Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor 2019

Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor 2019 Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor

Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor?

Yürüme ile kalça ekleminde ağrıbirçok insan şikayet ediyor. Aniden ortaya çıkar ve zamanla kendini tekrar tekrar tekrarlar, sadece hareket halinde değil, aynı zamanda dinlenir. İnsan vücudundaki her acı için bir sebep vardır. Neden ortaya çıkıyor? Ne kadar tehlikeli ve ne kadar tehlikeli? Hadi anlamaya çalışalım.

Anatomik yapı

Neden hakkında konuşmadan önce acıyorkalça eklemi yürürken, anatomik düzlemde nelerden oluştuğunu anlatacağız. Genel olarak pelvik kemik üç bağımlı elementin birleşimidir: pubik semptom, sakro-hava eklemleri ve kalça eklemleri.

yürürken kalça ekleminde ağrı

İkincisi, uzun kemiklerbacaklarınızı farklı yönlere hareket ettirmenize izin veren iki yuvarlak kafa. Hareketlerin genliği farklı olabilir: ileri, geri, yana. Kalça eklemleri, vücudun stabilitesini, dikeyleşmesini sağlar, aktif olarak harekete katılır, ağır yükler taşır, vücudun ana yükünü taşır.

Sakro-hava eklemleri ve simfizis varsapratik olarak hareketsiz, kalça eklemlerinin başları, sanki asetabulumun etrafını saran asetabulumda kaseler gibidir. Dudakların ana işlevi, eklemlerin kıkırdağının sözde sinoviyal sıvı tarafından yağlanmasıdır. Bu nedenle, eklemlerin girintilerin içinde serbestçe yürümesini engelleyen bir miktar emme etkisi yaratılmıştır.

Kalça yukarıda belirtilen kafakemiğin kendisi ile bağlantılıdır, arkasından, uyluk kasları sıkı bir şekilde tutturulan küçük ve büyük tükürükler bulunur. Eklemlerin kendileri, eklemlerin pelvise takılı olduğu bağlar ile eklem kapsülleri ile çevrelenmiştir. Dayanıklılık için, kalça eklemleri, yuvarlak ligamentlerle birlikte asetabulumun tabanına eklenir. Femurda, kafa eklem kıkırdağı ile kaplıdır, çok düzgün ve elastiktir, bu da eklemler arasındaki sürtünmeyi azaltır.

Kalça eklemi kemiğine kan akımı hayati önem taşır ve aşağıdakiler tarafından sağlanır:

- Kapsül boyunca eklem boyunca kan damarları;

- Kemik damarları;

- eklem kafasının bağındaki damarlar.

Kan temini ve yağlama, kalça eklemlerinin hareketliliğini sağlar.

Ağrının kökeni ve nedenleri

Çoğu zaman uzmanların teşhis yapması zorve yürürken kalça ekleminde neden ağrının olduğunu öğrenin. Oluşunun nedenleri bulanık olabilir. Bunlar lomber omurga, artrit ve artrozdan gelen ağrıları, travmayı ve kasların ve bağların gerilmesini ışınlayabilir.

Yürürken kalça ekleminde ağrıaniden, dikkatsiz hareketlerle, yürümenin başında veya ortasında, bükülme veya ağız kavgasıyla ortaya çıkar. Dizdeki ağrı için, kasıkta, birçok hasta kalça eklemi ağrısından şikayetçidir. Bir hastalığı tedavi etmek için mi? İlk olarak, acıya neyin sebep olduğuna karar vermelisiniz.

yürürken kalçada ağrı neden olur

Dört ağrı grubu

Kalçadaki ağrı aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir:

1. Travmanın sonuçları:

 • pelvik bölge ve kalça ekleminin çürükleri, uyluk kemiğinin kendisi, ayrıca miyozit (kasların iltihabı);
 • rüptür ve kasların gerilmesi, kırıklar, çatlaklar;
 • eklem, eklem torbası, uyluk kemiği kemiği "yorgunluğu" nedeniyle stres gruplarının kırıkları;
 • travmatik rüptür ve bağ yırtıkları, eklem kapsülleri;
 • pelvik bölgede kırıklar;
 • konjenital olanlar da dahil olmak üzere subluksasyon ve dislokasyonlar.

2. Eklem, ligamentler ve kasların yapısının özellikleri, eşlik eden hastalıklar:

 • kalça, kondromatoz, tıkanıklık sendromu;
 • koksartroz, osteoartrit, artrit, bursit, tendenitis;
 • aspetik ve avasküler özelliklerin nekrozu;
 • endokrin sisteminin bozulması nedeniyle osteoporoz olgusu.

3. Işınlanan ağrı:

 • displazi ve koksartroz;
 • osteokondroz ve vertebral eklemlerin osteopati;
 • kasların displazisi;
 • Miyopati, nevralji, diabetes mellitusta nöropati;
 • kasık fıtığı;
 • koksartrozlu displastik sendrom.

4. Sistemik hastalıkların grupları:

 • gut, romatizma, lupus ile artrit tipleri;
 • spondilit ve Bechterew hastalığı;
 • romatoid artrit;
 • sedef hastalığında artrit;
 • Kemik tüberkülozu, Lyme hastalığı da dahil olmak üzere bulaşıcı hastalıklar;
 • lifli dokunun miyalji;
 • onkolojik hastalıklar.

Tezahürün özellikleri

 yürürken boğaz kalça eklemi

Kalça eklemindeki ağrı, yürürken farklı olabilir. Aşağıdaki ağrı türleri vardır:

 • Egzersiz sırasında mekanik etkilere bağlı olarak, ağrının yoğunluğu akşamları daha fazla ortaya çıkar ve sabahtan geçer;
 • Sinovit ile birlikte, hareketin başlangıcında ağrı meydana gelir ve artan aktivite ile azalır ve bazen tamamen yok olur;
 • tendinit, ağrının kas dokularında ve tendonlarda sadece hareket ederken meydana gelmesi ile karakterizedir;
 • periaticular kasların spazmları;
 • Kemikler içinde hipertansiyona bağlı olarak, kalça ekleminde ağrıyan ağrı oluşabilir;
 • travma veya inflamatuar süreçler durumunda eklem kapsüllerinin burkulması;
 • osteofit tarafından kemik kafasına mekanik hasar.

Artık yürürken kalça ekleminde neden ağrının olduğunu biliyorsunuz. Görebildiğiniz gibi nedenler farklı olabilir.

Klinik semptomlar

Başlangıçta ağrı duyumları kararsız ve ifade edilmez, sadece hareketle ilişkilidir. Hastalığın ilerlemesi ile yoğunlaşıyorlar. Yürürken kalça ekleminde ağrıdaha fazla sertliği önceden belirler, kontraktür, hastayı kenara çekmenize izin vermez, bu da hastayı dayanılmaz acı çekmesine neden olur.

Hastanın eklemi refleks olarak koruduğu gerçeğini göz önünde bulundurarakgereksiz hareketlerden, topallık, kas zayıflığı, innervasyon, bacaklarda hacim azalır ve kısalır, eklemin kendisi deforme olur. Doktor mutlaka kalça ekleminin nasıl ağrır olduğunu anlatmalı.yürüyen.

 ağrıyan kalça eklemi ne yapmalı

Artroz tedavisinde

Hiç de, önemsiz ağrılar izlertıbbi yardım isteyin. Kalça eklemleri olan, yapması gereken, hiç bir fikre sahip olmayan ve her şeyin kendi başına geçeceğini düşünen birçok hasta. Ancak sadece doktor nedenini teşhis edebilir, yıkıcı sürecin özelliklerini belirleyebilir ve yeterli tedaviyi önerebilir.

Hastaya "artroz" teşhisi konulursakalça eklemi ", sonra ilk eylemler kıkırdak ve ligamentler tahribatı tedavi amaçlayan ilaçların seçimi vardır. Hasta kalça ekleminde şiddetli ağrı varsa,sonra genellikle ilaçları kullanırAnti-iltihaplandırıcı bir tesir, vitamin takviyeleri, yöntem ve fizyoterapötik etkisi teknikleri, eklem üst üste lastik ve (özellikle ataklar sırasında) alçının tespit, jimnastik dahil olmak üzere yardımcı ilaçlar.

İçinde sürekli bir ağrı varsakalça eklemi ile yürüme, tedavi genellikle sadece sorulur. Günümüzde, eklem kafasını yapay bir titanyum implant ile değiştirmek için yöntemler kullanılmaktadır. Bu sadece yıkım sürecini durdurmaya değil, aynı zamanda hastayı tam, aktif bir hayata döndürmeye de izin verir. Bu süreç, bir rehabilitasyon kompleksi de dahil olmak üzere 6 aydan az sürmektedir.

Yıkıcı hastalıklarla mücadele etmek için tüm olası yöntemleri ve araçları kullanarak tedavinin kapsamlı olması gerektiği unutulmamalıdır.

 kalçada ağrı

Biyolojik aktif katkılar

Hastalığın başında kıkırdak henüz yok değil,Ağrı belirtileri açıkça ifade edilmez. Bu aşamada, diyet takviyeleri almaya başlayabilirsiniz. Dolayısıyla, kıkırdaklı bir dokunun bir parçası olan kollajen hidrolizatını içeren preparatlar yararlı olacaktır. Maddenin bileşenleri yıkım sürecini önler, hücre yapısının restorasyonuna ve ligament hazırlığına katkıda bulunur. Isınma merhemleri, jeller, kompresler kalça eklemi ağrırsa faydalıdır. Acıyı hafifletmek için ne yapmalı, halk tıbbı isteyecektir. Bir ısınma ve anti-enflamatuar ajan olarak lahana ve dulavratotu yaprakları kullanılması tavsiye edilir. Geceleri ısıyı yaratacak ve kan akışını artıracak sıcak bir tüylü balçık ile eklemi sarmak yararlıdır.

Tıbbi preparatlar

Kalça eklemleri ağrırsa, başka ne tedavi edilir? Halk ilaçları ve diyet takviyeleri elbette iyidir. ancak sadece patolojik sürecin en erken aşamalarında. Ağrıyı ortadan kaldırmayı amaçlayan ilaçları reçete eden bir ortopedi doktorundan veya romatologdan tavsiye almanız gerekir.

Zorunlu olarak atanan kondroprotektörler,sadece kıkırdak dokusunun yapısı geri değil, aynı zamanda bağ aygıtın hareketlerini etkiler bileşenler içeren ilaç "Kondroitin", gibi. ağrı yana - enflamasyon işareti, bu tür "İbuprofen", "Ketorol", "Nimesulid", "Nise" vasıtasıyla gibi non-steroid anti-enflamatuar ilaçlar, bir grup atanır. Enflamasyonu durduracak ve ağrı sendromunu çıkaracaklar.

Miorelaksanlar kaldırılan ilaçlardırağrılı kas spazmları. Geceleri alındığında bacakların kaslarını gevşetme, ağrıdan kaçınma fırsatı verdiğinde faydalıdırlar. Bu tür ilaçlar arasında "Milgamma" ve "Sirdalud" vardır.

Kemik dokusunda kanın mikrosirkülasyonunu geliştiren preparatlar kan akışının hızlanmasını ve kan akışını hızlandırır. Bu, örneğin, "Trental", nikotinik asit enjeksiyonları anlamına gelir.

Özel durumlarda, acı olduğundadayanılmaz öngörülen hormonal maddeler, örneğin, kan akışını artırmak yanı sıra, bir enflamasyon kaldırılmasını sağlar, (düşük dozlarda) bir ilaç "prednizolon".

fizyoterapi

tedavi etmek daha ağrıyan kalça eklemleri

Acıyı hafifletmek, ancak alevlenme aşamasının ötesinde,Hastaya fizyoterapi reçete edilir. Masaj, lazer, elektromiyostimülasyon olabilir. Ayrıca su muameleleri, reçineli banyolar, hidrojen sülfür ile de yararlıdır. Hareketlerin genliğini artırmak için havuzda yüzmek tavsiye edilir.

Kalça ekleminin çekiş özellikleri

Çekiş, yükü azaltan bir yöntemdirÇizim tarafından eklem kıkırdağında. Bir yandan bu, eklemin kademeli olarak gerildiği, doğru yük dağılımının yapıldığı faydalı bir prosedürdür. Öte yandan, bu yöntem sadece deneyimli bir doktor - manuel terapist tarafından gerçekleştirilebilir. Son zamanlarda, bir tranyon aparatı da kullanılmıştır: kemiklerin gerilmesi için bir aparat, aralarındaki mesafeyi arttırmaktadır.

önleme

Yürüme sırasında kalça ekleminde ağrıyı önlemek için, artrozu ve diğer inflamatuar süreçleri önlemek için, basit kurallara uymalıdır:

 • Aşırı kilodan kurtulun. Ağırlık ne kadar yüksek olursa, eklemlerdeki yük artar, bu da yıkıcı süreçler gerektirir.
 • Mümkün olduğunca çok hareket etmeye çalışın. Etkinlik, eklemlerde durağan bir olgu olmayacağının bir taahhüdünü teşkil etmektedir.
 • Günün rejimini ve tedavi edici beslenme kurallarını gözlemleyin, düzenli vitaminler alın, yeterli sayıda eser elementle besin sağlayın.
 • Fiziksel kültür ve sporu uygular.

tedavi yürüyüşü sırasında kalça ekleminde ağrı

Bu önerileri yerine getirirken, eklemleri ağrı, yıkım ve sakatlığa yol açabilecek yıkıcı süreçlerden korumak mümkündür.

Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor 2019

Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor 2019

Related news

 • Özgül füzyon ısısı çok ilginç
 • Bir kişiyi saldırıya uğradıysanız ve sayfanızı bilgisayar korsanlığından nasıl koruyacaksınız
 • Dram Tiyatrosu (Krasnodar): Tarih, repertuarı, topluluğu
 • Çavdarlı Açma Videosu
 • 4-5 yaş arası bir çocuk için en ilginç ödevler

 • Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor

  Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor


  Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor

  Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor

  Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor

  Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor

  Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor

  Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor

  Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor

  Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor

  Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor

  Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor

  Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor

  Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor

  Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor

  Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor

  Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor

  Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor

  Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor

  Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor

  Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor

  Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor

  Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor

  Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor

  Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor

  Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor

  Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor

  Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor

  Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor

  Yürürken kalça ekleminde ağrı: nedenleri ve tedavisi. Kalça yürüyüş sırasında neden ağrıyor