Oyuncaklara güvenlik testi 2019

Oyuncaklara güvenlik testi 2019

Oyuncaklara güvenlik testi 84 07.02.2019, 14:00

Oyuncaklara güvenlik testi

Dış Ticaret Müsteşarlığı (DMT), oyuncakçılara karşı sıkı denetim getiriyor. Artık, 3 yaş üstü çocuklara yönelik oyuncak kitapların ithalatında da “3 yaş altı çocuklara yönelik oyuncaklarda aranan güvenlik testleri” istenecek.

DTM Müsteşarı Tuncer Kayalar, bazı üreticilerin, güvenlik testini yaptırmamak için 3 yaş altı çocuklara yönelik kitapların ithalatında, “3 yaşından küçük çocuklar için uygun değildir” şeklinde ibareler kullandığına dikkat çekti. Kayalar, 3 yaşından küçük çocuklar için üretilmiş oyuncak kitapların, çocuk sağlığı ve güvenliği için risk yaratmayacağına dair tüm test raporlarına haiz olması gerektiğini vurguladı ve bundan sonra “3 yaş altı çocuklar için uygun değildir” ibaresi bulunsa bile çocuklara yönelik oyuncak kitapların ithalatında “3 yaş altı çocuklara yönelik oyuncak testinden geçtiğine” dair belgeler aranacağını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı’nın Oyuncaklar hakkında sunduğu yönetmelik kapsamında, 14 yaşından küçük çocukların oyunlarında kullanmak amacıyla tasarlanan ve imal edilen her türlü ürünlerin ve oyun araç-gereçlerin oyuncak olarak tanımlandığını belirten Kayalar, yerli üretim veya ithalat yoluyla Türkiye piyasasına sunulmak istenen tüm oyuncakların Sağlık Bakanlığı’nın ilgili yönetmeliğine uygun ve güvenli olması gerektiğine dikkat çekti.Söz konusu ürünleri ithal eden ithalatçıların ithalat aşamasında zor durumda kalmamaları için ilgili belgeleri bulundurmaları, ailelerin ise oyuncak alırken çocukların güvenliği açısından, oyuncaklarla ilgili sınıflandırmaları göz önünde bulundurmaları gerektiğini vurguladı.

Oyuncaklara güvenlik testi 2019

Oyuncaklara güvenlik testi 2019

Related news

 • Rusyada Kamu Yönetimi Sistemi
 • Yapay bir Noel ağacı nasıl toplanır tavsiyeler
 • MUZLU CEVİZLİ KEK Enfes Yemek Tarifleri

 • Oyuncaklara güvenlik testi 86

  Oyuncaklara güvenlik testi


  Oyuncaklara güvenlik testi 55

  Oyuncaklara güvenlik testi 97

  Oyuncaklara güvenlik testi 45

  Oyuncaklara güvenlik testi 36

  Oyuncaklara güvenlik testi 63

  Oyuncaklara güvenlik testi 73

  Oyuncaklara güvenlik testi 9