Selülite İyi Gelen Yağlar: Selülit İçin Yağlar 2019

Selülite İyi Gelen Yağlar: Selülit İçin Yağlar 2019
Selülite İyi Gelen Yağlar: Selülit İçin Yağlar


Selülite İyi Gelen Yağlar: Selülit İçin Yağlar

Selülit için yağlar

Selülit için yağlar

Selülit bir hastalık değildir ancak estetik bir sorun olarak kabul edilir. Selülitten kurtulmak için kozmetik çözümlerin yanı sıra lazer tedavi gibi estetik çözümler de kullanılır. Ancak selülit için doğal çözümler de en az bu yöntemler kadar etkilidir. Hatta doğal çözümler bitkisel kaynaklı olduğu için yan etkisi yoktur. Selülit için yağ masajları son derece etkili çözümlerdir. Bu yağ tedavileri cildin esnekliğini kazanmasına yardımcı olurken aynı zamanda kan akışını uyarır ve cildin daha canlı görünmesini sağlar.

Selülite faydalı yağlar: Selülit yağları:

1. Selülite faydalı bitkisel yağlar: Greyfurt esansiyel yağı

– Greyfurt içerdiği vitamin ve mineraller ile cilt için son derece faydalıdır. Ciltteki toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Selülit için de son derece etkili bir yağdır.

– Her akşam ve her sabah selülit olan alanlara greyfurt yağı ile 5’er dakika masaj yapılabilir.

– Ayrıca günlük olarak greyfurt veya greyfurt yağı da tüketilebilir.

2. Selülite iyi gelen bitkisel yağlar: Selvi esansiyel yağı

– Selvi esansiyel yağı vücudun kan dolaşımını artırır ve vücutta sıvı tutulmasını önlemeye yardımcı güçlü bir büzücü olarak çalışır. Aynı zamanda vücuttaki toksinlerin temizlenmesine de yardımcı olur. Toksin birikmesinin selülite neden olmasını engeller.

– En iyi sonuçları almak için günde iki kez selülit oluşan bölgelere biraz selvi yağı su ile seyreltikten sonra masaj yapılması önerilir.

3. Selülite iyi gelen doğal yağlar: Ardıç esansiyel yağı

– Ardıç uçucu yağı vücudun su tutmasını engeller. Aynı zamanda böbreklerin çalışmasını teşvik etmek için de kullanılmaktadır. Ardıç yağı kanı temizler ve sistemde biriken toksinlerden kurtulmaya yardımcı olur.

– Her gün 1 kez 10 dakika kadar selülit oluşan alana ardıç yağı ile masaj yapılabilir.

4. Selülite biberiye yağı

– Biberiye dolaşım sistemi için oldukça faydalıdır. Kan dolaşımını uyarır ve vücutta su tutulmasını azaltır. Lenfatik tıkanıklık ile mücadelede son derece etkilidir. Selülit oluşumunu azaltarak yağ yakımını hızlandırır.

– Biraz biberiye yağı ile selülit oluşan alanlara masaj yapılır. Üzeri streç film ile kaplanarak 10 dakika bekletilir ve ardından alan su ile durulanır. Uygulamanın haftada 3 ya da 4 kez düzenli olarak yapılması önerilir.

Günlük masaj uygulamaları selülit ile mücadele en etkili doğal çözümler arasındadır. Bu yağ masajları selülite neden olan toksinlerin arındırılmasını sağlar. Yağ masajı için özellikle bazı temel ve taşıyıcı yağlardan faydalanılır. Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, ceviz yağı, fındık yağı, tatlı badem yağı ve avokado yağı bu yağlar arasındadır.

Selülite karşı bitkisel yağlar:

– Tarçın yaprağı esansiyel yağı: Vücutta kan akışını teşvik eder. Aynı zamanda bağ dokuları güçlendirir.

– Fındık yağı: Cildi yumuşatır.

– Ardıç esansiyel yağı: Dolaşımı artırır ve yavaş büyüyen dokuların aktive eder.

– Narenciye uçucu yağları: Dolaşımı artırır ve su tutmayı azaltır. Aynı zamanda cildi sıkılaştırma ve kılcal damarları güçlendirme etkisi vardır.

– Jojoba esansiyel yağı: Cildi yumuşatır ve cildin nem dengesini korur.

Bu masaj yağları tek başına kullanılabileceği gibi karıştırılarak da kullanılabilir. Diğer uçucu yağlar ile karıştırıldığında daha etkili olacaktır.

Selülit için kullanılan yağlar: Selülit için yağ karışımları

Selülit masaj yağı tarifi:

– Esansiyel yağların bulunduğu bu karışım cilt lekesi tedavisinde de kullanılır. Ciltte hafif bir ısınma yaratabilir.

Gerekli malzemeler:

– Çeyrek bardak fındık yağı

– Çeyrek bardak jojoba yağı

– 10 damla tarçın yaprağı uçucu yağı

– 10 damla ardıç uçucu yağı

– 10 damla portakal uçucu yağı

Hazırlanışı:

– Bir kavanoz içerisinde tüm malzemeler karıştırılır. İyice çalkalanır. Bu masaj yağları karanlık, serin bir yerde muhafaza edilmelidir. Yağlar en fazla altı ay süreyle muhafaza edilebilir.

Bitkisel anti-selülit yağı

– Bu tarif harika bir kokuya sahiptir. Ayrıca uygulanan yerlerde kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur.Cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar.

Gerekli malzemeler:

– Çeyrek bardak fındık yağı

– Çeyrek bardak jojoba yağı

– 8 damla greyfurt uçucu yağı

– 7 damla sedir uçucu yağı

– 5 damla portakal uçucu yağı

– 5 damla limon uçucu yağı

Hazırlanışı:

– Malzemeler bir hava almayan bir kavanoza konur ve kullanılmak üzere 6 ay kadar serin bir yerde saklanabilir. Ancak her kullanımdan önce iyice çalkalanmalıdır.

Selülit için masaj yağı yapımı oldukça basittir. Malzemeler bir kavanoz içerisine konarak saklanır. Ancak tek önemli nokta kullanılacağı zaman iyice çalkalanması gerektiğidir. Masaj yağları karanlık ve serin bir yerde muhafaza edilmelidir. Yağlar en fazla altı ay süreyle saklanabilir. Uygulamaları da oldukça kolaydır. Masaj öncesinde sıcak bir duş alınır. Sıcak duşun sonunda cildin sıkılaşması için uygulama yapılacak alanlara soğuk su tutulur. Daha sonra hazırlanan yağ karışımı cilde masaj yaparak uygulanır. At kılı fırçası ya da vücut fırçaları ile cilt fırçalanabilir. Ancak çok sert masaj yapılmamalıdır. Aksi halde cilt tahriş olabilir. 10 ya da 15 dakika kadar masaj yapıldıktan sonra alan sıcak su işe durulanmalı ve son olarak yine soğuk su kullanılmalıdır. Cilt iyice kurulandıktan sonra yağsız bir cilt losyonu kullanılabilir.

– En iyi sonuçları almak için bu masaj uygulamaları günlük olarak yapılmalıdır. Selülit ile mücadelede etkili olan masaj uygulamalarının yanı sıra rutin egzersizler de yapılmalıdır. Selülit oluşumunu önlemek için sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzenine uyulmalıdır. Özellikle yağlı ve kızartma besinlerden uzak durulması gerekir. Daha çok taze sebze ve meyveler tüketilebilir.

Not:Selülit için kullanılan yağlar bitkisel olsalar da bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Kızarıklık ve kaşıntı ya da tahriş gibi durumlarda uygulamaların yapılması önerilmez. Eğer kişinin alerjik bir bünyesi varsa uygulamalar konusunda bir cilt doktoruna danışması önerilir.

Selülit nasıl azalır?

– Selülit sorunu en sık rastlanan cilt sorunları arasındadır. Ciltteki bu kötü görüntüyü azaltmak için yağ karışımlarının düzenli olarak kullanılması gerekir. Özellikle biberiye uçucu yağının son derece etkili olduğu unutulmamalıdır. Selülit oluşumunu azaltmada en iyi sonuçları elde etmek için, en az iki ay boyunca düzenli olarak kullanılmaları gerekir.

– Selülit sorununu hızla düzelen bir sorun değildir. Bu nedenle sabırlı olunmalıdır. Pes etmeden uygulamalara devam edilmelidir. Yağ karışımı masajlarının yanı sıra düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenmenin de önemli olduğu unutulmamalıdır.

– Selülit sorunu çok yoğunsa ve fazla kilolar da söz konusu ise cilt uzmanının yanı sıra bir diyetisyene de başvurulması gerekebilir. Kişiye uygun diyet programları ile selülit tedavisi desteklendiğinde daha etkili sonuçlar alınacaktır.

Selülite İyi Gelen Yağlar: Selülit İçin Yağlar 2019

Selülite İyi Gelen Yağlar: Selülit İçin Yağlar 2019
Selülite İyi Gelen Yağlar: Selülit İçin Yağlar


Selülite İyi Gelen Yağlar: Selülit İçin Yağlar


Selülite İyi Gelen Yağlar: Selülit İçin Yağlar


Selülite İyi Gelen Yağlar: Selülit İçin Yağlar


Selülite İyi Gelen Yağlar: Selülit İçin Yağlar


Selülite İyi Gelen Yağlar: Selülit İçin Yağlar


Selülite İyi Gelen Yağlar: Selülit İçin Yağlar


Selülite İyi Gelen Yağlar: Selülit İçin Yağlar