Soğuk yolculuk motorunda: ana nedenler

Soğuk yolculuk motorunda: ana nedenler

Içten yanmalı motor için kullanılırbir yüzyıldan fazla araba. Ve tasarımı sürekli geliştiriliyor. Bununla birlikte, küresel modernizasyona rağmen, motor hasarının büyük bir kısmı uzun zamandır biliniyor ve üzerinde çalışılıyor, dolayısıyla bunları ortadan kaldırmak mümkün. Bugünün makalesinde, motor daraltma gibi bir arıza hakkında konuşacağız. Neden motor gezisi ve bu arızaların işaretleri nelerdir? Bütün bunlar hakkında ve sadece değil - daha sonra makalemizde.

Bu isim nereden geldi?

Neden böyle bir arızaya sahip motorlarher zaman "atış", "çift" veya "dörtlü" değil? Gerçek şu ki, önceki nesillerin motorlarının çoğunun 4 silindiri vardı. Buna göre, bir kişi çalışmayı durdurduğunda, sadece 3 tanesi motora taşındı. Motorun sesi önemli ölçüde değişti. Daha sonra, ve "troya" olarak, bozulmanın böyle bir karakteristik adı vardı. Yani, sadece 3 silindir çalışır.soğuk yolculuk motorunda

Ancak, şu anda, 6- ve8 silindirli bir araba motoru bile. Evet, bilimsel açıdan baktığımızda, bu terim tam olarak doğru değil, ama oto mekaniğimizin çoğu bu bozukluğu bu şekilde karakterize ediyor. Ve motorda kaç tane silindir bulunduğunun önemi yok - dört, sekiz veya on iki.

Motor neden gidiyor?

Peki, neden motor soğukta? Motorun yanlış kullanımı genellikle iki problemle tetiklenir. Çalışmayan bir silindirin olayı, odada yanıcı bir karışım yoksa veya sıvıyı tutuşturmak için bir şey yoksa oluşabilir. Bununla birlikte, problem her zaman tam olarak silindirin içinde bulunmaz. Modern enjektörlerde ve dizel motorlarda çok sayıda elektronik, sensör ve kontrol ünitesi bulunmaktadır. Arızalarından herhangi biri bir seyahati tetikleyebilir. Bu nedenle, bu kötülüğün nedenini aramak, özellikle yeni bir ithal araba ise, hizmet merkezinde olmalıdır.

Ayrıca, bu gerçeği, eksiklik olarak not etmek gereklidirmotor çalışırken oluşan güç. Farklı çalışma modlarına düşebilir - yük altında, ısınma öncesinde veya sonrasında veya "soğukta". Ve bundan başlayarak, arızaların nedenini aramak gerekiyor. Bu yanmış bir valf ve banal olarak kirli bir hava filtresi olabilir.

etkileri

Bazı sürücüler özel takılmazlar.Bu hatanın değerinin. Ve bu çok yanlış, çünkü sonuçlar tamamen tahmin edilemez olabilir. Dikkat edilmesi gereken ilk şey, artan yakıt tüketimidir. Motor soğukta soğuksa, tüketimi kesinlikle artacaktır. Uygun olmayan yanma nedeniyle, yakıt yalnızca pistona gerekli mekanik itişi vermeyerek "boruya" dönüşür.motorun enjektöre neden olmasına neden olur Böylece, motor çalışırken, akış hızıYakıt 50, 60 ve hatta yüzde 100 oranında artabilir. Aynı zamanda, silindirde yanmamış olan karışım atmosferi kirletir, katalizörü yok eder (lambda sensörünün sensörünü oksidize eder, üzerine bir birikinti oluşturur) veya daha sonra yağ ile karıştırıldığı karterin içine girer. Krank miline, motor bloğuna ve tüm silindir piston grubuna büyük yükler yerleştirilir. Ve bu onların kaynaklarını önemli ölçüde etkiler. Sorunu zamanında gidermezseniz, motor onarımları sizin için ciddi bir masraf olabilir. Bu nedenle, bu hatayı kaldırmaktan çekinmeyin.

Soğuk bir motorun acıdığını nasıl anlarım?

Genellikle sürücüler bunu anlarlareserinin karakteristik sesi. Özellikle titreşimler ve egzoz borusu sesi duyulabilir. Ayrıca aracın gösterge panelinde kırmızı bir lamba "Chek Engin" görünebilir.

Motorun çalışmaya başladığını gösteren başka işaretler var:

 • Vücudun titreşimi. Motor bloğu da kendini sallayabilir.

 • Kararsız dönüşler boşta.

 • Artan yakıt tüketimi.

 • Fark edilebilir motor gücü kaybı.

Ancak bu belirtilerin her birinin diğer kırılmaları gösterebileceğini belirtmek gerekir. Bu nedenle, sadece bir kompleks içinde düşünülmelidir.

Silindir neden çalışmıyor?

araba motoru

Peki, neden motor çalışıyor? Zamanımızın diğer arabalarına oldukça benzeyen silindirlerin arızalarının nedenleri "Priora", aşağıdaki faktörlerden dolayı kırılmıştır:

 1. Ateşleme zamanı yanlış.

 2. Bir kıvılcım vererek durdurulan kusurlu mumlar (sadece karbüratör ve enjektör motorlarında).

 3. Vakum fren yükselticisinde hava emiliyor.

 4. Yanmış valfler (bunlardan birinin fotoğrafı sağda görebilirsiniz).

 5. Aşınmış piston segmanları.

 6. Faz ihlalleri газораспределения.

 7. Tıkalı bir hava filtresi.

 8. Yanmış conta silindir kafası.

 9. Valflerin yıpranmış taşçıları.

 10. Emme manifoldunda hava girişi.

 11. Kaçak kaybı. Ateşleme zamanlama kontrolünün diyaframının aşınması veya deformasyonu neden olabilir.

 12. Yıpranmış yatak döner tabla

 13. Arızalı şaft kırıcı-dağıtıcı.

 14. Yanmış piston. Böyle bir arıza durumunda motor benzersiz şekilde hasarlıdır.

 15. Karbüratör yanlış ayarlara maruz kaldı.

Ölü bir silindir nasıl bulunur?

Bunu yapmak zor değil. Bir silindirin servis edilebilirliğini belirlemek için, yüksek voltajlı tellerin uçlarını mumlardan ayırmak gerekir. Kural olarak, herhangi bir unsuru sökmeden bunlara erişim sağlanır. Arabanızın kaputunu açtığınızda bu teller hemen görülebilir. Bu nedenle, ucu kapatın ve motorun vuruşuna dikkatlice dinleyin. Eğer değişmemişse, çok boş bir silindir olduğunu fark ettiniz.

Kabloları sökerken güvenlik önlemleri

karbüratör motorunu üçe katlıyor

Güvenlik önlemlerini unutma. Yine de, bunlar yüksek voltajlı kablolardır ve 12 voltluk küçük kablolar değildir. Her şeyden önce, bir dielektriği ayaklarınızın altına, yani kendi başına bir elektrik akımı geçirmeyen bir malzemeye koymak gerekir. Kauçuk bir paspas veya ahşap bir tahta olabilir. Ayrıca kabloları ayırma teknolojisini de gözlemleyin. Parmaklarınızı kapağın yanında tutmamanız gerektiğini unutmayın, ancak telin kendisi tarafından. Ve elbette, o zaman serbest ve çıplak bir el ile vücuda yaslanmanız tavsiye edilmez. Bu kuralları izlemezseniz, yüksek voltajlı bir şok alma riskinin olduğunu unutmayın.

Ya motor soğukta soğuksa ne olur? Ayrıntılı sorun giderme

Bunun sebebini tam olarak biliyorsanızfenomenler, böyle bir ICE ile sorunu çözmek, rastgele tüm yapmaktan çok daha kolaydır. Yukarıda, silindirlerden birinin arızalanmasının ana nedenlerini sıraladık, çünkü otomobil motoru gereksiz titreşimler veriyor, çok fazla yakıt tüketiyor ve dağıldığında çekmiyor. Şimdi her pozisyona ayrı ayrı bakalım.

Ateşleme zamanlaması

Silindir bu nedenle başarısız olursa, bu daha olasıdırToplamda, motorun biraz hareket edeceği karakteristik çırpmalar duyacaksınız. Bu hatayı tespit etmek için, motorun sesini çok düşük hızda dikkatlice dinlemelisiniz. Gerçek şu ki, yüksek seviyelerde çalışması düzleştirilmiş ve silindirlerden birinde saatin atlanması neredeyse hiç fark edilmez. Benzer sesleri duymak ve zıplamak, motordaki ateşleme anının yanlış ayarlandığını söyleyebiliriz, yani, çok erken.

mumlar

Çeşitli sebeplerden dolayı soğuk motordabunlardan biri yanlış kıvılcım. Ve bu sorun, motorun tüm sıcaklık modlarında meydana gelmez. Gerçek şu ki, ısıtmadan sonra, karakteristik ses ve titreşimler genellikle kaybolur veya daha az belirgin hale gelir. Bu durumda ne yapmalı? İlk olarak, yukarıdaki talimatları kullanarak silindirlerden hangisinin çalışmayan durumda olduğunu bulmanız gerekir. Daha sonra bujiyi sökmeniz ve harici durumunu incelemeniz gerekir. Aklında, tüm motorun sağlığını yargılayabilir. Peki, ne aramalıyım? Her şeyden önce, merkezi elektrodun yalıtkanının rengini belirleyin. Çalışan bir mum olup olmadığını belirlemek çok basittir. İzolatör, çalışılabilir bir parça için hafif veya hafif kahverengi bir gölgeye sahiptir.neden önce motoru neden Rengi normalden farklıysa, ihtiyacınız varBunun neden olduğunu öğren. Örneğin, yalıtkanın yüzeyinde birikintilerin veya yağ izlerinin varlığı, oldukça zenginleştirilmiş bir karışımın yanma odasına girdiğine işaret etmektedir. Kompozisyonu, bir mum döker ya da yüzeyine yağ dökülür. Sonuç olarak, kıvılcım ihlali var ve sonuç olarak motor hareket ediyor.motor bloğu

Ayrıca, aşağıdaki faktörler mumun kirlenmesine neden olabilir:

 • Enjektörlerin arızalanması.

 • Oksijen sensörünün arızalanması (lambda probu).

 • Silindirde düşük sıkıştırma.

 • Fazların ihlali газораспределения.

 • Güç sisteminin geri dönüşsüz vanasının arızalanması.

 • Isınma sırasında motorun rölantide sıkça çalışması.

Sonra, davanın dış durumunu incelemeniz gerekiyormumlar. İkincisi bir tam sayı olmalıdır. İçinde çatlak ve yongaların varlığı hariç tutulmuştur. Ayrıca, farklı siyah çubuklara ve siyah noktalara izin verilmez. Durumda iseler, böyle bir mum değiştirilmelidir.motor tamir

Ve tabi ki, kaliteyi kontrol etmelisinkıvılcım. Mumun ne kadar iyi çalıştığını anlamak için, marş motorunu açıp kütlenin 1,5-2 santimetre uzağında tutmalısınız. Elektrotlar arasında büyük parlak mavi bir kıvılcım ortaya çıkarsa, parça düzgün bir şekilde çalışır. Motor rölantide ve ısındığında rölantide çalışıyorsa,% 100 bu sorun mumlarla tetiklenir. Bir kıvılcım yokluğu veya düşük parlaklığı aşağıdaki hataları gösterebilir:

 • Ateşleme bobini hatası.

 • Anahtarın arızalanması.

 • Yüksek voltajlı kabloların artan direnci.

Tabii ki mumyu farklı bir şekilde test edebilirsiniz."kitle" üzerindeki yerleşik elektrodu kapatın. Ancak, bu şekilde, sadece parçanın performansını kontrol edeceğinizi unutmayın, daha fazla değil. Ve kıvılcımın kalitesi, tam olarak yukarıda tarif ettiğimiz yöntemle kontrol edilir.motor rölantide rölantide

Kusurlu mumlar - bu yüzden çoğu zamanmotor "enjektör" trots. Daha önce de belirttiğimiz gibi, çalışmayan silindirin nedenleri, sıradan aşınmalarında veya çeşitli tortu birikimlerinde saklanabileceğinden, bu parçaların normal bir kıvılcım oluşturamadığı durumlar olabilir. Bu nedenle, bir benzinli motorunuz varsa, öncelikle mumların dış durumunu incelemelisiniz.

Yüksek voltajlı kablolarda arıza

Nadiren motor rölantide rölantideYüksek voltajlı kablolarda arıza sebebi. Ancak bu sorun da oldukça çözülebilir. Yüksek voltajlı kabloların servis verilebilirliğini karanlıkta en iyi şekilde kontrol edin - böylece dışarı çıkacak kıvılcımlar göreceksiniz. Böylece motor getirilen durumda olmalıdır. Ancak bu yöntem her zaman yardımcı olmaz. Bozulmanın sarımda değil, bunun içinde meydana geldiği, yani tellerin kendisinin de hasar gördüğü görülür. Bu durumda, multimetreyi alın ve nominal direnci ölçün. İdeal olarak, 20 kOhm'dan fazla olmamalıdır. Bir kıvılcım veya direnç seviyesinde bir değişiklik bulursanız, yüksek gerilim kablolarını yenileriyle değiştirin. Ama onların uzunluklarının farklı olduğunu unutmayın. Bu nedenle, satın almadan önce, çok kısa ya da uzun satın almak için, onların uzunluklarını hatırlayın.

Sonuç

Yani, neden soğuk olduğunu öğrendikmotor ve farklı durumlarda bu problemi nasıl çözebiliriz. Son olarak, bu fenomenin ortadan kaldırılmasını geciktirmenin gerekli olmadığını hatırlatırız. Aksi halde pahalı motor tamirleri kaçınılmaz olacaktır. Ve tabi ki, mumları göz ardı etmemeliyiz. Tüm motorun performansının bağlı olabileceği servis verilebilirliklerine bağlıdır. Bu nedenle, en ucuz seçeneklerin kurulması tavsiye edilmez.Related news

 • Karışık Meyve Kompostosu Tarifi Videosu
 • Kasıkta Kist veya Kitle
 • Ev Koşullarında Yetiştirilen Oyster
 • Göğüs Lenfoması
 • Bryce Johnson: Biyografi ve Kariyer

 • Soğuk yolculuk motorunda: ana nedenler

  Soğuk yolculuk motorunda: ana nedenler


  Soğuk yolculuk motorunda: ana nedenler

  Soğuk yolculuk motorunda: ana nedenler

  Soğuk yolculuk motorunda: ana nedenler

  Soğuk yolculuk motorunda: ana nedenler

  Soğuk yolculuk motorunda: ana nedenler

  Soğuk yolculuk motorunda: ana nedenler

  Soğuk yolculuk motorunda: ana nedenler

  Soğuk yolculuk motorunda: ana nedenler

  Soğuk yolculuk motorunda: ana nedenler

  Soğuk yolculuk motorunda: ana nedenler

  Soğuk yolculuk motorunda: ana nedenler

  Soğuk yolculuk motorunda: ana nedenler

  Soğuk yolculuk motorunda: ana nedenler

  Soğuk yolculuk motorunda: ana nedenler

  Soğuk yolculuk motorunda: ana nedenler

  Soğuk yolculuk motorunda: ana nedenler

  Soğuk yolculuk motorunda: ana nedenler

  Soğuk yolculuk motorunda: ana nedenler