Zencefil Çayı İle Sağlığınızı Koruyun 2019

Zencefil Çayı İle Sağlığınızı Koruyun 2019
Zencefil Çayı İle Sağlığınızı Koruyun


Zencefil Çayı İle Sağlığınızı Koruyun

Zencefil Çayı İle Sağlığınızı Koruyun

Zencefil, hem modern hem geleneksel tıpta sıkça kullanılan, dünya üzerinde bilinen en sağlıklı bitkilerden birisidir. Peki zencefille neler yapılır?

Zencefil, hem modern hem geleneksel tıpta sıkça kullanılan, dünya üzerinde bilinen en sağlıklı bitkilerden biri. Başlıca mide bulantısı, soğuk algınlığı, sindirim sorunları ve öksürük üzerinde süper etkileri olan zencefilin faydalarına daha yakından bakalım.

zencefil çayı

Çoğunlukla Güneydoğu Asya, Hindistan, Malezya ve Karayipler gibi tropikal bölgelerde yetişen zencefil maalesef yurdumuzda yetişmiyor. Ama yine de taze zencefili marketlerden tüm yıl boyu temin edebilirsiniz. Serin ve kuru ortamlarda saklanması gerekir. Buzdolabında sakladığınızda ise 2-3 hafta boyunca tazeliğini koruyor.

zencefil çayı

Zencefilin pek çok faydası vardır. Zencefil A, C, E vitamini, magnezyum, fosfor, potasyum, demir, çinko, kalsiyum ve beta-karoten içerir. Buna ek olarak bulantı, spazmı giderir ve antifungal, antibakteriyel ve antiviral özellikleri vardır.

Zencefili tüketmenin en güzel yollarından birisi de zencefil çayıdır.

Zencefil Çayı Nasıl Yapılır?

zencefil çayı

Malzemeler

5 dilim zencefil

1 bardak su

Limon suyu

1 yemek kaşığı bal

Zencefil Çayı Yapılışı

Zencefili soyun ve iyice yıkayın, ince ince dilimleyin. Bir bardak filtrelenmiş su alın ve içerisine zencefil dilimlerini ekleyin. Üzerini kapatarak 10 dakika kaynamaya bırakın. Zencefili kaldırmak için suyu süzün ve isteğinize göre limon sıkın. Üstüne bir çay kaşığı bal ekleyin. İyice karıştırın ve sıcak zencefil çayınızın keyfini çıkartın!

Eğer soğuk çay istiyorsanız, yarım saat boyunca buzdolabında çayı bekletin. Servis yapmadan önce birkaç buz küpleri ekleyin.

Daha ferahlatıcı bir çay deneyimi için zencefil ile bazı taze nane yaprakları, 1 küçük tarçın çubuğu ya da birkaç kakule bakla ile demlemeyi deneyin.

Günde 3 bardaktan fazla tüketmekten kaçının, yan etkileri olabilir.

- Kan dolaşımını arttırır

Zencefil çayı, optimum sağlığını korumak için kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur. İçinde gingerols ve zingeron benzeri bileşikler vardır. Vücutta iyi kan dolaşımı daha fazla besin, mineraller ve oksijenin vücudun farklı bölgelerine ulaşması demektir. Buna ek olarak, uygun dolaşım beyin, kalp, karaciğer, böbrekler ve bacaklarda gibi organların, hücre büyümesini ve fonksiyonlarını destekler. Buna ek olarak, zencefil amino asitler kalp sorunları olasılığını azaltmak için yardımcı olabilecek kan dolaşımını düzenlemede önemli bir rol oynar.

- Ağrıyı azaltır

Zencefil, anti-inflamatuar özelliklere sahip gingerol gibi bilinen bir bileşik içerir. Anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri ile kas ve eklem ağrılarını yok edebilirsiniz. Zencefil çayı içmek, düzenli etkili bir gut, romatoid artrit ve osteoartrit ile ilişkili ağrı tedavisinde yardımcı olur. Ayrıca, egzersiz sonrası enflamasyonu ve ağrıyı azaltabilir. Ayrıca, baş ağrılarına ve migrene iyi gelir.

zencefil çayı

- Regl rahatsızlıkları azaltır

Zencefil çayı bir iki bardak tüketimi ile etkin bir menstrual kramp ve diğer ilgili rahatsızlıkları azaltabilir. Ayrıca adet öncesi sendrom (PMS) için iyi bir çaredir.

Zencefil çayı sıcak doğası dolayısıyla menstrual kramp azaltarak, ağrıyı dindirir ve kaslarınızı gevşetmeye yardımcı olur.

- Bulantı ve mide bozuklukları giderir

Bulantı ve kusma şikayeti olanlar zencefil çayı ile tedavi uygulayabilirler. Hazımsızlık, gaz, karın ağrısı, şişkinlik, ishal, mide bulantısı, kusma ve mide bozukluklarını azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca ishale veya mide rahatsızlıklarına neden olan bakterileri atmaya yardımcı olur. Ayrıca seyahate çıkmadan önce bir fincan zencefil çayı içmek bulantıyı ve kusmayı önlemeye yardımcı olmaktadır.

zencefil çayı

- Bağışıklığı güçlendirir

Zencefil çayı antioksidan özellikleri sayesinde bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olabilir. Güçlü bir bağışıklık sistemi daha az sıklıkta hasta olmanız ve hastalığı önlemeniz anlamına gelir. Zencefil aynı zamanda birçok ortak sağlık sorunları ve enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabilir antimikrobiyal, antiseptik, antibiyotik ve anti-inflamatuar özellikleri vardır. Buna ek olarak, bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olan krom, magnezyum ve çinko içerir.

- Solunum enfeksiyonları ile savaşır

Solunum yolu enfeksiyonları ile mücadelede zencefil çayı içebilirsiniz. Bu anti-enflamatuar antiviral, antifungal özelliklere sahiptir. Sıcak zencefil çayı bir kaç bardak soğuk algınlığı, grip veya çevresel alerji ile ilişkili tıkanıklığı hafifletmeye yardımcı olabilir. Buna ek olarak, hava yolu enflamasyonu azaltmak ve astım hastası için hava yolu kasılmasını da önler. Aynı zamanda baş ağrısı, boğaz ağrısı, solunum yolu enfeksiyonları belirtileri azaltabilir.

zencefil çayı

- Kolesterolü azaltır.

Zencefil çayı yüksek kolesterole sahip olanlar da safra asitlerinin salgısını artırmaya yardımcı olur. Ayrıca, antioksidan özellikleri nedeniyle zencefil, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) oksidasyonunu engeller. Ayrıca, metabolizmayı arttırır. Obezite ile mücadelede yardımcı olur ve yüksek kan basıncı azaltmaya yardımcı olur.

Zencefil Çayı İle Sağlığınızı Koruyun 2019

Zencefil Çayı İle Sağlığınızı Koruyun 2019
Zencefil Çayı İle Sağlığınızı Koruyun


Zencefil Çayı İle Sağlığınızı Koruyun


Zencefil Çayı İle Sağlığınızı Koruyun


Zencefil Çayı İle Sağlığınızı Koruyun


Zencefil Çayı İle Sağlığınızı Koruyun


Zencefil Çayı İle Sağlığınızı Koruyun