Anne Sütünün Mucizevi Faydaları 2019

Anne Sütünün Mucizevi Faydaları 2019
Anne Sütünün Mucizevi Faydaları


Anne Sütünün Mucizevi Faydaları

Anne Sütünün Mucizevi Faydaları

 

Anne sütü, hamilelik dönemi boyunca kadınların bebeklerini beslemek için kullandıkları süttür. Dünya Sağlık Örgütü, yeni doğan bebeklerin ilk 6 ay boyunca yalnızca anne sütü ile beslenmesi gerektiğini söylemektedir. Bu noktada anne sütü bebek sağlığı ve gelişi için oldukça önemli bir besin kaynağıdır.

Anne Sütünün Önemi

Anne sütü, yeni doğan bebekler için en önemli besin maddesidir. Uzmanlar ilk 6 ay boyunca bebekleri sadece anne sütü ile beslemek gerektiğini savunmaktadırlar.

Anne sütü, içeriğinde bir bebeğin ihtiyacı olan şeyleri barındırmaktadır.

Anne Sütünün Özellikleri

Anne sütünün özellikleriarasında pek çok şey sıralamak mümkündür. Bebek için gerekli olan her şey anne sütünün yapısında vardır.

  • Anne sütü her zaman sterildir.
  • Bebek için bütün koruyucu etmenlere sahiptir.
  • Bebeklerin çene ve diş gelişiminde önemli bir role sahiptir.
  • Bebeklerde alerjiye karşı koruyucu bir yapısı bulunmaktadır.
  • Bebekler için bazı kronik hastalıkların oluşmasını önlemektedir.
  • Bebeklerin sindirim sistemi için gerekli olan enzimleri içerir.

Anne Sütü Mucizesi

Bebekler doğdukları andan itibaren annelerinin ilgisine ve korumasına muhtaç olarak dünyaya gelirler. Bu noktada annelerinin bebekleri için yapabileceklerinin sınırları yoktur. Bu durum sadece insanoğlu için değil doğada ki bütün canlılar için geçerlidir.

Anne sütünün mucizelerisaymakla bitmez. Bir bebeğin gelişimi ve büyümesi için gerekli olan her şeyi anne sütü karşılamaktadır. Anne sütü, bebekler için ilk 6 ayda besin kaynağıdır. Hal böyle olunca dış dünyanın zararlarından korunmaları için gerekli olan vitamin, minarel gibi gerekli olan şeyleri anne sütü sayesinde alırlar.Anne sütü bebekler için solunum yollarının ve bağışıklık sisteminin gelişmesinde etkilidir.

Anne sütü emzirilen bebekler için fiziksel, psikolojik ve sosyal açıdan önemlidir. Bu durum uzmanlar tarafından kabul edilmektedir. Ayrıca anne sütünün beş yaş altı çocukların ölümlerini azalttığı yine uzmanların üzerinde durdukları konuları arasında yer almaktadır. İlk altı ay boyunca yalnızca anne sütü ile beslenen çocukların, beş yaş altı ölümleri azalttığı bilinmektedir.

Anne sütü bebeğe fiziksel olarak faydalı olduğu gibi psikolojik olarak da destek olmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda bebeklerin annelerine olan bağlılıkları ve iletişimler, anne sütü ile beslenen bebeklerde, anne sütü ile beslenmeyen bebeklere göre daha fazla olduğu görülmüştür. Bu anlamda anne sütü, anne ve bebek arasında iletişim kurmaktadır.

 

Anne Sütü Nasıl Artırılır?

Hamilelikten sonra bazı kadınlarda anne sütü bebeği beslemek için yeterli miktarda olmayabilir. Bu anlamda anne sütünü artırmak için bazı yöntemler bulunmaktadır.

Anne sütünü artırmakiçin, bazı yiyeceklerden faydalanabilirsiniz. Bu gıdalar arasında en bilinenleri çemen otu tohumu, rezene ve dereotudur. Aynı şekilde siyah susam, kimyon ve arpanın anne sütünü artırdığı düşünülmektedir. Meyveler arasından daha çok kırmızı ve turuncu meyveler vitamin ve protein açısından zengin oldukları için anne sütünü artırmakta etkili olabilir. Yeşil sebzeler ve sarımsak tüketimi annenin hem süt kalitesini artıracak hem de süt miktarında artış olmasını sağlayacak olan besinler arasında yer almaktadır.


Anne Sütünün Mucizevi Faydaları 2019

Anne Sütünün Mucizevi Faydaları 2019

Related news Anne Sütünün Mucizevi FaydalarıAnne Sütünün Mucizevi Faydaları


Anne Sütünün Mucizevi Faydaları


Anne Sütünün Mucizevi Faydaları


Anne Sütünün Mucizevi Faydaları


Anne Sütünün Mucizevi Faydaları