Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları 2019

Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları 2019
Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları


Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları

Kyra Mengeş Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları

Fotoğraf çekebilecek araçlara ulaşım kolaylaştıkça fotoğraf sanatıyla uğraşan insanların sayısı da artmakta. Elinizde ister profesyonel bir makine olsun ister cep telefonunuz olsun fotoğraf çekerken nelere dikkat etmek gerekir inceleyelim.

Öncelikle iyi bir fotoğrafçı olmak istiyorsanız iyi bir gözlemci olmanız şart. Bazen sıradan gibi görünen bir durumdan harika bir fotoğraf yaratabilirsiniz. Örneğin bir kedinin yürüyüşü, trafik ışıklarında bekleyen araçlar…Yani durumlara farklı açılardan bakmayı öğrenmeniz gerekmekte. Bu ise sıkılmadan ne kadar deneme yapabileceğinize bağlı. Açınızı değiştirin ve defalarca çekin aynı durumu. Böylece hem yeni keşifler yapacaksınız hem de istediğiniz hali yakalama olasılığınız artacaktır.

Bir obje üzerinde çalışacaksanız fonu en sade halinde tutmakta fayda vardır. Dikkati neye çekmek istediğinize karar verin ve gereksiz ayrıntıları kadraja almayın. Ayrıca çekmek istediğiniz objeyi fotoğrafın ortasına değil de biraz yana kaydırırsınız daha canlı bir görüntü elde edeceksinizdir.

En önemli faktörlerden biri de ışık. Işığı çok ya da az istediğinizi yerinizi değiştirerek ayarlayabilirsiniz. Fotoğrafta genelde tercih edilen ışığın ters açıdan gelmemesidir. Yani ışık kaynağı çekenin arkasında kalacak şekilde bir pozisyon oluşturulursa fotoğrafınızı karanlıktan kurtarmış olursunuz. Manzara fotoğraflarında ise güneşin ilk ve son saatleri tercih edilirse renk uyumu harika olan fotoğraflar çekebilirsiniz. Ufuk fotoğrafları çekerken ise ufuk çizgisinin fotoğrafın alt kenarına paralel olmasına dikkat edilmelidir. Portre çekimindeyse öğle saatleri yüzde istenmeyen gölgelerin oluşmasına neden olabilir. Bu sorunu flaşınız varsa aşabilirsiniz.

Karanlık ortamlarda çekim yaparken çekeceğiniz durumdan çok uzaklaşmayın. Çünkü flaş ancak 3-4 metrelik bir alanı aydınlatabilecektir. Bunun dışında gece şehir manzarası çekerken mutlaka bir tripod kullanın ki ışıklardaki titremeyi önleyebilesiniz.

Makinenizi çekmek istediğiniz durumlara yatay veya dikey tutmanız bir tercih meselesidir. Özellikle yüksek bir yapıyı çekiyorsanız veya portre çekiyorsanız dikey çekeceğiniz fotoğraflar daha iyi çıkabilir. Bunun dışında 45 derecelik bir açıyla yüksek yapıların fotoğraflarını da çekebilirsiniz.

Bir diğer konu ise netliği yakalayabilmek. Eğer profesyonel bir makineniz varsa netliği istediğiniz noktaya ayarlayabilirsiniz. Otomatik odaklama yapan bir makinede ise genelde fotoğrafın orta kısmına netleme yapılır. Ya da fotoğraftaki hareketli bir nesneye, bir yüze de bu netleme yapılır. Netleme konusunda sorun yaşıyorsanız otomatik odaklayan bir makine size uygun olacaktır.

Portre çekimlerinde sade bir fonun dışında çekilen kişinin gözlerini netleyebilmek de önem taşır. Ayrıca portre çekiminin siyah beyaz yapılması yüz hatlarını daha belirgin kılar ve fotoğrafa derinlik kazandırır. Modelin arka fonunu flulaştırmak da vurguyu arttıracaktır. Bunun için basit bir makinede portre modundan yararlanabilirsiniz.


Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları 2019

Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları 2019

Related news Fotoğraf Çekmenin Püf NoktalarıFotoğraf Çekmenin Püf Noktaları


Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları


Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları


Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları


Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları


Fotoğraf Çekmenin Püf Noktaları