ELMALI TART 2019

ELMALI TART 2019 ELMALI TART

ELMALI TART

 

Sabah saat 10-oo pazar günü 25 yıl önceye gidin (tevellütü olanlar gitsin diğerleri yazıyı dümdüz okusun) :))) (bak sinirlendim şimdi yaşlandığımı birkere daha fark ettim.) Ne vardı TV’de.

Hani böyle aile filmleri vardı veya çocuk filmleri. Mutlu Amerikan ailesi, bahçede koşturan tombul, tüylü lessie , salıncakta veletler kikirdiyor.  Baba bahçede garajın önüne çekilmiş arabayı tamir ediyor.  Arada yavrularına gülümsüyor.. Anlayacağınız kırkırdamalar, gülücükler havada gırla uçuşuyor. Mutlular ya. İşte o filmlerde o sahnede mutfak penceresine anne fırından çıkardığı tartı koyar. Soğusun ailesi ve çomar ay pardon lessieyle (gerçi o da aileden) yesinler diye..

Çoğumuz öyle ev hayalleri kurmadık mı.  Doğruyu söyleyin hadiii .. Gerçi ben de ne hayaller vardı ya. (Sirk filmlerini seyrettikten sonra evden kaçıp (genelde Bolu’ya sirk geldiğinde) sirkin kurulduğu çadırların orada geceyi geçirecektim sonra beni bulan bir aslan terbiyecisi beni evlat edinecek ve ben ünlü, süpper bir atlama hoplama ustası olacaktım. Neyse bu hayalimi daha sonra anlatayım size :))) parantezi kapıyorum) Bahçede köpeğimiz koştursun, annemiz mutfak penceresine tartı koysun, biz salıncakta sallanalım. babamız garaj önünde bize öyle gülümsesin… Ama düşününce biz aynı sahnede yer alsak bambaşka birşey olurdu sanırım.

Bir kere bizde 2 çocuk olmaz. En az 4 çocuk olur. Eeeee nolacak bahçede bir salıncak var.  Patladımı sana bir kavga … Baba gelip kafaya 2 şer tane patlatırdı. Bir yaygara kopar ama sıra sıra binilir diğer tarafta boşta kalanlar ayakkabısının ucuyla toprağı eşelerdi, bir de öyle bir şaplak yerlerdi ayakkabının burnu gidiyo eşolleşşek diye.. :)  Lessie öyle mutlu atlaya zıplaya dolaşmazdı bizim evde zaten adı lessie olmazdı kafadan çomar derdik. Açlıktan kemikleri çıkan çomar, annemizin yaptığı soğusun diye cama koyduğu tarta uçarak girerdi ve tartı bir güzel hallederdi.. :) Bu arada bunu gören baba tekmeyi çomarın karnına doğru savurur çomar eyikeyik eyik diye kaçardı.

Zaten evin bahçesi o kadar büyük olmazdı. Garajın önünde araba tamir edilmez garaj odunluk olur, odunluktada tamir malzemeleri yerine eski tüm eşyalar üst üste konulurdu. Odunluğa pislikten ve kargaşadan girilmez, girilemez, zaten sanırım orta halli bir türk ailesinin arabası da olmazdı. :) Zaten bu bahsettiğimiz bahçeli evde sanırım bir gecekondu olurdu.. :))))

Neyse işte o tartdan yaptım ben size. Filmde ki tek benzer şey tart anlayacağınız.

Bu sefer yok efendim yazıyı bağlayamamışsın tarif kalk gidelim diyor yazı ne işin var otur diyo falan filan gibi durumlar yok gördüğünüz gibi basbayağı bağladım. Hatta çözülmemek üzere balanmış bulunmakta.. :)) İşte Elmalı tart..

Kategori:
Hazırlık Süresi: 15 Dak.
Pişirme Süresi: 30 Dak.
Toplam Süre: 45 Dak.

Malzemeler:

 • 1 adet Yumurta
 • 1 su bardağı Toz Şeker
 • 125 gr. Tereyağ
 • 1 paket Kabartma Tozu
 • 1 paket Vanilya
 • 2 su bardağı Un
 • Harç İçin
 • 3 adet Elma
 • 5 yemek kaşığı Toz Şeker
 • 1 su bardağı İri Çekilmiş Ceviz İçi
 • 1 tatlı kaşığı Tarçın
 • Üstü İçin Pudra Şekeri

Hazırlanışı:

1- Rendelenmiş elmaları bir tavaya alın. Üzerine şekeri atın ve kavurun. SUyunu salıp çekmeye başlayınca ocaktan alın ve tarçın ve cevizi ekleyip karıştırın. O bir tarafta soğusun.

2- Hamur malzemelerini bir kabın içine koyun ve yoğurun. Kulak memesi yumşaklığında bir hamur elde edeceksiniz. Hamurun 3/4 ünü ayırın. Merdaneyle açın. Küçük parça dursun şimdilik. Merdane ile tart tepsinizin boyutlarından biraz fazla açın ki kenarlar oluşsun. Yağladığınız tart tepsisinin içine hamurunuzu yerleştirin fazlalıkları kesin.

3- Fazlalıklarla birlikte geri kalan küçük parça hamuru yoğurun ve merdane yardımıyla uzun şekilde açın. Parmak kalınlığında şeritler kesin.

4- Tart kalıbına yaydığınız hamurun üzerine soğumuş elmalı harcı dökün. En üstünede kestiğiniz şeriiftleri kafes oluşturacak şekilde yerleştirin.

5- 175 derece önceden ısıtılmış fırında üstleri kızarana kadar pişirin. Benim ki azcık fazla kızarmış. :) Çıkardıktan sonra arzuya gre pudra şekeri dökün.

Not: İçimden geldi eyy sevgili okuyucu. Bu yazıyı okuyor ve elmalı tart seviyorsanız yorum bırakın. Türkiye’nin neresinde olursanız olun çekiliş sonucunda bir kişiye bu tartı kendi ellerimle yapıp göndereceğim.. Kendim diyetteyim yiyemiyorum sizin için yapıp göndereyim bari değil mi.

ELMALI TART 2019

ELMALI TART 2019

Related news

 • Beşiktaşta Babel ve Medel sağlık kontrolünden geçti
 • Dünya Tuvalet Günü
 • Tazmanya kaplanı veya keseli kurt
 • Tamer Karadağlıya hacker şoku
 • Sandalye için gazlift: cihaz ve çalışma prensibi

 • ELMALI TART

  ELMALI TART


  ELMALI TART

  ELMALI TART

  ELMALI TART

  ELMALI TART

  ELMALI TART

  ELMALI TART

  ELMALI TART

  ELMALI TART

  ELMALI TART

  ELMALI TART

  ELMALI TART

  ELMALI TART

  ELMALI TART