Yerçekimsel kuvvetler: formüllerinin hesaplanması için kavram ve özellikleri 2019

Yerçekimsel kuvvetler: formüllerinin hesaplanması için kavram ve özellikleri 2019
19.09.2019

Yerçekimsel kuvvetler: formüllerinin hesaplanması için kavram ve özellikleri 98

Yerçekimsel kuvvetler: formüllerinin hesaplanması için kavram ve özellikleri

yerçekimi kuvveti formülüYerçekimi kuvvetleri dörtten biridirKendilerini hem Dünya'da hem de ötesinde farklı bedenler arasında çeşitlilik gösteren ana güç türleri. Ayrıca, elektromanyetik, zayıf ve nükleer (kuvvetli) ayırt ederler. Muhtemelen, insanlığın ilk gerçekleştiği varoluşlarıydı. Dünyadan gelen yerçekimi kuvveti ilk çağlardan beri biliniyordu. Ancak, yüzyıllar, bir insanın bu tür bir etkileşimin sadece Dünya ile herhangi bir beden arasında değil, aynı zamanda farklı nesneler arasında da gerçekleştiğini tahmin etmesinden önce geçti. Yer çekim kuvvetlerinin nasıl çalıştığını ilk anlayan İngiliz fizikçi I. Newton'du. Şu an bilinen evrensel yerçekimi yasasını getiren oydu.

Yerçekimi kuvveti formülü

Newton yasaları analiz etmeye karar verdi.gezegenler sistemde hareket eder. Sonuç olarak, Güneş'in etrafındaki gök cisimlerinin dönüşünün, ancak yerçekimi kuvvetleri ile gezegenler arasında kendi kendine hareket etmeleri durumunda mümkün olduğu sonucuna varmıştır. Başka nesnelerden cisimcik cisimlerin sadece bedenleri ve kütleleri bakımından farklılık gösterdiğini fark eden bilim adamı, aşağıdaki formülü elde etti:

F = f x (m1x m2) / r2, nerede:

 • m1m2İki cismin kütleleridir;
 • r, düz bir çizgide aralarındaki mesafedir;
 • f değeri 6.66 x 10'a eşit olan yerçekimi sabiti-8bkz3/ g х х сек2.

Böylece, herhangi bir iki iddia edilebilirNesne birbirine çekilir. boyutuna yerçekimi kuvvetinin işi bu organların kitleler ile doğru orantılı ve onları karesi arasındaki mesafe ile ters orantılıdır.yerçekimi kuvvetleri

Formülün uygulama özellikleri

İlk bakışta, öyle görünüyor kicazibe yasasının matematiksel açıklaması oldukça basittir. Ancak, bu formül hakkında düşünürseniz, bu formül sadece boyutları arasındaki farkla karşılaştırıldığında önemsiz ölçüde küçük olan iki kitle için anlam ifade eder. Ve çok fazla iki puan olarak alınabilir. Ve o zaman, uzaklık, bedenlerin büyüklüğü ile karşılaştırılabilir olduğunda ve kendileri düzensiz bir şekle sahip olduğunda nasıl olur? Onları parçalara ayırın, aralarındaki çekim kuvvetlerini belirleyin ve sonuç hesaplayın. Eğer öyleyse, hesaplamak için kaç puan almalıyım? Gördüğünüz gibi, her şey çok basit değil.yerçekimi kuvveti çalışmasıVe eğer hesaba katılırsak (matematik açısından)noktanın büyüklüğü değil, o zaman tüm bu durum umutsuz görünüyor gelmez. Neyse ki, bilim adamları bu durumda hesaplamaları yapmak için bir yol bulmuşlardır. İntegral ve diferansiyel hesabı kullanırlar. Yöntemin esası bir amacı kütleleri, merkezlerine konsantre edilir küçük küpler sonsuz sayıda bölünmüş olmasıdır. Daha sonra elde edilen kuvvet bulmak için formül hazırlanmış ve her bir bileşenin miktarı, bir noktada (sıfır) ve bu elemanların miktarı, sonsuza eğilimi azaltılmış edildiği sınırlama işlemi uygular. Bu yöntem sayesinde bazı önemli sonuçlar elde edilmiştir.

 1. Eğer vücut bir küre iseyoğunluğu homojen olan, daha sonra kendi kütlesinin merkezinde yoğunlaşmış gibi başka bir nesneyi kendine çeker. Bu nedenle, bazı hatalarla, bu sonuç gezegenlere de uygulanabilir.
 2. Bir nesnenin yoğunluğu karakteristik olduğundasimetri noktası tüm ağırlığı, en gibi merkezi küresel simetri, diğer nesneler ile etkileşim içindedir. Biz (bebek iç içe bebek gibi) (örneğin bir futbol topu) veya birden fazla iç içe geçmiş topları içi boş topu alırsan bir malzeme noktası bunların toplam ağırlığa sahip olan ve yer yaptığınız gibi Böylece, o zaman, diğer gövdeyi çekecek merkezi.
Yerçekimsel kuvvetler: formüllerinin hesaplanması için kavram ve özellikleri 2019

Yerçekimsel kuvvetler: formüllerinin hesaplanması için kavram ve özellikleri 2019

Related news

 • Jurassic Park
 • Orhan Pamuk
 • İğne Oyası Büyük Güzel Çiçek Modeli Yapılışı Türkçe Videolu
 • İnsanlarda lenf düğümleri nerede acaba
 • Prosphora ve kutsal su kabulü için dua. Anlamı ve anlamı

 • Yerçekimsel kuvvetler: formüllerinin hesaplanması için kavram ve özellikleri 40

  Yerçekimsel kuvvetler: formüllerinin hesaplanması için kavram ve özellikleri


  Yerçekimsel kuvvetler: formüllerinin hesaplanması için kavram ve özellikleri 5

  Yerçekimsel kuvvetler: formüllerinin hesaplanması için kavram ve özellikleri 71

  Yerçekimsel kuvvetler: formüllerinin hesaplanması için kavram ve özellikleri 27

  Yerçekimsel kuvvetler: formüllerinin hesaplanması için kavram ve özellikleri 47

  Yerçekimsel kuvvetler: formüllerinin hesaplanması için kavram ve özellikleri 22

  Yerçekimsel kuvvetler: formüllerinin hesaplanması için kavram ve özellikleri 43

  Yerçekimsel kuvvetler: formüllerinin hesaplanması için kavram ve özellikleri 59

  Yerçekimsel kuvvetler: formüllerinin hesaplanması için kavram ve özellikleri 28

  Yerçekimsel kuvvetler: formüllerinin hesaplanması için kavram ve özellikleri 57

  Yerçekimsel kuvvetler: formüllerinin hesaplanması için kavram ve özellikleri 30

  Yerçekimsel kuvvetler: formüllerinin hesaplanması için kavram ve özellikleri 93