Newtonian fluid ve onun antipodu - ne oldu 2019

Newtonian fluid ve onun antipodu - ne oldu 2019
20.08.2019

Newtonian fluid ve onun antipodu - ne oldu 81

Newtonian fluid ve onun antipodu - ne oldu?

Içinde Newtonlu ve Newton olmayan sıvılarSon zamanlarda aktif ilgi yalnızca bilim insanları değil aynı zamanda sıradan insanlar. Bunun nedeni, Newton olmayan sıvıların kolayca elle üretilmesi ve ev deneyleri için uygun olmasıdır. Her şeyden önce, ne çeşit maddeler olduklarını görelim. Newton sıvısı, Newton'un viskoz sürtünme yasasına uymaktadır ve bu nedenle adı almıştır. Bu kanuna göre, akışkan tabakaların temas düzlemindeki teğetsel gerilim, akış hızının türevi ile bu düzlemlerin normali doğrultusunda doğru orantılıdır.

Newton ve non-Newtonian akışkanlar

Oldukça zor geliyor, fakat okuyucu daha fazla olacakNewton'un akışkanının su, yağ ve günlük kullanımda bize aşina olan akışkanlardan çoğu olduğunu, yani toplama halini koruyanların, onlarla yapmayacağınızı söylerse anlaşılabilir (buharlaşma veya dondurma hakkında değilse , elbette). Fakat eğer yukarıdaki tanımda tarif edilen bağımlılık ters orantılıysa, Newtonlu olmayan bir sıvıdan söz edebiliriz.

Newton sıvı

Böyle bir sıvı her zaman heterojendir,kristal kafeslere toplayan büyük moleküller, bu yüzden viskozite doğrudan bileşiğin akış hızına bağlıdır. Hız ne kadar yüksek olursa viskozite o kadar yüksek olur. Bu tür maddelerin kısmen tiksotropik sıvılar, yani macun veya çikolata gibi zamanla viskoziteyi değiştiren sıvıları içerir. Ayrıca, bazı bilim insanları, kanı, homojen olmayan bir sıvı, plazmadan ve çeşitli kan hücrelerinden bir süspansiyon olduğu için, Newton'un yapışkan sürtünme yasalarına göre hareket etmeyen bir madde olarak görme eğilimindedir. Herhangi bir doktor vasküler sistemin farklı bölgelerinde kanın viskozitesinin değişebileceğini teyit edecektir. Bu genellikle patolojidir. Bununla birlikte, ilke olarak her maddenin böyle bir metamorfizma yeteneği yoktur.

 Newtonlu bir sıvı değil

Newtonian olmayan sıvı evde hazırlanabilirçok kolay 1.5 parça nişasta (ideal olarak mısır, ancak patates yapacak) ve bir kısım su almanız gerekir. Malzemeler, topaklar olmaması için yavaşça karıştırılmalıdır. İdeal olarak, bir fırın tepsisinde oldukça ince bir tabaka halinde dağıtmak gerekir, ancak elbette herhangi bir etkileşimi yaşayabilirsiniz. Sıvıyı parmaklarınızla hızlıca "kayma" yapmaya çalışın; donmuş plastik bir kütle gibi görünüp kendinizi hissedeceksiniz. Parmaklarınızı rahatlatın ve akışkan boşaltır. Newtonian fluid böyle hileler yapamaz! Bir avuç koyabilir ve onu atmaya başlayabilirsiniz. Çok yakında yapışkan ve plastik hale gelecek ve bu yüzden avuç içi yeryüzüne çıkmış gibi görünüyor - bu çok ilginç bir görüş! Sıvıyı topa sarın, elastik ve hoş olur ve elinizin avucunda gevşetmeye değer - yayılacaktır. Çocuklarla oynamak için ona boyalar eklemek ilginç. Bazıları daha ileri gidip, Newton olmayan akışkanların etrafında koşmaya çalışıyor; boyunca süren şeyleri yuvarlamaya çalışıyor; ancak böyle deneyler için evde deneyler yapmaktan çok daha fazla materyal gerekiyor. Birçok video raporu bulabilir ve büyüleyici fizik dünyasını keşfetmeye devam edebilirsiniz.

Newtonian fluid ve onun antipodu - ne oldu 2019

Newtonian fluid ve onun antipodu - ne oldu 2019

Related news

 • İç mekanda Art Deco: ana trendler
 • Unutulmaz düğün töreni
 • Obezitenin Kanser Üzerine Etkileri Nelerdir
 • Canan Karatay Evimde bulaşık makinesi dahi yok
 • Cildi yaşlı gösteren makyaj ve bakım hataları

 • Newtonian fluid ve onun antipodu - ne oldu 100

  Newtonian fluid ve onun antipodu - ne oldu


  Newtonian fluid ve onun antipodu - ne oldu 89

  Newtonian fluid ve onun antipodu - ne oldu 62

  Newtonian fluid ve onun antipodu - ne oldu 14

  Newtonian fluid ve onun antipodu - ne oldu 27

  Newtonian fluid ve onun antipodu - ne oldu 44

  Newtonian fluid ve onun antipodu - ne oldu 81

  Newtonian fluid ve onun antipodu - ne oldu 99

  Newtonian fluid ve onun antipodu - ne oldu 91

  Newtonian fluid ve onun antipodu - ne oldu 88

  Newtonian fluid ve onun antipodu - ne oldu 2

  Newtonian fluid ve onun antipodu - ne oldu 67

  Newtonian fluid ve onun antipodu - ne oldu 31

  Newtonian fluid ve onun antipodu - ne oldu 98

  Newtonian fluid ve onun antipodu - ne oldu 71

  Newtonian fluid ve onun antipodu - ne oldu 43