LED nedir 2019

LED nedir 2019 LED nedir

LED nedir?

En basit tabiriyle bir aydınlatma türü olan LED, İngilizce bir tabir olarak “Light Emitting Diode” anlamını taşıyarak Türkçesi “ışık yayan diyot” anlamına gelmektedir. Aydınlatma dünyasında gün geçtikçe gelişen teknolojiye en iyi ayak uyduran ürünlerden biri olan LED, var olan elektrik enerjisini ışık enerjisine dönüştüren, yarı iletken özelliklere sahip olan devre elemanıdır. İlk olarak 1900’lerin başında “elektro ışıma” kavramının keşfedilmesinden sonra 1920’de de Rusya’da LED icat edilmiştir. Sonrasında ismi Oleg Vladimirovich Losev olan ve radyo teknisyenliği yapan bir kişi, o dönemlerde radyo alıcılarında kullanılan diyotların yani LEDlerin bir tür ışık yaydığını keşfederek 1927 yılında bir gazetede kendi buluşlarını yayınlama şansı yakalamıştır.

Zaman içerisinde konuyla ilgili araştırmalar yapılmış ve 1950’li yıllara gelindiğinde yarı iletkenlerin daha hızlı çalışması adına çalışmalar da hızlandırılmıştır, son olarak tam anlamıyla insan gözüyle seçilebilen kırmızı renkli bir ışığa sahip LED ışıklar 1962 yılında ilk kez üretilmeye başlanmıştır ve patentinin alınması da ihmal edilmemiştir. İlk olarak o yıllarda insanoğlunun hayatına eski radyoların açıldığı zaman kırmızı ışık yanmasıyla giren LED ışıklar, şuanda o günlerden bugünlere hayatımızın neredeyse her alanında kullanılan bir ışık türü haline gelmiştir. Küçük ve kırmızı ışık olarak piyasaya çıkan LED hem boyut hem de renk değiştirerek artık daha büyük yapılarda ışık kaynaklarına bağlanabilmekte, daha güçlü ışık enerjisi sağlayabilmekte; renk olarak yeşil, beyaz ya da mavi de olabilip bazı çevre aydınlatmalarında sık sık kullanılabilmektedir.

LED ışıklara genel bir bakış

Günlük hayatta bir tür ışık kaynağı olarak kullanılan LEDler, kullanıldıkları aydınlatma aygıtlarına göre normal ampullerle kıyaslandığında daha düşük enerji harcanımı, daha yüksek ışık seviyesi, daha yüksek kullanım ömrü, düşük ultraviyole oranı, daha iyi seviyelerde ışık seviyesi ve daha yüksek seviyelerde geri verim alınması gibi konularda gayet başarılı sonuçlar sağlayabilmektedirler. LED ışıklar, çok fazla sayıda renk üretebildikleri gibi çok farklı renk sıcaklıkları skalalarında beyaz ışık da sağlayabilmektedirler. Normal ışık kaynaklarına göre çok daha avantajı ve bol seçenekli imkanları neticesiyle son yıllarda daha fazla miktarlarda kullanılmaya başlanan

LED teknolojisi; hem göz alıcı ortamlar oluşturabilmek, hem kalıcı ve daha uzun ömürlü aydınlatma sistemleri yaratabilmek hem de bulundukları ortamları daha estetik bir görüntüye kavuşturabilmek adına en mantıklı tercih seçeneklerinden biri olmaktadırlar. Saydığımız bu sebepleri yaratabilmek adına da kendi içerisinde de bir çok renk, model ve dizilim imkanı sunan LED aydınlatma sistemi modern çağın aydınlatmaları olarak da anılabilmektedir.

LED nedir 2019

LED nedir 2019

Related news

 • Kışın hangi lastik basıncı olmalıdır
 • Mayasız Şipşak Poğaça Tarifi
 • Kakaolu Çatlak Kurabiye
 • SUCUKLU PİDE TARİFİ
 • Yonca Evcimik Kimdir Kaç Yaşında, Boyu, Vikipedi, Biyografisi

 • LED nedir

  LED nedir


  LED nedir

  LED nedir

  LED nedir

  LED nedir

  LED nedir

  LED nedir

  LED nedir

  LED nedir

  LED nedir

  LED nedir

  LED nedir

  LED nedir

  LED nedir

  LED nedir

  LED nedir

  LED nedir

  LED nedir

  LED nedir

  LED nedir

  LED nedir