Tansiyon Neden Çıkar: Hangi Yiyecekler Tansiyonu Yükseltir 2019

Tansiyon Neden Çıkar: Hangi Yiyecekler Tansiyonu Yükseltir 2019
Tansiyon Neden Çıkar: Hangi Yiyecekler Tansiyonu Yükseltir


Tansiyon Neden Çıkar: Hangi Yiyecekler Tansiyonu Yükseltir?

Tansiyon Neden Çıkar: Hangi Yiyecekler Tansiyonu Yükseltir?

yüksek tansiyona neden olan yiyecekler

yüksek tansiyona neden olan yiyecekler

Tansiyonu ne yükseltir?

Hipertansiyon ya da yüksek kan basıncı olarak da adlandırılan yüksek tansiyon, birçok çevresel etken ve beslenme bozukluğu etkeniyle gelişim gösterebilir. Özellikle tuzlu yiyecekler yemek ve sigara gibi alışkanlıklar kan basıncını arttırabilir. Bazı yiyecekler ve bileşenler ise tansiyonun düşmesine neden olabilir.

Hipertansiyon görülmesinin başlıca nedeni kandaki sodyum birikmesidir. Sodyum tuzun yapı taşı olarak nitelenebilir ve kanda bulunur. Kandaki yoğunluğu arttığında kanın damarlara yaptığı basınç da artar. Bu nedenle, hipertansiyon sahibi olan kişilerin beslenme planları düşük yağ ve sodyum bileşenleri içermelidir. Tam tersi olan önermeye de dikkat edilirse, sonuç olarak hipertansiyon hastalarının yüksek sodyum ve yağa sahip besinleri tüketmemesi gerekmektedir. Yazının devamında da bu tüketilmemesi gereken besinler anlatılacaktır.

Tansiyon neden yükselir: Tansiyonu yükselten gıdalar

Yüksek tansiyon hastalarının tüketmemesi gereken besinler şu şekilde sıralanabilir:

1 – Tansiyonu yükselten sebepler: Soda:

Yüksek tansiyonun nedeni gıdalarda aranıyorsa bunun için en ideal olanlarından bir tanesi kaçınılmaz bir şekilde sodadır. Bu tarz alkolsüz olup içerisinde asidik bileşenler içeren diğer içecekler de hipertansiyon oranı ile doğrudan ilgilidir. Ancak düşük kalorili ve asidik özelliği az sodalar hipertansiyon riskini de ortadan kaldırır. Sodayı içerisine biraz limon ekleyerek tüketen kişi karbonlaşmayı sağladığı için daha sağlıklı bir iş yapılmış olur.

2 – Tansiyonu yükselten yiyecekler: Sofra tuzu:

Sofra tuzu da yüksek tansiyona neden olan gıdalar listesinde yer almaktadır. Çok fazla sodyum alımı doğrudan damarlara gideceği için kanın yoğunluğunu arttıracaktır. Bu da damarlara yapılan baskıyı arttırarak tansiyonun yükselmesine neden olacaktır. Yüksek tansiyon hastalığının ciddi durumlarında kalbin de zarar görme ihtimali vardır. Bu yüzden yüksek tansiyon hastası kişilerin beslenmesine ciddi anlamda özen göstermesi gerekmektedir. Kişiler yanlış beslenerek kendisine zarar verebilir.

Tüm bunların yanı sıra, tuz vücudun daha fazla su tutmasına neden olur. Bu durumdan böbrekler, damarlar, beyin ve kalp olumsuz etkilenir. Üzerlerine normale göre daha büyük bir yük biner. Biriken su kan basıncını daha fazla yükseltir. Bu yüzden kişinin tuz dengesini koruması ve tuzu mümkün olduğu kadar az tüketmesi son derece önemlidir.

3 – Tansiyon yükselten yiyecekler: Fast food ürünler:

Fast food ürünlerin tüketilmemesi sadece yüksek tansiyon için değil beraberinde neden olabileceği sayısız hastalık için çok önemlidir. Günümüzde son derece hızlı bir şekilde gelişmekte olan fast food sektörü dünyanın sahip olduğu en büyük sorunlardan bir tanesidir. Büyük paraların devir daim yaptığı bu sektör kanser de dahil olmak üzere sayısızca hastalığa temel hazırlayabilmektedir. Yüksek tansiyon da bu hastalıklardan bir tanesidir. İçerisindeki işlenmiş gıdalar sindirilemez ve serbest radikaller ise kişinin vücudunda dolaşarak çok ciddi hastalıklara etken olabilir. Gün içerisindeki hızlı ve pratik tüketim isteğinden dolayı gelişmiş olan bu sektör son derece sağlıksız olması nedeniyle asla tüketilmemelidir. Özellikle de döner, dürüm ve benzeri yemeklerin tüketilmemesi gerekmektedir. Tansiyon hastaların bu tür besinleri tüketmesi damarın birinde ya da bir kaçında tıkanmaya neden olabilir.

4 – Alkol tansiyon yükseltirmi?

Çok fazla alkol almak da tansiyonun yükselmesine neden olur. Üstelik beynin uyuşması nedeniyle bu duruma önem verilemeyip daha fazla alkol alındığında kan basıncı sağlıksız düzeylere yükselebilir ve alkol kan damarlarının duvarlarında zarar verebilir. Bu yüzden yüksek tansiyon hastalarının alkol almaması ya da almak istiyorsa da minimum seviyede bırakması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra alkol tüketiminin asıl zararı karaciğer üzerindedir. Karaciğer alkolün yok edilmesi için yoğun çalışacak ve yorularak verim kaybı yaşayacaktır. Toksin olarak karaciğerde biriken alkol içerisindeki ürik asit bu bölgede birikerek karaciğere zarar verir. Çok fazla alkol tüketen kişilerde bir süre sonra karaciğer hastalıkları ve özellikle siroz görülebilir. Ölüm riski yüksek olan bu hastalıktan uzak durabilmek için alkol tüketmemek gerekmektedir. Alkol tüketmeyen insanlarda da görülebilir ancak bu durumda görülme riski çok daha azdır.

5 – Kırmızı et tansiyonu yükseltirmi?

Genel olarak halk arasında kırmızı etin sağlıklı olduğu düşünülür. Tabii ki kırmızı etin doğru şekilde pişirilerek tüketilmesi sağlıklıdır. Ancak bazı besinler sağlıklı insanlar için sorun teşkil etmezken çeşitli hastalıkları olan insanlar için sorun teşkil etmektedir. Kırmızı et de yüksek tansiyon hastaları için böyle bir besindir. Normalde sağlıklı olan bu besin yüksek tansiyon hastalarında tansiyonun artmasına neden olur. İçerisindeki etin kendi yağı ve bazı bileşenleri nedeniyle tansiyonu yükseltir. Ancak tabii ki çok az (tadına bakacak şekilde) tüketilmesinde bir zarar yoktur.

6 – İşlenmiş et:

Sadece yüksek tansiyon hastalarının değil genel olarak herkes için çok ciddi zararlar gösteren besin gruplarından bir tanesidir. İşlenmiş etler kanser yapabilecek kadar zararlıdır. Tabii ki bu besinlerin de güvenilir olanları miktarı sınırlı tutulmak kaydıyla tüketilmelidir. Ancak günümüzde işlenmiş et sınıfı son derece kalitesiz ve zararlı ürünler ile doludur.

İşlenmiş et sınıfı hayvanların kesiminin ardından doğrudan elde edilen değil çeşitli işlemlerden geçirilerek elde edilen etlerdir.

İşlenmiş etlere verilebilecek örnekler şu şekilde sıralanabilir:

– Sucuk

– Salam

– Sosis

– Pastırma

Tabii ki bu besinlerin dana, inek, koyun, tavuk etinden ve sakatat kullanmadan üretilenleri son derece sağlıklı olup kişi için bir zarar teşkil etmemektedir. Ancak günümüzde bu besinler artık güvenilir markalar tarafından bile sakatat kullanılarak üretilmektedir. Üstelik bir de et ürününün kısa sürede bozulmaması için kimyasal içeren eklenmesi kişi için tamamen zararlı olmasına neden olur. Yapılan baskınlar sonucu bazı markaların bu ürünler içerisine hayvanların gagalarını, dişlerini, kıkırdaklarını, tırnaklarını ve yenmeyen diğer bölgelerini de koyduğu fark edilmiştir. Sağlık bakanlığının baskınları ile bu markaların ürünlerine el konularak firmaları kapatılmaktadır. Ancak günümüzde hala daha bu şekilde işlenmiş et ürünleri kullanılmaktadır. Üstelik bu ürünler birçok fast food restoranında kullanılmaktadır. Israrla kullanılmasının sebebi maliyetinin düşük olmasıdır. Normal işlenmiş ürünlere göre çok daha ucuz olan bu ürünler bu nedenle birçok fast food satıcıları tarafından da tercih edilmektedir. Bu durum da fast food yemenin ne kadar tehlikeli olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiş olur.

7 – Turşu tansiyon yükseltirmi

Turşu normalde tüketiminin zararlı olmadığı, ancak içerisindeki yüksek tuz içeriği nedeniyle yüksek tansiyon hastalarının asla tüketmemesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Turşular hazırlanırken salamuraya yatırılır. Bu salamura sıvısı içerisinde yüksek oranda tuz içerir. Uzun süre salamurada kalarak hazır olan turşu ise içerisine bu tuzu çeker. Dolayısıyla her çeşit turşu tuz açısından son derece zengindir. Bu da yüksek tansiyon hastaları için son derece tehlikelidir.

8 – Şeker tansiyon yaparmı: Şeker:

Yüksek tansiyon hastaları için en tehlikeli olan şeylerden biri şekerdir. Şeker tüketiminin minimum seviyede tutulması gerekmektedir. Çünkü şeker, kanın yoğunluğu ile beraber basıncını da arttıracaktır.

Tansiyon Neden Çıkar: Hangi Yiyecekler Tansiyonu Yükseltir 2019

Tansiyon Neden Çıkar: Hangi Yiyecekler Tansiyonu Yükseltir 2019
Tansiyon Neden Çıkar: Hangi Yiyecekler Tansiyonu Yükseltir


Tansiyon Neden Çıkar: Hangi Yiyecekler Tansiyonu Yükseltir


Tansiyon Neden Çıkar: Hangi Yiyecekler Tansiyonu Yükseltir


Tansiyon Neden Çıkar: Hangi Yiyecekler Tansiyonu Yükseltir


Tansiyon Neden Çıkar: Hangi Yiyecekler Tansiyonu Yükseltir


Tansiyon Neden Çıkar: Hangi Yiyecekler Tansiyonu Yükseltir


Tansiyon Neden Çıkar: Hangi Yiyecekler Tansiyonu Yükseltir