Trump: Suriyenin yeniden inşasına yardım için gereken parayı ABDnin yerine Suudi Arabistan ödeyecekTrump: Suriyenin yeniden inşasına yardım için gereken parayı ABDnin yerine Suudi Arabistan ödeyecek

22.05.2019

Trump: Suriyenin yeniden inşasına yardım için gereken parayı ABDnin yerine Suudi Arabistan ödeyecek 51

Trump: Suriye'nin yeniden inşasına yardım için gereken parayı ABD'nin yerine Suudi Arabistan ödeyecek

ABD
21:04 24.12.2019(Güncellendi 10:04 25.12.2019)URL'yi kısaltın

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la 14 Aralık'ta gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde Suriye'den tamamen çekilme kararı alan ABD Başkanı Donald Trump, bu yüzden Savunma Bakanı Jim Mattis ve IŞİD'le Savaş Koalisyonu Temsilcisi Brett McGurk'ün istifa etmesi ve istifaların kendisine yönelik eleştirileri artırması üzerine Twitter'dan yanıt verdi.

"Benim başka ülkelerle müttefik olmayı sevmediğim ya da takdir etmediğimi düşünen üç-beş senatöre söylüyorum, onlar yanılıyor" diyen Trump şöyle devam etti:

"Ben başka ülkelerle müttefik olmaktan yanayım. Benim asıl hoşlanmadığım şey, o aynı ülkelerin çoğunun hem askeri korunma hem de ticaret alanlarında ABD ile dostluklarını suistimal etmesi."

To those few Senators who think I don’t like or appreciate being allied with other countries, they are wrong, I DO. What I don’t like, however, is when many of these same countries take advantage of their friendship with the United States, both in Military Protection and Trade…

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 24 Aralık 2019
ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
© AA / Kayhan Özer
MATTIS ABD'NİN İTTİFAK VE ORTAKLIK SİSTEMİNE VURGU YAPMIŞTI

​Bu sözlerin hedefi, Mattis'in istifa mektubunun kamuoyunda en çok yankı yaratan ve Trump'ın 'önce Amerika' sloganının reddi olarak yorumlanan bölümüydü:

"Benim her daim sarıldığın temel inançlarımdan biri, ulus olarak gücümüzün, bizim biricik ve çok geniş kapsamlı ittifaklar ve ortaklıklar sistemimize ayrılmaz biçimde bağlı olduğudur. ABD özgür dünyanın vazgeçilmez ulusu olmaya devam ederken, güçlü ittifaklar tesis etmeden ve o müttefiklere saygı göstermeden çıkarlarımızı koruyamayız ya da bu rolü etkin şekilde yerine getiremeyiz."

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la bir süre sohbet etti.
© REUTERS / Kevin Lamarque

'ZENGİNLERİ AMA ORDULARINI BİZ SÜBVANSE EDİYORUZ'

Tepkisini "Biz tüm dünyada çok sayıda fazlasıyla zengin ülkenin ordusunu büyük ölçüde sübvanse ediyoruz. Bu ülkeler aynı zamanda ABD'yi, vergi mükelleflerimizi ticaret alanında tümüyle istismar ediyor" diye devam ettiren Trump, "General Mattis bunu sorun olarak görmüyor. Ben görüyorum ve sorun düzeltiliyor!" dedi.

….We are substantially subsidizing the Militaries of many VERY rich countries all over the world, while at the same time these countries take total advantage of the U.S., and our TAXPAYERS, on Trade. General Mattis did not see this as a problem. I DO, and it is being fixed!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 24 Aralık 2019
ABD Başkanı Donald Trump
© REUTERS / JIM YOUNG
'MCGURK İRAN'A NAKİT PARA TAŞIYORDU'

Eski ABD Başkanı Barack Obama'nın atadığı IŞİD'le Savaş Koalisyonu Temsilcisi'ni de es geçmeyen Trump şu iddiayı ortaya attı:

​"Brett McGurk'ün oradaki tüm sempatizanlarına söylüyorum, hatırlayın, Obama tarafından atanmıştı ve (artık sonlandırılmış olan) korkunç İran Nükleer Anlaşması kapsamında uçaklara 1.8 milyar dolar nakit para doldurup onları İran'a göndermekle meşguldü."

For all of the sympathizers out there of Brett McGurk remember, he was the Obama appointee who was responsible for loading up airplanes with 1.8 Billion Dollars in CASH & sending it to Iran as part of the horrific Iran Nuclear Deal (now terminated) approved by Little Bob Corker.

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 24 Aralık 2019
Jerome Powell
© REUTERS / Carlos Barria
'TEK SORUN FED'

​Araya büyük harflerle "Amerika yeniden saygı görüyor" sloganını sıkıştıran Trump, iç politik mücadeleleriyle ilgili de şunları söyledi:

"Ekonomimizin tek sorunu Fed. Piyasanın nabzını tutamıyorlar, gerekli ticaret savaşlarını ya da güçlü doları, hatta Demokratlar yüzünden ülke sınırları üzerinden federal hükümetin kapanmasını anlamıyorlar. Fed güçlü bir golfçüye benziyor. Sayı alamıyor çünkü topa hafifçe vurmasını bilmiyor!"

The only problem our economy has is the Fed. They don’t have a feel for the Market, they don’t understand necessary Trade Wars or Strong Dollars or even Democrat Shutdowns over Borders. The Fed is like a powerful golfer who can’t score because he has no touch — he can’t putt!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 24 Aralık 2019
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump - G20
Türkiye Cumhurbaşkanlığı
'SURİYE'DE ÖDEMEYİ BİZİM YERİMİZE SUUD YAPACAK'

Cemal Kaşıkçı'nın ekimde İstanbul Başkonsolosluğu'nda korkunç biçimde öldürülmesinden ötürü Ankara'nın ve uluslararası toplumun şimşeklerini üzerine çeken ​Suudi kraliyetine de sahip çıkan Trump, şunları söyledi:

"Suudi Arabistan, Suriye'nin yeniden inşasına yardım için gereken parayı ABD'nin yerine ödemeyi kabul etmiş bulunuyor. Gördünüz mü? 5 bin mil ötedeki bir büyük ülke —ABD- yerine  muazzam müreffeh ülkeler komşularının yeniden inşasına yardım ettiğinde güzel olmuyor muymuş? Teşekkürler Suudi A."

Saudi Arabia has now agreed to spend the necessary money needed to help rebuild Syria, instead of the United States. See? Isn’t it nice when immensely wealthy countries help rebuild their neighbors rather than a Great Country, the U.S., that is 5000 miles away. Thanks to Saudi A!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 24 Aralık 2019

'BEYAZ SARAY'DA TEK BAŞIMA DEMOKRATLARI BEKLİYORUM, ZAVALLI BEN'

Öte yandan, Trump daha sonra da Twitter'dan Meksika sınırıyla ilgili de bir paylaşım yaptı.

ABD Başkanı paylaşımında "Beyaz Saray'da, tek başıma (zavallı ben) Demokratların geri dönüp ihtiyaç duyulan Sınır Güvenliği konusunda anlaşma yapmasını bekliyorum. Demokratlar, sonuçlarının yapımından ülkemize daha pahalıya mâl olacağı Meksika Duvar'ı konusunda anlaşma yapmak istemiyor. Çılgınca!

I am all alone (poor me) in the White House waiting for the Democrats to come back and make a deal on desperately needed Border Security. At some point the Democrats not wanting to make a deal will cost our Country more money than the Border Wall we are all talking about. Crazy!

— Donald J.
Trump: Suriyenin yeniden inşasına yardım için gereken parayı ABDnin yerine Suudi Arabistan ödeyecekTrump: Suriyenin yeniden inşasına yardım için gereken parayı ABDnin yerine Suudi Arabistan ödeyecek

Related news

 • Directxi Windows 7 veya Windows 8e yüklemeyin Çözüm bul
 • Araba sahiplerinin Chevrolet Cruz hakkında gerçek yorumları
 • Tiroid Hastası Olduğunuzun 6 Gizli İşareti
 • Mercimekli Çıtır Muska Böreği,Galeta Unlu Muska Böreği
 • Amorti numaraları belli oldu 2019 Milli Piyango amorti numaraları hangileri

 • Trump: Suriyenin yeniden inşasına yardım için gereken parayı ABDnin yerine Suudi Arabistan ödeyecek 46

  Trump: Suriyenin yeniden inşasına yardım için gereken parayı ABDnin yerine Suudi Arabistan ödeyecek


  Trump: Suriyenin yeniden inşasına yardım için gereken parayı ABDnin yerine Suudi Arabistan ödeyecek 79

  Trump: Suriyenin yeniden inşasına yardım için gereken parayı ABDnin yerine Suudi Arabistan ödeyecek 98

  Trump: Suriyenin yeniden inşasına yardım için gereken parayı ABDnin yerine Suudi Arabistan ödeyecek 46

  Trump: Suriyenin yeniden inşasına yardım için gereken parayı ABDnin yerine Suudi Arabistan ödeyecek 56

  Trump: Suriyenin yeniden inşasına yardım için gereken parayı ABDnin yerine Suudi Arabistan ödeyecek 62

  Trump: Suriyenin yeniden inşasına yardım için gereken parayı ABDnin yerine Suudi Arabistan ödeyecek 9

  Trump: Suriyenin yeniden inşasına yardım için gereken parayı ABDnin yerine Suudi Arabistan ödeyecek 15

  Trump: Suriyenin yeniden inşasına yardım için gereken parayı ABDnin yerine Suudi Arabistan ödeyecek 90

  Trump: Suriyenin yeniden inşasına yardım için gereken parayı ABDnin yerine Suudi Arabistan ödeyecek 1

  Trump: Suriyenin yeniden inşasına yardım için gereken parayı ABDnin yerine Suudi Arabistan ödeyecek 73

  Trump: Suriyenin yeniden inşasına yardım için gereken parayı ABDnin yerine Suudi Arabistan ödeyecek 42

  Trump: Suriyenin yeniden inşasına yardım için gereken parayı ABDnin yerine Suudi Arabistan ödeyecek 22