Protein tozu

Protein tozu

Protein tozu

Bir spor salonuna giden çocukları duymuşsunuzdur, çocuklar tarafından kilo aldırıp spor yapıldığında daha hızlı kasa dönüştürdükleri söylenmektedir.Protein tozları bir besin takviyesi olarak popüler bir şekilde kullanılmaktadır.Protein tozunu her yerden satın alabilirsiniz beslenme mağazaları, eczaneler ve internet üzerinden alınabilmektedir. Hatta önceden karıştırılmış protein içerikli hazır içecekler bulabilirsiniz. Sadece vücut geliştiriciler için protein tozları yoktur diğer sağlık sorunları olanlar da doktor tavsiyesi ile kullanabilirler.

Protein tozları nelerdir?

Protein tozları çeşitli formlarda gelir.En yaygın olanları peynir altı suyu, soya ve kazein proteinidir.Suda çözünür süt proteini olan Peynir altı suyu en yaygın olarak kullanılanıdır. Aynı zamanda tam bir protein deposu olduğundan avantajları çok fazladır. Tüm proteinler insanların diyet ihtiyaçları için gerekli olan amino asitleri içermektedir. İnsanlar vegan soya proteini tercih edebilir, fakat tadı bazen kabul edilir olmadığından ve su içinde çözünmediği belirtilmiştir.

Protein tozları da yaygın değişen fiyat etiketleri ile birlikte gelir. Kendini geliştirmiş rahat sporcular için protein tozuna ihtiyaçları yoktur. Çok özel durumlarda protein tozları yararlı olabilir. Yüksek kaliteli protein kolay ve rahat bir kaynak olduğunu beslenme alanındaki araştırmacılar tarafından kanıtlanmıştır.Çoğu insan, hatta sporcular, ayrıca et, balık, tavuk ve süt ürünleri gibi yağsız protein kaynaklarını yiyerek protein ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Ne kadar tüketilmelidir?

Bir genç bedeni egzersiz yaptığında daha fazla protein ihtiyacı olduğundan genel olarak daha fazla protein tüketmeye başlar ve kasları hemen büyür.Ne zaman bir spor programına başlanırsa ve kas oluşturmak için çalışınca normalde olduğundan daha fazla protein almanız gerekir.

Eğer egzersiz normalde olduğundan daha az ise haftada yarım saat bir kaç kez yapıyorsanız vücudunuzun daha fazla protein gerekir. Eğer bir yaralanma sonrası iyileşmek için sporcular yaralanmaları iyileştirmeye yardımcı olacak daha fazla proteine ihtiyacı vardır. Bir vegan ya da vejetaryen yaşam tarzı sürdürmeye çalışıyorsanız et, tavuk, balık ve bazen süt ve yumurta gibi protein kaynaklarını diyetlerinden çıkarmanız gerekmektedir.

Bunların tamamı diyet için olduğundan daha fazla protein almak için spor yapanlar protein tozlarını almaktadırlar. Bu hedeflere ulaşmak için o kadar protein alınmamalıdır.Çoğu sporcu günlük %15 oranında protein alır. Vücudun günlük protein ihtiyacı ise 10 ile 14 gram arasındadır.Çok fazla protein tüketimi böbrekler ve karaciğerlerde ciddi hasarlara yol açabilmektedir.

Zaten yeterli protein alıyorsanız günlük protein tozu kullanma limitleri şöyle olmalıdır.

 • Sporcular dinlenme sırasında her yarım kilo için günlük protein tüketimi 0.5-0.75 gram arasında olmalıdır.
 • Yarışmacı sporcular her yarım kilo için 0.6-0.9 gram arasında protein tozu tüketmelidir.
 • Genç sporcular her yarım kilo için 0.8-0.9 gram protein tozu almaları gerekir.
 • Kas kütlesini yoğun olan sporcular her yarım kilo için 0,7-0,9 gram protein gereklidir. Yani kısacası çoğu yetişkin için günde kullanabileceği proteinin maksimum miktarı her yarım kilo için 0.9 gramdır.
 • Eğer kas yapmak etmek isteyen bir yetişkin atlet iseniz ve yaklaşık 87 kg ağırlığındaysanız günde maksimum 156.6 gram protein gereklidir.

Protein tozları Nasıl Kullanılır?

Eğer atletik ihtiyaçlar için protein alımını hesaplamak istiyorsanız ve yeterli protein tespit etmek için yardımcı olacak en iyi kullanım performansınızı ölçmekle başlayabilirsiniz. Çok düşük protein alımının bazı işaretleri vardır. Ağırlık kaldırma ya da diğer yorucu aktiviteleri yaparken yavaş yavaş yapmaya başlarsınız, alışılmadık yorgunlukta kendinizi zayıf hissedersiniz ve vücudu zorlayarak zarar verirsiniz.Yapılan yanlışlardan biri de hemen bir çalışmadan sonra protein tozu almaktır.Öncesinde, egzersiz sırasında ve egzersiz yaptıktan sonra vücudun ihtiyacı olan şey karbonhidrattır. Vücudunuzun yakıt olarak karbonhidratları kullanır ve onları çalıştırarak kasları oluşturur. Protein, aynı zamanda bir çalışmadan sonra kullanılması önemlidir ancak araştırmalar bu noktada, vücudun protein karbonhidrat ihtiyacı oranını 1’e 4 ya da 1’e 5 oranında ihtiyacı olduğunu göstermiştir.

Başka bir örnekle bu ihtiyacı anlatacak olursak vücut eğer 20 gram protein istiyorsa 80 gram karbonhidrat yakma ihtiyacı olmaktadır. Bir egzersiz çalışmasından sonra iyi bir enerji verecek besin yoğurt veya süt ya da daha şaşırtıcı olacak olan meyve özlü çikolatalı süt içilebilir.Bir bardak çikolatalı süt en iyi protein karşılayıcıdır.Gün boyunca değil egzersiz zamanlarında içilmelidir. Eğer normal sağlıklı bir atletik vücudunuz varsa protein tozlarına ihtiyacınız yoktur.

Soya proteini,Yüksek protein ve birçok gıdada bulunan bir vejetaryen ve laktoz alternatifi olarak kullanılan soya dünya genelinde en yaygın yetiştirilen baklagiller olma özelliği ile Asya’dan çıkıp Asya’yı aşmıştır. Soyanın önemli avantajlarından biri yüksek protein içeriğinin yanında vitaminler, mineraller, liflerdir. Ayrıca demir, kalsiyum ve protein için çok iyi bir kaynaktır.

Yumurta proteini,herkes protein olmadan kasların büyümeyeceğini düşünür ve bu alanda proteinin önemi iyi bilinmektedir. Yumurta yüksek kaliteli proteindir ve yaklaşık 6 gram protein içerir. Diğer besinler ile karşılaştırıldığında ölçülen bu oran standart olarak yüksektir. Yumurta da protein dâhil olmak üzere A, E, K, B ve B12 vitaminleri açısından zengin bir kaynaktır. Ayrıca riboflavin ve folik asit içermektedir. Yumurta aynı zamanda tüm temel amino asitleri barındırır ve optimum kas kazanımı için değerli mineraller olan kalsiyum, çinko ve demir özellikleri vardır.

Kazein proteini,tüm proteinler eşit yaratılmıştır. Kazein proteinin avantajı ise yavaş ve sürekli bir akış ile kan dolaşımına sağlama yeteneğine sahiptir. Kazein zengini bir bardak süt içme, yatağa girmeden hemen önce tüketmek ideal bir protein alımı olabilir. Kazein alımını alan sporcular uyurken daha yüksek bir metabolizma hızı ile daha iyi bir yağ dengesine sahip olmayı başardıkları söylenmiştir.

Sığır proteini,sığır tendon bağ dokusunda bulunan doğal olarak oluşan hücre dışı kümedir. Kas büyümesi, farklılaşması ve bağlanmasında önemli bir rol oynar. Daha düşük konsantrasyonlarda 5 mg/ml sulandırılarak esneklik kazandırılır.

Esmer Pirinç Proteini,filizlenmiş esmer pirinç proteini sağlıklı olabilir. Ayrıca yararlı olarak satılan ham protein, esmer pirinç protein glutensiz tamamen bitkisel kökenli ve mükemmel vücut düzenleyicidir. Esmer pirinç proteini kilo kaybını desteklemek için inanılmaz antioksidanlar ve besinlerle doludur. Mükemmel bir protein takviyesidir. Ayrıca en kaliteli bitki bazlı protein, artı canlı probiyotik enzimler ve yağda çözünen vitaminler A, D, E, K ve koenzim sağlar. Bir kepçe esmer pirinç protein tozu 170 kalori, 12 gram karbonhidrat, 28 gram protein, 1 gram yağ ve 4 gram lif içerir. Esmer pirinç proteini kilo verdirir, kan şekeri seviyesini düzenler ve karaciğerin fonksiyonunu arttırır.

Bezelye proteini,hem spor müdavimleri ve sağlık sporu yapan insanlar için favori haline gelmiştir. Glütensiz ve süt içermeyen bezelye proteini böbrekler ve kalp için yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Diğer protein tozları gibi yaygın bir yan etkiye neden olmaz mide şişkinliğini alarak rahatlatma özelliği vardır.Yüksek tansiyonu düşürür, iltihaplara iyi gelir ve kroner kalp hastalığına en iyi çözümdür. Bezelye proteininin bir diğer büyük özelliği açlık hormonu seviyesini düşürmektir.

Protein tozlarında kullanılan ekstralar

Bu ürünlerin çoğu süt, yumurta, baklagiller ve tahıllar gibi protein bakımından zengin doğal kaynaklardan temin edilir.Diğer ek maddelerden yoksun saf olarak paketlenir. Proteinin bu formları gerçekten çok iyidir ve tatlandırıcılar yoktur. Bu kaynaklar sık kullanılan katkı maddelerinin bazılarıdır. Bazı sağlık takviyeleri ya da ilaç şirketleri ticari işlenmiş gıda ürünlerinde yapay tatlandırıcıların kullanımı yaygındır. Genellikle avantajları düşük maliyet ve sıfır kalori içeriğidir. Ama iyi bildiğiniz gibi, yapay tatlandırıcıların güvenliği hala resmi kabul görmemiştir.Aspartam, asesülfam ve suklaroz zaman zaman protein tozu ürünlerinde karşılaşabileceğiniz yapay tatlandırıcıların örnekleridir.

 • Aspartam kendisinin metanol eklenmesi ile iki amino asitten oluşan bir tatlandırıcıdır. Bu bileşen bir sağlık riski teşkil edebilir. Hem düşük yönetilebilir seviyelerde vücutta doğal olarak bulunur ancak küçük bir ek miktar daha zehir etkisini başlatmak için yeterlidir.
 • Asesülfam da tehlikeli madde içeriği ile risk taşımaktadır. Bu yapay tatlandırıcı sindirilirse tiroid bezlerini ve sindirim sitemini etkiler. Aynı kalıntı sorunu sukraloz ile de gerçekleşmektedir.
 • Diğer yandan yaralı olabilen tatlandırıcılarda kullanılabilmektedir. Stevia daha popüler bitki bazlı şeker yerine kullanılan bir tatlandırıcıdır. Stevia şekerden birkaç kat daha tatlıdır ama az kaloriye sahiptir, potansiyel olarak riski olmadan metabolizmadan geçer.

Protein tozunun dezavantajları

Susuzluk, miktarından çok tüketimi su eksikliğine yol açar.Protein vücuttaki vücudun ihtiyacı olan suyu tüketir.Bu tüketim daha fazla su alımına neden olacaktır. Bu su ihtiyacı karşılanmazsa hücrelerde sorunlar meydana gelecektir.

Böbrekler, haddinden fazla alınan proteinler belli görevleri olan böbreklerin işlevini yapamamasına ve tembelleşmesine neden olacağından vücuda zarar verecektir. Azalmış böbrek fonksiyonu olan insanlar için bu stres durumu daha da kötüleştirebilir ve uzun bir süre devam edilirse sağlıklı böbrekler olan kişilerde bile azalmış işleve neden olacaktır.

Osteoporoz, kemikleri güçlendirip kas yapımı yapmak için çalışılırken fazla tüketim ters etki yaratabilir. Bu ters etkiye bağlı olarak çok fazla sağlık sorununa neden olabilir. Kemiklerde bulunan kalsiyum seviyesini düşürür osteoporoza neden olur. Özellikle kadınlar yüksek risk gruplarındadır. Alkali meyve ve protein ek olarak yüksek sebze diyeti ile bu etkiyi ortadan kaldırmak mümkün olabilir.

Sindirim,proteinlerin oluşum türüne göre kolay olmayan sindirim yapmaya çalışacaktır. Bitkisel ve etsel protein tükettiğinizde mideniz bunu sindiremiyorsa toz halinde alınması daha yararlı bir yöntemdir.

Yağ kazancı,protein tozu şeklinde diyete ilave protein eklenmesi ekstra kalori ekler. Aşırı protein vücutta orijinalin üstünde fiziksel aktiviteleri yeterli miktarda yapıyor ve daha fazla kas oluşumu sağlayabilir ancak vücut bu kalorileri yakamaz ise bu ekstra kalorilere dönüştürülebilir ve muhtemelen şişmanlama başlayacaktır. Fiziksel aktivite düzeylerinde artış olmasına rağmen yağ artışı da olacaktır.

Peynir altı suyu protein en güvenli alımı çoğu çocuk ve yetişkinler için ağız yoluyla alındığında gerçekleşir. Yüksek dozlarda, artırılmış bağırsak hareketleri, bulantı, susuzluk, şişkinlik, kramp, azaltılmış iştah, yorgunluk ve baş ağrısı gibi bazı yan etkilere neden olabilir. Hamile veya emziren bayanlar protein tozu alma güvenliği konusunda yeterli bilgi yoktur. Güvenlikleri açısından tüketiminden kaçınılmalıdır.

Protein tozunu vücut emer ve vücudun antibiyotik oranını düşürebilir.Bazı antibiyotikler ile birlikte protein tozunu almak bazı antibiyotiklerin etkinliğini azaltabilir.Bu etkileşimi önlemek için antibiyotik sonra protein takviyeleri alma arasında en az bir saat süre geçmelidir. Protein günlük ihtiyacı kalori olarak % 30’dan fazla değildir ama bu çok daha az % 15 civarında yeterli protein sağlanabilir.

Maksimum protein sentezi kas büyümesini teşvik edebilir ancak kasları yakabilir bunun yerine karbonhidratlar yeterli olmalıdır. Ya da karbonhidratlarla birlikte doğal proteinler yenmelidir. Yeterli miktarlarda gıda tüketimi kolayca protein ihtiyacını karşılar.Related news

 • Limonlu Terbiye Tarifi
 • 2017 yılının en popüler erkek ve kız bebek isimleri
 • Çiftlik Usulü Ispanaklı Ekmek Tarifi
 • Aktarlarda 38 ürünün satışı yasaklandı
 • Yıllar Geçtikçe Daha Çok Güzelleşen Ünlüler

 • Protein tozu

  Protein tozu


  Protein tozu

  Protein tozu

  Protein tozu

  Protein tozu

  Protein tozu

  Protein tozu

  Protein tozu

  Protein tozu

  Protein tozu

  Protein tozu

  Protein tozu

  Protein tozu

  Protein tozu

  Protein tozu

  Protein tozu

  Protein tozu

  Protein tozu

  Protein tozu

  Protein tozu

  Protein tozu

  Protein tozu

  Protein tozu

  Protein tozu

  Protein tozu

  Protein tozu

  Protein tozu

  Protein tozu

  Protein tozu