşetin. Bu sırada DDM'nin bağlantı noktasından az miktarda yağ sızması mümkündür. Bu olursa, yağı temiz bir bezle silin.

Yeni sensörü ve O halkasını inceledikten sonra değiştirin ve bir anahtarla sıkın. DDM güç kablosunu ve akü terminalini bağlayın.

Yağ basıncını nasıl kontrol edersiniz

Sistemdeki basınç sıvı ile kontrol edilirÖlçüm hortumunun ucunda dişli bir bağlantı ile donatılmış bir basınç göstergesi. Sensörle aynı deliğe vidalanır. Daha sonra motor çalıştırılır, ölçümler alınır.Yağ basınç sensörü yanıyorVAZ-2114 araçlar için, çalışma basıncı 0,65 atmosfer olmalıdır. Bu normdan sapmalar yağlama sisteminde bir arıza olduğunu gösterir.

Eğer böyle bir manometre cebinizde değilse,Basınç varlığı gözle kontrol edilir. Bunu yapmak için, yağ basınç sensörü proses açıklığından çıkarılır, daha sonra krank mili marş motoru tarafından hareket ettirilir (motoru çalıştırmadan). Normal basınç altında, delikten gelen yağ bir çeşme tarafından dövülecektir. Bu yöntem, elbette, sistemin normal çalışmasını garanti etmez, ancak yağ pompasının çalıştığını kanıtlayabilir.

Yağ basıncı göstergesi VAZ-2114. Yağ basıncı anahtarını değiştirme 2019

Yağ basıncı göstergesi VAZ-2114. Yağ basıncı anahtarını değiştirme 2019

Related news

 • Havaistten İstanbul Havalimanına yeni hat
 • Dünyanın En Mutlu Ülkelerinden Biri Olan Finlandiyaya Yerleşmek İçin 17 Geçerli Sebep
 • Fırında Sarımsaklı Tavuk
 • 2019-2020-2020 yılında Googleda en çok aranan diziler belli oldu
 • İshal Geçiren Yiyecekler-İshale İyi Gelen Besinler

 • Yağ basıncı göstergesi VAZ-2114. Yağ basıncı anahtarını değiştirme 64

  Yağ basıncı göstergesi VAZ-2114. Yağ basıncı anahtarını değiştirme


  Yağ basıncı göstergesi VAZ-2114. Yağ basıncı anahtarını değiştirme 9

  Yağ basıncı göstergesi VAZ-2114. Yağ basıncı anahtarını değiştirme 23

  Yağ basıncı göstergesi VAZ-2114. Yağ basıncı anahtarını değiştirme 11

  Yağ basıncı göstergesi VAZ-2114. Yağ basıncı anahtarını değiştirme 36

  Yağ basıncı göstergesi VAZ-2114. Yağ basıncı anahtarını değiştirme 88

  Yağ basıncı göstergesi VAZ-2114. Yağ basıncı anahtarını değiştirme 56

  Yağ basıncı göstergesi VAZ-2114. Yağ basıncı anahtarını değiştirme 69

  Yağ basıncı göstergesi VAZ-2114. Yağ basıncı anahtarını değiştirme 47

  Yağ basıncı göstergesi VAZ-2114. Yağ basıncı anahtarını değiştirme 81

  Yağ basıncı göstergesi VAZ-2114. Yağ basıncı anahtarını değiştirme 89

  Yağ basıncı göstergesi VAZ-2114. Yağ basıncı anahtarını değiştirme 34

  Yağ basıncı göstergesi VAZ-2114. Yağ basıncı anahtarını değiştirme 44

  Yağ basıncı göstergesi VAZ-2114. Yağ basıncı anahtarını değiştirme 27

  Yağ basıncı göstergesi VAZ-2114. Yağ basıncı anahtarını değiştirme 22

  Yağ basıncı göstergesi VAZ-2114. Yağ basıncı anahtarını değiştirme 38