Sivilce Oluşumuna Sebep Olan 5 Neden 2019

Sivilce Oluşumuna Sebep Olan 5 Neden 2019
Sivilce Oluşumuna Sebep Olan 5 Neden


Sivilceye Neden Olan 5 Alışkanlık

Sivilce nin aslında tek suçlusu hormonal yapı değildir, aslında günlük rutin alışkanlıklarınızda sivilceye yol açar. Peki bunların hangilerinin sivilceye yol açtığını öğrenmek ister misiniz ?

Hayatı boyunca cildinde hiç sivilce çıkmamış insan var mıdır?  Tabi ki vardır ama oldukça az sayıya sahiptirler. Sivilceler neredeyse hepimizin baş belası olaraktan ve hiç aklımıza gelmeyecek sebeplerden dolayı karşımıza çıkmaktadır. Sivilcenin ne sebeple çıktığı pek çok kez bilinmemektedir. Peki bu sivilcelere neden olan en bilindik 5 alışkanlık nedir ?

Çamaşır Yıkama Sıklığı

Yastık kılıflarınız veyahut her gün kullandığınız havlunuzun sizlerde sivilceye yol açabileceğini hiç düşündünüz mü? Yüzünüzü gece yastığınıza koyduktan sonra uyuduğunuz esnada yüzünüz yastığın her tarafına değiyor ve sizlerde ölü hücrenizle, bakteriler ile beraber yi. Ve bunun üzerine birde havlunuzu düşünün. Yüzünüzü temizleyip ardından havluya kuruluyorsunuz fakat havlunuz yeni yıkanmamışsa üzerinde bulunan mikroplar direk olarak yüzünüze bulaşmaktadır. Bunları önlemek adına yastık kılıfınızı haftada en az bir kez değiştirmeli, havlunuzu ise her gün değiştirmelisiniz. Sivilcesiz bir cilt için, fazla dolacak olan çamaşır sepetinizi dert etmeyiniz.

Saç Şekillendirici Ürünler

Saçlarımız güzel görünmek adına yüzümüzde en çok dikkat çeken unsurlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Jöle, sprey, köpük gibi birçok saç şekillendirici ürün sivilceye yol açmaktadır. Fakat birçok kişi bunu bilme hatta ihtimal bile vermez. Bu ürünler içerisindeki yağ, silikon ve akışkanlaştırıcı maddeler cildinizle temas edince gözeneklerinizde tıkanmaya yol açmaktadır. Bu durumda sivilce oluşum süreci hızlanmaktadır. Sizler bu maddeleri içermeyen ürünleri tercih ediniz.

Makyaj Fırçalarının Temizliği

Makyaja önem verdiğiniz kadar bu makyaj takımınızdaki fırçaların temizliğine de önem vermeniz gereklidir. Peki kaçımız her hafta bu fırçanın temizliğini yapmaktayız? Oysaki temizlemediğimiz halde her gün yüzümüze sürmekte olduğumuz o fırçalar bakteri ve ölü deri hücrelerimizden kaynamaktadır. Bu nedenle fırçalarınızı, en kötü ihtimal haftada 1 kez temizlemelisiniz. Sizler özel fırça temizleyici sıvıyla veyahut anti bakteriyel sıvı sabunla temizleyiniz. Bu sayede mikroplar cildinizden uzak duracak ve sivilce oluşumu görülmeyecektir.

Elbiseler

Elbiseler ve etrafında ki açıklardan bu açıklar iplikler olabilir hiç buradan çıkan bir sivilce olduğunu düşündünüz mü ve bu sivilcenin de giymiş olduğunuz kumaştan dolayı çıkacağını düşündünüz mü ? polyester ve lyrca olarak giyilen kumaşlar vücudumuzda ölü derilerin üstünü kapayarak nefes almasını kesiyor ve ölü deriyi cildimize hapsediyor. Bu durumda nefes alamayan vücut gözenekleri bazı cilt rahatsızlıkları ile karşımıza çıkıyor. Giyinmiş olduğumuz aşırı dar giysiler, ölü hücrelerin sayısını arttırmakta ve cildimize gitgide daha fazla zarar vermektedir. Cildinizin rahat bir şekilde nefes alabilmesi oldukça önemlidir. Cildimizin nefes alabilmesi için ve bizlere ilerisi için problem çıkartmaması adına rahat pamuklu veya doğal kumaşlar giyerek kendinizi rahatlatın ve seçimleriniz genel olarak bu yönde olsun.

Vücut Teması

Herhangi bir telefon görüşmesinde telefonun yüzünüze değmesi sebebiyle bir çok bakteri alışverişi olur genellikle mikroplar teninize nüfuz eder ve cildinizi kötü etkiler cep telefonları gibi yüzümüze temas eden farklı cihazlardan da uzak durmak gerekir bu konuda kulaklıklardan yardım alabiliriz. Bu sayede daha az radyasyona maruz kalıp daha az zarar almış oluruz.


Sivilce Oluşumuna Sebep Olan 5 Neden 2019

Sivilce Oluşumuna Sebep Olan 5 Neden 2019
Sivilce Oluşumuna Sebep Olan 5 Neden


Sivilce Oluşumuna Sebep Olan 5 Neden


Sivilce Oluşumuna Sebep Olan 5 Neden


Sivilce Oluşumuna Sebep Olan 5 Neden


Sivilce Oluşumuna Sebep Olan 5 Neden


Sivilce Oluşumuna Sebep Olan 5 Neden