Motivasyon Zekası – MotiQ 2019

Motivasyon Zekası – MotiQ 2019

Motivasyon Zekası – MotiQ 95 01.03.2019, 11:24

Motivasyon Zekası – MotiQ

Motivasyon Zekası (Motivasyonel Zeka – MotiQ – Motivational Quotient), “kişinin kendisini bir hedef doğrultusunda eyleme geçirebilme ve bu hedef doğrultusunda çabasını kararlılıkla sürdürerek sonuç alıncaya kadar motivasyonunu etkin şekilde yönetebilmesiyle ilgili zihinsel ve davranışsal kapasitesi“ni ifade etmektedir. Bazı insanlar hızlıca eyleme geçerler; fakat bunu kararlılıkla sürdüremezler. Bazıları ise, başlamakta ve eyleme geçmekte zorlanırlar; ama bir yola kesin karar verirlerse kesinlikle o yoldan dönmezler. Diğer bir grup da, başladıkları bir işin sonunu getirmekte zorlanırlar. Bunun iki farklı nedeni olabilir: Ya başarı korkusu nedeniyle gereken son adımı bir türlü atamazlar. Ya da kaynaklarını ve enerjilerini tükettikleri için sonunu getiremeden vazgeçmek zorunda kalırlar.

Motivasyon zekası öncelikle “kişisel motivasyon süreci”yle ilgili bir durumdur. Yani kişinin kendi motivasyon sürecini yönetebilmesiyle ilgili bir özelliktir. Ancak motivasyon zekası yüksek olan bireyler başkalarını harekete geçiren faktörleri de hemen fark ederler. Dolayısıyla bu kişilerin başkalarını da motive etme konusunda da önemli bir beceriye sahip oldukları söylenebilir.


Yüksek bir MotiQ düzeyine sahip bireyler: (1) Zor durumlarda kalsalar bile hedefleri doğrultusunda kendilerini harekete geçirmeyi başarırlar ve bu doğrultuda kararlılıkla çaba gösterirler. Sonuçta eylemlerinden mutlaka sonuç alırlar. (2) Değerlerinin ve amaçlarının farkındadırlar. (3) İyimser ve pozitif bir kişilik yapısına sahiptirler. (4) Bir üzüntü ya da tehlike durumuyla pozitif bir şekilde başa çıkma becerisi gösterirler. (5) Hedef yönelimli hareket etmekte ve bu hedeflere ulaşmaya yönelik planlar yapmakta etkindirler. (6) Bir hedefi başarma konusunda yeteneklerine güven duyarlar.

Motivasyon Zekası da diğer zeka türlerinin çoğunda olduğu gibi “geliştirilebilir” bir özelliğe sahiptir. Her insan doğuştan getirdiği temel bir Motivasyon Zekası düzeyine sahiptir. Ancak bu zekasını geliştirmezler ve buna gerektiği önemi vermezler ise zaman içinde zekaları yerinde sayar ya da körelmeye yüz tutar. Sonuçta da zamanla bu insanlar özel ve iş yaşamlarında motivasyon problemleriyle karşılaşırlar ya da motivasyonlarını iyi yönetemedikleri için performanslarını üst seviyeye çıkarmakta zorlanırlar. Nihayetinde potansiyellerinin çok altında kalarak hak ettiklerinden çok daha azına mahkum bir hayat sürdürebilirler.

Son olarak şunu belirtmek gerekir ki, motivasyon zekasının yüksekliği, kişisel performansı doğrudan etkileyen bir özelliğe sahip olsa da her girişilen işten olumlu sonuç alınmasını ya da başarı kazanılmasını garanti edemez. Çünkü sonuç almak, bugünün dünyasında bireysel çabanın dışında pek çok farklı faktörü de içine alan karmaşık bir süreçtir.

Motivasyon Zekası – MotiQ 2019

Motivasyon Zekası – MotiQ 2019

Related news

 • Kendi ellerinizle çekmeceli sandık nasıl yapılır
 • Venedik Komisyonu: Evet çıkarsa Türkiye otoriterliğe sürüklenir
 • Tığ İşi Motifli Gelin Yeleği Yapılışı Videolu Anlatımlı
 • İlk Gece Fiyaskosu
 • Yemek borusu kanserine neden olan 5 alışkanlık

 • Motivasyon Zekası – MotiQ 50

  Motivasyon Zekası – MotiQ


  Motivasyon Zekası – MotiQ 38

  Motivasyon Zekası – MotiQ 50

  Motivasyon Zekası – MotiQ 83

  Motivasyon Zekası – MotiQ 30

  Motivasyon Zekası – MotiQ 25

  Motivasyon Zekası – MotiQ 72

  Motivasyon Zekası – MotiQ 39

  Motivasyon Zekası – MotiQ 4

  Motivasyon Zekası – MotiQ 14

  Motivasyon Zekası – MotiQ 83

  Motivasyon Zekası – MotiQ 88

  Motivasyon Zekası – MotiQ 100

  Motivasyon Zekası – MotiQ 45

  Motivasyon Zekası – MotiQ 13

  Motivasyon Zekası – MotiQ 32