Genç Kalmak için Neler Yemeli-Gençleştiren Yiyecekler Hangileridir 2019

Genç Kalmak için Neler Yemeli-Gençleştiren Yiyecekler Hangileridir 2019
Genç Kalmak için Neler Yemeli-Gençleştiren Yiyecekler Hangileridir


Genç Kalmak için Neler Yemeli-Gençleştiren Yiyecekler Hangileridir?

Genç Kalmak için Neler Yemeli-Gençleştiren Yiyecekler Hangileridir?

genç kalmak için ne yemeli

genç kalmak için ne yemeli

Genç kalmak ve genç bir görünüme sahip olmak gerçekten bir ayrıcalıktır. Peki bu ayrıcalığa nasıl sahip olabiliriz bunu hiç düşündünüz mü? Elbette genç kalmanın sırları ve püf noktaları var. Hatta çevrenizde yaşından çok daha genç gösterenlerin muhakkak genç bırakan gizli formülleri mevcuttur. Bazıları nasıl genç kalınır bunun farkındadır ve gerekeni büyük bir özenle yerine getirir, bazı kişiler ise genç kalmanın sırlarını farkına varmadan keşfetmiş ve yaşam tarzı gereği bunu günlük yaşamında kendisi bile bilmeksizin uygulamaktadır. Elbette yaşanan iklim, doğal yaşam, stressiz bir hayat sürmek genç kalmanın ipuçları arasındadır. Ama her şeyden önemlisi ise genetik etkenler ve beslenme düzenidir. Genetik etken bir şans ve kısmet meselesi olduğu için bu konuda pek yapılabilecek bir şey yok. Ancak beslenme elimizde olan bir şey ve dilediğimiz gibi beslenebilmemiz pekala mümkün. Madem ki genç kalmak için besleneceğiz, bu durumda genç kalan yiyecekler hakkında bilgi edinerek genç kalmak için neler yemeli bunları bileceğiz.

Yaşlanma sürecinde kalıtım, çevresel faktörler ve yaşam şekli önemli rol oynuyor. Çevresel faktörler ve yaşam şekli bu sürecin neredeyse yüzde 70’ini etkiliyor.

Bunun oldukça yüksek bir oran olduğunu söyleyen Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uzman Diyetisyen Tuğçe Aytulu, “kalıtımsal özellikleri henüz kontrol edemediğimize göre çevresel faktörleri ve yaşam tarzını kontrol ederek genç kalmayı veya sağlıklı yaşlanmayı sağlamak mümkün olabilir” diyor.

Buradaki en önemli kontrol basamaklarından birinin beslenme davranışı olduğunu vurgulayan Aytulu şöyle devam ediyor:

VİTAMİN VE MİNERALLERİN ROLÜ ÖNEMLİ

Beslenmenin çeşitlendirilmesi, tek gıdaya yönelmemek gibi beslenme davranışları vitamin ve minerallerin yeterli alınabilmesi için önemlidir. Eğer bazı gıda grupları uzun süreli olarak tüketilmiyorsa, bu gıdaların içerdiği bazı vitamin ve mineraller yeterli alınmıyor demektir. Örneğin; süt ve süt ürünleri içinde yer alan peynir, yoğurt, ayran, dondurma, sütlü tatlılar gibi gıdaların hiçbiri uzun süredir tüketilmiyorsa kalsiyum minerali yönünden eksik besleniliyor demektir. Bu durumda kalsiyum yerine getirmesi gereken görevlerini yapamayacak ve metabolizmada bazı eksiklikler oluşacaktır.

Araştırmalar bazı vitaminlerin yaşlanma sürecini yavaşlattığını ve yaşam kalitesini artırdığını gösteriyor. Antioksidan olarak adlandırdığımız bu öğeler hücrelere serbest radikallerin zarar vermesine engel olurlar. Her insanın vücudu ve her hücre serbest radikallerle karşı karşıya kalabilir ve bu maddeler hücrenin zarar görmesine neden olur. Bu durum hastalıklara yakalanma riskini arttıracak ve erken yaşlanmaya sebep olacaktır.

Bu nedenle gıdalarla yeterince antioksidan almak veya gıdalarla karşılanamadığı durumlarda destek ürünlerle eksiklikleri karşılamak yaşlanmaya ve hastalıklara karşı koruyucu olacaktır. Ancak bu ürünlerin gereksiz yere veya fazla kullanımının da ters etkilerinin olabileceğini hatırlatmak gerekir. Antioksidan etki gösteren vitaminlerin içinde A, C ve E vitaminleri yer alır.

A vitamininin en iyi kaynakları süt, koyu yeşil yapraklı sebzeler, havuç, ıspanak sayılabilir. C vitamini ise en çok turunçgiller, çilek, brokoli, lahana, maydonoz ve birçok meyve ve sebzede bulunur. E vitamini kaynakları ise bitkisel yağlar, ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişlerdir.

Antioksidan ihtiyacını karşılamak için pratik olarak her gün 5 porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir. Ancak bu sebze ve meyvelerin toplanmasından itibaren kısa süre içinde ve çiğ olarak tüketilmesi antioksidanların etkisinin azalmaması için gereklidir. Beslenmeyle birlikte bu gıdaları alırken aynı zamanda yaşam tarzı değişiklikleri de yapmak gerekiyor. Eğer sigara ve alkol kullanmaya devam ediyor, egzersizi hala hayatınızda bulundurmuyorsanız daha sağlıklı yaşlanmak için yeterince çaba göstermiyorsunuz demektir.

HASTALIKLARDA ETKİLİ BİLEŞENLERİ İÇEREN GIDALAR

Fitoöstrojenler: Soya ürünleri, kurubaklagiller, çekirdekli üzüm
Beta karoten, Likopen: Domates, havuç, ıspanak
Kateşinler: Siyah ve yeşil çay

GENÇ VE SAĞLIKLI KALMAK İÇİN…

Hergün 5 porsiyon meyve ve sebze yiyin. Bunun bir kısmını taze ve çiğ olarak tüketin,Günlük beslenmenizde daha az yağ kullanmak koşuluyla az miktarda badem, ceviz, fındık tüketin. Ancak aşırıya kaçmanız halinde kilo alabileceğinizi unutmayın,Kızartılmış ve kavrulmuş gıdalardan uzak durun,Günde 2-2,5 litre su tüketin,Haftada 2 kez balık tüketmeye çalışın,Rafine edilmiş gıdalar yerine tam tahıl ürünlerini tercih edin. Yani kurubaklagil, tam tahıllı ekmekler, kabuğu soyulmamış pirinç gibi. Beslenme stiliniz, cildinizdeki bütün kırışıklıkları silmeyecek cilt yaşlanmasına dur demeyecek ancak görünüşünüzde büyük farklılıklar yaratıp çok daha iyi hissetmenize neden olacak. Doğru bir beslenme sayesinde olmak istediğiniz yaşta hissedeceksiniz.

Kırışıklıklar yaşlanmanın vazgeçilmez bir parçası olabilir, fakat bu onlarla hiçbir savaşa giremeyeceğimiz anlamına gelmiyor. Cildinizi güneşin ultraviyole radyasyon ışınlarından korumak yapabileceğiniz en güçlü adım. Birçok cilt hastalığına karşı tam ve kesin tedavi yöntemi olduğunu kesinlikle söyleyemesek de sağlıklı ve besleyici yiyecek içecekler ile cildinize çok büyük bir koruma sağlarsınız.

CİLDİNİZİ KORUYUN

Güneş ışıklarına çok fazla maruz kalmayın.

Cildinizi her gün düzenli olarak temizleyin ve nemlendiriciler kullanın.

Güneş yağı sürün, şapka ve güneş gözlüğü takın.

YİYECEKLERİN GÜCÜ

Araştırmacılar beslenme düzeninizin cilt yaşlanmasına etkileri üzerinde çalışmalara devam etmektedir. Son zamanlarda yapılan bir araştırma neticesinde, sebze, özellikle fasulye türü bitkiler, zeytinyağı, fındık ve besin değerli açısından zengin ekmekler tüketenlerin; kırmızı et, tereyağ ve şekerli yiyecekler tüketenlere oranla çok daha az kırışıklıklara sahip olduğunu belirledi. Uzmanlar A, C ve E vitaminleri ve çinko, selenyum gibi minerallerin cilt hücreleri tarafından üretilen potansiyel zarar verici serbest radikallerin sayısının artmasına engel olduğu hakkında ciddi şüphe duymaktalar. Bu antioksidan vitaminlerin cildin yaşlanmasına neden olan UV ışınlarına karşı koruduğu da bazı çalışmalar ışığında ortaya konmuş.

SAĞLIKLI CİLT RENGİNİN SIRRI

Başka bir çalışmada ise, karotenoid pigmentlerinden tüketen açık tenli kişilerin UV ışınlarına karşı ciltte oluşabilecek tahriş ve zararlara karşı daha çok koruma sağladıkları bilinmektedir ve böylece sağlıklı bir cilt rengini muhafaza edebilirler.

KAYISI, HAVUÇ, PATATES

Karotenoid açısından zengin yiyecekler yemek istiyorsanız size birkaç seçenek sunabiliriz. Karotenoidin bolca bulunduğu yiyecekler kayısı, havuç, tatlı patates, ıspanak, kantalup kavunu ve parlak yeşil, portakal rengine ve sarısı renge sahip diğer meyve ve sebzelerdir. Multivitamin katkıları cildinize yaşlanmaya karşı korunma konusunda yardımcı olurlar. Ek olarak günde 4-5 adet meyve veya sebze tüketmek, botanik antioksidanlar tüketmek ile aynı anlama geldiğinden cildinizi ultraviyole radyasyona karşı korumak ile aynı anlama gelmektedir.

CiLT VE VÜCUT DOSTU YiYECEKLER

Yiyecekler Vitamin İçerikleri:

Sebzeler

Meyveler

Diğer Yiyecekler

Ispanak, yaprak marul, havuç, tatlı patates Vitamin A (karotenoid)

Domates, dolmalık biber Vitamin C

Papaya, mango, kantalop kavunu Vitamin A (karotenoidler)

Portakal, üzüm Vitamin C

Yüksek besin değerli ekmekler Vitamins B, D, çinko, selenyum

Fındık, ayçiçeği çekirdeği Vitamin E, çinko

Somon, ton balığı Vitamin D, E, kalsiyum, omega-3 yağları, selenyum, protein

Sebze yağı Vitamins D, E

Düşük yağlı süt, Vitamin A (retinol), kalsiyum, çinko, selenyum

Yumurta Vitaminler A (retinol), E, B, çinko t Baklagiller Vitamin B, çinko

GENÇLiK SUYU

Suya hasret kalan bir bitkinin yetişmesini düşünün. Gittikçe kuruyup güçsüzleşecektir. Bitkiyi sulamak onu geri getirebilir fakat hasar görmüş yaprakları görülecektir. Su, insanlarda aynı mantıkla işlev görmektedir. Su içerek cildinizi dış etkenlere karşı nemlendirmiş olursunuz, esnekliğini korumuş kurumasını ve zarar görmesini engellemiş olursunuz. Harcadığınız enerji ve susuzluğunuza göre düzen yapıp yeterli su içmelisiniz. Alkollü içecekler, kafeinli içecekler arasındaki kahve, çay ve birçok gazlı içeceği su olarak saymamalısınız. Çünkü onların idrar söktürücü özellikleri vardır ve aldığınız tüm suyu kısa sürede vücuttan atıp tüketmeye neden olabilirler. Egzersiz yapmak ve düşük nemli ortamlarda uzun süre bulunmak da vücudunuzun su dengesini bozabilir. Bu faktörlerin her birini dikkate alıp onlara göre ekstra su içmelisiniz.

Genç Kalmak için Neler Yemeli-Gençleştiren Yiyecekler Hangileridir 2019

Genç Kalmak için Neler Yemeli-Gençleştiren Yiyecekler Hangileridir 2019
Genç Kalmak için Neler Yemeli-Gençleştiren Yiyecekler Hangileridir


Genç Kalmak için Neler Yemeli-Gençleştiren Yiyecekler Hangileridir


Genç Kalmak için Neler Yemeli-Gençleştiren Yiyecekler Hangileridir


Genç Kalmak için Neler Yemeli-Gençleştiren Yiyecekler Hangileridir


Genç Kalmak için Neler Yemeli-Gençleştiren Yiyecekler Hangileridir