Çocuk Beslenmesinde Şekere Alternatif Gıdalar 2019

Çocuk Beslenmesinde Şekere Alternatif Gıdalar 2019


Çocuk Beslenmesinde Şekere Alternatif Gıdalar 30 09.02.2019, 03:55

Çocuk Beslenmesinde Şekere Alternatif Gıdalar

Son 10 yıldır yapılan araştırmalar, şekerin insan vücudu üzerindeki olumsuz etkilerinin daha net görülmesini sağladı. Hem genel sağlığa hem de zihinsel performansa zarar veren ‘şeker’ çocukların gelişiminde de ciddi sorunlara yol açabiliyor.

Bilim insanları, şekere olan zaafın, genetik kodlarımızdan kaynaklandığını düşünüyor. Bilim, tarım devriminin ardından, kıtlık dönemlerinde, şekerin hayatta kalmak için kilit bir role sahip olduğunu doğruluyor. Bu nedenle, erken çocukluk döneminden itibaren, çocuklar şekerli maddeleri tüketmekten büyük haz alıyor. Ancak işlenmiş şeker, hem genel sağlığa hem de zihin işlevlerine zarar veriyor.Çocuklarda Şeker Tüketimi

Şekerin Zararları

 1. Şeker, çocuklarlarda; hiperaktivite, endişe ve dikkat bozukluğuna yol açabiliyor.
 2. Fazla şeker tüketimi, vücudun mineral dengesini bozuyor.
 3. Şeker tüketimi, bakteri enfeksiyonlarına karşı, vücudun bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açıyor.
 4. Kalsiyım ve bakır emiliminin engelleyen şeker, krom ve bakır eksikliğine yol açabiliyor.
 5. Mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin seviyesinin artmasını sağlayan şeker, bu şekilde kan damarlarının daralmasına neden olabiliyor.
 6. Şeker tüketildiği anda kan şekerinin artmasını sağlasa da, kısa süre sonra kan şekerinin düşmesine yol açabiliyor.
 7. Şeker, obezitenin en yaygın sebeplerinin başında geliyor.

Çocuk Beslenmesinde Şekerin Zararları

Erken çocukluk döneminden itibaren, çocukları beslenmesinde şekeri yoğun bir şekilde kullanmak, çocukların şekere bağımlı hale gelmesine yol açabiliyor. Şekerin, çocuğu ödüllendirmek için kullanılması da benzer bir etki yaratıyor. Çocuk beslenmesinde şeker oranının artması, çocuğun hayatı boyunca şekerli yiyeceklere zaaf duymasına neden olabiliyor. Çocuk beslenmesinde, işlenmiş şeker yerine; doğal gıdaların kullanılması, çocukların hem sağlığı hem de zihinsel gelişimi açısından büyük bir önem taşıyor.

Çocuk Beslenmesinde Şekere Alternatif Gıdalar

Çocuklara aperatif yiyecekler hazırlarken, şeker yerine alternatif gıdalardan yararlanabilirsiniz.

 1. Agave Şurubu

Agave şurubu, ageve ağacından salgılanan doğal bir şurup. Agave şurubunun ilk olarak Aztekliler tarafından kullanıldığı tahmin ediliyor. Tadı bala benzeye bu şurup, çay ve sütle birlikte tüketilebiliyor. Süt içmeyi sevmeyen çocuklar için, sütü tatlandırmaya yarayan agave şurubu, tatlılarda da kullanılabilir.

 1. Akağaç Şurubu

Akağaç şurubu, agave ağacı gibi tamamen doğal bir şeker. Yüksek oranda antioksidan içeren akağaç şurubu, çocukların işlenmiş şekerden uzak durmasını sağladığı gibi, bağışıklık sistemlerinin de güçlenmesini sağlıyor.

Bal, en sık kullanılan doğal tatlandırıcıların başında geliyor. Ancak çocuklara verilen balın, gerçek bal olduğuna ve şeker içermediğine emin olmak gerekiyor. Bal, hem tatlılarda hem meyve servislerinde hem de süt gibi içeceklerde kullanılarak çocuklar için daha cazip hale getirilebilir.

 1. Elma Püresi

Elma püresi, beyaz şeker kadar tatlandırıcı olmasına karşın, şekerin zararlı etkilerini taşımıyor. Yarım su bardağı beyaz şeker yerine, aynı oranda tatlı elma püresi kullanarak, yapacağınız kek gibi yiyeceklerde şeker kullanımından kaçınabilirsiniz.

 1. Kuru Üzüm

Kuru üzüm, antioksidan açısından son derece zengin bir gıda. Ev yapımı ekmeklerde, şeker yerine, kuru üzüm kullanabilirsiniz. Aynı şekilde, tatlılarda da, beyaz şeker yerine kuru üzüm kullanarak, çocukların işlenmiş şekerin zararlarından korunmasını sağlayabilirsiniz.

 1. Tarçın

Tarçın, bağışıklığın güçlenmesini sağladığı gibi, içecek ve yiyecekler için doğal bir tatlandırıcı olma özelliğini de taşıyor. Çocuğunuz için hazırlayacağınız, meyve püreleri, kek ve pastalar, süt gibi içeceklerde tarçın kullanabilirsiniz.

 1. Kızılcık

Muffin, kek ve tatlılarda, rafine şeker yerine az miktarda kızılcık kullanabilirsiniz. Güçlü antioksidanlardan biri olan kızılcık, içerdiği vitaminler sayesinde de çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

 1. Kayısı Püresi

Çocuklara yoğurt yedirmek için, yoğurdu şeker ya da bisküviler ile karıştırmak ya da hazır meyveli yoğurtlar kullanmak yerine, doğrudan meyve püresi kullanabilirsiniz. Hazır meyve yoğurtları, katkı maddesi içerebildiği gibi, hazır meyveli yoğurtlarda şeker de bulunur. Bu nedenle hazır ürünler kullanmak yerine, kayısı püresi kullanarak hazırlayacağınız meyveli yoğurtlarla, çocukların lif, demir ve C vitamini almasını sağlayabilirsiniz.

 1. Hurma

Hurma, hem B6 açısından hem de lif, magnezyum ve demir açısından oldukça zengindir. Hurmayı kullanarak çeşitli tatlılar yapabileceğiniz gibi, çocukların kuru hurma tüketmesini de teşvik edebilirsiniz.

 1. Pekmez

Üzüm, keçiboynuzu ya da dut pekmezi, şeker ilavesiz olarak yapılabilir. Doğal pekmez türleri, hem içerdikleri vitamin bakımından hem de antioksidan açısından oldukça önemlidir. Kahvaltılarda ve tatlılarda, çocuklara şekerli yiyecekler yerine pekmez yedirilebilir.

Çocukların sağlıklı beslenmesini sağlamak ve işlenmiş şekeri mümkün olduğunca az tüketmelerini sağlamak için, hazırladığınız gıdalarda şekere alternatif gıdalar kullanabilirsiniz.

Çocuk Beslenmesinde Şekere Alternatif Gıdalar 2019

Çocuk Beslenmesinde Şekere Alternatif Gıdalar 2019

Related news

 • Çiçek Bahçesi Kız Çocuk Bolerosu Yapılışı Videolu Anlatımlı
 • PUANLI BÖREK
 • Ramazan ve Dukan Diyeti Önerileri
 • Çeşitli patates ultradar. karakteristikleri

 • Çocuk Beslenmesinde Şekere Alternatif Gıdalar 12

  Çocuk Beslenmesinde Şekere Alternatif Gıdalar


  Çocuk Beslenmesinde Şekere Alternatif Gıdalar 87

  Çocuk Beslenmesinde Şekere Alternatif Gıdalar 80

  Çocuk Beslenmesinde Şekere Alternatif Gıdalar 53

  Çocuk Beslenmesinde Şekere Alternatif Gıdalar 87

  Çocuk Beslenmesinde Şekere Alternatif Gıdalar 62

  Çocuk Beslenmesinde Şekere Alternatif Gıdalar 20

  Çocuk Beslenmesinde Şekere Alternatif Gıdalar 4