Yapılış Amacını Tahmin Edemeyeceğimiz 10 Şey 2019

Yapılış Amacını Tahmin Edemeyeceğimiz 10 Şey 2019
Yapılış Amacını Tahmin Edemeyeceğimiz 10 Şey


Yapılış Amacını Tahmin Edemeyeceğimiz 10 Şey

Yapılış Amacını Tahmin Edemeyeceğimiz 10 Şey

 

Günlük olarak çevremizde gördüğümüz ancak gerçekte bunların ne işe yaradığını bilmediğimiz birçok şey ile karşılaşırız.

Doğası gereği meraklı insanlar olduğumuzdan ötürü de bunların bazılarının gizemlerini ortaya çıkarmaya karar verdik ve bulduklarımızı sizlerle paylaşmaktan da mutluluk duyuyoruz!

 

Gömleğin arkasındaki ilmek

gömlek

Bunun üç makul açıklaması bulunuyor. İlki ve en bariz olanı, gömleği asma amaçlı olanıdır. İkinci açıklaması ise çıkartılabilir gömlek yakası ve mendil döneminden kalma bir açıklama ve bir şekilde kravatların bağlanması için kullanılabilinir. Üçüncü fikir ise en romantik olanı. Amerika Üniversitesi’ndeki bir öğrenci bir kız ile çıkmaya başladığında, başının artık bağlı olduğunu belirtmek için arkasındaki bu ilmiği çıkartmaya başlamış. Kız arkadaşı ise üzerinde çocuğun okuğuduğu üniversite amblemi olan bir şal kullanmaya başlamış.

 

Dizüstü bilgisayarların şarj kablosundaki silindir

şarj kablosu

Dizüstü bilgisayarınızı kullanırken kesinlikle bu küçük şeyi fark etmişsinizdir. Bu küçük ama çok önemli cihaza ferrit boncuğu denmektedir. Elektronik devrelerdeki yüksek frekanslı gürültüyü bastırır. Tasarımı ise son derece basittir: kablonun etrafında sarılı olduğu ferritten yapılmış bir yuvası bulunmaktadır.

 

Uçakların pencerelerindeki minik delik

ucak-penceresi

İki parça plastik cam (akrilik) uçaklardaki pencere bölmelerinin yapımında kullanılmaktadır. Tek başına olduğunda iç taraftaki cam bölmesi uçak kabini ile dışarıdaki önemli derecedeki basınç farkından ötürü potansiyel olarak parçalanabilir. Minik delik havanın kabin ve iki bölme arasında dolaşmasına olanak tanıyarak ikisinin arasındaki basıncı dengelemektedir.

 

Silginin mavi kısmı

silgi

Birilerine silgilerin üzerinde niçin mavi bir kısım olduğunu sorduğunuzda hemen hemen herkes tükenmez kalemle yazılanları silmek için diye yanıt verecektir. Ancak bu aslında pek de doğru değil. Aslında bu mavi kısım kağıtların üzerindeki istenmeyen şeyleri silmek için üretilmiştir. Pembe kısım genellikle kağıt üzerinde yazılanlar silindiğinde iz bırakır ancak mavi kısım her şeyden kurtulabilir. Silgi üreticileri kısa bir süre içerisinde insanların bu mavi kısmın asıl amacını anlamadıklarını fark etti ve bu yüzden bu kısmı bulunan yeni amacı olan tükenmez kalemle yazılanları silmek için olarak lanse etti. Bu kimi zaman o kadar ileri gitti ki, sadece tükenmez kalemler için bile silgi çıkartmaya başladılar.

 

Gömleğinizdeki yatay ilikler

gömlek-iliği

İşte gömleklerimiz ile ilgili bir başka gizem; niçin en üstteki ve en alttaki ilikler yatay şekildeyken diğerleri dikey? Aslında bu iki kısımdaki düğmelerin çözülme ihtimalleri diğerlerine kıyasla daha fazla ve yatay ilikler, dikey iliklere kıyasla daha zor çözülmektedir.

 

Ayakkabılarınızdaki ekstra bağcık delikleri

ayakkabı-bağcığı

Çok az insan koşu ayakkabılarındaki fazladan bağcık deliklerine dikkat etmektedir. Ancak bunlar çok yararlı bir amaç için tasarlanmışlardır; ayakkabıları ayaklarınıza sabitleyerek spor yaparken bileğinizi burkmalara karşı korumak.

 

Spagetti kaşığındaki delik

spagetti

Spagetti kaşığındaki delik standart bir porsiyon için gerekli olan makarnanın doğru miktarlarda ölçülmesi için tasarlanmıştır. Kimi insanlar fazla yerken, kimileri daha az yiyebilir ancak kaşıktaki delik bir insanın yiyebileceği ortalama spagetti miktarını mükemmel bir derecede almanıza yardımcı olur.

 

Kotunuzun cebindeki küçük cep

kot-cebi

Bunun için verilen en yaygın yanıt gebelik kontrolü için kullanılan malzemelerin taşınmasıdır. Elbette kotunuzdaki bu küçük cep bunun ve daha birçok şey için kullanılabilinir ancak bu onun asıl amacı değil. İlk olarak 1873 yılında Levi’s marka kotlarda ortaya çıkan bu cepler, cep saatleri için tasarlanmıştı. Günümüzde bile halen üreticiler tarafından bu cepler resmi bir şekilde “saat cebi” olarak adlandırılmaktadır.

 

Tükenmez kalemlerin kapağının üstündeki delik

tukenmez-kalem

Yaygın olan görüş tükenmez kalemlerin kapaklarının ucundaki deliğin eğer bir insanın boğazına geçirilirse akciğerlere hava akımının sağlanması için olduğudur. Aslında olay bu değil. Eğer herhangi birşey birinin soluk borusuna kaçarsa reaksiyon olarak mukoza zarının şişmesine neden olur. Bu boşluk kapağın zar içine çekilmesini engellemek için yaratılmıştır.

 

Yeni giysilerle gelen ufak parçalar

giysi-parcalari

Bu parçalar aslında herhangi bir kısmı koptuğunda dikilmeleri için giysilerinizin içinden çıkmamaktadır. Aslında bunlar giysilerinizi yıkamadan önce bu parçaları çamaşır suyu ve yumuşatıcılar kullanarak, giysinizin farklı yıkamalara ve kimyasallara nasıl tepki vereceğini görmeniz için verilmektedir.


Yapılış Amacını Tahmin Edemeyeceğimiz 10 Şey 2019

Yapılış Amacını Tahmin Edemeyeceğimiz 10 Şey 2019

Related news Yapılış Amacını Tahmin Edemeyeceğimiz 10 ŞeyYapılış Amacını Tahmin Edemeyeceğimiz 10 Şey


Yapılış Amacını Tahmin Edemeyeceğimiz 10 Şey


Yapılış Amacını Tahmin Edemeyeceğimiz 10 Şey


Yapılış Amacını Tahmin Edemeyeceğimiz 10 Şey


Yapılış Amacını Tahmin Edemeyeceğimiz 10 Şey