Kedilerde parodontoz: evde tedavi 2019

Kedilerde parodontoz: evde tedavi 2019

Kedilerde parodontoz: evde tedavi 58 16.02.2019, 17:27

Kedilerde parodontoz: evde tedavi

Kediler için olduğu gibi, insanlar için olduğu gibi, çok önemlidir.dişlerinizi sağlıklı tutun. Beyaz dişler yalnızca güzelliğin bir işareti değil, evcil hayvanların bir bütün olarak sağlığıdır. Sahipler kedilerin mesleki yetiştirilmesine katılmazlar ve sergilere katılmazlarsa, genellikle evcil hayvanlarının dişlerinin durumuna dikkat etmezler. Genellikle hiç kimseye bir kedinin ağız boşluğunun hijyene kesinlikle ihtiyacı olmaz. Genellikle, sahibinin dikkatsiz tavrı nedeniyle kedilerde periodontal hastalık var. Bu, biriken bakterilere neden olan iltihaplanma.

Hastalık hakkında

Kedilerde parodontoz neredeyse hiçbir şeyinsanlardaki periodontozdan farklıdır. Kedinin 30 dişi var. Bir insanda olduğu gibi, çocukluğunda bebeğin bir yavru kedi yerine yerli halkın dişleri yerini alıyor. Dişin etrafında periodontyum bulunur. Bu, taç ve çene işlevinden sorumlu olan özel bir kompleks. Periodontuma, sakızdaki delik ve kemik kısmı bulunur.

kedilerde parodontoz

Bir kedi periodontal hastalık başlattığında,Bu alanı etkilemektedir. Evcil hayvan sahibi evcil hayvan dişlerine garip bir plak fark ederse, o zaman hastalığı tetikleyebilecek bir bakteri kümesinin başlamış olduğunu bilmelisin. Tedavisi ilk aşamada başlaması gereken kedilerde periodontal hastalık hızla gelişiyor. Mikroorganizmalar sakızın kenarını azaltmaya çalışır, sakız kenarının yeniden oluşmasına izin vermez ve kemiğe nüfuz ederek onu yok eder. Sonuç olarak, hayvan zarar görmüş dişleri kaybedebilir.

Hastalığın nedenleri

İnsanlarda olduğu gibi, hastalığın ana nedeniağız boşluğunun temizliğinin eksikliği. Yedikten sonra bir plak oluşması, bakteri üremesine ve süpürasyona neden olabilir. Ancak hijyen eksikliği hastalığın tüm nedenleri değil.

kedilerde parodontoz

Başlıca nedenleri şunlardır:

 • Gastrointestinal sistem hastalıkları. Çoğu zaman, periodontal hastalık vücutta bir arıza sonucudur.
 • Oral mukozanın travması. Savaşta olan veya dikkatsiz oyun oynanan hayvan yaralandı veya çizildiğinde, periodontal hastalık ve iltihaplanmanın yayılması mümkündür.
 • Vitamin ve mineral eksikliği. Unutulmamalıdır ki, ev sahibinin evcil hayvanının diyetini dikkatle izlemesi gerekir. Evde yaşayan kediler, vitamin eksikliğini telafi edemezler.
 • Inflamatuar süreçler. Stomatitis ve gingivitis, hastalığın başlangıcını tetikleyebilir. Bu nedenle, ağız iltihabı tespit edilirse, sahibi hemen veteriner hekimlerden yardım istemelidir.

Hastalığın ana aşamaları

Kedilerde parodontozis dört aşamaya ayrılır. Bu aşamaların hayvanın yaşı ile ilgisi yoktur. Tüm parodontozların çoğu ileri yaştaki kedilerden etkilenmiş olsa da. Hastalığın evresini kontrol etmenin tek bir yolu vardır - kafatasının röntgeni. Evde, doğru bir teşhis yapamazsınız. Bu nedenle, sahibi ilaç almadan önce evcil hayvanını veterinere götürmelidir.

 evde kedilerin tedavisinde parodontoz

Periodontitis gelişiminin 4 aşaması vardır.

 1. İlk aşamada küçük bir şişlik ve diş etlerinin kızarıklığını görebilirsiniz. Ağızdan hoş olmayan koku, bakterilerin çoğalmasının bir göstergesidir. Dişlerin üzerinde küçük bir kaplama ve taş olduğunu fark etmek genellikle mümkündür.
 2. İkinci aşamada, x-ışınları kullanılarak, kemik kütlesindeki önemli değişikliklerin yerine, daha kesin olarak, onun eksikliğinin değiştirilmesi mümkündür. Bu aşamada, kemik kütlesinin% 25'inde bir kayıp vardır.
 3. Üçüncü aşamada kemik kaybı% 50'dir. X-ışını üzerinde diş alveolusunda önemli değişiklikler görülür.
 4. Dördüncü aşamada geri dönüşü olmayandiş alveollerinin yok edilmesi. Röntgende apselerin boşluklarını görebilirsiniz. Hayvan, ağız boşluğunda pürülan süreçlerden muzdariptir. Bu aşama ciddi bozulmalara ve diş kaybına yol açar.

Kedilerde periodontal hastalık (evde tedavi sadece ilk aşamada yapılabilir) hızla ilerlemektedir. Bu nedenle, daha önce sahibi hayvanının durumuna dikkat edecek, daha iyi.

Hastalığın ana semptomları

Bir kedi içinde periodontal hastalığı fark etmek zor değildir. Hastalık diş etleri ve ağız boşluğu ile ilgili komplikasyonlarla başlar. Ağız kokusu, kızarıklık ve diş etlerinin şişmesi hastalığın ilk belirtileridir. Bu zamanda hayvan, sert yiyeceklerden tamamen vazgeçerek, kedi mamasının yumuşak çeşitlerini tercih edebilir. Genellikle bir hayvanın iştahının kötüleştiğini veya yemek yemenin tamamen reddedildiğini fark etmek mümkündür. Diş etlerine bastığınızda fark edilir bir kanama olur. Bu zamanda hayvan acı duyular yaşar ve saldırganlık gösterebilir.

kedilerde parodontoz

Hastalığın evresine bağlı olarak,Gevşemiş dişlere dikkat edin. Diş eti kenarı tamamen yırtılarak diş kaybına yol açar. Kedilerde görülen ve fark edilmesi kolay olan periodontal hastalık, inflamasyon ve desteklenme şeklinde kendini göstermeye başlar. Bu süre zarfında hayvan hemen veterinere teslim edilmelidir. Sonuçta, hastalık bu noktada durmuyor, ancak sağlıklı dişleri etkileyerek ilerleyecektir.

tanılama

Teşhis edildiğinde veteriner nedenini belirler.hastalığın oluşumu. Bu, kedinin yaşını ve organizmanın özelliklerini dikkate alır. Dolayısıyla, bireysel özelliklere bağlı olarak, alveolar süreçler ve gingival cepler farklı olabilir. Her zaman belirtilmeyen belirtiler parodontoz hakkında konuşacaktır.

Kedilerde ve belirtilerde parodontoz

Teşhisi açıklığa kavuşturmak içinBir veteriner hekimin hastalık seyrinin tüm klinik resmini görebildiği X-ışını çalışması. Genel ve biyokimyasal bir kan testi de verilir. veteriner hastalığın kesin nedeni ve gelişme aşamasına kurmak sonra, hayvan için etkili olacak tedavi yöntemleri sağlayabilir. kediler, semptomlar ve tedavi Periodontal hastalık deneyimli bir veteriner tarafından sadece belirlenir, tedavi ve emek olmadan hayvan sağlığını iade edilebilir.

Periodontitis tedavisi

Veteriner hekim gerekli tüm çalışmaları yaptıktan sonra, konservatif ve cerrahi olmak üzere iki tipe ayrılan tedaviye girmek mümkündür.

Konservatif tedavi primer olarak uygundurhastalık seyrinin aşamaları. Hayvanın ağız boşluğunu temizlemekten oluşur. Doktorlar hayvanın dişlerini plak ve tartardan temizler, sonra florür bazlı vernikle kaplarlar. Diş etleri bir antiseptik ile tedavi edilir. Daha sonra veteriner kedilerde periodontitin nasıl tedavi edileceğini açıklar.

Kedilerde periodontal hastalık nasıl tedavi edilir

Ameliyat sırasında bir veterinerdiş etlerinin atrofisini ortadan kaldırmaya ve deliğin içindeki dişi güçlendirmeye çalışır. Bu yöntemin ana görevi dişin kökünü temizlemektir. Dişler imha edilirse, çıkarılır. Ameliyattan sonra veteriner, antibiyotik reçete eder.

Periodontitis sonuçları

Tedavi için zaman alınmazsaperiodontal hastalık, geri dönüşümsüz etkiler ortaya çıkabilir. Çoğunlukla hayvan yemeyi reddeder. Sürekli ağrı, normal bir yaşam sürmesini önler ve hastalık, vücuttaki bozukluklardan dolayı ilerlemeye başlar. Son aşamada, hayvan tüm dişleri kaybedebilir ve takviye hayvan ölümüne neden olacak sepsise yol açacaktır. Eğer kedi doktora zamanında gösterilirse, birkaç haftalık tedaviden sonra normale dönebilir. Ayrıca, gelecekte sorunlardan kaçınmak için periodontal hastalıkların önlenmesini ihmal etmemelidir.

önleme

Kedilerde periodontal hastalığı önlemenin çeşitli yolları vardır. Hayvanlar için halk ilaçları ile tedavi kabul edilemez. Ancak, hastalığın önlenmesi için bazı kurallara başvurabilirsiniz.

 • Veterinere düzenli ziyaret.
 • Dengeli beslenme. İyi tasarlanmış bir diyet anlamına gelir.
 • Taş ve plaktan diş temizliği için özel gıda alımı.
 • Bir hayvandaki oyuncaklar travmatik olmamalıdır.
 • Dişlerinizi özel bir fırça ile fırçalayın.
 • Kedinin ağız boşluğunun dikkatli bir şekilde gözlemlenmesi.

kedilerde parodontoz

Bir kedi aşığı çok dikkatli olmalıküçük evcil hayvanları. Hastalığın daha önceden başlatılmış olan sürecini tedavi etmekten daha önce hastalığı önlemek daha iyidir. Yukarıdaki kuralların hepsini uygularsanız, sadece periodontal hastalığı önlemekle kalmaz, aynı zamanda evcil hayvanınızın yaşam kalitesini de iyileştirebilirsiniz.

Kedilerde parodontoz: evde tedavi 2019

Kedilerde parodontoz: evde tedavi 2019

Related news

 • Nefis Portakal Reçeli Yapımı Videosu
 • Milföylü Kolay Pizza Tarifi Videosu
 • Beze Pasta

 • Kedilerde parodontoz: evde tedavi 24

  Kedilerde parodontoz: evde tedavi


  Kedilerde parodontoz: evde tedavi 92

  Kedilerde parodontoz: evde tedavi 71

  Kedilerde parodontoz: evde tedavi 71

  Kedilerde parodontoz: evde tedavi 22

  Kedilerde parodontoz: evde tedavi 21

  Kedilerde parodontoz: evde tedavi 99