Fit Kalmanın Yolları: Fit Kalmak İçin Diyet 2019

Fit Kalmanın Yolları: Fit Kalmak İçin Diyet 2019
Fit Kalmanın Yolları: Fit Kalmak İçin Diyet


Fit Kalmanın Yolları: Fit Kalmak İçin Diyet

Fit Kalmanın Yolları: Fit Kalmak İçin Diyet

Fit kalmak için diyet

Fit kalmak için diyet

Her kadın fit bir vücuda sahip olmak ister. Ancak beslenme hataları ve egzersiz eksiklikleri kilo alınmasına neden olur. Fazla kilolar genel sağlığı tehdit eder ve kişi için de estetik açıdan rahatsız edici bir görüntüye neden olur. Genellikler kilo vermek için şu zayıflama önerilerine başvurulur:

Kahvaltının altlandığı sağlıksız diyetler

Düşük kalorili diyetler

Meyve suyu diyetler

Protein diyetleri

Zayıflama hapları

Kilo vermek için kullanılan bu yöntemler besin eksikliklerine neden olabilir. Ayrıca zayıflama hapları gibi yöntemler de oldukça sağlıksızdır. Kilo verdirse de ciddi komplikasyonlara hatta ölüme bile neden olabilmektedir. Kilo vermek ve fit bir vücuda sahip olmak için sağlıklı beslenme kurallarına uyulmalı ve düzenli egzersiz yapılmalıdır.

Fit olmak için neler yapmalıyız: Fit olmanın yolları:

Fit olmak için diyet: Yeşil sebzeler

Fit ve sağlıklı kalmak için beslenme düzenine mutlaka dikkat edilmelidir. Özellikle yeşil sebzelerden oluşan diyetler uygulanabilir. Yeşil yapraklı sebzeler vücut için gerekli olan vitaminleri, mineralleri içerir. Aynı zamanda su içeriği yüksek sebzeler de tüketilmelidir.

Tam tahıllı besinler de tüketilmesi önerilen gıdalar arasındadır. Sağlıklı ve fit kalmak için lif yönünden zengin besinlerin tüketilmesi gerekir. Lif içeriği yüksek olan besinler kabızlık gibi sindirim sorunlarını da engeller. Sindirimi hızlandırır ve besin emilimini iyileştirir. Tahıl ürünlerinde beyaz un ürünlerinden uzak durulmalıdır. Beyaz ekmek, makarna ya da pirinç yerine çavdar ekmeği ya da tam tahıllı ekmek, kepekli makarna ve kahverengi pirinç tercih edilebilir. Lif açısından zengin sebze ve meyveler de tüketilmelidir.

Süt ve süt ürünlerinde ise yağsız ürünler tercih edilmelidir. Özellikle kahvaltıda yağsız peynir ya da yağsız süt tüketilebilir. Bu besinler yağsız protein içeriği ile kas gelişimini artırır. Kalsiyum içeriği ile de kemik ve eklem sağlığının korunmasını sağlar.

Fit kalmanın sırları: Taze meyve suları

Fit ve sağlıklı kiloda kalmak için meyve suyu tüketilmesi önerilir. Ancak hazır meyve suları yüksek şeker içerdiği için önerilmez. Evde taze olarak hazırlanan meyve suları içilmelidir. Özellikle karpuz gibi sulu meyve suları yağ yakımını hızlandırır. Metabolizmayı hızlandırmak için öğün aralarında yoğurt ile birlikte parça meyveler de tüketilebilir. Alternatif olarak yoğurt ile çilek ve muz blenderdan geçirilerek tüketilebilir.

Fit kalmanın sırları: Kahvaltı

Fit kalmak için kahvaltıda protein içeren besinler tüketilmelidir. Özellikle kepekli tahılların tüketilmesi önerilir. 1 bardak yağsız süt ile 1 kase yulaf kepeği tüketilebilir. Alternatif olarak 1 kibrit kutusu yağsız peynir ile 2 dilim kepek ekmeği ve 1 adet haşlanmış yumurta tüketilebilir.

Fit kalmak için ne yapmalı: Meyve salatası

Fit kalmak için meyve salataları tüketilmelidir. Bu salataların içerisine bal ve limon suyu eklenebilir. Bal ve limon suyu kilo verme sürecinde faydalı besinler arasındadır. Limon suyu içerisindeki asitler sayesinde yağların ve kalorilerin daha hızlı yakılmasını sağlar. Bal ise kan şekerini dengeler ve vücudun şeker ihtiyacını doğal olarak karşılar.

Fit olmanın sırları: Detoks suyu

Fit kalmak için sabahaları ve gün boyunca hazırlanan detoks suyu aç karna tüketilebilir.

Sabah için:

Bir bardak ılık suyun içerisine bir çay kaşığı bal ile yarım limon suyu eklenerek tüketilir. Bu karışım kabızlık ve hazımsızlık gibi sorunları da azaltır.

Tüm gün için:

4 litrelik şişenin içine 2 orta boy limon suyu eklenir. Geri kalanı ise su ile doldurulur. Gün boyu tüketilir.

Az yemek ve düzgün çiğnemek

 Sağlıklı kiloda kalmak için gün içerisinde az ama sık sık yemek yenmesi önerilir. 3 büyük öğün yerine 5 ya da 6 öğün yemek yenebilir. Öğün aralarında mutlaka sağlıklı atıştırmalıklar tüketilmelidir. Her lokmanın iyice çiğnenmesi gerekir. Bu şekilde besinler çok daha iyi emilir. Aynı zamanda yavaş yemek yenmelidir. Doyma hissi yemek yedikten 20 dakika sonra oluşur. Hızlı yemek yendiğinde bu his anlaşılamaz ve daha fazla yemek yenir. Porsiyonları küçültmek için ise küçük tabaklar kullanılabilir.

Öğle ve akşam yemeğinde yeşillik salatası

Her öğle ve akşam yemeğinde mutlaka yeşillik salatası tüketilmesi önerilir. Roka, maydanoz, marul, lahana gibi sebzeler kullanılabilir. Sos olarak ise sadece zeytinyağı ile limon suyu kullanılmalıdır. Çok az tuz eklenebilir.

Tuz ve şeker tüketimini sınırlandırmak

Tuz ve şeker tüketimi mutlaka kısıtlanmalıdır. Yüksek miktarda tuz tüketilmesi vücutta su tutulmasına neden olur. Bu da vücutta ödeme sebebiyet verir. Şeker tüketimi ise kilo alınmasının temel nedenlerinden biridir. Şeker tüketimi de kısıtlanmalıdır. Kahve ve çay gibi içeceklere şeker yerine bal eklenebilir. Vücudun şeker ihtiyacı meyvelerden karşılanabilir.

Düzenli egzersiz

Fit kalmak için düzenli olarak egzersiz yapılması şarttır. Her gün 30 dakikalık koşu ya da 45 dakikalık yürüyüş yapılabilir. Ayrıca haftada 3 ya da 4 gün düzenli olarak kardiyo egzersizleri, fitness egzersizleri, pilates egzersizleri ve aerobik egzersizleri de yapılmalıdır. Yüzme en etkili egzersizlerden biridir. Vücuttaki hemen hemen tüm kasların çalışmasını sağlar.

Yeşil çay ile kilo verme:

Uzmanlara göre, yeşil çay daha hızlı yağ yakmaya yardımcı olur ve aynı zamanda vücuttan yağ emilimini azaltan bileşikler içerir. Yağların daha hızlı yakılmasını sağlar ve fit kalmak için önerilir. İçerisindeki antioksidanlar ile vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Yağ birikimlerini önler. Her gün düzenli olarak 3 bardak şekersiz yeşil çay tüketilebilir. Her yemekten sonra tüketilmesi önerilir. Bazı kişilerin yeşil çaya alerjisi olabilir. Bu nedenle dikkatli tüketilmesi önerilir.

D vitamini tüketimi

Yağılan araştırmalara göre fit kalmak ve kilo vermek için D vitamini eksikliği engellenmelidir. D vitamini eksikliği kilo alınmasına neden olabilir. D vitamini içeren besinlerin yanı sıra bu vitamin güneş ışınlarından da alınabilir. Yazın öğle saatlerinde dışarı çıkılması önerilmese de sabah ve akşamüstü saatlerinde güneşlenilebilir.

Su tüketimi

Fit kalmak için su tüketimine de dikkat edilmelidir. Her gün 3 litreye yakın su tüketilmesi sindirim sistemi ve dolaşım sistemi için faydalıdır. Aynı zamanda yağ metabolizmasının da daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Her gün yeterli miktarda su tüketildiğinde vücuttaki fazla yağlar daha hızlı bir şekilde yakılır. Metabolizma daha sağlıklı çalışır.

Fit kalmak için öneriler:

Sabahları aç karna bir bardak ılık suyun içerisine limon suyu ve bir çay kaşığı bal eklenerek tüketilmesi önerilir. Bu karışım hem yağ yakımını hızlandırır hem de kabızlık gibi sindirim sorunlarının oluşmasını engeller.

Limonlu detoks suyu vücuttaki toksinleri normalden daha hızlı temizler ve cilt sağlığı için de faydalıdır.

Doyurucu ve besleyici bir kahvaltı, gün boyunca enerji seviyelerinin yüksek kalmasına yardımcı olur.

Meyveler kabukları ve posaları ile birlikte tüketildiğinde çok daha faydalıdır.

Daha çok sebze ve meyve odaklı bir beslenme planı oluşturulmalıdır.

Fit Kalmanın Yolları: Fit Kalmak İçin Diyet 2019

Fit Kalmanın Yolları: Fit Kalmak İçin Diyet 2019

Related news Fit Kalmanın Yolları: Fit Kalmak İçin DiyetFit Kalmanın Yolları: Fit Kalmak İçin Diyet


Fit Kalmanın Yolları: Fit Kalmak İçin Diyet


Fit Kalmanın Yolları: Fit Kalmak İçin Diyet


Fit Kalmanın Yolları: Fit Kalmak İçin Diyet


Fit Kalmanın Yolları: Fit Kalmak İçin Diyet