Nasıra Ne İyi Gelir: Nasır İçin Doğal TedaviNasıra Ne İyi Gelir: Nasır İçin Doğal Tedavi
Nasıra Ne İyi Gelir: Nasır İçin Doğal Tedavi


Nasıra Ne İyi Gelir: Nasır İçin Doğal Tedavi

Nasıra Ne İyi Gelir: Nasır İçin Doğal Tedavi

nasır için doğal tedavi

nasır için doğal tedavi

Nasır genellikle ayaklarda oluşur. Ağır işlerde çalışan kişilerde ellerde de görülebilir. Cilt sürtünmeye bağlı olarak ortaya çıkar. Sertleşen ciltte kalın deri tabakaları oluşur. Nasır için ilaç tedavisinin yanı sıra bitkisel çözümler de denenebilir.

Nasır belirtileri nelerdir?

– Deride sert tabakalar
– Deri altında hassasiyet
– Kurumuş ve soyulan deri
Nasır genellikle acı vericidir. Diyabetik kişilerde daha çok görülür.

Nasır neden olur?

1. Çorapsız ayakkabı giyilmesi:

Çorapsız ayakkabı giyildiğinde ayakkabının sert yapısı cilde zarar verir. Sürtünme ile birlikte deri sertleşir ve nasır oluşur.

2. Yanlış ayakkabı seçimi:

Ayakkabılar çok dar ise ve parmakları sıkıştırıyorsa nasır oluşma riski artar. Aynı zamanda çok bol ayakkabılar da nasıra neden olabilir.

3. El işçiliği:

El aletleri kullanan ya da düzenli olarak ağır malzemeler kaldıran insanların ellerinde nasır oluşabilir.

4. Anormal kemik yapısı:

Kemik yapısındaki herhangi bir anormallik de nasır oluşumunu tetikler.

Nasır için bitkisel çözümler:

1. Ponza taşı:

Nasır üzerindeki ölü deri hücrelerinin atılması için etkilenen bölge ponza taşı ile ovulabilir. Ancak ponza taşı kullanılmadan önce deriyi yumuşatmak için sıcak suda bekletilmesi gerekir.

2. Mısır nişastası:

Ayaklar sürekli terliyorsa mikrop üretimi artar. Özellikle ayak parmakları arasında bakteri ve mikroplar birikebilir. Biraz mısır nişastası bu komplikasyonların önlenmesi için kullanılabilir. Aynı zamanda ayakları kuru tutmaya yardımcı olur.

3. Aspirin:

Baş ağrısı için kullanılan aspirin, nasır tedavisinde de kullanılmaktadır. Birkaç tane aspirin ezilir ve birkaç damla su ile kalın bir hamur haline getirilir. Elde edilen hamur nasır üzerine uygulanır. Ardından alan bir sargı bezi ile kapatılır. Nasır geçene kadar her gün işlem tekrar edilir. Yaklaşık iki hafta sonra olumlu sonuçlar alınmaya başlanacaktır.

4. Limon:

Limon asit içeriği ile nasır tedavisinde kullanılan bir diğer çözümdür. Bir dilim limon nasır üzerine yerleştirilir. Üzeri bir sargı bezi ile kapatılır. Bir gece bekletilir. Gün içerisinde de uygulanabilir.

5. Hint yağı:

Hint yağı yüzyıllardır nasır tedavisinde kullanılmaktadır. Günde 3 kez bir miktar hint yağı nasır oluşan alanlara uygulanabilir. Yağ derinin yumuşamasını sağlar. Ardından ponza taşı kullanılarak ölü deri ciltten arındırılabilir. 3 ya da 4 gün içinde olumlu sonuçlar alınmaya başlanır.

6. Ananas:

Bu tropikal meyve nasır üzerinde etkili bir çözümdür. Bir parça ananas alınır. Nasır üzerine yerleştirilir ve bandaj ile sarılır. Bu şekilde bir gece bekletilir. Ağrıyı hafifletirken aynı zamanda derinin yumuşamasına yardımcı olur.

7. Karbonat ve limon:

Karbonat ve limon suyu ile su eşit miktarda karıştırılır. Bir hamur haline getirilir ve nasır üzerine uygulanır. Bir gece ciltte bekletilir. 5 ila 7 gün boyunca her gece tekrar edilmelidir.

8. Papaya:

Papaya da nasır tedavisinde kullanılmaktadır. Küçük bir parça papaya, etkilenen alanlara uygulanır. Bir gece bekletilir ve ertesi sabah alan ılık su ile yıkanır. Taze papaya suyu da kullanılabilir.

9. Tebeşir:

Tebeşir nasır tedavisinde kullanılan yaygın çözümlerden biridir. Tebeşir ince bir toz haline gelene kadar ezilir. Biraz su kullanılarak kalın bir hamur elde edilir. Elde edilen hamur nasır üzerine yerleştirilir. Ağrının hafiflemesini sağlarken cildi de yumuşatır.

10. Papatya çayı:

Papatya çayı yatıştırıcı ve sakinleştirici özellikleri ile bilinir. Sıcak su içerisine papatya çayı eklenerek ayaklar bu su içerisinde bekletilebilir. Ardından ponza taşı uygulanabilir.

11. Taze incir:

Taze incir de nasırın giderilmesinde kullanılır. Olgunlaşmamış incir yarım çorba kaşığı su ile karıştırılarak ezilir. Karışım günde üç kez nasır üzerine uygulanır. Düzenli kullanıldığında pürüzsüz ve yumuşak bir cilt oluşmasını sağlar.

12. Elma suyu, elma sirkesi ve çay ağacı yağı:

Ilık su dolu bir kovaya epsom tuzu, elma suyu ve elma sirkesi ile çay ağacı yağı eklenir. Bu karışım içinde ayaklar yaklaşık 5 dakika bekletilir. Ardından ayaklar kurulanır ve çay ağacı yağı doğrudan ayaklara uygulanır. Durulama gerektirmez. Cildin yağı çekmesi beklenir.

13. Soğan:

Soğan dilimi nasır üzerine yerleştirilir ve bir gazlı bez yardımı ile sarılır. Bir gece bekletildikten sonra ertesi sabah alan ılık su ile yıkanır. Bu işlem her gün tekrar edilebilir. Birkaç hafta uygulamaya devam edilmesi tavsiye edilir.

14. Sarmaşık yaprakları ve sirke:

Biraz sarmaşık yaprağı sirke içerisinde bekletilir. Bir gece bekletilmesi önerilir. Ertesi sabah, yapraklar çıkarılır ve bir kenarda saklanır. Bir dilim ekmek sirke ile ıslatılır. Nasır üzerine uygulanır. Ardından bir bandajla sarılır. Bir gece nasır üzerinde bekletildiğinde daha etkili sonuçlar verir.

15. Terebentin:

Temiz bir bez terebentin ile ıslatılır. Nazır üzerine uygulanır. Günde birkaç kez işlem tekrar edilebilir.

16. Sirke:

Bir top pamuk sirke içinde ıslatılır ve nasır üzerine yerleştirilir. 5 dakika boyunca bu pamuğa basınç uygulanır. 1 gece ciltte bekletildikten sonra ertesi sabah alan ılık su ile yıkanabilir.

17. Yulaf ezmesi:

Yulaf ezmesi de nasır üzerinde oldukça etkilidir. Biraz yulaf ezmesi sade su içinde yaklaşık 5 dakika kadar kaynatılır. Karışım nasır üzerine doğrudan uygulanabilir. Ancak karışım çok sıcak uygulanmamalıdır.

18. Sarımsak:

Bir diş sarımsak yarıya kesilir. İç kısmı ile nasır olan alanlar ovulur. Ciltte kuruması beklendikten sonra ala ılık su ile yıkanır. Birkaç gün boyunca düzenli olarak uygulanmalıdır.

19. Limon suyu ve bira mayası:

Bira mayası, limon suyu kullanılarak bir hamur elde edilir. Hamur koyu kıvamlı olana dek karıştırılır. Nazır üzerine doğrudan uygulanır.

20. Meyan kökü:

Meyan kökü iyileştirici özellikleri ile ünlüdür. Nazır tedavisinde de kullanılmaktadır. Dört meyan kökü çubuğu ve biraz hardal yağı kullanılarak bir hamur yapılır. Nasır üzerine doğrudan uygulanır. Yatmadan önce uygulanması önerilir. Ertesi sabah cilt ılık su ile durulanır. Düzenli yapıldığında oldukça etkilidir.

21. Zerdeçal ve bal:

Zerdeçal tozu ve bal kalın bir hamur haline getirilir. Nasır üzerine uygulanır ve kuruması beklenir. Yaklaşık 2 ya da 3 gün düzenli olarak yapılmalıdır.

22. Kakao yağı:

Ponza taşı uygulamasından sonra cilde biraz kakao yağı da uygulanabilir. Bu yağ cildin yumuşamasını sağlarken aynı zamanda cilt yapısını besler.

23. Hindistan cevizi yağı:

Hindistan cevizi yağı harika bir cilt nemlendiricidir. Cilde masaj yaparak uygulanabilir. Günde 3 kez uygulanması önerilir. Cilt yapısını yumuşatır ve elastikiyetini korur.

24. Buz uygulaması:

Nasır üzerine buz kompresi de uygulanabilir. Bu işlem cildi yatıştırırken aynı zamanda uyuşturur ve acıyı azaltır.

25. Karahindiba kökü:

Bir karahindiba kökünün suyu sıkılır. Elde edilen su nasır üzerine uygulanır. Nasırın iyileşmesini sağlarken aynı zamanda cildin kendini yenilemesine yardımcı olur.

Nasıra Ne İyi Gelir: Nasır İçin Doğal TedaviNasıra Ne İyi Gelir: Nasır İçin Doğal Tedavi
Nasıra Ne İyi Gelir: Nasır İçin Doğal Tedavi


Nasıra Ne İyi Gelir: Nasır İçin Doğal Tedavi


Nasıra Ne İyi Gelir: Nasır İçin Doğal Tedavi


Nasıra Ne İyi Gelir: Nasır İçin Doğal Tedavi


Nasıra Ne İyi Gelir: Nasır İçin Doğal Tedavi


Nasıra Ne İyi Gelir: Nasır İçin Doğal Tedavi