Duyarlı ve rasyonel bilgi ve epistemolojide anlayışı

Duyarlı ve rasyonel bilgi ve epistemolojide anlayışı

25.04.2019

Duyarlı ve rasyonel bilgi ve epistemolojide anlayışı 82

Duyarlı ve rasyonel bilgi ve epistemolojide anlayışı

Geleneksel olarak, bilgi bir süreç olarak anlaşılırNesnenin, gerçekliğin içeriğini belirlemeye yardımcı olan bir nesne ile etkileşimi - yani, ne olabileceği, olacağı ve olacağı. Kültürde, bu sürecin sembolü Odyssey'den gelen Tiresias'ın figürünü bulabilir. Bu tür insan aktivitelerini incelerken, temel antinomilerden biri ortaya çıkar: duyusal ve rasyonel biliş nasıl ilişkilidir. Bu sorun en net olarak Nietzsche'de dile getirilmiştir: trajik ve Sokratik, Apollonyalı ve Dionysian gibi olayları karşılaştırmıştır. Aynı çarpışma, "Atina" ve "Kudüs" ün tersi olarak Leo Shestov'da ortaya çıkar. Felsefenin tüm tarihi, söylemsel ve sezgisel arasındaki karşıtlık tarafından nüfuz edilir ve onları bir bütün olarak birleştirmeye çalışır.

Çoğu durumda felsefenin diliÇok katmanlı ve bu nedenle "duyusal" ve "rasyonel" biliş kavramlarında, çeşitli anlamlar ayırt edilebilir. Bir oran, belirli formlar, önceden tanımlanmış formülasyonlar (kavramlar, yargılar, tanımlar, aksiyomlar) ile ilişkili mantıksal düşünce olarak anlaşılmaktadır. Bu tür düşünme çoğunlukla analitiktir, endüktif ve tümdengelim yöntemlerini kullanır. Bir kural olarak, dünyanın kavranmasının rasyonel görünümü, doğal ve toplumsal düzene eğilimlidir, kavramsal-söylemsel bir anlayışı tercih eder ve ana başarısı, bilimsel araştırma prensipleri olan bir dizi yöntem ve formdur. Örneğin, Feyerabend gibi gerçek, modern felsefe, çeşitli rasyonalite türleri olduğunu söylüyor.

Şehvetli biliş ve formlarıduyum, algı ve sunum, esas olarak irrasyonel olguyla birleştirilir. Bileşenlerinden biri, dünyaya içgüdüsel bir tepki (bu da araştırma konusu olabilir) ve zihinsel dürtülere biraz karanlık, anlamsız, antagonistik olan irrasyoneldir. Ardından, kavramaya maruz kalan fenomenlerden farklı olarak özel bir alan olan bilinçsiz (bilinçaltı) gelir. İlk varlığı Leibniz tarafından "karanlık algılamalar" olarak adlandırıldı. Sonra Alman Romantikleri, bu olaya döndü, doğal bir yaratıcılık kaynağı olduğunu tahmin etti. Freud'a göre bu, psikanaliz yardımıyla kontrol etmeye çalışabileceğiniz güçlü ve karşıt bir güçtür.

Şehvetli ve rasyonel biliş, analizleri veanlayış, sezgisel olarak böyle ilginç bir kavram çalışması ile bağlantılıdır. Mantıksal düşünme yaklaşabilir veya onunla temas etmez sezgi birçok türü vardır. rasyonel bir sezgisel tarama vardır - bu bilginin bir tür, gerçeği anında değil, yavaş yavaş ama birdenbire konusuna göründüğü zaman. o aniden entelektüel sezgi denilen gibi, gerçekleşir bilginin yöntem ve bilimsel kavrayış (kavrayış) - Sorunun çalışmaya rasyonel yaklaşımın bir elementtir. Aslında bu, rasyonel bilişin başka bir şeklidir. sezgi olarak, anlamak ve sanatsal bilimsel dışındaki dünyayı anlamanın modeli ve insan olmanın bir yolu, ve değerlerin bile belli tür (Husserl ve Scheler'in açısından, bunlar idiosenkrazi, zihin yoluyla değil tespit ve örneğin aşk ya da nefrete, eylemlerine).

Zamana bağlı olarak eylem yeriBelirli bir filozof, duyusal ve rasyonel bilişin nasıl ilişkilendirildiğini gösteren farklı teoriler vardır. Bununla birlikte, genel olarak, üç gruba ayrılabilirler - 1) bu iki tür bilişsel aktivitenin birbirini tamamen reddettiğine inanan kavramlar; 2) sadece uygulamalarına meydan okumakla kalmayıp, aynı zamanda uygulama alanlarını birbirinden farklılaştıran teoriler ve 3) her iki biliş biçimi için tek bir kaynak bulmaya çalışan öğretilerin yanı sıra etkileşim ve bütünleşme seçeneklerine de sahip olan teoriler. Bu bölüm aynı zamanda hayat ve ruh, deneyim ve yansıması ve Eidos logosu, tefekkür ve kalp ve kafa kavramı ve girişimleri kılığında hem muhalefet ortak bir payda onları azaltmak için nasıl kültür felsefesi, özelliğidir.

Duyarlı ve rasyonel bilgi ve epistemolojide anlayışı

Duyarlı ve rasyonel bilgi ve epistemolojide anlayışı

Related news

 • Oruç fidyesi kimlere verilememektedir
 • Rüyada Benek Leke Görmek Ne Demektir
 • Kabaklı tulum peynirli kiş ile Etiketlenen Konular
 • Form Makarna Tarifi
 • Kadınlarda baş belası. Bu tatsız

 • Duyarlı ve rasyonel bilgi ve epistemolojide anlayışı 45

  Duyarlı ve rasyonel bilgi ve epistemolojide anlayışı


  Duyarlı ve rasyonel bilgi ve epistemolojide anlayışı 42

  Duyarlı ve rasyonel bilgi ve epistemolojide anlayışı 98

  Duyarlı ve rasyonel bilgi ve epistemolojide anlayışı 4

  Duyarlı ve rasyonel bilgi ve epistemolojide anlayışı 13

  Duyarlı ve rasyonel bilgi ve epistemolojide anlayışı 45

  Duyarlı ve rasyonel bilgi ve epistemolojide anlayışı 16

  Duyarlı ve rasyonel bilgi ve epistemolojide anlayışı 25

  Duyarlı ve rasyonel bilgi ve epistemolojide anlayışı 44

  Duyarlı ve rasyonel bilgi ve epistemolojide anlayışı 12

  Duyarlı ve rasyonel bilgi ve epistemolojide anlayışı 7