Tatil Öncesi Ödem Atıyoruz 2019

Tatil Öncesi Ödem Atıyoruz 2019
Tatil Öncesi Ödem Atıyoruz


Tatil Öncesi Ödem Atıyoruz

Tatil Öncesi Ödem Atıyoruz

Tatil Öncesi Ödem Atıyoruz, Nasıl Kullanacağız? Ne kadar İçeceğiz? Nasıl Hazırlanıyor? Kısa Sürede Doğal Yoldan Ödem Atmaya Hazır Mısınız?

Bu hafta sizlere bütün make-up artistleri ve makyaj severleri etkisi altına almış olan “highlighter” çılgınlığından bahsetmek istiyordum. Hatta yazımı bile hazırlamıştım; highlighter ne işe yarar? Nasıl uygulamalıyız? Hangi markaları tercih etmeliyiz vb.

Ama önümüzdeki haftanın bayram olmasından dolayı, tatile çıkacaklara, tatil hazırlığında olanlara çok daha faydası olacak bir konu üzerine yazmak istedim. Konumuz : Ödem!

Eminim bir çoğumuz yazın gelmesiyle, istediğimiz kilolara kavuştuk. Ama günlük rutinlerimiz, iş tempomuz ve elbette sıcakların etkisiyle dönem dönem hepimiz ödem sorunu yaşıyoruzdur. Tatil öncesi de ödemlerimizden kurulmak harika olmaz mı?

Ödem Neden Oluşur?

Hiç merak etmeyin, size bir sağlıkçı edasıyla ödemin neden oluştuğunu yazmayacağım. Hepimiz kadınız ve hepimizin ortak sorunları var. Dönemsel ödemlerimizin haricinde, günlük rutinlerimiz, uyku sorunlarımız, stres, aldığımız gıdalar veya hormonel dengemiz ya da genetik yapımız bile ödem oluşmasına sebeptir.

Kedimden yola çıkarak örnek vermek isterim...

Geçen kış sıkı bir spor programına başladım. Haftanın 4 günü spor, 7 günü 5 kilometre yürüyüş ve beslenme programıyla desteklediğim harika bir yeniden oluşum aşamasıydı :)) İlk 21 gün sadece sebze çorbası içmem gerekiyordu. İçtim de!  Sabah, öğle, akşam hatta acıktığım her vakit. Sebze çorbasının ödem attığı söylense de bende farklı bir tepkileşmeye yol açtı. Öncesinde gaz sonrasında da vücudumda ciddi anlamda ödem oluştu. Deminde yazdığım gibi, hepimizde farklı sebeplerden ödem oluşabilir. Asıl sorunumuz bu ödemden nasıl kurtulacağız?

Kısa Sürede Doğal Yoldan Ödem Atmaya Hazır Mısınız?

Evet yanlış okumadınız, kısa sürede doğal yoldan ödem atıyoruz. Hem de uzun vadede ödem oluşmasını engelliyoruz. Düşündüğünüz gibi detox falan değil, evde hazırladığımız bir “ ixir” le ciddi ölçüde ödem atacağız. Aslında adı “Halil suyu” ama ben daha önce kullandığım ödem atıcı ilaçlardan daha etkili bir yöntem olduğu için, ve evde kendim hazırlayabildiğim için ona ixir diyorum. Ayrıca ödem atıcı ilaçların karaciğerimize zarar verdiğini de belirtmem gerek.

Adı: Halil suyu

Bir spor hocasının tarifi Halil suyu. Sanırım Hocanın adı Halil olduğundan bu içeceğe de Halil suyu demişler (yine de pek emin değilim).  Ben, o çok ödem sorunu yaşadığım dönemde, bir arkadaşımın tavsiyesi üzerinde Halil suyunu denmeye karar verdim. Size dürüst olmam gerekirse çok da inanarak yapmadım. Ama yöntem doğaldı, evde bulunan malzemelerle hazırlanacaktı, yani bir zararı olmaz diye düşündüğümden ve denemeye karar verdim.  Bana tavsiye edildiğinde “ödem atıcı ve yağ yakıcı” denmişti. Şu an yağ yakıcı kısmına hiç girmiyorum. Neticede konumuz ödem.

Nasıl Hazırlanıyor?

Tatil Öncesi Ödem Atıyoruz

Malzemeler:

2 Adet Yeşil Elma

2 Adet Tarçın Çubuğu

1 Avuç zencefil (Tarifinde kurutulmuş densede her zaman taze kullanıyorum)

1 Tatlı kaçığı Yeni Bahar

1 Tatlı kaşığı Tane Karabiber

2 Adet Limon

3 Litre Su

Tariften örnek vermem gerekirse, 3 litre kaynamış suya bütün bu malzemeleri atıp 8 dakika kadar kaynatıyorsunuz. Ben pek tarife uymuyorum ve bütün malzemeleri soğuk suya atıp kaynatıyorum, böylece koyduğum bütün malzemeler suya özünü çıkartıyor. Kaynadıktan sonra da 3-5 dakika daha kaynatıp soğuması için bekliyorum.

Not: Elmayı yıkayıp saplarını bile üzerinde bırakarak 5-6 parçaya bölüyorum ve limonu 2’ye kesip önce tencereye sıkıyorum ve kalan kabuklu kısmı da tencereye atıyorum.

Soğuduktan sonra süzgeçten geçirip cam şişelere alıyorum ve buzdolabında muhafaza ediyorum.

   Tatil Öncesi Ödem Atıyoruz

Nasıl Kullanacağız? Ne kadar İçeceğiz?

Tavsiye edilen ölçüsü her sabah aç karnına bir bardak ve gün içinde bir bardak daha. Ben ise her sabah aç karnına iki bardak içiyorum. Gün içinde canım soğuk bir şey istediğinde birkaç bardak daha içiyorum. Tadı şekersiz zencefilli meyve suyu gibi. Neredeyse tatsız. Yani midenizi bulandırmayacağına garanti veririm.  Ama karabiberi fazla kaçırırsanız acı bir tat alabiliyor. Spor hocası bunu detox olarak verse de ben hayatımın rutini haline getirdim. Yaklaşık altı aydır kullanıyorum ve ödem sorunu yaşamıyorum. Hatta hiç yaşamıyorum!

Ama dikkat etmeniz gereken tek bir nokta var; benim gibi her gün fazlaca tüketirseniz maalesef tuvaletten çıkmanız biraz zorlaşıyor. Ayrıca belirtmem gerekir ki, fazla tuvalete çıkarttığından ve fazla su kaybettiğinizden ağızınızda kuruluk ve sürekli su içme isteği uyandırabilir, ki bu özellikle az su içenler için  aslında harika bir şey.

Tatil öncesi hızlı bir şekildeödematmak istiyorsanız günde 1 litre içmenizde fayda var. Ama yine de tatilin ilk günü sürekli wc ye koşmak istemiyorsanız, yolculuğa çıkmadan 1 gün önce, ölçüyü biraz azaltın derim.

Umarım tatil öncesinde size çok faydalı olacak bu yöntemi uygular ve sonrasında da gelişmeleri bana yazarsınız.

Evren Aykul

Evren Aykul

İstanbul doğumluyum. Moda Tasarım mezunuyum
1996 yılında, bir güzellik yarışmasında aldığım dereceden sonra uzun yıllar oyunculuk ve modellik yaptım.
Kendi adımı taşıyan moda evimi 20 yaşında açtım ve 10 yıl işlettim.
Güzelliğe - makyaja olan merakım 6 yaşında başladı ve beni hep teşvik etti.
Neticesinde kendi 3D takma kirpik markam Evo Lashes'ı kurdum.

Tatil Öncesi Ödem Atıyoruz 2019

Tatil Öncesi Ödem Atıyoruz 2019
Tatil Öncesi Ödem Atıyoruz


Tatil Öncesi Ödem Atıyoruz


Tatil Öncesi Ödem Atıyoruz


Tatil Öncesi Ödem Atıyoruz


Tatil Öncesi Ödem Atıyoruz


Tatil Öncesi Ödem Atıyoruz