Lastik endeksi. Lastik dizini: kod çözme. Lastiklerin yük indeksi: masa 2019

Lastik endeksi. Lastik dizini: kod çözme. Lastiklerin yük indeksi: masa 2019
24.08.2019

Lastik endeksi. Lastik dizini: kod çözme. Lastiklerin yük indeksi: masa 4

Lastik endeksi. Lastik dizini: kod çözme. Lastiklerin yük indeksi: masa

Araba lastikleri insana ayakkabılar gibidir: sadece sezon değil, aynı zamanda ulaşımın teknik özellikleriyle de eşleşmelidirler. "Rahatsız ayakkabılar" kavramı herkese tanıdık geliyor. Aynı şey yanlış satın alınan lastiklerde de olur.

Otomotiv kauçuğunun önemli göstergelerinden biri, tekerlek başına azami yükü ve izin verilen hızı belirleyen lastik endeksidir.

Lastik seçim kriterleri

Bazen araba lastiklerini seçmek gibi gözüküyorzor değil: gelip testere almış. Uygulamada, işler tamamen farklıdır. Gerçekten güzel bir lastik bulmak için bir takım kuralları takip etmeniz gerekiyor. Bilinen küçük markalar cazip olmayın. Elbette, şüpheli kalitede belirtildiği gibi birkaç kez daha ucuza mal olacaklar. Sadece güvenilir markalara ihtiyaç vardır.

otobüs dizini

Lastiklerin değiştirilmesi aynı anda dört tekerleğin üzerinde olmalıdır. Bu durumda lastikler aynı üreticiden olmalı ve aynı teknik özelliklere sahip olmalıdır.

Lastiklerin "Mevsimsellik"

Kış, yaz veya "vsesezonki" - bunların her birilastik tipleri avantajları ve dezavantajlarıyla karakterizedir. İki kauçuk kauçuk satın almak en iyisidir - biri kış için, diğeri yaz için. Kış lastikleri daha yumuşaktır, bu yüzden güçlü donları tolere eder ve karda mükemmel bir şekilde davranır. Yaz lastikleri, sıcak asfalt için özel olarak tasarlanmış sağlam bir kauçuk bileşimine sahiptir. All-season lastik tipi hem kış hem de yaz için uygundur, ancak kalite mevsim lastiklerinden farklıdır. Onlar daha çabuk yıpranır ve özelliklerini kaybeder.

lastik endeksi kod çözme

Lastik ebadı

Lastikler seçilirken ana kriter budur. Her bir marka otomobil üreticisi çeşitli lastik ölçüleri önermektedir. Her şey, aracın tekerleklerinin yarıçapına, motor gücüne ve ayrıca kullanım mevsimine bağlı. Nakliyeye uygun boyutunu teknik özelliklerinden öğrenebilirsiniz.

Otobüs dizini

Beri otobüs başına maksimum yük ve hızı hesaplamak için böyle bir kriter gereklidir. Doğru seçilmiş dizin lastiklerin ömrünü uzatır ve tekerleğin konforunu arttırır.

Ana kriterlere ek olarak aşağıdakilere de dikkat etmeniz gerekir:

 • Sırt deseni.
 • Diken varlığı veya yokluğu.
 • Kablonun yeri.

Lastikleri seçerken son nokta değil, maddenin finansal tarafı. Lastiklerden kurtulmamak daha iyidir. Genellikle yollarda meydana gelen kazalar, lastiklerin kontrol edilememesi nedeniyle oluşur.

Lastiklerin yük indeksi (tablo)

Bu gösterge, en çok izin verilenarabanın lastiğine azami hızla yük. Lastik endeksinin 50'den 100'e kadar olduğunu belirtir. Üreticinin markasına bağlı olarak, yük indeksi kilogram ve pound cinsinden ifade edilebilir.

Yük indeksi

Kg olarak yük

Yük indeksi

Kg olarak yük

Yük indeksi

Kg olarak yük

50

190

53

206

55

218

58

236

60

250

62

265

64

280

66

300

68

315

70

335

72

355

73

356

77

412

78

425

80

450

84

500

100

800

123

1550

200

14000

223

27250

279

136000

Otobüs yükü endeksi lastiğin ömrünü etkiler.operasyonun yanı sıra aracın hareketinin doğası. Dolayısıyla, düşük yük indeksli lastik yolda sürüşü yumuşatır ve neredeyse gürültülü davranır. Bu tür lastiklerin olmaması - hızla yıpranır. Yüksek yük indeksine sahip lastikler daha az yıpranmaya uygundur, ancak yolda çok gürültülüdürler.

lastik hız indeksi

Yük endeksi, kargo taşımacılığı yapan sürücülerin vazgeçilmez bir göstergesidir. Onun sayesinde arabanın yüküne en uygun lastiği seçebilirsiniz.

Hız endeksi

Hız göstergesi yük indeksi ile yakından ilişkilidir. Lastik hız indeksi yan tarafta gösterilir ve tekerlek başına belirli bir yükte maksimum hıza izin verilir demektir.

otobüs dizin tablosu

Böyle yüksek hızlı endeksli lastikleri seçmeniz gerekir;hangi araba üreticisi tarafından önerilir. Aksi takdirde, aracın kontrol edilebilirliği azalabilir ve aynı zamanda yolcuların güvenliği de kötüleşir.

Yüksek hızlı lastik endeksi aşağıdaki harfle gösterilir:

I-100 km / s, K-110, L-120, M-130, N-140, P-150, Q-160, R-170, S-180, T-190, Y-200, H-210 , V - 240, W - 270, VR> 210, ZR> 240, Z> 300.

Lastiklerin temel işaretleri

Kendine güvenen her şoför,Lastiklerin işaretlemesini "okuyun". Sonuçta, lastikle ilgili gerekli tüm bilgiler yalnızca satıcı danışmanından değil, doğrudan otobüsten de bulunabilir. Bunu yapmak için, harflerin ve sayıların lastiklerin ve neyin üzerinde durduğunu hatırlayın.

İşaretleme daima lastiğin yanağına uygulanır. Her lastikte bu kodu yaklaşık olarak görebilirsiniz - 225/45 R 16 90V. Oldukça basit bir şekilde çözer.

225/45 - lastiğin genişliği ve yüksekliği. Genişlik milimetre cinsindendir ve yükseklik genişliğin yüzdesidür (225 * 45%). Bir lastiğin hangi genişliğe ve yüksekliğe ihtiyaç duyulduğunu bulmak için arabanın teknik özelliklerine bakmak yeterlidir.

lastik yükü indeksi

R harfi, lastik modelinin radyal olduğu anlamına gelir. Otomobiller için kauçuk, kablo dişlerinin diyagonal ve radyal yerleşimi ile olabilir. Çoğu otomobil radyal lastiklere sahiptir - daha rahat çalışırlar ve daha az ağırlığa sahiptirler.

16, lastiğin inç cinsinden çapıdır.

90 otobüs indeksi (yük) ve V harfi -izin verilen maksimum hız (240 km / s). Lastik indeks tablosu, her sürücünün bilmesi gereken şey. Böylece kendinizi deneyimsiz satıcıların uygunsuz tavsiyelerinden koruyabilirsiniz.

Lastiklerde ek gösterimler

Temel uyarılara ek olarak, lastikler deAyrıca ek bilgi taşıyan diğer bilgilere bakın. Bunlar arasında - üreticinin markası, sırt deseni, lastiğin üretim tarihi, vb.

ABD kauçuk çoğu kezİlk olarak lastiğin bir araba için tasarlandığı ve ikinci kombinasyonun hafif kamyon taşımacılığı için bir lastik olduğu "P" veya "LT" harfleri vardır.

Ek bilgiler de bu gibi yazıtları içerir:

M + S - sezon dışı veya kış lastikleri. Lastiklerin kışa yönelik olması gerçeği, "Kış" yazıtını ya da bir kar tanesi şeklinde bir sembolü söylüyor. Böyle bir yazı yoksa, yaz lastikleri.

"Tüm Sezon" ifadesi, lastiklerin her mevsim kullanılabileceği anlamına gelir.

Bazı lastik modellerinde Sol / Sağ (sol / sağ) veya Dış / İç (dış / iç taraf) işaretleri bulunabilir. Bu lastikler, bu tavsiyelere bağlı kalarak kurulmalıdır.

yüksek hızlı lastik endeksi

Tubeless kelimesi o kauçuğu söylüyortübles. En güçlü delme özelliğine sahip olan tüpsüz lastikler, sürücünün problemsiz en yakın servis istasyonuna ulaşmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte, bu tür modellerin dezavantajı, lastik hasar gördüğünde, disklerin ciddi şekilde bozulabilmesidir.

Yazıt Yağmur, Hava veya şemsiye ile bir resimLastiklerin yağmurlu havalarda özel olarak tasarlandığını belirtir. Bu kauçuğun özel bileşimi, ıslak yola yüksek düzeyde yapışma sağlar ve kayma etkisini en aza indirir.

Tüm standartları karşılayan ve taklit edilemeyen lastikler, üretici hakkında yan duvar bilgilerinin yanı sıra ECE ile uyumluluk sayısına sahip olduğundan emin olun.

Bir kerede birkaç kelime

Arabanız için lastik seçimi - her güniş. Ancak, onunla birlikte sorumluluk almalı. Sonuçta, kauçuğun kalitesi sadece ulaşımın rahat yönetimine değil, aynı zamanda yolcuların güvenliğine de bağlıdır.

Yeni bir lastik seti almak içinHızlı ve mümkün olduğu kadar başarılı bir şekilde, lastiklerdeki temel notasyonu hatırlayın. Profilin yüksekliği ve genişliği, lastik çapı, ebat, lastik endeksi - tüm bu göstergelerin kod çözümü her zaman sürücünün parmak uçlarında olmalıdır.

Lastik endeksi. Lastik dizini: kod çözme. Lastiklerin yük indeksi: masa 2019

Lastik endeksi. Lastik dizini: kod çözme. Lastiklerin yük indeksi: masa 2019

Related news

 • BEBEK ÖRGÜLERİ İÇİN ÖRNEK TÜRKÇE VİDEOLU
 • IPhonela denizler altında 20 bin fersah
 • Kırmızı ile Gelen Mutluluk Boncuklu Tığ Oyası Modeli
 • Hızlı Saç Uzatmanın Yolları
 • Meme ve karın estetiği birlikte yapılabilir

 • Lastik endeksi. Lastik dizini: kod çözme. Lastiklerin yük indeksi: masa 58

  Lastik endeksi. Lastik dizini: kod çözme. Lastiklerin yük indeksi: masa


  Lastik endeksi. Lastik dizini: kod çözme. Lastiklerin yük indeksi: masa 28

  Lastik endeksi. Lastik dizini: kod çözme. Lastiklerin yük indeksi: masa 78

  Lastik endeksi. Lastik dizini: kod çözme. Lastiklerin yük indeksi: masa 55

  Lastik endeksi. Lastik dizini: kod çözme. Lastiklerin yük indeksi: masa 71

  Lastik endeksi. Lastik dizini: kod çözme. Lastiklerin yük indeksi: masa 66

  Lastik endeksi. Lastik dizini: kod çözme. Lastiklerin yük indeksi: masa 7

  Lastik endeksi. Lastik dizini: kod çözme. Lastiklerin yük indeksi: masa 49

  Lastik endeksi. Lastik dizini: kod çözme. Lastiklerin yük indeksi: masa 9

  Lastik endeksi. Lastik dizini: kod çözme. Lastiklerin yük indeksi: masa 11

  Lastik endeksi. Lastik dizini: kod çözme. Lastiklerin yük indeksi: masa 81

  Lastik endeksi. Lastik dizini: kod çözme. Lastiklerin yük indeksi: masa 2

  Lastik endeksi. Lastik dizini: kod çözme. Lastiklerin yük indeksi: masa 76

  Lastik endeksi. Lastik dizini: kod çözme. Lastiklerin yük indeksi: masa 67

  Lastik endeksi. Lastik dizini: kod çözme. Lastiklerin yük indeksi: masa 72

  Lastik endeksi. Lastik dizini: kod çözme. Lastiklerin yük indeksi: masa 85