Bebeklerde Diş Temizliği Nasıl Yapılmalı 2019

Bebeklerde Diş Temizliği Nasıl Yapılmalı 2019
Bebeklerde Diş Temizliği Nasıl Yapılmalı


Bebeklerde Diş Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Bebeklerde Diş Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Bebeklerde Diş Temizliği Nasıl Yapılmalı? Bebeklerin Dişlerinde Çürük Oluşumu Nasıl Engellenir? Bebeklerde Diş Temizliği Nasıl Olmalı?

Yetişkin bir birey olana kadar belki de en az özen gösterilen ve temizlenen bölge ağızdır. Aslında diş ve diş eti sağlığı oldukça önemli bir yer kaplar hayatımızda ve küçüklükten bu alışkanlığı edinerek devamını getirmek gerekir. Daha bebekken dişlerin temizliği yapılmaya başlanırsa ileriki zamanlarda da çocukların dişlerini temizlemeleri daha kolay olur ve oluşabilecek herhangi bir hastalığa karşı önceden önlem alınmış olur. Peki, bebeklerde diş temizliği nasıl yapılmalı? Bu durum konusunda aklınızdaki tüm soru işaretlerini gidermeye çalıştık.

Bebeklerde Diş Temizliği Nasıl Olmalı?

Bebeklerin dişlerini çıkarmaya başladığı dönemden itibaren diş temizliği yapılması gerekmektedir. Bu da yaklaşık olarak bebeğin 6-8 aylık olduğu dönemlere denk geliyor. Bebeklerin çıkarması gereken dişlerin tamamı 3 yaşına kadar neredeyse çıkmış oluyor. Bu vakte kadar bebeğinizin diş temizliğine çoktan başlamış olmanız gerekiyor.

Çıkan ilk dişleri gazlı bez veya parmak fırçası ile temizleyebilirsiniz. Bu malzemeler yardımıyla bebeğinizin dişlerinde kalan artıkları kolayca temizleyebilirsiniz.

Çocuğunuzun tüm süt dişleri çıktığında çocuğunuza diş fırçalama alışkanlığını kazandırmanız gerekir. Eğer sabah kahvaltılarından ve akşam yemeklerinden sonra çocuğunuzun dişlerini gazlı bez veya parmak fırçası ile sürekli olarak temizlerseniz, tüm dişleri çıktığında diş fırçası yardımı ile kendisi bu işlemi yapmaya daha kolay adapte olacaktır. Dişlerin önünü ve arkasını iyice temizlemenize gerek yok. Sadece çiğneme yüzeylerini temizlemeniz de yeterli olacaktır.

Bebeklerin Dişlerinde Çürük Oluşumu Nasıl Engellenir?

Bebeklerin dişleri oldukça hassas olduğu için çürümeye de oldukça yatkındırlar. Bunu önlemek için bazı durumların bilincinde olarak bebeğinizin beslenmesini ayarlayabilirsiniz. Çürük riskini en aza indirmeniz için yapmanız gerekenler;

  • Bebeğinizin geceleri uyurken biberon ağzında uyumasına izin vermemeye çalışın. Mümkünse bu alışkanlığı hiç kazandırmayın.
  • Bebeğinize verdiğiniz sütün içerisine şeker, bal, pekmez gibi gıda takviyelerini çok fazla yapmayın.
  • Bebeğinizi besledikten sonra su içirmeye özen gösterin.
  • İlk çıkan dişleri sabah kahvaltılarından ve akşam yemeklerinden sonra ıslatılmış temiz ve ince bir tülbent, gazlı bez veya parmak fırçası ile temizleyin.

Bebeklerde Diş Temizliği

Bebeğinizin dişlerinde çürük olmasını engellemek aslında çok zor değildir. Çürükleri engellemek çocuğunuzun gelecekte ağız yapısının da düzgün gelişmesinde oldukça etkili olacaktır. Bebeğinizin dişlerinde çürük oluştuğu takdirde bunlar ileri seviyede iltihaplanmalar yapabilir. Bu iltihaplarda bebeklerde ağrıya sebep olduğundan bebeğin huzursuz hissetmesi kaçınılmazdır. Bebeğiniz huzursuz hissettiği için beslenme düzeni de bozulur ve alması gereken gıdaları alamaz. Bu da bebeğinizin sağlığını oldukça olumsuz yönde etkiler.

Dişleri çürüyen ve iltihaplanan bebeklerin kalıcı olarak çıkacak dişleri de bu iltihaplar yüzünden düzgün çıkmayabilir. Çürük olan sütdişlerbebeğinizin hem o anki hem de gelecekteki sağlığını olumsuz olarak etkiler. Eğer kalıcı olarak çıkan dişlere de iltihap bulaşırsa ve bu dişlerin çekilmesi gerekirse çocukta konuşma bozukluklarının oluşmasına sebebiyet verebilir. İlerleyen yaşlarda ağız bölgesinde oluşacak hastalıkları ve bozuklukları gidermek çok daha zor olur. Bu nedenle her şeyin önlemini daha bebekken almak gerekir.

Bebekler ağladığında onları susturmak amacı ile bazı tatlandırıcılar verilir. Bu da dişlerde çürüğün oluşmasına sebep olabilir. Özellikle yapay tatlandırıcı içeren besinler yerine içlerinde doğal şeker bulunan elma, havuç gibi besinlere çocuğu yönlendirmek daha mantıklı olacaktır. Bu besinlerin içlerinde bulunan besin değerleri de oldukça yüksektir. Ayrıca çocuklarınızın diş temizliğine de yardımcı olacak besinler arasında yer almaktadırlar. Bu besinleri tüketen çocuklarınızın dişleri, besinlerin yapısı itibari ile kolayca temizlenmiş olur.

Bebeklerde Diş Temizliği Nasıl Yapılmalı 2019

Bebeklerde Diş Temizliği Nasıl Yapılmalı 2019
Bebeklerde Diş Temizliği Nasıl Yapılmalı


Bebeklerde Diş Temizliği Nasıl Yapılmalı


Bebeklerde Diş Temizliği Nasıl Yapılmalı


Bebeklerde Diş Temizliği Nasıl Yapılmalı


Bebeklerde Diş Temizliği Nasıl Yapılmalı