Bir bakteri hücresini bir bitki hücresinden ayıran özellikler: yapı özellikleri ve yaşamsal aktivite 2019

Bir bakteri hücresini bir bitki hücresinden ayıran özellikler: yapı özellikleri ve yaşamsal aktivite 2019

Bir bakteri hücresini bir bitki hücresinden ayıran özellikler: yapı özellikleri ve yaşamsal aktivite 91 06.02.2019, 15:56

Bir bakteri hücresini bir bitki hücresinden ayıran özellikler: yapı özellikleri ve yaşamsal aktivite

Hemen hemen tüm canlı organizmalar hücrelerden oluşur. Bu en küçük yapıların yapısının özellikleri, yaşam aktivitesinin özelliklerine ve tüm doğa temsilcilerinin örgütlenme düzeyine bağlıdır. Bu yazıda, bakteri hücresinin bir bitki hücresinden nasıl ayrıldığı ve çalışma prensiplerinin neler olduğuna bakacağız.

Bitki hücre bileşimi

Bitki verilerinin yüzey aparatlarıBu bağlı selüloz karbonhidrat içeriğine mukavemet ve sertliği farklı hücre duvarı yapısı içermektedir. İç çevrede (sitoplazma) sürekli hücre yapısına yerleştirilmiştir. Organoids denir. Bunların en büyüğü vaküol. Bu çözünmüş besinler ile su ile dolu bir boşluktur. Bileşim, aynı zamanda, örneğin çekirdek, kloroplast, plastitler, mitokondriya, ribozomlarla endoplazmik retikulum, golgi aygıtı, lizozomlarda gibi bitki hücre yapısı içermektedir.

bakteri hücresinden daha farklıdır

Bakteri ve bitki hücrelerinin benzerliği

Bitkinin yapısının genel planında veBakteriyel hücre, benzer özellikler bir dizi vardır. Bu gibi farklı organizmalar için hangi yapılar yaygındır? Her şeyden önce, bu hücre duvarı ve membran, genetik materyal, sitoplazmanın varlığıdır. Bitkinin ve bakteri hücrelerinin yapısı da bir dizi genel yapı ile karakterize edilir: ribozomlar, sentrioles, lizozomlar. Her ikisi de hareket organelleri var. Tek hücreli yeşil alglerde, chlamydomonas ve kıvrımlı bir spirokette flagella vardır.

bakteri ve bitki hücre benzerliği

Bitkilerin kumaşları

Bakteriler çok sayıda tek hücreli organizmalardır. Ancak bu konuda bitki organizmaları daha çeşitlidir. Yeşil bir chlorella algısı gibi bir hücreden oluşabilir veya volvox gibi koloniler oluşturabilirler. Ancak bitkilerin ezici çoğunluğu dokuları tarafından oluşturulur. Bu yapılar, yapı ve fonksiyonlarda aynı olan bir hücre topluluğudur. Onların birkaç türü organlar halinde birleştirilir. Böylece bitkinin yaprağı, entegreli, iletken, mekanik ve temel dokuların hücreleri tarafından oluşturulur.

bitki hücre bileşimi

Prokaryotik Hücrelerin Yapısının Özellikleri

Ve şimdi anlayalım, farklı değilbitki bakteri hücresi. Yüzey aparatının kimyasal bileşimi ile başlayalım. Bitkilerin hücre duvarı, selüloz ve bakteri - murin veya pektini içerir. Hepsi karmaşık karbonhidratlardır. Genetik materyalin yapısına göre, bakteriler prokaryotlardır. Bu, bitkilerin, hayvanların veya mantarların hücreleri gibi oluşturulmuş bir çekirdeği olmadığı anlamına gelir. Bakterinin hücresinde tek bir halka DNA molekülü vardır - nükleoid. Bu yapı çarpmanın en kolay yolunu sağlar - ikiye bölme.

Bakteriyel hücre ile arasındaki fark nedir?iç içerik açısından bitki? Daha ilkel. Bakteri hücrelerinde mitokondri, EPS, Golgi kompleksi ve her türlü plastid yoktur. Son organel türü, organizmaların beslenme tipini belirler. Bitkiler fotosentez yapabilirler, çünkü hücrelerinde kloroplastların yeşil plastidleri vardır. İç yüzeylerinde, inorganik maddelerin, bir enerji kaynağı ve oksijen olarak kullanılan karbonhidrat glikozuna karmaşık bir kimyasal dönüşümü vardır. Çoğu bakteri, yiyecek türüne göre heterotroflardır. Sadece bitmiş organik maddeyi absorbe edebilirler. Ve büyük makromoleküller membranlarından nüfuz edemez. Bu nedenle, bakteriler sadece suda ve lipoidlerde çözünen önceden ayrışmış organik maddeleri emer. Bunlar arasında kimyasal bağların bölünmesinde enerji alan hemotroflar da vardır.

bitki ve bakteri hücrelerinin yapısı

Hayat prokaryotları

Bakteriyel bir hücrenin böyle bir yapısı belirlenir veHayati aktivitesinin özellikleri. Bu organizmaların çoğaltılmasının ana yolu ikiye ayrılır. Bu yöntemin en basitlerinden biri olmasına rağmen, yüksek verimlilik ile karakterizedir. Yani, bir hücre sadece on saat içinde bir milyona kadar bu bireyi oluşturur. Bakteriler ayrıca sporlar oluşturabilirler. Çoğu zaman, bu olumsuz koşullar ortaya çıktığında ortaya çıkar. Bu durumda, anne hücresi yok edilir. Ancak anlaşmazlık uzun bir süre hem düşük sıcaklıklardan hem de kaynamadan etkilenebilir. Bu cihaz koruyucu bir değere sahiptir.

Yani, makalede neyin farklı olduğunu analiz ettikbitki bakteri hücresi. Her şeyden önce, bu genetik aparatın yapısıdır. Bakterilerin oluşturulmuş bir çekirdeği yoktur ve genetik malzeme dairesel bir DNA molekülü ile temsil edilir. Ana farklılıklar aynı zamanda hücre çeperinin kimyasal bileşimi, beslenmenin yolu ve birçok organelin varlığı ile ilgilidir.

Bir bakteri hücresini bir bitki hücresinden ayıran özellikler: yapı özellikleri ve yaşamsal aktivite 2019

Bir bakteri hücresini bir bitki hücresinden ayıran özellikler: yapı özellikleri ve yaşamsal aktivite 2019

Related news

 • Şehvetli Buluşmalar İlişkiyi Canlı Tutar ve Aldatmaları Önler
 • Rusyada tarihi semaverler sergisi açıldı
 • Bir çürüğü hızlı bir şekilde nasıl iyileştireceğini bilmelisin
 • Doğru ekmek nedir Kilo verdiren ekmek
 • Yaşınızı soranlara cildinizle yanıt verin
 • Bayburt Haberleri: Bayburtta tesadüfen keşfedilen kehribar için birçok ülke sıraya girdi

 • Bir bakteri hücresini bir bitki hücresinden ayıran özellikler: yapı özellikleri ve yaşamsal aktivite 19

  Bir bakteri hücresini bir bitki hücresinden ayıran özellikler: yapı özellikleri ve yaşamsal aktivite


  Bir bakteri hücresini bir bitki hücresinden ayıran özellikler: yapı özellikleri ve yaşamsal aktivite 48

  Bir bakteri hücresini bir bitki hücresinden ayıran özellikler: yapı özellikleri ve yaşamsal aktivite 77

  Bir bakteri hücresini bir bitki hücresinden ayıran özellikler: yapı özellikleri ve yaşamsal aktivite 56

  Bir bakteri hücresini bir bitki hücresinden ayıran özellikler: yapı özellikleri ve yaşamsal aktivite 72

  Bir bakteri hücresini bir bitki hücresinden ayıran özellikler: yapı özellikleri ve yaşamsal aktivite 60

  Bir bakteri hücresini bir bitki hücresinden ayıran özellikler: yapı özellikleri ve yaşamsal aktivite 88

  Bir bakteri hücresini bir bitki hücresinden ayıran özellikler: yapı özellikleri ve yaşamsal aktivite 69

  Bir bakteri hücresini bir bitki hücresinden ayıran özellikler: yapı özellikleri ve yaşamsal aktivite 48

  Bir bakteri hücresini bir bitki hücresinden ayıran özellikler: yapı özellikleri ve yaşamsal aktivite 66

  Bir bakteri hücresini bir bitki hücresinden ayıran özellikler: yapı özellikleri ve yaşamsal aktivite 69