Mamontovskoye petrol ve gaz sahası: yeri, tarihçesi ve özellikleri 2019

Mamontovskoye petrol ve gaz sahası: yeri, tarihçesi ve özellikleri 2019

Mamontovskoye petrol ve gaz sahası: yeri, tarihçesi ve özellikleri 10 17.02.2019, 04:27

Mamontovskoye petrol ve gaz sahası: yeri, tarihçesi ve özellikleri

Mamontovskoye alanı endüstriyel olarak işletilmektedir.hacmi1970 baharından beri. Ana üretken ufuk petrol rezervlerinin yaklaşık yüzde 80'ini içermektedir. Düşük üretkenliğe sahip ufuklar karmaşık bir yapıya ve geniş su-petrol alanlarına sahiptir. Gelişmeleri ana rezervuarın gelişmesinden sonra planlanmaktadır. Depozito tarafından açıldıÜç sıralısistemi ve düşen yağ üretimini ifade eder.

mamut yatağı

Mamut depozitosu nerede?

Yönetim planında, alan bulunurKhanty-Mansiysk Özerk Okruğunda (Tyumen bölgesi) Nefteyugansk bölgesinde. Coğrafi olarak, havza Büyük ve Küçük Balyk (nehirler) havzasına aittir. Jeomorfolojiye göre, biraz eğimliparçalanmışova. Ana nehirlere çok sayıda kolortanın eşlik ettiği büyük bir alan sulak alanlar tarafından işgal edilmiştir.

önemliinterfluve masifler karışık ormanlarla kaplıdıriğne yapraklı türlerin baskınlığı. Bölgenin iklim koşulları keskin kıtasal. Kış aylarında sıcaklık -50 dereceye, yaz aylarında ise +35'e yükselir.

Tarihi gerçekler

Mamontovskoye alanı 1965 yılında keşfedildi(1970 yılında kalkınma başladı) Batı Sibirya'daki en büyük yatakları ifade eder. Azami yağ üretimi bakımından ikinci sıradaSamotlor. Operasyon sırasında, Varioganskoye'ye göre bağırsaklardan dört kat daha fazla yağ çıkarıldı,Talin, Soutorminsky veLyantorskiibirlikte havuzlar.

 Mamut petrol sahası

Mamontovsky yatağının gelişiminin tarihi, stratejik olarak doğru şekilde yürütülen gelişmelerle belirlenir. Ana itki, üretim sisteminin sürekli iyileştirilmesidir., başlayarakTüm rezervlerin optimal geri kazanımı ve petrol üretiminin stabilizasyonu amacıyla düşük yoğunluklu yapılar.

Batı Sibirya'daki diğer alanlarla karşılaştırıldığında, Mamontovskiye ufuklarındaki üretim neredeyse ikiye katlanarak yüzde 70'e çıktı. Boyutuna göreortalamaPetrol üretim oranı diğer tüm havzaları aşmaktadır (1990 yılından itibaren günde 26 ton).

İyi tasarımların özellikleri

Yapısal olarak kuyular Mamontovsky yağıMevduat Batı Sibirya konfigürasyonu için tipiktir. Özellikleri, delinen alanların beklenen jeolojik koşullarına, hammadde kütlesinin ortaya çıkma derinliğine, subjektifine bağlıdır.dikişlerin parametreleriişleme tabi. Kullanılan tasarım, yeraltı kaynaklarının istikrarlı bir şekilde korunmasını sağlamalı, belirli bir sondaj türünü kullanma imkanı, açık ya da kasalı gövdelerde bilimsel araştırmanın planlanan penetrasyon oranını ve yürütülmesini sağlar.

Kuyuların aşınmasını önlemek ve üst aralığın sabit bir şekilde sabitlenmesini sağlamak için, yönü 30 metrelik bir derinliğe indirin (çap - 323,9 m). Eleman ağızda çimentolanır.ayrıca680 metreye kadar derinlikteAğızda çimentolanmış 245 mm çapında iletken. Üst dengesiz bölünmüş aralıkları güçlendirmeye, akiferleri kirlenmeye karşı korur. Ayrıca yardımlarıyla montajı gerçekleştiriliyor.patlama blowoutsekipmanın yanı sıra muhafaza süspansiyonu. Sırasıyla 2.67 km derinliğe iner, çapı 146 mm'dir.ayrıcaağzına yapıştırılmış.

 Mamontovskoye petrol sahası

Üretim sondajı başlangıcı

Mamtontovskoye sahasını geliştirmeye yönelik ilk deneme girişimleri 1968 yazında başladı. Operasyonel sondaj, VNII tarafından geliştirilen teknolojik şemaya göre başlatıldı.(1967). Bu belgelere göre, bir ufuk . Paralel olarakplanlandıAU geliştirmek ve ACve BS katmanı iade edilebilir bir nesne olarak kabul edildi. İlk beş üretim kuyusu görevlendirildi.

Girişinden iki ay sonraMamontovskoye sahasında su toplama, ana görevi gelişmiş rezervuarlardaki basıncı korumaktı. Tüm kuyular çeşme prensibi üzerinde çalışır.

1978'den beri AC projesi yürürlüğe girmiştir.A4 ve A5 tabakalarının aktif gelişimini öneriyor. Rezervuar geliştirme belgeleri derlenmiştirSibNIINP. 1981 yılında aynı kurum, rezervuar BS için teknolojik bir plan geliştiriyor.Sonunda,Altı özerk geliştirme nesnesi tahsis edilmiştir.

gelişme

Mamontovsky petrol ve gaz sahası içinyüksek sondaj oranları karakteristiktir. Geçtiğimiz yüzyılın 80'lerinin ilk yarısında, operasyonel sondaj, bir milyon koşu metre üzerinde kapladı. Ayrıca her yıl 400'e kadar yeni kuyu faaliyete giriyor. Susuz üretimle ortalama üretim oranı bir kuyucuktan 117 tona kadar yağdır.

Mamut petrol ve gaz sahası

Zaten Mamontovskoye petrol sahası faaliyetinin ilk yılında 42 petrol ve 6 enjeksiyon kuyusu bulunmaktadır. Çıkarılan göstergesiyahaltın "enjekte edildiğinde yılda 485 bin tondan fazla149 bin metreküp. Takip eden yıllarda, üretim oranı artmaya devam ediyor. 1986'da, maksimum rakam 35 milyon 166 bin tona ulaştı. Seçim oranının yüzde olarak hesaplanması, geri kazanılabilir kaynakların% 6,3'ünü oluşturuyordu.

Mamontovskoye alanı: petrol ve gaz potansiyeli

1987'deki alan yüzde 50'lik bir su kesiminin üstesinden geldi.Bu konuda,Yıllık petrol üretimi azaldı. Aynı zamanda üretilen sıvı miktarı arttı. Performansı azaltmada bir faktör, üretim sondajının azaltılmasıydı. 1980'lerin ortasına kadar20. yüzyılDepozito aslında tamamen delinmişti. Havzanın eteklerinde daha ileri çalışmalar yapıldı ve ayrıca kuyu ızgarasının sıkıştırılması üzerine. Depozito çok ihtiyacı vardıyeni proje belgelerinin geliştirilmesi, özellikle de acelesi olmayan taslaklarlaSibNIIP.

 Mamut depozitosunun bulunduğu yer

Daha ileri tarih

Sıvı hacimleri ve Üretim 1990 yılına kadar artmaya devam etti. Maksimum üretim seviyesi 92 milyon 887 bin tondu. Aynı yıl, petrol kulelerinin maksimum işletme fonu varlığına damgasını vurdu. Ardından, inaktif kuyulardaki büyümeden dolayı, bir düşüş varhacmisu. 1990'dan 1995'e kadar, mevcut fondaki düşüş oranı yüzde 6'dan fazla idi. Sonuç olarak, sıvı üretiminde azalma, petrol üretiminde düşüşe neden oldu.

maksimum hızıseviyesiEnjeksiyon 1990 yılında da gözlenmiştir. 943 enjeksiyon kuyusuna hizmet ederken 119 milyon metreküp suya ulaştı. 1995 yılı boyunca8,5 milyontonlarca yağ. Yıllık seçim oranı başlangıçta yaklaşık yüzde 1,5 idi ve mevcut rezervlerden seçim için aynı gösterge yüzde 6 aralığında değişiyordu. Su içeriği yüzde 80'den fazlaortalamabir kuyu üretim oranı -13.7 tonGünde yağ. Aynı yıl 34 bin metreden fazla kaya delinmiştir.

Mamontovskoe çökeltisi hidroklorik asit tedavisi

Son analiz

Mamontovskoye sahasında uygulamahidroklorik asitişleme ve su baskını aktif kalkınmayı garanti eden ve uygun ekonomik verilerle bölgede yüksek üretim oranlarına ulaşmayı sağlayan belirleyici faktörlerden biri haline gelmiştir.

Geliştirilen sitelerdeubiquitouslyDevre içi su siperi modelleri kullanılıyor,Bu, yatağın farklı genişliklere kesilmesidir. Ayrıca, blok kare su yüzeyinin kullanılmasını amaçlayan pilot endüstriyel çalışmalar ve çalışmalar bulunmaktadır. Bazı alanlar, kapsamlı alanlara uygun bariyer sistemlerini başarıyla kullanırpodgazovymialanları.

Mamontovskoye petrol ve gaz yatağı yatağı

Mevduat gelişimine dikkat edilmelidir30 yılı aşkın bir süredir yürütülen Batı Sibirya, sadece petrol üretimini geliştirmek için değil, aynı zamanda mevcut kaynakların rasyonel kullanımını mümkün kılan etkili su taşkınları sistemi oluşturmaya da büyük miktarda çalışma yapmasına izin verdi. Bu damarda, daha iyi zamanlarda üretilen Mamontovskoye depozitini farketmeye değer.bir siparişkombine çevreleyen havuzlardan daha fazla ürün.

Mamontovskoye petrol ve gaz sahası: yeri, tarihçesi ve özellikleri 2019

Mamontovskoye petrol ve gaz sahası: yeri, tarihçesi ve özellikleri 2019

Related news

 • Rock Videoları Sayfa 2
 • Yeşim Salkımın adını kullanarak dolandırdılar
 • 24. İstanbul Caz Festivali’yle İstanbul’da Yeniden Keşfedeceğiniz 8 Eşsiz Mekân
 • Nedime için bilezik nasıl hazırlanır: orijinal fikirler

 • Mamontovskoye petrol ve gaz sahası: yeri, tarihçesi ve özellikleri 88

  Mamontovskoye petrol ve gaz sahası: yeri, tarihçesi ve özellikleri


  Mamontovskoye petrol ve gaz sahası: yeri, tarihçesi ve özellikleri 48

  Mamontovskoye petrol ve gaz sahası: yeri, tarihçesi ve özellikleri 42

  Mamontovskoye petrol ve gaz sahası: yeri, tarihçesi ve özellikleri 69

  Mamontovskoye petrol ve gaz sahası: yeri, tarihçesi ve özellikleri 22

  Mamontovskoye petrol ve gaz sahası: yeri, tarihçesi ve özellikleri 86

  Mamontovskoye petrol ve gaz sahası: yeri, tarihçesi ve özellikleri 36