Menopoz Döneminde Diş Sağlığınız Tehlikede 2019

Menopoz Döneminde Diş Sağlığınız Tehlikede 2019
Menopoz Döneminde Diş Sağlığınız Tehlikede


Menopoz Döneminde Diş Sağlığınız Tehlikede!

Menopoz Döneminde Diş Sağlığınız Tehlikede!

Menopoz Döneminde Diş Sağlığı Ve Önemi, Menopoz Döneminde Çene Kemiğinin Erime Riski Var, Yumuşak Fırçalar Kullanın Daha Fazlası Kadin.com 'da.

Kadınların en sıkıntılı dönemlerini oluşturan menopoz birçok konuda kadınları zorlayıcı etkilere sahip. Sadece ruhsal değişimlerin değil aynı zamanda bedensel değişimlerinde güçlü şekilde hissedildiği menopoz dönemleri başta kemik erimesi olmak üzere pek çok rahatsızlığa sebebiyet verebiliyor. Özellikle de menapoz döneminde korumanız gereken en önemli şeylerden biri diş sağlığı.

Menopoz döneminin ruhsal sıkıntıları her ne kadar çok daha fazla tartışılıyor olsa da kemik erimesi ve dişlerde yaşanan problemler de menopoz döneminin en belirgin özellikleri arasında yer alıyor. Eğer yeterli özen gösterilmezse ve önem verilmezse bu dönemde şiddetli olarak diş eti çekilmesine maruz kalınabileceğini belirten uzmanlar, menopoz döneminde düzenli olarak diş doktoruna gitmenin sıkıntıları azaltacağının altını çiziyorlar. Menopoz öncesi ve süresince düzenli olarak diş doktoruna giderek diş eti çekilmesinin önüne geçilebilmektedir.

Orta Yaş Dönemi Diş Sağlığı

Orta yaş döneminde diş eti çekilmesi kadar çapraşık dişler, gömük vaziyette bekleyen 20 yaş dişleri ve önceki yıllarda yapılan tedavilerin kontrol edilmemesi gibi durumlar kadınları menopoz döneminde ciddi anlamda zorlayan sıkıntıların başında geliyor. Menopoz dönemi ile başlayan kemik erimesinin vücudun birçok yerinde ciddi zararlara sebep olduğu biliniyor.

Menopoz Döneminde Çene Kemiğinin Erime Riski Var

Menopoz dönemi ile birlikte değişen hormonal dengelerin ağız ve diş sağlığında ciddi tehlikelere sebep olduğu bir gerçek. Artan dişeti kanamaları, daha parlak dişeti yüzeyi, dişeti ve ağız içini döşeyen yumuşak dokularda incelme hissi, dişetlerinde şişlikler bu dönemde ortaya çıkan sıkıntıların başında geliyor.

Hormonal dengelerin değişmesi ile birlikte azalan tükürük miktarı yüzünden ağızda çok daha fazla çürük oluşması söz konusu olabilir. Menopoz ile birlikte görülen osteoporoz çene kemiklerinde erimeye doğrudan yol açmasa bile bir risk faktörü olarak görülüyor.

Menopoz Döneminde Diş Sağlığı Ve Önemi

Menopoz döneminde hemen hemen her kadından duyulan dişetlerim çekiliyormuş gibi hissediyorum cümlesi de tam olarak menopozun dişler üzerindeki en belirgin etkisini yansıtır.

Yumuşak Fırçalar Kullanın

Ağız vedişsağlığının korunması adına düzenli aralıklarla diş ve dişetin bakımının yapılması büyük bir öneme sahiptir. Ağızda mevcut olan çürüklerin giderilmesi, varsa önceden yapılan operasyonların kontrol edilmesi ve tahlillerin yaptırılması gerekiyor. Tahlil sonuçlarına göre bir adım izlenerek hastanın sağlığını tehlikeye atmamak oldukça önemli.

Dişeti dokusunun oldukça hassas olduğu bu dönemde yumuşak fırçalar tercih edilerek diş etine sert dokunuşlardan kaçınılmalı. Azalan tükürüş akışını dengelemek adına mümkün olduğunca su tüketilmeli ve ekşi gıdaların tüketimi arttırılmalı.

Menopoz-Doneminde-Dis-Sagligi-Neden-Onemli_

Menopoz döneminde hastaların diş etlerinin hassasiyetini de sağlayacak diş macunları kullanmaları sağlanmalı. Özel içerikli gargaralar kullanmak da bu dönemde diş sağlığı için oldukça faydalı olacaktır.

Menopoz dönemini sorunsuz atlatmak isteyen kadınların yılda en az iki defa düzenli aralıklar ile diş doktorlarına giderek muayene olmaları sağlıkları açısından son derece büyük öneme sahiptir.

Menopoz Döneminde Diş Sağlığınız Tehlikede 2019

Menopoz Döneminde Diş Sağlığınız Tehlikede 2019

Related news Menopoz Döneminde Diş Sağlığınız TehlikedeMenopoz Döneminde Diş Sağlığınız Tehlikede


Menopoz Döneminde Diş Sağlığınız Tehlikede


Menopoz Döneminde Diş Sağlığınız Tehlikede


Menopoz Döneminde Diş Sağlığınız Tehlikede


Menopoz Döneminde Diş Sağlığınız Tehlikede


Menopoz Döneminde Diş Sağlığınız Tehlikede