Patates Diyetiyle Kilo Verme: Patates Diyeti 2019

Patates Diyetiyle Kilo Verme: Patates Diyeti 2019
Patates Diyetiyle Kilo Verme: Patates Diyeti


Patates Diyetiyle Kilo Verme: Patates Diyeti

Patates Diyetiyle Kilo Verme: Patates Diyeti

Patates diyeti

Patates diyeti

Kilo vermek için uygulanan birçok farklı diyet programı vardır. Patates diyeti de bu diyetler arasındadır. Patates aslından bilinenin aksine kilo aldıran bir besin değildir. Kızartma olarak tüketildiğinde yağ alımını artırsa da haşlama ya da fırında kızartılarak tüketildiğinde kilo verme sürecine yardımcı olur.

Patatesin faydaları

Patates, nişasta ve lif içerir. Özellikle lif içeriği ile sindirim sisteminin gelişmesine yardımcı olur. Bağırsak ve mide sağlığı için son derece faydalıdır. İçerisinde yarı çözünür yarı çözünmez lifler bulunur. Bu lifler sayesinde tüketilen diğer besinler de daha hızlı sindirilir. Patates aynı zamanda kolesterol seviyelerinin düşmesine yardımcı olur. Tokluk hissi oluşturur ve iştahın azaltılmasını sağlar.

A vitamini açısından zengin olan patates genel sağlık için da faydalı bir besindir. Pek fazla bilinmese de patates C vitamini açısından da iyi bir kaynaktır. Düzenli olarak az pişmiş patatesin tüketilmesiyle vücudun ihtiyaç duyduğu C vitaminini almasını sağlar.

Patates ile diyet

– Patates diyeti ile bir haftada yaklaşık 6 kilo kadar verilir. Ayrıca 1 hafta boyunca günde 610 kalori alınması gerekir.

– Diyetin ilk 3 günü sabahları, öğlen ve akşam yemeğinde 3 adet orta boy haşlanmış patates tüketilir. Patatesten başka bir şey tüketilmez. Dördüncü günden itibaren patatesin yanı sıra meyveler de tüketilir. 4. gün ile 7. gün arasında her sabah 1 adet elma ve 2 adet mandalina tüketilebilir. Akşam yemeğinde ise 2 porsiyon ızgara balık ya da yağsız bonfile tüketilebilir.

– Patates kaynatılarak tüketilecekse mutlaka beyaz patates tercih edilmelidir. Beyaz patateste sarı patateslere oranla daha fazla su ve daha az nişasta bulunur. Beyaz patates kaynatılarak tüketildiğinde daha çok su çekecektir. Ayrıca daha az nişasta içerdiği için kilo alınmasını da engeller.

– Patates seçerken yumuşak olmamasının yanı sıra üzerine kahverengi lekeler ya da yeşil çıkıntılar da olmamalıdır. Yeşil lekeli patatesler ışık altında uzun süre kaldığında gelişmeye devam ederek toksik maddeler içermeye başlar.

– Patates kuru, serin, karanlık bir yerde saklanmalıdır. Bu şekilde bozulmaz ve toksin oluşumu da engellenmiş olur. Nemli ortamda saklanan patatesler çürüyebilir. Ayrıca patatesin buzdolabında saklanmamalıdır. Aksi takdirde içerisindeki nişasta şekere dönüşür ve kilo vermeyi zorlaştırır.

– Patates ile soğanın aynı yerde saklanmaması önerilir. Soğandan çıkan gaz maddesi patatesin daha hızlı çürümesine neden olan bir başka etkendir.

Patatesle zayıflama:

– Patatesleri pişireceğiniz zaman yıkamalısınız. Sebze fırçasıyla yıkarsanız üzerindeki toprakların tamamını yok ederek soymaya hazır hale getirebilirsiniz. Patatesin üzerinde tomurcuklar ya da filizlenmeler varsa bu kötü ve bereli alanları keserek alın. Eğer patates yeşil ya da çok yumuşak ise bu patatesi kullanmamalısınız.

Patatesi nerede pişireceğiniz önemlidir. Patates kızartması çok tercih edilen bir besin olsa da patatesi fırında pişirmek çok daha sağlıklıdır. Ayrıca patates diyeti yapmak istiyorsanız kesinlikle fırında pişmiş patates tüketmelisiniz. Geleneksel fırında patates pişirme süresi 1 saatken mikrodalga sadece beş dakikadır. Hem gelenesel fırında hem de mikrodalgada patatesleri pişirirken kesinlikle folyoya sarmamalısınız. Fırının sıcaklığı folyodaki kimyasal maddelerin patatese geçmesine neden olacaktır. Bu nedenle patatesleri fırına olduğu gibi koymalısınız. Piştikten sonra kabuklarını soyarak tüketebilirsiniz.

Patates diyeti yapmak istiyorsanız patates kızartmasının yanı sıra püreden de uzak durmalısınız. Patates ile birlikte tereyağ, margarin, ekşi krema, peynir, tuz ve süt gibi besinleri karıştırmamalısınız. Bunun yerine daha az kalorili eklemeler yapabilirsiniz. Yağsız yoğurt, kıyılmış dereotu ya da maydanoz ve taze soğan kullanabilirsiniz. Dilerseniz patates haşlamasının yanında brokoli, karnabahar gibi sebzeleri de haşlayarak bir çeşit yaratabilirsiniz. Patates ve diğer haşlama yemeklerinizin üzerine istediğiniz baharatı eklemekte de serbestsiniz.

Patates Diyetiyle Kilo Verme: Patates Diyeti 2019

Patates Diyetiyle Kilo Verme: Patates Diyeti 2019

Related news Patates Diyetiyle Kilo Verme: Patates DiyetiPatates Diyetiyle Kilo Verme: Patates Diyeti


Patates Diyetiyle Kilo Verme: Patates Diyeti


Patates Diyetiyle Kilo Verme: Patates Diyeti


Patates Diyetiyle Kilo Verme: Patates Diyeti


Patates Diyetiyle Kilo Verme: Patates Diyeti