Sonbaharda fitotoforlardan toprak ekimi: preparatların seçimi, talimatlar 2019

Sonbaharda fitotoforlardan toprak ekimi: preparatların seçimi, talimatlar 2019
19.10.2019

Sonbaharda fitotoforlardan toprak ekimi: preparatların seçimi, talimatlar 1

Sonbaharda fitotoforlardan toprak ekimi: preparatların seçimi, talimatlar

Herhangi bir bahçıvan için ciddi bir problemgeç yanık, patates, domates, salatalık ve hatta çilekleri etkileyen bir mantar hastalığıdır. Zengin bir hasat, hem acemi hem de terbiyeli herhangi bir bahçıvanın hayalidir. Ancak genellikle kültürleri etkileyen viral hastalıklar, tüm eserlerin dışına çıkar. Phytophthora ile nasıl baş edilir - Phytophthora birçok bitkilerin en tehlikeli hastalıklarından biri?

Phytophthora nedir

En yaygın hastalıklar arasındaekili bitkilerin "Yunanca", "yok etme, yok etme" olarak tercüme edilen adı olan fitototoza aittir. Toprağın yanı sıra bitkinin yeraltı ve karasal organlarına yerleşmiş mantar parazitlerinden kaynaklanır. Yaprakların çürümesine ve solmasına neden olurlar.

Bitki hasta olduğu gerçeğini öğrenin, aşağıdaki belirtilere yardımcı olacaktır:

 • Yapraklarda yüksek oranda büyümeye başlayan kahverengi lekeler görülür. Saplarda, hastalık düzensiz şeklin kahverengi lekelerinin oluşumuyla kendini gösterir.
 • Tümörler üzerinde kısa bir süre sonra, grimsi bir kaplama görülür - mantarın çoğaldığı sporlar.
 • Enfeksiyondan 3-4 gün sonra hastalık tüm bitkiyi kaplar ve komşu çalılara bulaşır.
 • Kuru havalarda, yapraklar ıslakken ve öldüğünde, ıslak - çürüyse.
 • Etkilenen meyveler, tüm yüzey üzerinde hızla yayılan koyu lekelerle kaplıdır.

Mantar ayrıca, özellikle patateslerin, bitki yumrularını enfekte edebilir. Altında kahverengi bir kumaşı saklayan lekeler oluştururlar.

sonbaharda phytophthors dan toprak işleme

Hastalığın tehlikeleri

Geç yanma, aşağıdaki nedenlerden dolayı herhangi bir bahçıvan için gerçek bir felakettir:

 • Hızlıca yayılır. Etkilenen bitkileri zamanında izlemez ve yok etmezseniz, hastalık tüm ekinleri etkiler ve ürünü mahveder.
 • Üreme, elverişsiz çevresel faktörlere çok dirençli olan, cinsel olmayan sporlar olan zoosporangia tarafından yapılır.
 • Yağmurlu yaz, bir zamanlar uygun bir ortamda, hızla artan miktarda ve kültürlerin dokularını etkileyen zoosporangia için ideal bir üreme alanıdır.
 • Sporlar sadece etkilenen ekim malzemesi üzerinde korunamaz, aynı zamanda toprakta da kışlanır.
 • Domateslerde meyve enfeksiyonu belirtileri varsa, o zaman patates ile durum daha zordur. Sonbaharda bir mahsul kazandıktan sonra, kaybolduğunu öğrenmesi dehşetle mümkündür.

Modern yetiştiriciler her türlü çabayı gösterir,Geç yanıklığa dirençli domates ve patates çeşitleri üretmek için, ancak şimdiye kadar sadece göreceli sonuçlar elde edildi: Bu türdeki hastalıklar çok daha yavaş gelişir. Bununla birlikte, fitototoza dirençli bitkiler hala hasta.

Bu koşullar göz önüne alındığında, kamyon üreticilerinin ürün kirliliğini önlemek için her türlü çabayı göstermeleri gerekmektedir. Phytophthora'dan toprağın sonbahar tedavisi yardımcı olacaktır.

sonbaharda bakır sülfat ile toprak işleme

Temel kurallar

Hastalığın önlenmesinin ilk aşamasısonbaharda kazma. Bir döküntü kazmayı seçmek çok önemlidir - bu, dünyevi bir komaya girmektir. Kazının derinliği bir süngü kürüne eşit olmalıdır.

Tarım teknolojisinin kurallarına uymak gerekir: değil aynı yataklarda iki mevsim patates veya domates bitki, aynı çilek için de geçerlidir. En iyi sonuçlara ulaşmak için yataklar sadece 3 yıl sonra kullanılabilir.

Dikim yaparken, ekinleri belirli bir mesafede belirli bir mesafeye dikmek gerekir. Yataklarda "Sızdırmazlık", hastalığın nedenlerinden biridir.

Bu basit tavsiyelere uyulmalı, ancak problemi çözmek için, özel yollarla yıllık toprak muamelesi de gereklidir.

Etkili ilaçlar

Popüler yöntemler işleme dahilsonbaharda bakır sülfat ile toprak. Bunu nasıl yapmalı? Sonraki sezonda Solanaceae dikilecek yataklar,% 2-3'lük bir çözelti dökmek, daha sonra bir fungisit ("Fitosporin-M", "Ordan") ile kazmak ve tedavi etmek için gereklidir. Bir çözüm hazırlamak için basittir: 10 litre suda 2 adet vitriol eklenir.

fitosporin m

Kimya Endüstrisi Başarıları

Özellikle zor durumlarda, yukarıdakiaraç etkisiz olabilir, bu nedenle sonbaharda fitoforlardan toprak ekimi kimyasallar kullanılarak yapılmalıdır. Tabloda sunulacak olan çeşitli etkili araçlar vardır.

Geç yanıklığa karşı araçlar

Hazırlığın adı

Tehlike sınıfı

Kısa Açıklama

"Horde"

3

Üretici yerli şirket "Ağustos" dir. Hazırlık çözeltinin hazırlanması için beyaz bir toz olarak mevcuttur. Aktif madde bakır klorürdür

«Acrobat MC»

2

Sistemik-yerel fungisitleri ifade eder, granüllerde üretilir. Fitotoksik değil, arılar ve solucanlar için tehlike temsil etmez

«Ditan M 45»

2

Çoğu ilaç ile uyumlu Avusturya tozu üretimi. İhtiyati tedbirlere uyumu olan bir kişi için tehlikeli değildir.

Kurzat R

3

Ordan'ın bir benzetimi

Kurzat M

2

Granüller halinde üretilen aktif maddeler, smoxanil ve mancoceb

Hom

3

Geç leke önlemek için kullanılan toz şeklinde üretilmiştir

kâr

2

Bu sarı bir toz

Bu ilaçlar doğru ve dikkatliUygulama güvenlidir, ancak işin zehirlerle yapıldığı unutulmamalıdır, bu yüzden önceden eldiven giymek ve pamuklu gazlı bez giyinmek gerekir ve tedavi kapalı giysilerde yapılmalıdır.

fitotoforlardan sonbahar toprak ekimi

Uygulama özellikleri

Sonbaharda fitotoforlardan toprak ekimi, bu veya bu ilaca ilişkin talimatlarda belirtilen kurallara göre yapılmalıdır. Her birinin uygulamasının kendine özgü özellikleri vardır:

 • Ordan çözeltisi kullanımdan hemen önce hazırlanmalıdır. Toprağı işlemek için, litre suya 5 g ilaç seyreltmek gerekir.
 • "Acrobat MC", "Ditan M 45": çözeltinin hazırlanması için litre başına 20 gram su alınır.
 • "Hom": dozaj - 10 litre sıvı başına 40 gr.

Bir kamyon çiftçisinin işi doğru takip ile kolaylaştırılacaktır.talimatlar. Uyuşturucuyla çalışırken, sigara içmemeli, yemek yememeniz veya içmemelisiniz. Mutfak eşyalarına çözüm hazırlamak için kabul edilemez.

patates phytophthora sonra toprak işleme

Domateslerden sonra

Domates fitototorasından sonra serada toprak ekimi, aşağıdaki preparatların yardımıyla gerçekleştirilebilir:

 • Planzir.
 • Bactofit.
 • Alirin B.
 • Trichoderma.
 • Fitoit M.

Bu ilaçlar biyolojik olarak aktiftir.fungisitler - yani, mantarı yok eden araçlar. Kazı yaptıktan sonra toprağı sonbaharda sularlar, ilkbaharda tedavi tekrarlanır. Toprağı bolca nemlendirmek çok önemlidir, böylece mantarlı su 10 cm derinliğe kadar nüfuz eder - burası sporların olduğu yerdir.

Domates ve “Fitosporin-M” den sonra geç hasara karşı mücadelede etkili olan ve ekinlere zararsız sayılır. Sera için bir çözüm hazırlamak için, 10 litre suya 6 ml fungisit ile seyreltin.

domates fitototorasından sonra serada toprak ekimi

Seraların işlenmesi çok önemlidir - yıkamakİçinde ve dışında çamaşır sabunu çözeltisi. Eğer mevcutsa, toprağı çıkarmak gereksiz olmaz. Ayrıca kükürt fümigasyon yöntemini de kullanabilirsiniz: fitototralara karşı ilaç kullanarak toprağa zarar vermek istemeyen deneyimli çiftçiler, yaptıkları şey budur. Bunun için kesimler veya sülfürik boncuklar satın alınır. Kükürdeyi böyle bir şekilde kullanırlar: Ateşi önlemek için bir su tabakası üzerine bir metal levha yerleştirilir, üzerine bir kükürt karışımı konulur ve ateşlenir. Tüketim oldukça ekonomiktir: 10 metrekarede 1 kg toz kullanılabilir.

Patates sonra

İşleme özen göstermesi çok önemlidirpatates phytophthora sonra toprak. Bunu yapmak için ilacı "Shine" kullanmak en iyisidir. Bir paket ½ litre kapasiteli ılık su içeren bir kavanoza dökülür, daha sonra 10 litre suya karıştırılır. 5m². toprak 1-2 kova gerektirir. Etkili olacak ve ürünler için zararsız "Fitosporin" (10 litre su 1 yemek kaşığı) olacaktır. Toprağın Bordeaux sıvıları ile muamele edilmesi, emaye veya cam eşyalar içinde bağımsız olarak hazırlanmasına yardımcı olacaktır, metal bu amaç için uygun değildir. Nasıl yapılır:

 • Birinci kapta bir litre su içinde 300 g bakır sülfat çözülür.
 • İkinci kapta, 2 litre suda seyreltilmiş 400 gr kireç.
 • Çözümlerin her birinde 5 litre elde etmek için gerekli miktarda soğuk su ekleyin.
 • Limonu gazlı bezle süzün.
 • Vitriol çözeltisi ile karıştırın.

Ortaya çıkan sıvı güzel olmalımavi renk. Bir litmus şerit ile kontrol edebilirsiniz (kural olarak, satın alınan bakır sülfat bağlı). Mavi renk, her şeyin doğru yapıldığını gösterir. Eğer turnusol kırmızı renkteyse, oranlar ihlal edilir, kireç payı artırılmalıdır.

fitototralara karşı preparatlar

Temel Hatalar

Bahçıvanların toprağın mantardan arıtılmasında izin verdikleri başlıca hataları göz önünde bulundurun:

 • Bazı kamyon üreticileri, klor içeren içeriğe inanıyorilaçlar geç yanıklığıyla mücadele etmede etkilidir ve yatakları ağartıcı ile nemlendirir, fakat bu böyle değildir. Zararlı böcek zararlıları yok etmeyecek, ancak toprağın yararlı mikroflorası hasara neden olacaktır. Kanıtlanmış yöntemin kullanılması - sonbaharda toprağın bakır sülfatla arıtılması daha iyidir.
 • Diğer bir yaygın hata isteksizliktirÖnleyici bakım yapmak için geçtiğimiz sezonda enfeksiyondan kaçınılmıştır. Bu yanlış, ve eylemler bu durumda yapılması gereken, harika bir oranda çoğalma enfeksiyonla mücadele için daha kirlenmesini önlemek için her zaman daha kolaydır.
 • Phytophthora'dan dikkatli toprak işleminden sonrasonbaharda, bazıları orada durur. Ancak, envanterin işlenmesini de unutmamalısınız. Bu bir potasyum permanganat çözeltisi ile yapılabilir. Bir serada domates jölesi için kordon kullandıysanız bunları da tedavi etmelisiniz: metal kovalara koyun ve bir solüsyonla doldurun, yarım saat bekleyin.
 • Sonbaharda dışarıdaki üstleri yok etmek gerekiyorözellikle fitototralara hasar vakası varsa Bazı kamyoncu çiftçiler bunu yapmayı unuturlar, otları yataklarında malç gibi çürürler.

Sonbaharda fitotoforlardan toprak ekimiÜrünün bu tehlikeli hastalıktan korunmasına yardımcı olacak mükemmel bir önleyici tedbir. Bu nedenle yukarıdaki önerileri ihmal etmeyin.

Sonbaharda fitotoforlardan toprak ekimi: preparatların seçimi, talimatlar 2019

Sonbaharda fitotoforlardan toprak ekimi: preparatların seçimi, talimatlar 2019

Related news

 • Okul Saç Modelleri 2019-2019
 • Folyo fırında pişmiş, yumuşak, yumuşak ve sulu sığır eti
 • Şirinler 2, 1 Ağustos’ta Sinemalarda
 • KREMALI KABAK ÇORBASI TARİFİ
 • Hangi bitki güve kokularından korkar Köstebek korkusu nedir

 • Sonbaharda fitotoforlardan toprak ekimi: preparatların seçimi, talimatlar 67

  Sonbaharda fitotoforlardan toprak ekimi: preparatların seçimi, talimatlar


  Sonbaharda fitotoforlardan toprak ekimi: preparatların seçimi, talimatlar 84

  Sonbaharda fitotoforlardan toprak ekimi: preparatların seçimi, talimatlar 5

  Sonbaharda fitotoforlardan toprak ekimi: preparatların seçimi, talimatlar 100

  Sonbaharda fitotoforlardan toprak ekimi: preparatların seçimi, talimatlar 98

  Sonbaharda fitotoforlardan toprak ekimi: preparatların seçimi, talimatlar 49

  Sonbaharda fitotoforlardan toprak ekimi: preparatların seçimi, talimatlar 44

  Sonbaharda fitotoforlardan toprak ekimi: preparatların seçimi, talimatlar 33

  Sonbaharda fitotoforlardan toprak ekimi: preparatların seçimi, talimatlar 82

  Sonbaharda fitotoforlardan toprak ekimi: preparatların seçimi, talimatlar 44

  Sonbaharda fitotoforlardan toprak ekimi: preparatların seçimi, talimatlar 91

  Sonbaharda fitotoforlardan toprak ekimi: preparatların seçimi, talimatlar 45

  Sonbaharda fitotoforlardan toprak ekimi: preparatların seçimi, talimatlar 33

  Sonbaharda fitotoforlardan toprak ekimi: preparatların seçimi, talimatlar 87

  Sonbaharda fitotoforlardan toprak ekimi: preparatların seçimi, talimatlar 14