Karbonhidrat Diyeti ile 1 Hafta 5 Kilo Vermek 2019

Karbonhidrat Diyeti ile 1 Hafta 5 Kilo Vermek 2019
Karbonhidrat Diyeti ile 1 Hafta 5 Kilo Vermek


Karbonhidrat Diyeti ile 1 Hafta 5 Kilo Vermek

Karbonhidrat diyeti, 40 ünite diyetiolarak bilinen uzun vadede zayıflatan ve besinlerin sınırlandırıldığı diyetlerden sıkılanlara yönelik bir diyet. Hem kısa sürede zayıflatıyor hem de belli bir listeye sadık kalmak zorunda değilsiniz.

Çeşitli zayıflama ve yağ yakma yöntemleri arasında son zamanların yoğun ilgi gören türlerinden bir tanesi de karbonhidrat diyeti uygulayarak kilo verme yöntemidir.

Karbonhidrat diyeti ile kilo verme yöntemi kısa sürede dünya üzerinde birçok ülkede kabul görülmüş ve doğru şekillerde uygulandığı zaman kişilere gerçekten kalıcı kilo kaybı sağlamıştır.

İÇERİK ÖZETİ

Karbonhidrat Diyeti Nedir?

Karbonhidrat diyeti temel olarak günlük alınan karbonhidrat miktarını neredeyse sıfıra çekerek ve hatta bazı durumlarda karbonhidratların tüketimini tamamen sonlandırarak hızlı bir şekilde kilo verme şeklidir.

Protein yüklemesi ya da protein diyeti olarak da adlandırılabilen bu diyet türünde karbonhidratların kısıtlanması yöntemi ile kişilerin hızlı kilo kaybı sağlanır.

Karbonhidratlar, vitaminler, proteinler ve yağlar gibi vücudumuzun ihtiyacı olan önemli besin değerlerinden birisidir. Ancak vücuda gereğinden fazla karbonhidrat yüklenmesi zamanla bir birikime neden olur ve vücuda alınan bu fazla karbonhidratlar metabolizma tarafından yağa çevrilerek vücudun çeşitli yerlerine depolanır. Bu durum fazla kilo dediğimiz sağlık probleminin ortaya çıkmasına neden olur.

Karbonhidrat diyetinin çalışma mantığında günlük hayatta tüketilen her yiyeceğin karbonhidrat oranlarına bakılır ve yüksek karbonhidrat içeren yiyeceklerin yerine düşük ya da sıfır karbonhidratlı yiyeceklerin tüketimine ağırlık verilir.

Karbonhidrat diyetinde belirtilen tekniğin doğru uygulanması halinde kilo kaybı kaçınılmazdır.

Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır?

Karbonhidrat diyetinde önemli olan besinlerin karbonhidrat miktarıdır. Yani siz, karbonhidrat miktarını hesaplayacaksınız. Alınan fazla karbonhidrat miktarı vücutta yağ olarak depolanır ve bu durum da sizin şişmanlamanıza neden olur. Örneğin; bir porsiyon et kalori bakımından yüksekken karbonhidrat ünite miktarı sıfırdır.

Ünite miktarının 0 olması demek diyetinizi yaparken istediğiniz kadar et tüketebilirsiniz demektir.

Karbonhidrat diyetini tam anlamıyla uygulayabilmek için her gıda maddesinin kaç gram karbonhidrat içerdiğini bilmek gerekir. İnsan vücudunun normal şartlarda alması gereken günlük karbonhidrat miktarı 70 ünite olarak söylenebilir.

Kilo vermek isteyen kişiler günlük alacakları karbonhidrat miktarını40 ila 60 ünite arasındatuttukları zaman doğrudan kilo vermeye başlarlar.

Aşağıda size verdiğimiz listeden ünite miktarı toplam 40 ila 60 arası olacak şekilde yiyecekleri seçip kendi listenizi oluşturabilirsiniz.

Karbonhidrat ünite miktarı 0(sıfır) olan besinleri istediğiniz kadar tüketebilirsiniz. Doyuncaya kadar her öğün yiyebileceğiniz düşük karbonhidrat değerlere sahip besinleri seçmeniz diyetin uygulanışında önemli bir faktördür.

Diyetin 1. Kuralı:Seçtiğiniz besinlerin ünite miktarlarının 40 ila 60 arasında olmasıdır. Kesinlikle 60 üstü olmamalıdır.

Diyetin 2. Kuralı:Kesinlikle şeker ve unlu gıdalardan uzak durmanızdır. Şeker, karbonhidrat değeri çok yüksek olan bir gıdadır. Örneğin; 1 kesme şekerde 12 ünite karbonhidrat bulunmaktadır.

Yani sabah kahvaltısında sadece 2 şekerli 1 çay içtiğimiz de aldığımız karbonhidrat değeri 24 olur; 2 çay içtiğimizde ise bu değer 48’e çıkar ve bu diyetin bozulması için yeterlidir. Çünkü bir gün boyunca 2 bardak çay ile kimse duramaz; durabilse bile sağlık için çok zararlıdır. Kesinlikle aç kalarak ve hiçbir şey yemeyerek zayıflanamaz. Sağlıklı olunamaz.

Karbonhidrat diyeti listesi

Karbonhidrat Diyeti Puan Listesi

Karbonhidrat diyetini uygulayabilmek için tüm yiyeceklerin içerdiği karbonhidrat değerlerini öğrenmek gerekir. Bunun için aşağıda verdiğiniz karbonhidrat diyeti puan listesinden yararlanabilirsiniz. Bu listelerde meyve, sebze, unlu gıdalar, içecekler ve daha pek çok yiyeceğin ne kadar karbonhidrat içerdiği konusunda bilgiler var.

Karbonhidrat diyetini uygulamak isteyen kişiler bu listeleri göz önünde bulundurarak hedefledikleri kilo kaybını sağlayabilirler.

Yiyeceklerin içerdikleri karbonhidrat miktarları birkaç örnek ile daha rahat açıklanabilir. 100 gram salam, jambon ve sosis 1 ünite karbonhidrat içerir. 100 gram turşu 6 ünite karbonhidrata sahiptir. 100 gram kuru fasulye 52 ünite karbonhidrat içermesi ile tehlikeli besinler arasında gösterilir.

1 yumurta sıfır karbonhidrat içererek tüketilebilecek en ideal diyet besinlerindendir. 1 orta boy domateste yaklaşık 10 ünite karbonhidrat bulunur. 4 yaprak marul 2 ünite karbonhidrat içerirken 100 gram kaşar peyniri 1 ünite karbonhidrata sahip olarak nitelendirilebilir.

Peynir, yoğurt, kaşar peyniri gibi süt ürünleri çok düşük karbonhidrat içermeleri nedeni ile doyana kadar tüketilebilecek besinler arasındadır. Balık türlerinde balığın çeşidine göre içerdiği karbonhidrat farklı olabilir. 250 gram çupra sıfır karbonhidrat değerindedir. 250 gram dil tava ise 12 ünite karbonhidrat içerir.

250 gram kefal yine sıfır karbonhidrata sahipken, 250 gram levreğin de karbonhidrat miktarı aynı ünitedir. Et ürünlerinde neredeyse tüm et ürünleri sıfır karbonhidrat ya da sıfıra yakın değerlerdedir. Bu nedenle karbonhidrat diyeti yapan kişiler tarafından gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Meyveler konusunda ise karbonhidrat içermeyen hiçbir meyve olmadığı için meyve tüketimine dikkat edilmelidir.

Unlu gıdalar da başlı başına karbonhidrattan üretilme besinler oldukları için kilo vermek isteyen kişilerin sakınması gereken yiyeceklerdendir.

Karbonhidrat Diyeti Tablosu 1. BölümKarbonhidrat Diyeti Tablosu 2. BölümKarbonhidrat Diyeti listesi 3. BölümKarbonhidrat Diyeti listesi 4. Bölüm

Karbonhidrat Diyeti Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karbonhidrat diyetinin başlıca püf noktası; vücuda alınan günlük karbonhidrat miktarını kısıtlayarak kişilerin daha uzun süre tok kalmalarını sağlamak ve bu sayede kilo kaybını hedeflemektir.

Karbonhidrat diyeti ile vücutta açlığa neden olan insülinin salgılanması engellenerek açlık hissinin önüne geçilebilir. Karbonhidrat diyetini spor yapan kişiler de uygulayabilir ancak profesyonel anlamda sporcu olanların vücutlarının karbonhidrata büyük ölçüde ihtiyaç duyması nedeni ile bu diyeti yapmamaları daha doğru olacaktır.

Düşük karbonhidrat diyetidoğru şekilde uygulandığı zamanlarda epilepsi hastaları üzerinde olumlu sonuçlar verebilir.  Ancak karbonhidrat diyetinde beslenme planı hazırlanırken farklı yiyecekler ile listenin çeşitlendirilmesi çok önemlidir. Bu sayede verilen kiloların vücut üzerinde çok daha kalıcı olması sağlanabilir. Örneğin; karbonhidrat oranı sıfır diye sürekli olarak süt ürünlerini tüketmek günler sonra vücutta çeşitli vitamin ve mineral eksikliklerine yol açacaktır. Bu nedenle sadece tek tip beslenme düzeni yerine düşük karbonhidrat içeren pek çok yiyeceğin günlük olarak alınması daha faydalıdır.

Karbonhidrat Diyeti Kaç Kilo Verdirir?

Günlük alınan karbonhidrat miktarı hiçbir şekilde aşılmadan 40 ila 60 birim arasında tutulduğu zaman bu yeni beslenme düzeninin ilk haftasında ortalama 3-5 kg arasında verilebilir.

Devam eden haftalarda verilen kilo azalır ve 1 ay içerisinde yaklaşık10 kilo vermekmümkün olmaktadır.

Karbonhidrat Diyeti Neden Tercih Edilir?

Karbonhidrat diyeti, listeli ve ne zaman ne yemeniz gerektiğini size söyleyen bir diyet değil. Aksine size upuzun bir liste sunarak istediğinizi seçme konusunda ve hatta istediğiniz saatte istediğiniz kadar yeme şansını size veriyor.

Hedeflediğiniz kiloya ulaşmak için öncelikli olarak yapmanız gereken şey aldığınız karbonhidrat miktarını aşağıya çekmektir. Bunu sağladığınız zaman emeklerinizin mükâfatını almış olacaksınız ve en güzel tarafı ise bunu aç kalmadan yapmış olmanız olacak.
Açlık yok. Sınırlandırılmış listeler yok. Sizi aç bırakan diyetleri yaparken yaşadığınız gergin ve bitkin ruh hali yok.

Size verdiğimiz listeden kendi diyet listenizi oluşturarak ve isterseniz her gün değiştirerek karbonhidrat diyetine başlayabilirsiniz. Bu diyetteki en önemli nokta şekerli ve unlu yiyeceklerden kesinlikle uzak durmanızdır.

Karbonhidrat Diyetinin Zararları

Bilinçsizce yapılan karbonhidrat diyeti vücudun en önemli bölgelerinden birisi olan tiroit bezlerini kötü yönde etkiler. Bu da hormon üretiminin bozulmasına neden olur.

Yine benzer şekilde kronik yorgunluk, halsizlik ve vücudun direncinin ciddi anlamda düşmesi yanlış uygulanan karbonhidrat diyetlerinin sonuçlarına örnek olarak verilebilir.

Karbonhidrat diyetinin hatalı uygulaması sonucunda ayrıca vücuttaki yararlı bakterilerin azalması ve bunların yerini zararlı bakterilerin doldurması durumu görülebilir. Bu diyet neticesinde bazı durumlarda ciddi kas kayıpları görülebilir.

Diyeti uygulamadan önce doktor kontrolünden geçmeniz ve uzun süreli olarak uygulamamanız son derece önemli.Karbonhidrat diyeti kaç kilo verdirir?

Karbonhidrat Diyeti Ölüme Yol Açabilir mi?

Karbonhidrat diyetinin öldürdüğü ya da karbonhidrat diyeti yaparak ölen kişiler konusunda bugüne kadar açıklanan bilimsel bir veri yoktur. Ancak daha öncede belirtildiği gibi karbonhidrat diyeti oldukça teknik bilgi gerektiren ve doğru şekilde uygulanması zorunlu olan bir beslenme düzenidir. Bu tür bir diyette vücudu ciddi derecede zorlayacak problemlerin önüne geçebilmek adına günlük beslenme düzeninde mümkün olduğunca fazla çeşide yer vermek çok önemlidir.

Karbonhidrat Diyeti ile 1 Hafta 5 Kilo Vermek 2019

Karbonhidrat Diyeti ile 1 Hafta 5 Kilo Vermek 2019

Related news Karbonhidrat Diyeti ile 1 Hafta 5 Kilo VermekKarbonhidrat Diyeti ile 1 Hafta 5 Kilo Vermek


Karbonhidrat Diyeti ile 1 Hafta 5 Kilo Vermek


Karbonhidrat Diyeti ile 1 Hafta 5 Kilo Vermek


Karbonhidrat Diyeti ile 1 Hafta 5 Kilo Vermek


Karbonhidrat Diyeti ile 1 Hafta 5 Kilo Vermek


Karbonhidrat Diyeti ile 1 Hafta 5 Kilo Vermek