Topuk Dikeni 2019

Topuk Dikeni 2019 Topuk Dikeni

Topuk Dikeni

-- Sponsorlu Bağlantılar --
Topuk dikeni ayağın altında topuk kısmında oluşan bir sağlık sorunudur. Tıpta planter fascia olarak bilinir. Kemik sorunuymuş gibi bilinse de aslında ayağın alt kısmında, ayakların yaylanmasını sağlayan bir kasın topuğa yapışması ve kısalması neticesinde hastaların hissettiği ağrıların genel adıdır.
Topuk Dikeni Nasıl Teşhis Edilir?

Türkiye’de topuk dikeni en çok kadınlarda görülür. Bunun en temel nedeni kadınların belli bir yaştan sonra kilo alımının artmasıdır. Hastalar genellikle sabah ağrıları ile şikâyete başlarlar. Doktor muayenesinde topuğun arka tarafından hissedilen ağrı, teşhis için önemli bir bulgudur. Sabah ağrısı şikâyeti olmayanlarda başka rahatsızlıkların olabileceği de söz konusu olduğundan hastaların ayak bileği ve ayak MR çekilmelidir. Ayrıca ayak röntgeni de çekerek teşhis garantilenebilir.
Topuk Dikeni

Topuk Dikeni Kimlerde Görülebilir?

En sık kadınlarda görülür çünkü kadınlar erkeklere göre kilo almaya daha meyillidir. Kadınlarda 30 yaşından sonra daha sık görülmeye başlanır. Bunun dışında kilolu olan herkeste ayak mekanizması bozulacağı için görülebilir. Mekanizma bozulunca ayak, ağırlığı dengeli dağıtamaz ve ağırlığın çoğu topuğa biner. Böylece topuk dikenine davetiye çıkartılmış olur.
Topuk Dikeninin Nedenleri Nedir?

•Düztaban ayaklar, mekanizma bozukluğu yaşayacağı için topuk dikenine meyillidir.
•Kilo topuk dikeninin en temel nedenidir.
•Romatizma rahatlıkları topuk dikeninin nedenlerindendir.
•Yanlış ayakkabı kullanımı da ayak mekanizmasını bozacağından önemlidir.
Topuk Dikeni Belirtileri Nelerdir? 

Özellikle sabah yataktan kalktıktan sonraki ilk 2-3 adımda hastalar aşırı derecede ağrı hisseder. Ağrının yanında yırtılma hissi ve batma da hissedilebilir. Bahsedilen ağrı hafif değildir. Yürümeyi zorlaştıracak hatta imkânsız hale getirecek derecede ciddi bir ağrıdır. Birkaç adım atıldıktan sonra ağrı kaybolur. Ağrı genellikle topuğun tam ortasında hissedilir ama farklı alanlarda hissedildiği de olmuştur. Genelde dinlendikten sonraki ilk adımlarda ortaya çıkan bir ağrıdır. İlerleyen zamanlarda ağrı ayağın geneline yayılabilir ve dayanılmaz hale gelebilir.
Topuk Dikeni Ağrısı için Neler Yapılabilir?

Hastaların evde yapacağı egzersiz programları ile topuk dikeni ağrıları giderilebilir. Temel amaç ayağın içinde kısalan kasın tekrar esnek hale gelmesidir. Egzersizleri yataktan kalkmadan önce yapmanız faydalı olacaktır. Ayak bileğinizi kendinize doğru çekin ve yaklaşık olarak 5’e kadar sayın ve bırakın. Ayrıca duvara doğru durup; dizleri kırarak ayakların kaslarını esnetebilir hareketler yapılabilir. Bunların dışında ağrının gün içinde tekrar ortaya çıkmasını engellemek için en mühim şey; ayakkabı içerisinde terlik içerisinde tabanlık kullanmaktır. Bu şekilde ayaklarınıza özen göstermelisiniz. Ayakkabı tercihiniz de gün içindeki ağrılarınızı azaltır. Yumuşak tabanlı ve ortopedik ayakkabılar kullanmalısınız. Tüm bunlar topuk dikeni tedavisine destek olabilecek ve günlük sıkıntılarınızı hafifletecek önerilerdir.
Topuk Dikeni Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavide ilk olarak hastaların günlük hayatında daha kolay hareket etmesini sağlayacak yöntemler uygulanır. İlk tedavi yöntemi hastaya tabanlık kullanmasını önermektir. Burada amaç hastaların zemine basarken ayaklarını düzgün kullanmalarıdır. Bunun yanında doktor tedavi için egzersiz programı verebilir.
İkinci aşamaya gelindiğinde fizik tedavi ve rehabilitasyon seçenekleri sunulur. Bir aydan uzunca bir süre belli bir programda tedaviye başlanır. Buna ek olarak evde tedaviye başlanır. Hastalıkta cerrahi müdahale söz konusu değildir. Hedef kasların harekete geçirilmesini sağlayarak sorunu ortadan kaldırmaktır.
Hastaların geceleri de ayaklarını doğru pozisyonda tutmasını sağlamak mümkündür. Bunun için kullanılan ateller vardır. Ancak bu aşama daha ileriki bir aşamadır ve iyileşmekte inat eden rahatsızlıklar için sık olarak kullanılır.
Bunların dışında hastalar günlük hayatında çok uzun süre ayakta durmamaya dikkat etmelidir. Ayrıca fazla kilosu olanlar zayıflamaya başlamalılar böylelikle egzersizler daha faydalı hale gelir.
Topuk Dikeni 2019

Topuk Dikeni 2019

Related news

 • Desenli Bant ve Cam Kavanozla Mumluk Yapımı
 • Saç bakım yağları
 • Birgün İhtiyaç Duyabileceğiniz 15 Hayat Kurtaran Bilgi
 • Nikah şapkası yapımı
 • Melanom her saat başı 1 kişiyi öldürüyor

 • Topuk Dikeni

  Topuk Dikeni

  Topuk Dikeni

  Topuk Dikeni

  Topuk Dikeni

  Topuk Dikeni

  Topuk Dikeni

  Topuk Dikeni

  Topuk Dikeni

  Topuk Dikeni

  Topuk Dikeni

  Topuk Dikeni

  Topuk Dikeni

  Topuk Dikeni

  Topuk Dikeni

  Topuk Dikeni

  Topuk Dikeni

  Topuk Dikeni

  Topuk Dikeni

  Topuk Dikeni

  Topuk Dikeni

  Topuk Dikeni

  Topuk Dikeni

  Topuk Dikeni

  Topuk Dikeni