Sıcak noktalar. Dünyanın sıcak noktalarının haritası 2019

Sıcak noktalar. Dünyanın sıcak noktalarının haritası 2019 Sıcak noktalar. Dünyanın sıcak noktalarının haritası

Sıcak noktalar. Dünyanın sıcak noktalarının haritası

Bugün tüm korkunç savaşlar görünebiliruzak geçmişte kaldı. Ama öyle değil. Araştırmaya göre, 21. yüzyılda, askeri operasyonların bir sonucu olarak, önceki yüzyıllardan çok daha az insan ölürse, gezegenimizin farklı bölgelerinde sıcak noktalar ortaya çıkıyor. Silahlı çatışmalar, askeri krizler - muhtemelen insanlık silah bırakmaz.

Gezegenin sıcak noktaları eski yaralara benzer,Bu hala iyileşemiyor. Bir süredir çatışmalar kaybolur, ama sonra tekrar tekrar alevlenir, insanlığa acı çeker ve acı çeker. Uluslararası kriz grubu, şu anda dünyayı tehdit eden gezegenimizdeki sıcak noktalar bölgelerini çağırdı.

Irak

Sıcak noktalardaki gazeteciler Çatışma "İslam devletiIrak ve Levant "(IGIL) ve hükümet birliklerinin yanı sıra ülkenin diğer dini ve etnik grupları. Böylece Igilah teröristleri, hilafet olan Suriye ve Irak topraklarında bir İslam devleti kuracaklarını belirttiler. Tabii ki görevdeki otoriteler karşı çıktı.

Ancak şu anda,mümkün. Sıcak askeri puanlar ülkenin dört bir yanına taşınıyor ve IGIL'in halifeliği sınırlarını genişletiyor. Bugün Bağdat'ın sınırlarından Suriye'nin Halep kentine kadar geniş bir coğrafyadır. Görevdeki hükümetin birlikleri teröristlerden yalnızca iki büyük şehri (Ujah ve Tikrit) kurtarabildiler.

Ülkenin zor durumIrak Kürdistanı'nın özerkliği. IGIL'in saldırı operasyonları sırasında, Kürtler birkaç büyük petrol üreten bölge üzerinde iktidarı ele geçirdi. Ve bugün, referandum yapılması ve Irak'tan çekilmesi gerektiğini duyurdular.

Gazze Şeridi

Gazze Şeridi zaten sıcak noktalar listesindeuzun zaman önce. İsrail ve Filistin grubu Hamas arasındaki çatışmalar on yıllardır tekrar tekrar alevleniyor. Başlıca sebep, tarafların birbirlerinin argümanlarını dinleme isteksizliğidir.

Böylece İsrail askeri harekat düzenine başladı.Teröristlerin İsrail topraklarına saldırma olasılığından mahrum kalması için, Filistin silahlarının bulunduğu yeraltı tünelleri ve depolarının alt yapılarını tahrip etmek. Ancak Hamas, Gazze Şeridinin ekonomik ablukasının kaldırılmasını ve mahkumların serbest bırakılmasını istiyor.

Düşmanlıkların derhal nedeni,Şimdi Gazze Şeridi'nde ortaya çıkan üç İsrailli genç öldü ve buna karşılık Filistinlilerin öldürülmesiydi. Ve 17 Temmuz 2014'te bir sonraki düşmanlık başladı: tanklar sürdü, füzeler uçtu.

Bu süre zarfında birkaç kez toplandıbir ateşkesi sonlandırmak için, ama bir şeye katılıma dair her türlü girişimde hiçbir şeye yol açmaz. Hala mermiler patlar, insanlar ölüyor ve sıcak noktalardaki gazeteciler bu tür resimleri izlemesi korkunç ...

Suriye

sıcak noktalar Suriye'deki askeri ihtilaf sonrasında alevlendi,yetkililer, "Arap Baharı" nezaretinde patlak veren muhalefet gösterilerini şiddetle bastırdıkça. Beşar Esad komutasındaki hükümet ordusu ile Suriye silahlı kuvvetlerinin koalisyonu arasındaki çatışmalar gerçek bir savaşa yol açtı. Neredeyse tüm ülkeyi etkiledi: Askeri operasyonlara yaklaşık 1500 grup (Nusra, IGIL ve diğerleri) katıldı, 100.000'den fazla vatandaş silah aldı. En güçlü ve en tehlikeli olanları radikal İslamcılardı.

Sıcak noktalar bugün ülkenin her yerine dağılmış durumda. Ne de olsa, Suriye çok çeşitli terörist çetelerin kontrolünde. Bugün ülkenin çoğu hükümet birlikleri tarafından kontrol ediliyor. Devletin kuzeyi tamamen IGIL askerleri tarafından ele geçirilmiştir. Bazı yerlerde Kürtler hala toprakları fethetmeye çalışıyorlar. Sermayenin yakınında İslami Cephe adlı örgütlü bir grubun militanları daha aktif hale geldi. Halep şehrinde ise Esad'ın askeri güçleri ile ılımlı muhalefet arasında değişimler var.

Güney Sudan

Ülke iki karşıt aşirete ayrılıyorsendika - nueres ve dinky. Nuers devletin baskın nüfusu ve görevdeki başkan da onlar için de geçerlidir. Dinky, Güney Sudan'ın uyrukları arasında ikinci en büyüktür.

Çatışma cumhurbaşkanı sonrasında patladıSudan, yardımcısının yardımcısı yardımcısının ülkede bir darbeyi kışkırtmaya çalıştığını kamuoyuna duyurdu. Konuşmasından hemen sonra, kitlesel isyanlar, protesto eylemleri ve ülkede çok sayıda tutuklama başladı. Tam tahribat ve düzensizlik, gerçek bir askeri çatışma ile sonuçlandı.

Bugün, ülkenin petrol üreten bölgeleri sıcaknokta. Onlar rezil başkan yardımcısı tarafından yönetilen isyancıların gücü altında. Bunun Sudan'ın ekonomik bileşeni üzerinde olumsuz bir etkisi vardı. Tahrip ve ülkenin barışçıl nüfus: yaklaşık yedi yüz bin mülteci durumuna zorunda kaldılar on binden fazla kurban. Bir şekilde çelişkiyi gidermek için BM Güney Sudan için sivil nüfusa yönelik koruma olarak hizmet etmekti onun barış birliğini, gönderdi.Gezegenin sıcak noktaları

2014 ilkbaharında militan ittifaklaruzlaşmaya varmak Ancak, isyancıların lideri, uzun zaman önce isyancılar üzerinde iktidarı kaybettiğini açıkça itiraf etti. Buna ek olarak, barış görüşmeleri Sudan Devlet Başkanı tarafında hareket eden Uganda birliklerini engelledi.

Nijerya

2002'den beri ülke topraklarında"Boko Haram" adlı terörist İslam örgütü. İzledikleri asıl amaç, tüm Nijerya topraklarında şeriat yasasının kurulmasıdır. Ancak, çoğunluğu ülkedeki Müslümanlar bu yana, hem yetkililer hem de vatandaşların çoğunluğu bu "önerme" karşı değildir.

Kuruluşundan bu yana, gruplama önemli ölçüdenüfuzunu genişletti, iyi silahlandı ve Hıristiyanların yanı sıra onlara sadık olan Müslümanları açıkça öldürmeye başladı. Teröristler günlük terör saldırıları gerçekleştirir ve halkı kamuoyuna yürütürler. Ayrıca, bazen rehineleri alırlar. Yani, Nisan 2014'te İslamcılar tarafından iki yüz kız çocuğu yakalandı. Onları fidye, fuhuş ve kölelik satışı için tutuyorlar.

Ülkenin hükümeti defalarca denemeye çalıştıteröristlerle birlikte, ancak hiçbir görüşme gerçekleşmedi. Bugün ülkenin bütün bölgeleri grubun egemenliği altındadır. Ve yetkililer mevcut durumla baş edemiyorlar. Nijerya Cumhurbaşkanı teröristlerini kaybetme anda ülkenin ordusunun savaş kabiliyetini geliştirmek amacıyla uluslararası toplumdan mali yardım istedi.

Bölge Sahel

Kriz, 2012 yılında başladıLibya'da gerçekleşen askeri operasyonlar, Mali toprakları büyük bir tuareg döktü. Ülkenin kuzey kesiminde Azawad adında bir devlet kurdular. Ancak, bir yıldan kısa bir süre sonra, kendi kendini ilan eden güçte bir askeri darbe patlak verdi. Durumdan istifade eden Fransa, bölgeyi kontrol eden Tuareg ve radikal İslamcılarla savaşmak için birliklerini Mali topraklarına getirdi. Genel olarak, bugün Sahel köle ticareti, uyuşturucu kaçakçılığı, silah satışı ve fuhuşun bir kalesi haline gelmiştir.

Askeri uyuşmazlıklar büyük çapta sonuçlandıaçlık. BM'ye göre, bölgede on bir milyondan fazla insanın yiyeceksiz olduğu ve durumun çözülmediği takdirde, 2014'ün sonunda bu rakamın yedi milyon daha artacağı tahmin ediliyor. Bununla birlikte, daha iyisi için hiçbir değişiklik öngörülmemiş: Mali topraklarında hükümet, Fransız, Tuareg ve teröristler arasındaki askeri eylem tam bir hızla devam ediyor. Ve bu, Azawad eyaletinin artık olmamasına rağmen.

Meksika

sıcak askeri puanlar Meksika'da bir sabit varYerel uyuşturucu kartelleri arasındaki çatışma. Yetkililer onlara asla dokunmadı, çünkü tamamen yolsuzlardı. Ve bu kimseye bir sır değildi. Ancak, 2006 yılında ülkenin başkanı Felipe Calderon'u seçtiğinde, her şey değişti. Ülkenin yeni başkanı, durumu bir kez ve herkes için değiştirmeye karar verdi ve suçlarla başa çıkmak ve yasa ve düzeni yeniden tesis etmek için eyaletlerden birine ordu gönderdi. İyi bir şeye yol açmadı. Hükümet askerleri ve haydutlar arasındaki çatışmalar, tüm ülkenin sonunda sona erdiği bir savaşla sona erdi.

Çatışmanın patlak vermesinden bu yana sekiz yıl içindeUyuşturucu kartelleri iktidarı ele geçirdiler ve iktidarlarını sınırlarını genişlettiler. Daha önce uyuşturucu üretiminin miktarı ve kalitesi için kendi aralarında savaşmışlarsa, bugün otoyollar, limanlar ve kıyı şehirleri için tartışıyorlar. Mafyanın kontrolü altında silahlar, fuhuş, sahte ürünler için pazarlar vardı. Bu mücadelede hükümet güçleri açıkça kaybediyor. Ve sebebi yolsuzluk. Birçok ordunun uyuşturucu kartellerinin yanına gittiği noktaya geliyor. Ülkenin bazı bölgelerinde, bölge sakinleri de mafyaya karşı çıktılar: Halkın milislerini örgütlediler. Bu insanlar, ne yetkililere ne de yerel polise güvenmediklerini göstermek istiyorlar.

Orta Asya'nın sıcak noktaları

Bölgedeki gerilim Afganistan tarafından yaratıldı, savaşlaruzun yıllar boyunca, aralarında toprak anlaşmazlıklarına karışmış olan Özbekistan, Tacikistan ve Kırgızistan'ın da etkisinde kalmamıştı. Bölgede devam etmekte olan çatışmaların bir başka nedeni de Doğu Yarıküredeki ana uyuşturucu kaçakçılığıdır. Bu nedenle, yerel suç grupları sürekli olarak karşı karşıya.

Amerikalılar ortadan kaldırıldıktan sonraAfganistan'dan orduları, ülkede nihayet barışa geldi. Ancak uzun sürmedi. Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra, oyu meşru kabul etmeyi reddeden pek çok memnun kişi ortaya çıktı. Ülkedeki durumdan istifade ederek, terör örgütü "Taliban" Afganistan'ın başkentini ele geçirmeye başladı.

sıcak noktalar bölgeleri 2014 yılının kışında Tacikistan ve Kırgızistan katılıyorsınır bölgelerindeki askeri eylemlerin eşlik ettiği toprak çatışmalarında. Tacikistan, Kırgızistan'ın mevcut sınırları ihlal ettiğini belirtti. Buna karşılık Kırgızistan hükümeti de onları aynı şekilde suçladı. SSCB'nin bu ülkeler arasındaki çöküşünden bu yana, sınırların mevcut olarak adlandırılması ve açıkça bölünme olmaksızın periyodik çatışmalar yaşanmaktadır. Ve Özbekistan, iddialarını zaten sunmuş olan anlaşmazlığa müdahale etti. Soru aynı: Ülkenin yetkilileri SSCB'nin çöküşünden sonra oluşan sınırları kabul etmiyorlar. Devletler durumu bir şekilde çözmeye çalıştılar, ancak anlaşmaya ve sorunun somut bir çözümüne ulaşamadılar. Şu anda, bölgedeki atmosfer aşırı derecede ısıtılmakta ve her an askeri eylemlere yol açabilmektedir.

Çin ve bölge ülkeleri

Bugün Paracel Adaları sıcak noktalargezegen. Çatışma, Çinlilerin takımadaların yakınındaki petrol kuyularının gelişimini durdurmasıyla başladı. Bu, Vietnam ve birlikleri Hanoi'ye gönderen Filipinler tarafından beğenilmedi. Çinlilerin mevcut duruma karşı tutumlarını göstermek için, iki ülke ordusu Spratly takımadalarında gösterişli bir futbol maçı yaptı. Bu, Pekin'in gazabına neden oldular: tartışmalı adaların yakınında Çin savaş gemileri ortaya çıktı. Aynı zamanda Pekin'den askeri operasyon yoktu. Bununla birlikte, Vietnam, Çin bayrağıyla yapılan savaş gemilerinin birden fazla balıkçı teknesini batırdığını ileri sürüyor. Karşılıklı ithamlar ve suçlamalar her an füzelerin uçacağı gerçeğine yol açabilir.Dünyanın sıcak noktalarının haritası

Ukrayna sıcak noktalar

Ukrayna'daki kriz Kasım 2013'te başladı. Mart ayından sonra Kırım Yarımadası Rusya Federasyonu'nun bir parçası haline geldi, yoğunlaştı. Devletteki durumdan memnun olmayan Rus yanlısı aktivistler, Ukrayna'nın doğusunda bulunan Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerini kurdular. Yeni cumhurbaşkanı Poroshenko liderliğindeki hükümet, ayrılıkçılara karşı bir ordu gönderdi. Savaş, Donbass topraklarında gerçekleşti (aşağıdaki sıcak noktalar haritası).

sıcak nokta haritası

2014 yazında Donbass toprakları üzerinde,Ayrılıkçılar tarafından kontrol edilen Malezya'dan bir astar çöktü. 298 kişi öldürüldü. Ukrayna hükümeti bir gemi çarptı hangi bu trajedinin militanlar DNI ve LC yanı sıra iddia edilen isyancılara silah temin Rus tarafı ve hava savunma sistemi, suçlu ilan etti. Ancak, DNR ve LNR kazada katılımı reddetti. Rusya ayrıca, Ukrayna içindeki çatışmayla ve linenin ölümü ile hiçbir ilgisi olmadığını da söyledi.

5 Eylül'de Minskateşkes, bunun sonucunda ülke topraklarında aktif düşmanlıklar durdu. Ancak, bazı bölgelerde (örneğin, Donetsk havaalanı) bombardımanlar ve patlamalar bugün devam ediyor.

Rusya'nın sıcak noktaları

Rusya Federasyonu topraklarında bugün içinFederasyonda askeri operasyon yok ve sıcak noktalar yok. Ancak, Sovyetler Birliği'nin çöküşünden beri ülkemizde çatışmalar tekrar tekrar patlak verdi. Dolayısıyla, bu on yılda Rusya'nın en sıcak noktaları şüphesiz Çeçenya, Kuzey Kafkasya ve Güney Osetya'dır.

Rusya'nın sıcak noktalar 2009 yılına kadar Çeçenistan kalıcı bir yerdieylemler: önce ilk Çeçen savaşı (1994'ten 1996'ya kadar), daha sonra ikinci Çeçen savaşı (1999'dan 2009'a kadar). Ağustos 2008'de, Rus birliklerinin de katıldığı Gürcü-Osetya ihtilafı vardı. Savaş 8 Ağustos'ta başladı ve beş gün sonra barış anlaşması imzalandı.

Bugün Rus askerinin iki yolu varsıcak noktalara gir: ordu ve sözleşme servisi. Askerlik prosedürünü düzenleyen yönetmeliklerde yapılan değişikliklere göre, askerler dört aylık eğitimden sonra sıcak noktalara gönderilebilir (daha önce bu süre altı aydır).

Sıcak noktadaki sözleşmeye göre,ilgili sözleşmeyi ülke ile sonuçlandırarak. Bu sözleşme sadece gönüllü olarak ve vatandaşın hizmet etmek zorunda olduğu belirli bir süre için yapılır. Sözleşme hizmeti çok çekiyor, çünkü bunun için çok para kazanabilirsiniz. Tutarlar bölgelere göre değişmektedir. Örneğin, Kosova'da ayda 36 bin, Tacikistan'da ise daha az para ödüyorlar. Çeçenya'da risk için büyük paralar kazanılabilir.

Bir sözleşme imzalamadan önce gönüllülertitiz bir seçimden geçmek: Savunma Bakanlığı'nın web sitesinde bilgisayar testinden başlamak ve sağlık durumunun, psişenin, kişisel verilerin doğrulanması, yasalara saygılı ve sadakatin tam bir araştırması ile sona erdirmek.

Sıcak noktalar. Dünyanın sıcak noktalarının haritası 2019

Sıcak noktalar. Dünyanın sıcak noktalarının haritası 2019

Related news

 • Mısırlı kek tarifi
 • Çocuk salatası - kullanışlı ve lezzetli
 • Kaşarlı Tavuk Dürüm
 • Evde bir kızkardeşi nasıl oynuyorsun İpuçları
 • PVC panels nasıl kurulabilir kendiniz

 • Sıcak noktalar. Dünyanın sıcak noktalarının haritası

  Sıcak noktalar. Dünyanın sıcak noktalarının haritası


  Sıcak noktalar. Dünyanın sıcak noktalarının haritası

  Sıcak noktalar. Dünyanın sıcak noktalarının haritası

  Sıcak noktalar. Dünyanın sıcak noktalarının haritası

  Sıcak noktalar. Dünyanın sıcak noktalarının haritası

  Sıcak noktalar. Dünyanın sıcak noktalarının haritası

  Sıcak noktalar. Dünyanın sıcak noktalarının haritası

  Sıcak noktalar. Dünyanın sıcak noktalarının haritası

  Sıcak noktalar. Dünyanın sıcak noktalarının haritası

  Sıcak noktalar. Dünyanın sıcak noktalarının haritası

  Sıcak noktalar. Dünyanın sıcak noktalarının haritası

  Sıcak noktalar. Dünyanın sıcak noktalarının haritası

  Sıcak noktalar. Dünyanın sıcak noktalarının haritası