Egzersizden Sonra Ne Yemeli 2019

Egzersizden Sonra Ne Yemeli 2019
Egzersizden Sonra Ne Yemeli


Egzersizden Sonra Ne Yemeli?

Egzersizden Sonra Ne Yemeli?

Düzenli olarak spor yapan biri iseniz,harcadığınız enerjiyle doğru orantılı olarak acıktığınızı fark etmişsinizdir.Yaptığınız egzersizin vücudunuza tam yarar sağlayabilmesi için,yediğiniz besinlere de dikkat etmeniz gerekiyor.Özellikle yaptığınız spor sonrasında yeme alışkanlıklarınız ve tükettiğiniz gıdalar oldukça büyük bir önem taşıyor.Peki spordan sonra hangi gıdaları yemeliyiz?

egzersiz-beslenme

Karbonhidratın önemi

Kas dokularınızda enerji depolamak için karbonhidrat açısından zengin besinleri spordan sonra da tüketebilirsiniz. Burada dikkate alınması gereken nokta ise yaptığınız egzersizden ne kadar süre sonra bir şeyler yemeniz gerektiğiyle alakalı. Proteinle beraber bir araya getirdiğinizkarbonhidratlı besinleri, egzersizden 30 dakika sonra yemeniz gerekiyor. Bu süre içinde dinlendiğini zarınettiğiniz vücudunuz aslında egzersiziniz bitmiş olsa bile yağ yakmaya devam ediyor .

Omega ile destekleyin

omega

Egzersizi sürekli yapan biriyseniz, gün içindeki koşturmalarınız ve yoğun iş temponuz sizi yormamalı ki, egzersiz için de enerjiniz kalsın … Bunun için beslenmenize ekstra önem vermeniz gerekiyor. Yaptığınız egzersizlerin sonunda karbonhidrat ya da protein temelli beslenebileceğiniz gibi yağların en yararlısı olarak bilinen ve somon, ton ile uskumru balıklarında bol bulunan Omega-3 yağından da destek alabilirsiniz.

Bunları da deneyebilirsiniz..

Doğal enerji verirken, besleyici etkiler gösteren yiyeceklerin başında yulaf ezmesi geliyor. Yulaf ezmesinin protein miktarı çok yüksek olmasa da karbonhidrat açısından oldukça zengin bir besin. 100 g yulaf ezmesinde bulunan 63 g karbonhidrat,uzun süre tok kalabilmenizi sağlıyor. Yulaf ezmesini yoğurtla yumuşatabileceğiniz gibi sütle de alternatif bir yol izleyebilirsiniz. Meyvelerle tatlandırarak daha lezzetli hale getirebilirsiniz. Muz, yaban mersini, çilek, üzüm ya da bunlara benzer ufak taneli meyveler yulaflı tarifleriniz için iyi seçenekler olabilir. Meyve kullanmak istemiyorsanız, yulafı tatlandırmak için bir tatlı ya da yemek kaşığı bal işinizi görecektir. Yulafı soğuk yiyebileceğiniz gibi
lapa kıvamına getirerek sıcak olarak da tüketebileceğinizi unutmayın. Tercih ettiğiniz yulaf miktarına göre iki parmak da sütle muhallebi kıvamına gelene kadar pişirin. İsteğe göre tarçın ya da ceviz, badem gibi kuru yemişlerle tatlandırabilirsiniz.

Fıstık ezmeli pirinç patlağı yiyebilirsiniz.

Spordan sonra mutfakta uzun vakitler geçirmek için kendinizi yeteri kadar enerjik
hissedemeyebilirsiniz. Tüm ihtiyacınız olan pratik, yapması kolay ve hızlıca ortaya çıkacak bir öğünse light ya da kepekli pirinç patlağı üzerine sürülmüş fıstık ezmesi tam size göre. Pirinç patlağını alırken tuzsuz ve light ürün olmasına dikkat edin. Fıstık ezmesini sürdüğünüz pirinç patlaklarını farklı meyvelerle de destekleyebilirsiniz. Fıstık ezmesini pirinç patlağıyla yiyemem diyorsanız, bir elmayı ikiye bölüp, fıstık
ezmesini sürebilirsiniz. Diğer bir seçenek olarak da muzları dilimleyip üzerine fıstık ezmesi gezdirebilirsiniz.


Egzersizden Sonra Ne Yemeli 2019

Egzersizden Sonra Ne Yemeli 2019

Related news Egzersizden Sonra Ne YemeliEgzersizden Sonra Ne Yemeli


Egzersizden Sonra Ne Yemeli


Egzersizden Sonra Ne Yemeli


Egzersizden Sonra Ne Yemeli


Egzersizden Sonra Ne Yemeli