Ben Kimim Peer Gynt İş Sanat’ta 2019

Ben Kimim Peer Gynt İş Sanat’ta 2019

Ben Kimim Peer Gynt İş Sanat’ta 99 11.02.2019, 20:11

“Ben Kimim? Peer Gynt” İş Sanat’ta

İş Sanat’ın 2010’daki yeni prodüksiyonu “Ben Kimim? Peer Gynt (Per Günt)” çocuklar için çok özel bir gösteri olarak tasarlandı.

Dünya tiyatro edebiyatının en önemli yapıtlarından Peer Gynt (Per Günt) ünlü besteci Grieg’in müziği eşliğinde insanoğlunun yanıtı en zor sorularından birine çocuklarla birlikte yanıt arayacak. Yaprak Sandalcı’nın “Ben Kimim? Peer Gynt (Per Günt)” adıyla çocuklar için “oyunlu klasik müzik konseri” olarak uyarladığı gösteri 28 Şubat’tan itibaren İş Sanat’ta sahnelenmeye başlayacak. Işın Kasapoğlu’nun yönettiği, Semaver Kumpanya ve Çıplak Ayaklar Kumpanyası’ndan oyuncular ile İstanbul Klarnet Korosu ve Ayla Algan’ın da da yer alacağı gösteri, çocuklar için ilk Ibsen uyarlaması olmasıyla da dikkat çekiyor.

İş Sanat 28 Şubat 2010’dan çocuklar için yeni bir projeye imza atıyor. İş Sanat’ın çocuklar için gerçekleştirdiği “oyunlu klasik müzik konserleri” 4. yılına girdi. Her biri dünyada ilk olma özelliği taşıyan bu projeler ile çocuklar çok küçük yaşlarda ciddi bir klasik müzik bilgisiyle donanıyorlar.

Ben Kimim? Peer Gynt (Per Günt) ile bu kez dünyada iki ilk bir arada gerçekleşecek. Birincisi; tiyatro repertuarının en önemli eserlerinden biri olan Norveçli usta yazar İbsen’in Peer Gynt adlı oyununun, Yaprak Sandalcı tarafından yine Norveç’in en ünlü bestecisi olan Grieg’in aynı adlı senfonik eseri üzerine şarkı sözleri olarak yerleştirilerek, çocuklar için “Oyunlu Müzik” formuna kavuşmuş olması, ikincisi ise Grieg’in senfoni orkestrası için yazmış olduğu eserin Gürhan Eteke tarafından klarnet korosu için uyarlanmış olması.
Sihirli değnekleriyle bir düş mucizesi yataran ekibin büyük ustaları; yönetmen Işıl Kasapoğlu, orkestra şefi Serdar Yalçın, koreograf Duygu Güngör, dekor ve kostüm tasarımı Karina Cheres ve usta tiyatrocu Ayla Algan.

Anne babalar ve çocuklar sahnede birlikte

İş Sanat’ın yeni “oyunlu klasik müzik konseri” projesi özellikle ilköğretim seviyesindeki çocukların beğenisi göz önünde bulundurularak tasarlandı. .. Proje sahibi Yaprak Sandalcı, bu yıl ilk defa anne babaları da oyun sırasında sahneye çıkaracaklarını ifade ederek şu bilgileri verdi: “Oyunlarımızda Koroporte biçiminde tanımladığımız bir unsurumuz var. Sahnede orkestra yanında yer alan profesyonel tiyatrocu ve dansçıların yanında çocuklar ve gençler yer alıyor. Bu yıl ilk defa onlarla birlikte anne-babaları da sahnede yer alacak. Sahnelediğimiz dev yapıtlar, kocaman bir aileye dönüşen Koroporte ekibiyle canlanıp, şarkılara dönüşecek”.

Buzul kayalıklar
Derin uçurumlar
Uçsuz bucaksız yeşil ormanlar
Dik çatılı evler
Sürüyle geyikler
Gürül gürül akan şelaleler
Güneşin batmadığı aydınlık geceler
Zamanın durduğu garip bir yer
Peri benzeri
Kimi dev kimi cüce
Trollerle yaşayan efsaneler.
Kuzeyde bir ülke
Garip bir hikaye
Yalancı, düzenbaz
Kavgacı, madrabaz,
Peer Gynt (Per Günt) onun adı
Kral olmak rüyası
Hayal gücünün yok hiç sınırı,
Düşlerle gerçeğin
İç içe geçtiği
Denizde, karada
Çöllerde, dağlarda
Bitmeyen bir macera.


Ben Kimim Peer Gynt İş Sanat’ta 2019

Ben Kimim Peer Gynt İş Sanat’ta 2019

Related news

 • Yenidoğanda hidrosefali tedavi edilebilir
 • Çiçekli İğne Oyası Modelleri Basit Yazma Kenarları
 • Turizm Haberleri, Güncel Turizm haberleri ve Turizm gelişmeleri

 • Ben Kimim Peer Gynt İş Sanat’ta 65

  Ben Kimim Peer Gynt İş Sanat’ta


  Ben Kimim Peer Gynt İş Sanat’ta 46

  Ben Kimim Peer Gynt İş Sanat’ta 46

  Ben Kimim Peer Gynt İş Sanat’ta 31

  Ben Kimim Peer Gynt İş Sanat’ta 82

  Ben Kimim Peer Gynt İş Sanat’ta 33

  Ben Kimim Peer Gynt İş Sanat’ta 4

  Ben Kimim Peer Gynt İş Sanat’ta 65