9 Soruda BCAA 2019

9 Soruda BCAA 2019 9 Soruda BCAA

9 Soruda BCAA

1) BCAA nedir?

BCAA, açılımı Branched Chain Amino Acid olan, yani Dallara Ayrılmış Aminoasitler Zinciri’dir. BCAA'yı oluşturan 3 özel amino asit Lösin, İzolösin ve Valin'dir. Bu amino asitler esansiyel yani vücudun üretemediği ve dışarıdan alınması gereken amino asitler sınıfındadır.

2) BCAA’nın diğer amino asitlerden farkı nedir?

BCAA’nın diğer amino asitlerden en önemli farkı karaciğerde değişime uğramadan direkt kas dokusu tarafından emilerek kullanılmasıdır ki, bu sayede kısa bir sürede kaslar için enerji yaratırlar. Ayrıca BCAA’lar çift zincirli aminoasitlerdir. Bu da onların diğer temel aminoasitlere dönüşebilmelerini sağlar.

3) BCAA ne için kullanılır?

bodyBCAA kas sisteminin korunması, protein sentezinin arttırılması, yorgunluğa sebep olan laktik asit miktarının azaltılması amaçlarına yönelik olarak kullanılır.

4) Kimler BCAA kullanabilir?

Yapılan araştırmalara göre doğru ve dengeli beslenmeye sahip bir insanın dışarıdan çok fazla BCAA almasına gerek olmadığı belirtiliyor. Fakat her insanın fiziksel durumu farklı olduğunu düşünürsek, gereken miktarda BCAA kullanılabilir. Bu konuda belirleyici olan nokta, herhangi bir böbrek rahatsızlığınızın olmaması ve ağır spor yapabilecek düzeyde olmanızdır.

5) BCAA ne zaman ve nasıl kullanılır?

BCAA antrenmandan önce, antrenmandan sonra ya da sabah kalkınca da kullanılabilir. Hatta yemeklerle birlikte aminoasit profilini yükseltmek için tercih edilir. Görüldüğü üzere BCAA kullanımı çok değişken bir konudur. Ürüne ve kişiye göre değişir. Genelde günde 10-20gr arası tüketilmesi önerilir ve ne zaman kullanılacağı konusunda da ürün kullanım talimatına göre hareket etmek gerekir.

6) BCAA’nın faydaları nelerdir?

– BCAA kas kaybını önlemeye yardımcıdır.

– Dayanıklılık performansının uzun süre sürdürülmesini sağlar.

– Yağ yakımını destekler.

– Laktik asit üretimini azaltarak yorgunluğu azaltır.

– Kas onarımında rol oynar.

– Aerobik egzersiz kapasitesini arttırır.

– Vücudun yenilenmesi ve kasların toparlanmasına pozitif katkı sağlar.

7) BCAA’nın herhangi bir yan etkisi ya da zararı var mı?

Doğru miktarda doğru şekilde kullanıldığında BCAA’ların kanıtlanmış herhangi bir olumsuz yan etkisi yoktur. BCAA kullanımında özellikle gün içerisinde daha fazla su tüketmeniz önerilir.

8) BCAA’nın kas gelişimi açısından önemi nedir?

BCAA’ların supplement sektöründe bu kadar popüler olmasının en önemli nedeni, kaslardaki aminoasitlerin %35 kadarının BCAA’nın içerisindeki Lösin, İzölösin ve Valin’den oluşmasıdır. Ayrıca direkt kas dokusunda çok hızlı bir sürede emildiği için BCAA’nın önemi bir kat daha artmaktadır. Bu da BCAA’yı kas gelişimi açısından en önemli aminoasit yapmaktadır.

9) Protein tozlarındaki BCAA yeterli değil mi?

Genelde protein tozlarının kutularında büyük harflerle içinde kaç gram BCAA olduğu yazılır ki, bu ürünün o kadar değerli olduğu gösterilsin. Fakat protein tozlarının içinde serbest formda BCAA yoktur. Burada yazan BCAA miktarı proteinin yapısındaki miktardır ve hemen hemen her wheyde benzer miktarda bulunur. Bu yüzden BCAA’lar vücut ağırlığımızla orantılı olarak alındıklarında çok daha etkili oldukları görüldüğü için haricen alınmalıdır.

9 Soruda BCAA 2019

9 Soruda BCAA 2019

Related news

 • Salata Tarifleri
 • Bacağını ters diktiler Sebebi ise
 • Oynayarak zayıflama video ile Etiketlenen Konular
 • Esranın Portresi
 • Ocak Demirleri Nasıl Temizlenir

 • 9 Soruda BCAA

  9 Soruda BCAA


  9 Soruda BCAA

  9 Soruda BCAA

  9 Soruda BCAA

  9 Soruda BCAA

  9 Soruda BCAA

  9 Soruda BCAA

  9 Soruda BCAA

  9 Soruda BCAA

  9 Soruda BCAA

  9 Soruda BCAA

  9 Soruda BCAA

  9 Soruda BCAA

  9 Soruda BCAA

  9 Soruda BCAA

  9 Soruda BCAA

  9 Soruda BCAA

  9 Soruda BCAA

  9 Soruda BCAA

  9 Soruda BCAA

  9 Soruda BCAA