Evde sebze ve meyve kurutma yöntemleri 2019

Evde sebze ve meyve kurutma yöntemleri 2019
Evde sebze ve meyve kurutma yöntemleri


Evde sebze ve meyve kurutma yöntemleri

Kış aylarına hazırlık yapan kadınları için sebze ve meyvelerin nasıl kurutulması gerektiğini detaylı bir şekilde mercek altına aldık. İşte sebze ve meyveleri kurutmanın püf noktaları...

İlk çağlardan beri kullanılan gıdaları kurutma yöntemi, kış aylarına yaklaşırken yapılır."Yasemin.com"ekibi olarak sizler için evde sebze ve meyve kurutma yöntemlerini araştırdık.

İşte kışlık hazırlık için evde sebze ve meyve kurutma yöntemleri:

Patlıcanları yıkayınız, sapını kesiniz ve üç parçaya doğrayınız. Patlıcanların etli kısmını bir kaşık yardımıyla çıkarınız. Patlıcanın aslında kabuk kısmı kurumaya bırakılır ancak siz içini israf etmek istemiyorsanız da iç kısımları da kurutabilirsiniz. Veya misafirlerinize meze yapabilirsiniz. Patlıcanları tuzlu suyun içine koyup 3-5 dakika bekletiniz. Tuzlu su sayesinde patlıcanın acılığı gidecektir. Pamuklu ipi yorgan iğnesinden geçiriniz. Daha sonra iğneyi patlıcanların arasından geçiriniz. Patlıcanları aralıklı olarak ipe dizdikten sonra güneşte kurumaya bırakınız. Havanın durumuna göre 1 veya 2 hafta kalabilir.

Dolmalık biberleri kurutmak için öncelikle içini boşaltınız.İçerisini iyice yıkayınız.Çekirdek kalmamasına özen gösteriniz. Daha sonra bir iğneye ip geçiriniz ve biberlerin içinden geçiriniz.Güneş gören bir yere çıkartınız ve kurumaya bırakınız. Biberler pembe halini aldığında güneşten alınız.Serin bir odada saklayınız.Üzerini bir bezle kapatarak muhafaza edebilirsiniz.

MISIR NASIL KURUTULUR?

Mısırın kabuğunu soyunuz,püsküllerini kesiniz ve soğuk su ile yıkayınız.Mısır çok tanecikli olduğu için kurutma süresi oldukça uzundur.Ancak fırında 6 saat sürebilir.Fırını mümkün olan en düşük sıcaklıkta ayarlayınız.Fırın ısınırken o sırada mısırları 4 dakika kaynar suyun içinde bekletiniz.Beklemeden sonra mısır tanelerini bir havlunun üzerine çıkarınız. Yaklaşık yarım saat açık havada kurumasını sağlayınız. Pişirme tepsisine mısır tanelerini eşit miktarda yayınız.Kuruma süresi yaklaşık 6 saattir.Tepsiyi fırından çıkartınca oda sıcaklığında kurumasını sağlayınız ve 6 aya kadar hava almayan saklama kabında saklayınız.

Elmaları yıkayınız.Kabuklu kurutulmuş elma daha lezzetli ve daha sağlıklı olacağından kabuklarını soymayınız. İnce dilimler halinde elmaları kesiniz. Çekirdeklerini çıkarınız. 1litre suya 1 su bardağı limon suyu katınız ve elmaları bu suyun içerisinde bekletiniz.10 dakikadan fazla beklemeyiniz. Bekleme işleminden sonra elmaların üzerine hindistan cevizi veya tarçın serpebilirsiniz.Fırın sıcaklığını 93 derece ayarlayınız.Elmalar birbirine yapışmayacak şekilde diziniz. 1 saat pişirildikten sonra diğer 1 saatte elmaların öbür yüzünü çevirip bekleyiniz.Toplamda 2 saat pişirme süreniz olacaktır.

Fırınızın ayarına dikkat ediniz elmalar yanmasın.

Erikleri yıkayınız.Ortadan ikiye keserek çekirdeklerini çıkarınız. Fırın tepsisine kabuğu alta gelecek şekilde yerleştiriniz. 200 derecede 3-4 saat boyunca pişirmede bırakınız.Bu sürede arada yanmaması için kontrol ediniz. Pişirme işlemi bitince fişi çektikten sonra erikleri gece boyunca fırının içinde bekletiniz. İçerisindeki ısı ile biraz daha kıvam almaktadır.Ertesi gün saklama poşetinin içine koyunuz ve poşetin hava almamasına özen gösteriniz.

Evde sebze ve meyve kurutma yöntemleri 2019

Evde sebze ve meyve kurutma yöntemleri 2019

Related news Evde sebze ve meyve kurutma yöntemleriEvde sebze ve meyve kurutma yöntemleri


Evde sebze ve meyve kurutma yöntemleri


Evde sebze ve meyve kurutma yöntemleri


Evde sebze ve meyve kurutma yöntemleri


Evde sebze ve meyve kurutma yöntemleri


Evde sebze ve meyve kurutma yöntemleri