Misofonya Hastalığı 2019

Misofonya Hastalığı 2019
Misofonya Hastalığı


Misofonya Hastalığı

Misofonya Hastalığı

Misofonya Hastalığı

Misofonya; işitsel bir hastalıktan ziyade, duyma ile alakalı olan bir algı bozukluğudur. Bazı ritmik, ince ve hafif seslere karşı hassasiyet durumudur. Birmisofonya hastası,hastalığını sabah saatlerinde ve gece yarıları daha şiddetli hisseder. Yoğunlukta uykusuzluk durumunda şiddetlenebilir. Her 10 insandan 2’sinde görülen bu hastalık, günümüzde sıkça rastlanan psikolojik bir rahatsızlıktır. Misofonya hastalığının ciddileşmesi, sosyal yaşamı etkileyebilir.

Misofonya Hastalığı

Misofonyanın Belirtileri

Misofonyanın Belirtileri

  • Alarm ile uyandıktan sonra aşırı derecede sinirli olmak.
  • Geceleri yüksek sesli müzikten rahatsız olmak.
  • Sabahları uyanmak için kurulan alarmın sesini, gün içerisinde duyduğunda tedirgin olup huzursuzlanmak.
  • Özellikle odaklanma ve sessizlik sırasında ortaya çıkan gereksiz gürültüler.
  • Gereksiz gürültülere engel olamadığı zaman öfkelenip, sinirlenmek.
  • Sessizlikten dolayı gece vakitlerini daha çok sevmek.
  • Bebek ağlaması, patlamış mısır sesi, ağız şapırdatması, arabaların oluşturduğu ses gibi seslere karşı, canice şeyler düşünmekmisofonyanın belirtileriarasındadır.

Misofonya Hastalarının Özellikleri

Misofonya hastalarının az konuştuğu bilinmektedir. Özellikle doğa sesleri ve akustik bir yankıdan oldukça haz alırlar. Dağa çıkarak bağırmaları ve seslerinin yankılarını duymaları, kendilerinde bir huzura neden olur. Slow müziğe karşı sempati duyarlar. Sesten her zaman bir anlam beklerler. Bundan dolayı kendilerine bir şeyler hatırlatan, sözlerini beğendikleri müzikleri severler. Gereksiz pop şarkılarından hiç hoşlanmazlar.

Misofonya Hastalarının Özellikleri

Misofonya hastaları, topluca yemek masasına oturamamakla birlikte, toplu taşıma araçlarında sürekli olarak kulaklık takarlar. Odalarını paylaştıkları her kimse, onlardan önce uyumak isterler. Çünkü onlardan sonra uyuduklarında, nefes alma sesleri dahi kendileri için rahatsız edici olabilir.

 MisofonyaHastalığınınTedavisi

 Misofonya Hastalığının Tedavisi

Misofonya hastalığının kökten tedavi edilmesi oldukça zordur. Bu hastalığın altında yatan sebebin ne olduğu tam olarak saptanamamıştır. Bazı kişilerde sessizliğe alışkın olmak bu hastalığın oluşmasına neden olurken, bazı kişilerde de uzun süreli olarak gürültülü ortamlarda bulunmak sebep olabilir.Misofonya tedavisiiçin öncelikle bir psikiyatra görünmekte fayda vardır. Söz ile yapılan terapinin yanı sıra, hastanın rahatsızlık duyduğu seslere karşı bağışıklık kazanmasının sağlanması gerekir. İlk zamanlar hasta kendini zorlasa da, sonrasında kendiliğinden rahatsız olduğu seslere karşı direnç gösterdiği gözlenecektir. Bazı psikiyatrlar çalışmakta olan misofonya hastalarını rahatlatmak amacıyla gevşetici ilaçlar tercih edebilir. Fakat hastalığın kalıcı tedavisi adına psikolojik bir alışma ve onarım gereklidir.


Misofonya Hastalığı 2019

Misofonya Hastalığı 2019

Related news Misofonya HastalığıMisofonya Hastalığı


Misofonya Hastalığı


Misofonya Hastalığı


Misofonya Hastalığı


Misofonya Hastalığı


Misofonya Hastalığı