Omurganın yapısı 2019

Omurganın yapısı 2019 Omurganın yapısı

Omurganın yapısı

Birçoğu iskeletin önemini küçümsüyor veözellikle, omurga. Ancak, bu yapılmamalıdır, çünkü insan yaşamında çok önemli bir rol oynar. bu dik durumda bir kişi destekler kas dokularının ve organlarına için bir destek, göğüs ve karın boşluklarında bir duvarı oluşturan, ek olarak, bu hizmet eder. onun esneklik ve hareketlilik korur iken omurga yapısı, bu muazzam yüklere dayanması için izin verir. Eğer cihaz veya o vücudu, özellikle de omurga üzerinde düşünmek başladığınızda Genellikle, her zaman bir doğanın bilgelik tarafından yakalanır.

Omurganın şeması, genel olarak, basit ve kendi yolundazekice. Bu 32 vertebra oluşur ve yapı ve bunun amacı 4 bölüme ayrılmıştır: sakral, bel, torasik ve servikal. Omurga farklı parçalarının yapısal özelliklerinden biri, her bölüm öne veya arkaya doğru eğilme sahip olmasıdır. çiftler halinde yönü sırayla değişen bükülme: servikal omurga lordoz denir bu eğriler ileri eğilir, göğüs - önce, bu tür bir eğilme böylece kifoz olarak adlandırılır ve. Bu yürüme ve çalışma esnasında yük yastıklama, şok emici olarak görev yapan bir yay, benzer olduğu için bu tür bir yapı, omurga büyük yüklere dayanmasına imkan verir.

İlk servikal dışında her bir vertebra, ancakBu daha sonra, bir gövdeden ve bir yaydan oluşur. Ark, omurda bir açıklık oluşturur. Hepsi bir arada, bu delikler omurganın içinde, kemik dokusunun güvenilir bir şekilde korunmasıyla omuriliğin bulunduğu bir boşluk oluşturur. Ayrıca, her bir vertebra birkaç eşleştirilmiş ve eşleşmemiş. Onlar, intervertebral diskler ve ligamentlerle birlikte, omurların birbirine yapışmasını sağlarlar.

Şimdi her departmandan ayrı konuşalım. Başlamak için, doğal olarak, servikal gereklidir. Sadece 7 omurga içerir. Servikal vertebraların boyutları diğerlerinden çok daha küçüktür. Genel olarak, omurga büyüklüğü koksiksine yaklaştıkça artar. Bu artan yükü telafi etmek için gereklidir.

Ama servikal vertebralara geri dönüyoruz. Yapının en farklı olduğunu söylemeliyim. Diğerlerinden en güçlü farkı ilk vertebradır, buna atlant denir. Hiç bir gövdesi yok, yaylardan ve süreçlerden oluşuyor. ikinci bir gövde, ancak, aynı zamanda diş olarak adlandırılır büyük işlemi, diğer vertebra farklıdır. Bu süreç, başın döndüğü eksendir. Servikal vertebra tarafta körelmiş yüzgeç dikenleri görülebilir. En kuvvetli olarak 6 omurda ifade edilir. servikal vertebra yay oluşturulan bir açıklık, bir üçgen şekline sahiptir.

kostal çukurlar torasik vertebra daha büyük bir vücut boyutu, delik şekli torasik vertebra transvers bir genelge değiştirilir sahip bulunmaktadır.

Omurganın yapısını düşünmeye devam ediyoruz. Bir sonraki bölüm lomber. Omurganın vücudunun büyüklüğünde bir başka artış var. Ek olarak, lomber vertebralar, süreçlerinin yatay düzenlenmesiyle ayırt edilir. Deliğin büyüklüğü çok daha küçüktür.

Sakral bölümün vertebraları sadece25 yaşında, bu arada birlikte büyüyorlar. Ortaya çıkan kemiğe sakrum denir ve üçgen bir şekle sahiptir. Küçük pelvisin bir parçasıdır.

Lumbosakral omurga diğerlerinden omurların masif boyutlarında farklıdır. En büyük yükü oluşturan bu parçalar.

Omurganın yapısı göz önüne alındığında, sadece yapamazsınızintervertebral diskleri görünümden serbest bırakmak için. Aynı anda birkaç işlevi yerine getirirler: omurları birbirine bağlar ve omurganın hareketliliğini sağlarlar. Bu çok işlevlilik, benzersiz bir yapıya bağlı olarak elde edilir. Disk iki bölümden oluşur: çekirdek, katı kıkırdağa dayanır ve yoğun bir bağ dokusu halkasına dayanır. Kıkırdak ana yükü alır ve çevreleyen halka bunu telafi eder.

Genel olarak, omurganın yapısı zaten açık olmalıdır. Tabii ki, bir sürü küçük detay ve özellik var, ama tüm incelikleri açıklamak için sadece bir makale yeterli değildir.

Omurganın yapısı 2019

Omurganın yapısı 2019

Related news

 • Bir yazıcıyı yükseltmek daha ne kadar karlı olur - CISS veya PZK
 • Ev Yapımı Tarhana Çorbası Tarifi – Çorba Tarifleri
 • Göz kanlanması
 • Transformatör hesaplamasını yapıyoruz
 • Tavşanlarda Coccidiosis: Tedavi, semptomlar, korunma, hastalık belirtileri

 • Omurganın yapısı

  Omurganın yapısı


  Omurganın yapısı

  Omurganın yapısı

  Omurganın yapısı

  Omurganın yapısı

  Omurganın yapısı

  Omurganın yapısı

  Omurganın yapısı

  Omurganın yapısı

  Omurganın yapısı

  Omurganın yapısı

  Omurganın yapısı

  Omurganın yapısı

  Omurganın yapısı

  Omurganın yapısı

  Omurganın yapısı