Sivilcelerden Kurtulmanın Yolları: Sivilceye Doğal Çözüm 2019

Sivilcelerden Kurtulmanın Yolları: Sivilceye Doğal Çözüm 2019
Sivilcelerden Kurtulmanın Yolları: Sivilceye Doğal Çözüm


Sivilcelerden Kurtulmanın Yolları: Sivilceye Doğal Çözüm

Sivilcelerden Kurtulmanın Yolları: Sivilceye Doğal Çözüm

sivilceye doğal çözüm

sivilceye doğal çözüm

Sivilce neden çıkar?

Sivilce sorunu en sık görülen sorunlardan biridir. Sivilceler vücuttaki fazla yağın dışarı atılması sonucu oluşur. Bir diğer cilt sorunu da uçuklardır. Ancak uçuklar farklı olarak acı çektirir ve uçukların oluşma nedeni virüstür. Sivilcelerin çıkması çok doğal ve olumludur. Vücut fazla yağı beze olarak biriktirmek yerine dışarı atmış olur. Ancak kişinin estetik görüntüsü bozulacağı için bu durumdan kurtulmak istemesi normaldir. Piyasada mevcut olan ve bu yüzden üretilmiş olan birçok kimyasal ilaç bulunmaktadır. Bu ilaçlar da tabii ki etkilidir ancak hem yan etkisi olmayan hem de çok daha etkili olan bitkisel tedaviler bulunmaktadır. Bunların cildiye doktoru kontrolünde uygulanması çok daha etkili olacaktır.
Ayrıca halk arasında da bilinen ancak uygulanmayan durumlardan bir tanesi de sivilcelerin sıkılarak patlatılmasıdır. Çoğu insan bunu bildiği halde uygulamamakta, bazı kişiler ise sivilcelerin patlatılmasının uygun olmadığını söyler. Eğer sivilce erişkin hale ulaşmış bir sivilce ise belki çok büyük bir sorun teşkil etmeyebilir. Tabii ki yine de iz kalması riski vardır. Ancak sivilce bir de erişkin bir sivilce değilse sıkılması halinde tekrar nüksederek sivilce çıkması ya da çok uzun süre boyunca iz bırakması muhtemeldir. Bu yüzden sivilcelerin sıkılmaması gerekmektedir. Sıkılması yerine tedavi edilerek geçmesi sağlanmalıdır.

Sivilce nasıl geçer: Sivilcelere bitkisel çözüm:

Sivilcelerin tedavi edilmesi için uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

1. Sivilcelere limon suyu:

Kalın bir parça limon alınır ve sivilcelerin üzeri nazikçe ovalanır. Ayrıca, taze limonun suyunu sıkmak ve bu suyu bir pamuk topağın yardımı ile yüze sürmek de tedavinin bir başka uygulanma şeklidir. Bu ovalama işlemi hafta 3 kez, 10’ar dakika boyunca uygulanmalıdır. Limon suyu cilt üzerinde fazla sebumu kaldırır ve bu şekilde de cildin sivilcelerden temizlenerek gözeneklerinin açılmasını sağlar.

2. Sivilce için bal maskesi:

Saf ve katışıksız bal ısıtılır (organik var ise tercihen ön plandadır) ve ardından ve yüzdeki sorunlu bölgelere doğrudan uygulanır. 20 dakika beklenir ve sonra temiz su ile yıkanır. Antibakteriyel özellikleri ile yeni sivilcelerin çıkmasını önler ve bunun yanı sıra var olan sivilcelerin kısa sürede yok olmasını sağlar.

3. Patatesle sivilce tedavisi:

Sivilcelerin tedavisi için uygulanabilecek tedavi yöntemlerinin içinde en etkili olanlarından bir tanesi de bu tedavi yöntemidir. Tek yapılması gereken küçük bir çiğ patates almak ve iyice temizledikten sonra rendelemektir. Ardından, sivilceli derinin üzerine rendelenmiş patatesler birkaç dakikalığına sürülmelidir. Sürüldükten sonra 20 dakika boyunca bu şekilde beklenilmesi gerekmektedir. 20 dakika bekledikten sonra bu bölüm bol su ile durulanmalıdır.

4. Sivilcelere çözüm: Domates:

Taze bir domates (mümkünse domatesin organik olması daha etkili olacaktır) rendelenerek suyu ile beraber sivilcelerin geçmesi için kullanılabilir. Yüzün sorunlu olan her yerinde hamur şeklinde bu domates püresinin uygulanması ve ardından kuruyana kadar beklenmesi gerekmektedir. İstenirse gece yatmadan önce cilde sürülüp sabaha kadar o şekilde kalması sağlanabilir. Daha sonra ılık su ile yıkanması gerekmektedir. Doğal antiseptik, sıkıştırıcı ve antioksidan özellikleri ile cildi temiz tutmaya ve sivilce gibi anormalliklerden korumaya yardımcı olur. İçerisindeki likopen maddesi asidik doğası ile sivilcelerin rahatlamasını sağlayan mükemmel bir kaynaktır.

5. Sivilcelere maske: Yumurta akı maskesi:

Yumurta akı maskesi sivilcelerden kurtulmak için uygulanabilecek en iyi ev ilaçlarından bir tanesidir. Yumurta kırılır ve içerisinde sarısının ayrılarak sadece beyaz kısmı bir kasenin içerisine konulur. Protein ve mineralleri tamamı ile akındayken sarısı ise yağ içermektedir. Yumurtanın elde edilen bu akı yüz üzerindeki sivilcelerin bulunduğu sorunlu kısımlara sürülür ve kuruması beklenir. Yüz boyun ve diğer tüm sorunlu bölgelere eşit olarak dağıtılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kuruduğunda maske şeklini alır. En az 1 saat bekletildikten sonra sürülen bölgeler bol su ile durulanarak temizlenmesi gerekmektedir.

6. Sivilceler için maske: Elma sirkesi:

Bir pamuk topağı üzerine elma sirkesinden birkaç damla dökülür ve bu pamuk topağı ile doğrudan sivilcelerin üzeri nazik bir şekilde silinerek temizlenir. Cildin üzerinde kalan elma sirkesi temizlenmez, kuruması beklenir. Sonrasında da durulamaya gerek yoktur. Maddenin asidik özellikleri sivilcelerin ve sivilce lekelerinin yavaş yavaş ortadan kaybolmasına yardımcı olacaktır.

7. Sivilceler için ne yapılmalı: Kabartma tozu yapıştırın:

Kabartma tozu kişinin cildinde çıkan sivilcelerin çözümü için kullanılabilecek bir başka etkili çözümdür. 3 ya da 4 çay kaşığı kabartma tozu pürüzsüz bir hamur haline kadar su eklenerek karıştırılır. Yaklaşık olarak bir fincan su bu işlem için yeterli olacaktır. Yüzdeki tüm sivilcelerin bu hamur ile tamamen kapatılması gerekmektedir. 15 – 20 dakika beklenir. Bu bekleme hamurun kuruması içindir. Sonrasında bu bölgeler ılık su ile yıkanarak temizlenir. Eğer çözümün daha etkili olması bekleniyor ise uygulama sırasında sivilcelerin üzerine birkaç dakika boyunca dairesel hareketler ile nazikçe masaj da yapılabilir.

8. Sivilceler için kür: Çemen otu yaprakları:

Çemen otu yaprakları sivilcelerin ortadan kaldırılmasında kullanılabilecek etkili tedavilerden bir tanesi olarak bilinmektedir. Çemen otu yaprakları normal hali ile kullanılamaz. Bu yüzden bu yaprakların kurutulması ve ardından ince toz haline gelene kadar ufalanması gerekmektedir. Bu çemen otu yapraklarının tozuna su eklenerek yavaş yavaş pürüzsüz bir hamur haline getirilir. Bu hamur yüzün sorunlu bölgeleri üzerine uygulanır. Kuruyana kadar, yani yaklaşık olarak 15 dakika kadar bekletildikten sonra yıkanması gerekir. Daha iyi sonuçlar elde etmek bir gece boyunca bekletilmesi gerekmektedir.

9. Sivilce için maske: Limon, süt ve tuz karışımı:

Yüzdeki sivilcelerin yok edilmesi için limon suyu ile yapılabilecek olan tedavi zaten 1. Tedavi yönteminde anlatılmıştı. Bu yöntemin daha da güçlendirilmiş hali olarak da kabul edilebilecek olan yeni bir karışım ile de sivilcelerden kurtulmak muhtemeldir. Limon suyunun içerisine bir fincan süt ve bir tutam tuz ekleyerek oluşturulan karışım sivilce tedavisi için kullanılabilmektedir. Bu karışım ile cilt birkaç dakika boyunca hafifçe ovalanmalı ve sonraki 20 dakika boyunca kurumasına izin verilmesi gerekmektedir. Bu beklemenin ardından ılık su ile durulanması gerekmektedir.

10. Sivilceye yumurta maskesi:

Yumurta ve bal ile yapılan karışım sivilcelerin temizlenmesine yardımcı olabilecek kapasiteye sahip bir karışımdır. Yani, bu iki basit malzemenin eşit miktarda karıştırılması ile elde edilen karışım sivilcelerin kuruyarak yok olması için yeterlidir. Bu karışım ile düzenli olarak tedavinin uygulanması ve yüzün yıkanması kişinin yüzünün temizlenerek gözeneklerin açılmasını ve sivilce oluşumunun engellenmesini sağlamaktadır.

11. Sivilceye zeytinyağı:

2 yemek kaşığı şeker (beyaz şeker kullanılabilir ancak mümkünse kahverengi şeker kullanılması önerilmektedir) ile 1 yemek kaşığı zeytinyağı karıştırılarak hazırlanan karışım sivilcelerden kurtulmak için yeterlidir. Cilde üzerindeki sivilceli bölgelere bu karışım ile yavaşça masaj yapmak gerekmektedir. Sivilcelerden kurtulana dek günde 1 kez bu tedavinin uygulanması gerekmektedir.

Sivilcelerden Kurtulmanın Yolları: Sivilceye Doğal Çözüm 2019

Sivilcelerden Kurtulmanın Yolları: Sivilceye Doğal Çözüm 2019
Sivilcelerden Kurtulmanın Yolları: Sivilceye Doğal Çözüm


Sivilcelerden Kurtulmanın Yolları: Sivilceye Doğal Çözüm


Sivilcelerden Kurtulmanın Yolları: Sivilceye Doğal Çözüm


Sivilcelerden Kurtulmanın Yolları: Sivilceye Doğal Çözüm


Sivilcelerden Kurtulmanın Yolları: Sivilceye Doğal Çözüm


Sivilcelerden Kurtulmanın Yolları: Sivilceye Doğal Çözüm