Lokum Nasıl Yapılır 2019

Lokum Nasıl Yapılır 2019
Lokum Nasıl Yapılır


Lokum Nasıl Yapılır?

Özgür Deniz Akdeniz Lokum Nasıl Yapılır?


Türkiye denilence akla gelen lezzetlerden birisi de lokumdur. Türk lokumunun lezzeti dünyaca ünlüdür ve kendi adıyla anılır. Turkish Delight… Lokumun tarihçesi kimi kaynaklara göre 15. yüzyıla kimi kaynaklara göreyse 18. Yüzyıla dayanmaktadır. Ancak bilinen tek gerçek lokumu tüm dünyada meşhur eden kişinin Ali Muhittin Hacı Bekir olduğudur.

Peki dünyaca meşhur olan bu lezzet nasıl yapılır?

Sade Türk Lokumu İçin Malzemeler:

1 kilo şeker
2 bardak su
Yarım limonun suyu (Bir çorba kaşığı kadar olacak. Limonun suyu azsa buna göre bir limonda sıkabilirsiniz.)
100 gram nişasta. (Yaklaşık olarak bir su bardağı kadar)
Yarım çay bardağı su (Ayrı olarak kullanılacak)
2 gram krem tartar
Az  miktar badem yağı

Lokumu Harmanlamak için:

50 gram nişasta. (Yarım su bardağı)
100 gram pudraşeker (Bir su bardağı)

Lokumun Yapılışı:

Orta boy bir tencereye 2 bardak suyu ve 1 kilo şekeri koyun. Orta ateşte şeker eriyinceye kadar kaynatın. Bir çorba kaşığı limon suyunu ilave edin. Kıvam almaya başlayıncaya kadar kaynatın ve kaynarken üzerinde oluşan köpüğü alın.

Bir bardak nişastayı ve kenara ayırdığımız yarım çay bardağı suyla çırpın. Kaynayan şekerli suya yavaş yavaş ilave edin. İlave ederken de sürekli karıştırın. Krem tartarı da ekledeikten sonra kıvamı macun gibi oluncaya kadar kaynatın.

Kenarları yüksek olan bir tepsiyi badem yağınızla yağlayın. Macun kıvamındaki lokum harcını tepsiye koyarak soğumasını bekleyin. Düz bir yerde, masada ya da mutfak tezgahında, yarım su bardağı nişastayla bir su bardağı pudra şekerini karıştırın ve güzelce yayın. Tepside soğumuş lokumu ters çevirip bu karışımın üstüne koyun. Mutfak makasınıza da bir miktar badem yağı sürün ve lokumu yaklaşık iki parmak kalınlığında uzun şeritler halinde parçalara ayırın. Çıkardığınız şeritleri pudraşekerine iyice bulayarak küp şeklinde kesin. Kestiğiniz lokumları isterseniz bir daha pudraşekeriyle bulayabilirsiniz.

İyi bir lokum görünüşünden belli olur. İyi bir lokum verildiği şekli korur. Lokum elastiki olmalı ve üzerine bastırılsa da eski biçimini almalıdır. Yumuşak ve ağızda kayarak yenmelidir.

Lokumun birçok çeşidi vardır. Güllü, fındıklı, fıstıklı, kakaolu, cevizli, portakallı, limonlu, naneli, kaymaklı, vanilyalı lokumlar gibi… Siz de lokumunuzun farklı çeşitte olmasını istiyorsanız bu malzemeyi de lokumunuza ilave edebilirsiniz.


Lokum Nasıl Yapılır 2019

Lokum Nasıl Yapılır 2019
Lokum Nasıl Yapılır


Lokum Nasıl Yapılır


Lokum Nasıl Yapılır


Lokum Nasıl Yapılır


Lokum Nasıl Yapılır


Lokum Nasıl Yapılır


Lokum Nasıl Yapılır