Toprak kirliliğinin sonuçları: bunları nasıl en aza indirirsiniz 2019

Toprak kirliliğinin sonuçları: bunları nasıl en aza indirirsiniz 2019
22.09.2019

Toprak kirliliğinin sonuçları: bunları nasıl en aza indirirsiniz 38

Toprak kirliliğinin sonuçları: bunları nasıl en aza indirirsiniz?

Son zamanlarda, önemli ölçüde artmışinsan doğası üzerindeki etkisi, bu nedenle belirli kaynakların tükenmesi tehdidi vardı. Buna ek olarak, doğaya atık emisyonu ölçeği artmıştır. Biyosferin en önemli bileşeni olan topraklara da değindi ve içerisinde bulunan birçok işlemi belirledi. İnsan yerleşiminin temelini oluşturan toprak örtüsüdür ve bu nedenle toprak kirliliğinin sonuçları mümkün olduğunca engellenmelidir.toprak kirliliğinin sonuçları

Toprak ve insan yaşamındaki önemi

Bu doğal oluşum, büyük biradam için anlamı. Öncelikle yiyecek kaynağı olarak. Buna ek olarak, toprak örtüsü, insanların yaşam, eğlence ve eserleri için en iyi derecede olumlu bir ortam yaratmada yer alır.

Gezegenimizin arazi kaynakları sayesindegerekli gıda ürünlerini sağlamak için şu an dünyada yaşamaktan çok daha büyük bir nüfus olabilir. Ayrıca toprak, hidrosferin ve atmosferin kimyasal bileşiminin düzenleyicisidir.

Zemin kirliliği türleri

Toprak kirliliğinin sonuçları en aza indirilebilir, ancak bunun için hangi türün ve kaynağın var olduğunu iyi bilmek gerekir.

Toprak örtüsünün ana kirleticileri: mineral gübreler, böcek ilacı (zehirli kimyasallar), atmosfere gaz duman emisyonları, atık ürünler, yağ ve petrol ürünleri.

Pestisitler yaygın olarak kullanılan kimyasallardır.Yabani otların ve zararlıların kontrolü için tarım. Toprakta biriken maddeler, besin zinciri boyunca bulaşabilir ve hayvanlarda ve insanlarda ciddi hastalıklara neden olabilirler. Dünyada, pestisitlerin üretimi sürekli olarak artıyor ve sağlık üzerinde çok olumsuz bir etkisi var.

Mineral gübreler ayrıca toprak kirliliğine ve sonuçlarına neden olabilir. Bu, mantıksız miktarlarda üretim veya nakliye kayıplarıyla sonuçlanmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar.kirliliğin toprak kirliliği etkileri

Atıklar ve atık ürünler de yoğun toprak kirlenmesine neden olur. Arazinin büyük alanları, çok toksik olanların bulunduğu düzenli depolama alanları tarafından işgal edilmektedir.

Toprakların normal işleyişine büyük hasarGaz dumanı emisyonlarına neden olur. Endüstriyel işletmeler, özellikle toprağın birikebileceği kirleticiler (ağır metaller), özellikle tehlikeli maddeler yayarlar.

petrol üretim teknolojisinde ülkemizde en acil çevre sorunlarından biri kusurları sonucunda litosfer petrol ve ürünlerinin üst katmanlarında kirlenmesidir.

Problemin kapsamı

Bilimsel ve teknik çığır açan bu çağda, önemli ölçüdeİnsanın doğaya bir bütün olarak ve özellikle litosferin üst tabakasına olan olumsuz etkisi artmıştır. İnsan müdahalesinden, toprak oluşumu, yeryüzünün doğası, değişmektedir.Toprak kirliliği ve sonuçları

Toprağa maruz kalmanın başlıca etkileri şunlardır:

 • aşınma;
 • çölleşme;
 • su basması;
 • kirlilik.

Son zamanlarda, litosferin kirlenmesi konusu özellikle keskin olmakla birlikte, özellikle toprak kirliliği kaynakları, kirlilik etkileri ve çözümleri gibi sorunlara dikkat edilmelidir.

Bilgi kaynakları

Toprak kirlenmesine neden olan ana faktörler:

 • ev işletmeleri ve konut evleri (gıda atıkları, evsel çöp, dışkı, kamu kuruluşları çöpleri);
 • tarım (pestisitler, gübreler);
 • endüstriyel işletmeler (ağır metaller);
 • taşıma (toprağın yüzeyinde çöken egzoz gazları).

Toprak kirlenmesinin sonucu toprak nedenleri

etkileri

Çeşitli kontaminasyon olarak kabul edilirkaçınılmaz sonuca götüren atık, zehirli maddeler, kimyasallar. Toprak kirlenmesinin sonuçları kaçınılmazdır ve şunları içerir: Arazinin değiştirilmesi, yapısı, kayaların hareketi ve çökmesi, tehlikeli jeolojik süreçlerin aktivasyonu. Tüm bunların toprak örtüsü, doğurganlıktaki mikroorganizmaların hayati aktivitesi üzerinde son derece olumsuz bir etkisi vardır. Ekosistemin kendisi yok ediliyor. Litosferin kirliliğinin olumsuz sonuçları, tartışmasız olarak, her bir nesille kötüleşen nüfusun sağlığını etkiler.

Sorunu çözmenin yolları

Toprak restorasyon sürecinde önemli bir rolyeşil tarlaları oynayabilir. Otoyol boyunca, yeşil bir akça ya da akçaağaç şeridi oluşturmak için, egzoz gazlarının önemli bir kısmı onlar tarafından emilecektir. En kirli alanlar da orman dikimi altına alınabilir.

Toprak kirliliğinin sonuçları azaltılabilir.Atık geri dönüşümünü başlat. Toprağı geri almak gereksiz değildir, mineral gübrelerin kullanımı üzerinde net kontrol sağlar. Pestisitler ile kontaminasyon, bileşimlerini geliştirerek ve toprak örtüsündeki kazıkları önleyerek azaltılabilir. Böcek ilaçlarına alternatif olarak, biyolojik koruma denilen (karıncalar, yer böcekleri, böceği böcekleri) böcek yırtıcıları kullanmak mümkündür. İnşaat için tarım için uygun olmayan arazilerin alınması gerekmektedir. Mümkün olduğunca, topraktan petrol çıkarmak için gereklidir.litosferin kirliliğinin olumsuz sonuçları

Nüfusun muazzam doğal zenginliğiDünya'nın. Bu toprak. Nedenler, toprak kirlenmesinin sonucu bugün uzmanların yakından ele alması gereken en acil konulardan biri olmaya devam etmektedir. Şu anda, bu sorun insanlığın en önemli görevlerinden biridir. Sorunu yalnızca kapsamlı bir şekilde ele alırsanız, ayrıntıları kaçırmadan ve harcama yapmadan çözerseniz çözün.

Toprak kirliliğinin sonuçları: bunları nasıl en aza indirirsiniz 2019

Toprak kirliliğinin sonuçları: bunları nasıl en aza indirirsiniz 2019

Related news

 • Çay Fincanından Dekoratif Vazo Yapımı
 • Sezonun Modası: Düşük Omuzlu Trençkotlar
 • Mağaradan gelen şifa: Divle Obruk Peyniri
 • Dopamin Nedir Ne İşe Yarar
 • Lumbodynia. Semptomlar, tedavi ve patolojinin ana nedenleri

 • Toprak kirliliğinin sonuçları: bunları nasıl en aza indirirsiniz 73

  Toprak kirliliğinin sonuçları: bunları nasıl en aza indirirsiniz


  Toprak kirliliğinin sonuçları: bunları nasıl en aza indirirsiniz 60

  Toprak kirliliğinin sonuçları: bunları nasıl en aza indirirsiniz 76

  Toprak kirliliğinin sonuçları: bunları nasıl en aza indirirsiniz 51

  Toprak kirliliğinin sonuçları: bunları nasıl en aza indirirsiniz 87

  Toprak kirliliğinin sonuçları: bunları nasıl en aza indirirsiniz 58

  Toprak kirliliğinin sonuçları: bunları nasıl en aza indirirsiniz 85

  Toprak kirliliğinin sonuçları: bunları nasıl en aza indirirsiniz 40

  Toprak kirliliğinin sonuçları: bunları nasıl en aza indirirsiniz 84

  Toprak kirliliğinin sonuçları: bunları nasıl en aza indirirsiniz 65

  Toprak kirliliğinin sonuçları: bunları nasıl en aza indirirsiniz 37

  Toprak kirliliğinin sonuçları: bunları nasıl en aza indirirsiniz 33

  Toprak kirliliğinin sonuçları: bunları nasıl en aza indirirsiniz 4

  Toprak kirliliğinin sonuçları: bunları nasıl en aza indirirsiniz 86

  Toprak kirliliğinin sonuçları: bunları nasıl en aza indirirsiniz 11

  Toprak kirliliğinin sonuçları: bunları nasıl en aza indirirsiniz 14