Elmas Kurabiye 2019

Elmas Kurabiye 2019 Elmas Kurabiye

Elmas Kurabiye

Merhabalar Sevgili Dostlar,

Mutfağa olan tutkum hepinizin malumu artık :) Zaten pişirmeye ve paylaşmaya aşık olmayan birinin bu kadar uzun süre yürüyebileceği bir yol değil benimki.

Benim için acısı ve tatlısı olduğu kadar tuzlusu ve ekşisi de var hayatın. Önemli olan tatlısında olduğu kadar acısında, tuzlusunda, ekşisinde de yaptığın işe sarılarak dik durabilmek ve paylaşabilmek. En önemlisi de aramızdaki o derin bağı hep canlı tutabilmek.

kakaolu_elmas_kurabiye

32 yaşında oldukça yoğun çalışan bir kadın olarak tekrar zorlu ve disiplinli bir yola çıktım. Usla ile tanışıncaya kadar kafamda oturmamış bazı şeyler vardı. Okulu ziyaret ettiğimde olmak istediğim yerin orası olduğuna karar verdim :)

Mutfak maceramın  2.durağı olan Profesyonel Pastacılık ve Ekmekçilik eğitimi yani Usla’lı Günlerim böylece başlamış oldu. Tekrar mutfakta olmak ve benimle aynı tutkuyu hisseden insanlarla aynı havayı solumak harika bir duygu.

İşlerim nedeniyle Hafta Sonu eğitim almayı tercih ettim. Böylece hafta içi işlerimi ihmal etmeden devam edebilecektim.

deamonds_shortbread

Okul 25 Mayısta başladı yani 1,5 aydır yoğun bir şekilde eğitim alıyoruz. İlk haftalarda teorik derslerimiz vardı. Geçtiğimiz 2 haftadır mutfağımıza kavuştuk ve pastacılığın temellerini öğrenmeye başladık.

Bu arada Osman Şef, Nur Şef ve Duygu Şef  ile tanıştım. Hepsi bu işin okulda okuduktan sonra sektörde uzun bir süre çalışmışlar. Dersleri oldukça disiplinli, yoğun ve keyifli geçiyor.

Sınıf arkadaşlarıma gelince hepsi birbirinden neşeli ve istekli.

IMG_4515

Her fırsatta Profesyonel Pastacılık ve Ekmekçilik eğitimi boyunca öğrendiğim püf noktaları sizlerle paylaşacağım.

Bu hafta konumuz Shortbread ve kurabiyelerdi, çeşit çeşit kurabiye hazırladık. Shortbread in Türkçe bir karşılığı yok (şort-bred olarak okunuyor) Yazıyı hazırlamadan önce Rahmetli Arman Kırım’ın bir yazısını okudum, o da bu kurabiyeler için kırıntı kurabiye demiş. Hamurun yoğurulması kırıntı turta için hazırladığımız hamura da benzediği için bence  Kırıntı Kurabiye tanımı cuk oturuyor.

Benim dikkatimi çeken shortbread varyasyonlarından biri Nur Şef ile birlikte denediğimiz Elmas Kurabiyeler oldu.

Elmas kurabiye denmesinin sebebi hazırlanan hamur rulosunun dilimlenmeden önce yumurta akı ve toz şekere bulanması. Fotoğrafta da gördüğünüz gibi piştikten sonra bir tacın etrafındaki elmaslar gibi parlaması.

Şimdi gelelim bu ağızda dağılan mükemmel kurabiyenin tarifine.

elmas_kurabiye_yapimi

Malzemeler:
 • 225 gr tereyağı
 • 320 gr un
 • 100 gr pudra şekeri
 • 1 adet vanilya çubuğu
 • 1 çimdik tuz (tereyapınız tuzlu ise kullanmayın)
 • 15 gr kakao

Üzeri için:

 • 2 adet yumurta akı
 • 1 su bardağı toz şeker
Yapılışı:
 1. Vanilya çubuğunu boyuna 2 parçaya bölün ve bıçak ile içindeki çekirdekleri çıkartın. (Kurabiyede çekirdekleri kullanacağız ama vnilyanın kalanını atmayın bir sütlü tatlı yapında kullanabilirsiniz.)
 2. Kakao ve unu aynı kaba eleyin.
 3. Soğuk tereyağını küp küp doğrayın ve geniş bir yoğurma kabına alın. Üzerine pudra şekerini, tuz ve vanilya içini ilave ederek parmak uçlarınızla yoğurmaya başlayın.
 4. Tereyağı hafifçe yumuşamaya başlayında kakaolu unun 1/3 ünü yoğurma kabına ilave edin. Hamur topaklanmaya başlayacak. (Burada önemli olan tereyağının çok erimemesi ve yağı dışarı atmaması.)
 5. Parmak uçlarınızla yoğurarak tüm unu ekleyin. Topak topak olan hamuru mutfak tezgağına alın ve elinizle sıkıştırarak top haline getirin. Toparladığınız hamuru iki elinizle tezgah üzerinde yuvarlayarak uzun bir rulo yapın. (Eni 1 lira genişliğinde olacak)
 6. Kurabiye rulosunu 2 parçaya bölün ve buzdolabına sığacak bir tepsiye alarak üzerini streç film ile kapatın. (hemen hazırlamak istiyorsanız dondurucuda 30 dakika, 1 gün sonra hazırlayacaksanız buzdolabında 12 saat kadar dinlendirin.)
 7. Yumurat aklarını bir kap içinde hafifçe çırpın. Bir tepsiye toz şekeri yayın.
 8. Dilimlenecek kıvamda donan hamurunuzu dolaptan çıkartın. Önce bir fırça yardımıyla üzerine yumurta akını sürün. Sonra tepsideki toz şekere bulayın.
 9. Toz şekere buladığınız kurabiyeleri 1-1,5 cm kalınlığında doğrayın ve yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine 1 cm aralıklarla dizin.
 10. 180 derece önceden ısıtılmış fırında 10-12 dakika kadar pişirin. (Pişme kısmı fırından fırına farklılık gösterir. Bu nedenle fırından almadan parmağınızla bir kurabiyenin ortasına bastırın ve çöküp çökmediğine bakın. Hafif yumuşak ise fırından alabilirsiniz.)
 11. Oda sıcaklığına gelen kurabiyeleri hava almayan bir kavanozda neredeyse 1 hafta muhafaza edebilirsiniz.
Elmas Kurabiye 2019

Elmas Kurabiye 2019

Related news

 • ŞEKERSİZ KURU MEYVELİ KURABİYE TARİFİ
 • Sivilce Çıkmasını Önlemek İçin Ne Yapmalı
 • Kazakların Yakası Nasıl Süslenir
 • Kilo Vermeye Yardımcı Bitkiler: Zayıflatan Bitki Çayları
 • Adet Ağrılarından Kurtulmanın 13 Yolu

 • Elmas Kurabiye

  Elmas Kurabiye


  Elmas Kurabiye

  Elmas Kurabiye

  Elmas Kurabiye

  Elmas Kurabiye

  Elmas Kurabiye

  Elmas Kurabiye

  Elmas Kurabiye

  Elmas Kurabiye

  Elmas Kurabiye

  Elmas Kurabiye

  Elmas Kurabiye

  Elmas Kurabiye

  Elmas Kurabiye

  Elmas Kurabiye

  Elmas Kurabiye

  Elmas Kurabiye

  Elmas Kurabiye

  Elmas Kurabiye

  Elmas Kurabiye

  Elmas Kurabiye

  Elmas Kurabiye

  Elmas Kurabiye

  Elmas Kurabiye

  Elmas Kurabiye