Diatomlar

diatomlar

Deniz ve tatlı suda olduğu gibi ıslakToprak diatomlar yetişir. Sarımsı kahverengi fotosentetik pigmentler bu bitkilere kahverengi bir renk katar. frustuloy (kabuk) - bu alglerin özelliği bunların hücreleri, Sert dış kabuktan korunmuş olmasıdır. Bitkiler hem tek başına hem de kolonilerde yetişir. Çoğunlukla çevredeki organik maddeleri beslerler.

Diatom yosunları benzersiz bir yapıya sahiptir. Onların hücreleri iki valfden (epithets ve hipotezlerden) oluşmaktadır. Çöküntülerin duvarları, metabolizmanın dış ortamla birlikte geçtiği gözeneklerle donatılmıştır. Kabuk boyunca yarık benzeri bir açıklığa sahip olan bazı bitkiler, mukus yardımı ile alt katman boyunca hareket edebilir.

Algler, tüm canlılar gibi çoğalırorganizmalar, bölünme yoluyla. Anne kabuğunun bir parçasını elde edersek, kız hücresi aktif olarak büyür. Ancak, bu eski frustula yakalar yeni bir biter. Katı hücre zarlarının pratikte sonraki gelişme yeteneğine sahip olmadıkları için, yosunlar üreme süreci içinde belirgin şekilde daha küçük büyür. Bununla birlikte, auxosporların oluşumu nedeniyle, bitki hücrelerinin içeriği kabuktan kaçabilir ve yeni bir bölünmeye başlayabilir. Bu durumda, genç nesil diatomlar bir önceki nesilden daha büyük olacak.

Yosun türleri:

 • Melozira. Bu tür hem deniz suyu hem de tatlısu gövdelerinde yaşar. Onların yiyecekleri fotosentez süreci boyunca sağlanır. Bu diyatomlar, esasen suyun biyolojik analizi için kullanılır; bu da, rezervuarın kirlenme derecesini belirler.
 • Gomfonema. Bu türün bitkileri temiz suda yetişir. Kendilerini alttaki diğer yosunlara veya çeşitli nesnelere bağlar ve sömürgeler oluştururlar. Bu tür, sıcaklık koşullarına karşı iddiasızdır. Yumuşakçalar için bu yosunlar besleyici değerli bir materyaldir.
 • Plevrosigma. Bu bitkiler genç balıklar için besin kaynağı olan tuzlu deniz sularında bulunurlar.
 • Sanhedra. Bu grubun diyatomları tek hücreli bitkilerdir. Onlar, hayranlarının demetlerinde toplanan formlarını anımsatan koloniler yaratıyorlar. "Ustaları" olarak yeşil algleri veya planktonları seçerler. Sinederra'nın habitatı, yavaş akıntıya ve ayakta duran göletlere sahip bir nehirdir. Bu tür balık beslemek için uygun değildir.
 • Navicula. Bu algler her yerde bulunabilir. Tatlı su kütlelerinin çamurlu tabanında, nemli kayalar ve toprak örtüsü üzerinde görünürler.
 • Pinnulyariya. Bu cinsin diyatom algleri çamurlu su kütleleri ve pirinç tarlalarında bulunur. Sıcaklık değişimlerine karşı yüksek direnç gösterdikleri için, gezegenin her köşesinde pratik olarak yaşarlar. Bitki hücrelerinin yaprakları sızmada çok iyi korunur. Nüfusun bu özelliği nedeniyle, pinurnarlar oldukça canlıdır.

Laminaria yosunu Uzakta yetişirDoğu ve kuzey denizlerin kıyısında. Uzunlukları 2 ila 6 metre ve genişliği - 35 santimetre olabilir. Bitki yaşamı için kayalık bir toprak seçer. İklim koşullarına bağlı olarak, alglerin ömrü 2 ila 4 yıldır.

Laminaria sporları ile çoğalır,erkek ve dişi filizler oluşur. Gamet oluştururlar (seks hücreleri). Döllenme gerçekleştirildikten sonra, genç bir sporcu laminarya yumurtadan ortaya çıkar.

Algler tıp, yemek pişirme ve kozmetik alanında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kelp thallusu yemek için kullanılır. Bitkiden harika salatalar, çorbalar, ekmekler, tatlılar alabilirsiniz. Kozmetolojide, yağlar ve yosun özleri kullanılır. Bir organik iyot bileşiğinin mevcudiyeti, tıbbi amaçlar için laminarı kullanımına izin verir. Bitki, protein asimilasyonunu teşvik eder, kalsiyum, fosfor, demir asimilasyonu, kan damarlarının tonunu arttırır.Related news

 • Motora hangi yağın dökülmesi daha iyidir - sentetik, yarı sentetik veya mineral
 • Ev Yapımı Böğürtlen Reçeli
 • Portakal Glazürlü Kek Tarifi
 • Yandex hikayesini nasıl bulurum, yararlanıp silebilirsiniz
 • Protein Tozu Sivilce Yapar mı

 • Diatomlar

  Diatomlar


  Diatomlar

  Diatomlar

  Diatomlar

  Diatomlar

  Diatomlar

  Diatomlar

  Diatomlar

  Diatomlar

  Diatomlar

  Diatomlar

  Diatomlar

  Diatomlar

  Diatomlar

  Diatomlar

  Diatomlar

  Diatomlar

  Diatomlar