Özbekistan: nüfus ve toplam nüfusu. Etnik yapı ve şehir. Özbeklerin gelenek ve görenekleriÖzbekistan: nüfus ve toplam nüfusu. Etnik yapı ve şehir. Özbeklerin gelenek ve görenekleri

16.05.2019

Özbekistan: nüfus ve toplam nüfusu. Etnik yapı ve şehir. Özbeklerin gelenek ve görenekleri 46

Özbekistan: nüfus ve toplam nüfusu. Etnik yapı ve şehir. Özbeklerin gelenek ve görenekleri

Özbekistan, Orta Asya'da bir devlettir, birieski Sovyet cumhuriyetlerinden. Ve bu, dünyanın en mutlu sonrası Sovyet ülkesi (Dünya Mutluluk Raporunun uyarlamasına göre). Makalede Özbekistan'ın nüfusu, büyüklüğü ve etnik bileşimi ayrıntılı olarak anlatılıyor. Ayrıca, Özbek halkının ana gelenek ve görenekleri hakkında bilgi edineceksiniz.

Özbekistan Cumhuriyeti: nüfus ve şehirler

Devlet neredeyseAvrasya'nın kalbi. Denize erişimi yok (eğer hızla kuruyan Aral Denizi gölünü hesaba katmazsak). Üstelik istisnasız cumhuriyet komşularının da Dünya Okyanusuna erişimi yok. Dünyada sadece iki ülke var: Özbekistan ve Lihtenştayn.

Özbekistan Cumhuriyeti nüfusu yaklaşık 32 milyoninsanlar. Bu Asya devleti, düşük bir kentleşme oranı ile karakterizedir. Özbekistan'ın kentsel nüfusu toplam nüfusun sadece% 50,6'sına denk geliyor. Şehrin sakinlerinin sayısı bakımından en büyük: Taşkent, Samarkand, Namangan, Andican, Nukus ve Buhara.

Özbekistan nüfusu

Taşkent, Özbekistan'ın en büyük şehridir vebaşkent. Burada iki milyondan fazla insan yaşıyor. Ülkenin ana sanayi ve eğitim merkezidir, burada işletmelerinin ana bölümü bulunur. 60'lı yıllarda şehir şiddetli bir depremle yok edildi. Bununla birlikte, Taşkent tamamen ve çok yakında restore edildi.

Özbekistan nüfusu ve dinamikleri

Bugüne kadar, ülkedeki doğum oranıÖlüm oranının beş kat daha üstünde. Bu, nüfus artış oranlarının yüksek olmasını sağlar. Diğer BDT ülkeleri ile karşılaştırıldığında, bunlar sadece Tacikistan'da daha yüksektir.

Bugün Özbekistan nüfusu 31.977milyon kişi (Ekim 2016 verileri). Büyümedeki olumlu dinamikler 60 yıldan uzun bir süre sabit kalmıştır. Böylece, son yarım asır boyunca Özbekistan nüfusu üç kat arttı. Ve geçen yüzyılın 50-60'ında, cumhuriyet gerçek bir "demografik patlama" yaşadı.

uzbekistan nüfusu

Özbekistan'ın nüfusununülke çapında dağınık son derece pürüzlü. Bunun nedeni, bölgenin doğal ve iklim koşulları. Cumhuriyetin çoğu insanlık hayatı ve ekonomik faaliyeti için olumsuz dağlık veya kurak (kurak) alanlardır. En yoğun nüfuslu olan, küçük ama çok verimli bir Ferghana vadidir. Burada, istatistiklere göre, Özbekistan'ın üçüncü sakini yaşıyor.

Uzbeks'in yaşam beklentisi için,Bu ülkede erkekler ortalama 61 yıla kadar yaşıyor, kadınlar - 68 yıla kadar. Bu ülkenin sakinlerinin ana nedeni kardiyovasküler hastalıklardır. Sağlık sistemindeki son reformlar sayesinde, Özbekistan'daki ortalama yaşam beklentisi her yıl artmaktadır.

Etnik ve dil bileşimi

Özbekistan çokuluslu bir devlettir. En çok sayıda etnik grup Uzbeks'tir (yaklaşık% 82). Rusları, Tacikçileri, Kazakları, Tatarları ve Kırgızları takip ediyorlar. Özbekistan'da Ukraynalılar, Koreliler, Azeriler ve Ermenilerin diasporaları da çok önemlidir.

En son verilere göre, hakkında1,1 milyon etnik Rus. Bunların neredeyse yarısı Taşkent'te yaşıyor. Özbekistan'ın başkenti, neredeyse tüm sakinleri Rusça akıcı. Cumhuriyette devlet dili Özbek'tir.

Uzbeks ve onların en yakın komşuları arasındaki ilişkilerKomşular, sıcak ve dostça olarak adlandırılamazlar. Onlar Kırgızlar için en düşmancadırlar (2019 yılında Oş kentindeki katliamlar - bunun tam bir teyidi). Uzbeks ve Kazakları sevmemek. Ancak Tacikistan ve Özbekistan sakinleri arasındaki çekişme gerçek nehir, Amu Darya Nehri'dir. Gerçek şu ki, Tacikliler nehrin baş sularında büyük hidroelektrik santralleri aktif olarak inşa ediyorlar ve bu da Özbekistan'ın engin genişliklerini kuraklıkla tehdit ediyor.

Dinlerin hiçbiri ülkenin anayasasında dominant olarak sabitlenmez. Ancak, Özbekistan nüfusunun çoğu İslam'ı (yaklaşık% 95) savunuyor.

Özbekistan Cumhuriyeti nüfusu

Uzbeks'in gelenek ve görenekleri

Özbekistan her şeyden önce büyük aileler,Birkaç nesil aynı çatı altında yaşayabilir. Aynı zamanda, tek bir aile içindeki ilişkiler sıkı bir hiyerarşik ilke ve ihtiyarlara saygı temelinde inşa edilmiştir.

Özbekler derin dindar insanlardır. Bütün Müslüman bayramlarını kutluyorlar, Ramazan ayında hızlı oruç tutuyorlar, günde beş kez namaz yapıyorlar. İslami dogmanın sentezi ve çeşitli büyülü uygulamaların bir sonucu olarak, bugün gerçekleşmiş olan ritüellerin hemen hepsi ortaya çıkmıştır.

Özbekistan'ın nüfusu

Uzbeks çok iddiasız ve çokçalışkan insanlar. Bu ülkede, pek çok küçük el işi endüstrisi - küçük aile bıçkı fabrikaları veya atölyeler. Çay her Özbek yaşamında önemli bir yer kaplar. Özbekistan'ın ulusal içeceği, yalnızca evin sahibine izin verilen pişirmek ve dökmek.

Özbekistan: nüfus ve toplam nüfusu. Etnik yapı ve şehir. Özbeklerin gelenek ve görenekleriÖzbekistan: nüfus ve toplam nüfusu. Etnik yapı ve şehir. Özbeklerin gelenek ve görenekleri

Related news

 • DAİRELİ BAŞAKLAR BEBEK BATTANİYESİ YENİ MODEL YAPILIŞI
 • Brownian hareketi: genel bilgiler
 • Kuş pencereye uçtu - iyi bir işaret mi yoksa kötü bir işaret mi
 • İlişkilerde Ne Kadar Değer Verilmeli
 • Pizza Çörekler

 • Özbekistan: nüfus ve toplam nüfusu. Etnik yapı ve şehir. Özbeklerin gelenek ve görenekleri 51

  Özbekistan: nüfus ve toplam nüfusu. Etnik yapı ve şehir. Özbeklerin gelenek ve görenekleri


  Özbekistan: nüfus ve toplam nüfusu. Etnik yapı ve şehir. Özbeklerin gelenek ve görenekleri 85

  Özbekistan: nüfus ve toplam nüfusu. Etnik yapı ve şehir. Özbeklerin gelenek ve görenekleri 82

  Özbekistan: nüfus ve toplam nüfusu. Etnik yapı ve şehir. Özbeklerin gelenek ve görenekleri 90

  Özbekistan: nüfus ve toplam nüfusu. Etnik yapı ve şehir. Özbeklerin gelenek ve görenekleri 91

  Özbekistan: nüfus ve toplam nüfusu. Etnik yapı ve şehir. Özbeklerin gelenek ve görenekleri 11

  Özbekistan: nüfus ve toplam nüfusu. Etnik yapı ve şehir. Özbeklerin gelenek ve görenekleri 88

  Özbekistan: nüfus ve toplam nüfusu. Etnik yapı ve şehir. Özbeklerin gelenek ve görenekleri 54

  Özbekistan: nüfus ve toplam nüfusu. Etnik yapı ve şehir. Özbeklerin gelenek ve görenekleri 28

  Özbekistan: nüfus ve toplam nüfusu. Etnik yapı ve şehir. Özbeklerin gelenek ve görenekleri 85

  Özbekistan: nüfus ve toplam nüfusu. Etnik yapı ve şehir. Özbeklerin gelenek ve görenekleri 8

  Özbekistan: nüfus ve toplam nüfusu. Etnik yapı ve şehir. Özbeklerin gelenek ve görenekleri 79

  Özbekistan: nüfus ve toplam nüfusu. Etnik yapı ve şehir. Özbeklerin gelenek ve görenekleri 34

  Özbekistan: nüfus ve toplam nüfusu. Etnik yapı ve şehir. Özbeklerin gelenek ve görenekleri 60