Kuzey Savaşının başlangıcı, aşamaları ve nedenleri. Kuzey Savaşının Sonuçları 2019

Kuzey Savaşının başlangıcı, aşamaları ve nedenleri. Kuzey Savaşının Sonuçları 2019 Kuzey Savaşının başlangıcı, aşamaları ve nedenleri. Kuzey Savaşının Sonuçları

Kuzey Savaşı'nın başlangıcı, aşamaları ve nedenleri. Kuzey Savaşı'nın Sonuçları

On yedinci yüzyılın başında Rus dış politikası neydi? Kuzey Savaşı-Baltık Denizi kıyısı için mücadele - buo yıllarda ana ve en önemli olay. Savaş yirmi bir yıl sürdü. Bazıları buna Büyük Kuzey Savaşı diyor, bazıları da Yirmili diyor. Genel olarak, Avrupa kuzeyindeki devletlerin ve İsveç imparatorluğunun koalisyonu arasındaki bu savaş 1700'de başladı ve 1721'de sona erdi.

Ülkeler Baltık'a sahip olmak için savaştılarbölgeler. Ne yazık ki, savaş İsveç'in yenilgisiyle sonuçlandı. Ancak savaş sona erdi, çünkü her şey er ya da geç sona erdi ve Avrupa'da genç bir Rus imparatorluğu kuruldu. Güçlü bir filoya ve etkileyici bir ordusuna sahipti. Başkenti St. Petersburg'du. Baltık Denizi'nin kıyısındaydı.

 kuzey savaşının seyri

Yani, Polonya Kralı II.Sakson Elector, Kuzey İttifakı tarafından kuruldu. İsveç’i aslen bir savaş ilan eden bu organizasyondu. Kuzey Birliği, aynı zamanda Peter I tarafından yönetilen Rusya'yı ve Kral Christian Fifth başkanlığındaki Norveç-Danimarka krallığını da içeriyordu.

1700'de bir dizi şimşek İsveç kazandıktan sonraKuzey Birliği dağıldı. Daha sonra Danimarka 1700'de savaş alanını terk etti ve Saksonya 1706'da emekli oldu. Rus devleti İsveçlilerle kendi başına savaşmak zorunda kaldı, ancak 1709'da Kuzey İttifakı restore edildi. Kuzey Savaşı'nın aşamaları birbirinden farklıdır: ne de olsa Rusya, Prusya, sonra Hollanda ya da Hanover savaştı. Ve İsveç savaşlarda ilk olarak İngiltere (1707 - İngiltere), ardından Holstein ve Osmanlı İmparatorluğu tarafından yardım edildi.

Zaporozhye ile birlikte Ukrayna KazaklarıKazaklar bölünmüş ve bir ölçüde Türkleri ve İsveçlileri desteklemiş, ancak çoğunlukla Rus birliklerine katkıda bulunmuştur. Sonuç olarak, Rusya sorunlu zamanlarda kaybedilen, Baltık'taki eski Rus patrimonileri üzerindeki kontrolünü yeniden kazanmayı başardı.

Savaş neden başladı?

Kuzey Savaşı'nın ana sebepleri nelerdir? Bu soruya cevap bulmaya çalışacağız. On sekizinci yüzyılın başında İsveç imparatorluğunun Baltık Denizi'ndeki egemen ülke olduğu bilinmektedir. Ayrıca, Avrupa'nın önde gelen ülkelerinden biri olarak kabul edildi. Bu devlet, Baltık kıyılarının sağlam bir parçasına sahipti: Baltık Denizi'nin güney sahilinin bir parçası olan Finlandiya Körfezi'nin tüm kıyısı olan mevcut Baltık Denizi'ni içeriyordu.

İsveç’in 1697’deOn beş yaşındaki Carl the Twelfth'ı atadı. İsveç'in komşuları genç yaşlarına dikkat çekti ve kolay bir zafer elde etti: Norveç-Danimarka krallığı, Saksonya ve Rusya bu nedenle kendi bölgeleri boyunca İsveç'e hak iddia etmeye çalıştılar. Polonya kralı ve Saksonya Augustus II'nin seçmeni tarafından kurulan Kuzey İttifakı'nı oluşturan bu üç güç vardı. Bu adam, İsveç'in bir parçası olan ve İngiliz toplumundaki gücünü güçlendiren Livonia'yı (Livonia) boyun eğdirmek istedi. Bu arada, Livonia, 1660 tarihli Zeytin Barış Anlaşması uyarınca İsveç'in elindeydi.

Danimarka’yı İsveç’le çatışmaya iten nedir? Elbette, uzun zamandır Baltık Denizi'ne hakim olma arzusu. 1658'de Carl X Gustav’in Jutland’a yaptığı bir kampanya sırasında Dan’ları öldürdüğü bilinmektedir. Ayrıca İskandinavya Yarımadası'nın güneyindeki birkaç vilayeti de ele geçirdi. Danimarka, Boğazın Sesinden geçen gemilerden görev almayı reddetmek zorunda kaldı. Bu arada, iki güç, Danimarka'nın güney komşusunun - Schleswig-Holstein düşmanı - kontrolü için kendi aralarında yarıştı.

kuzey savaşı savaşı

Kuzey Savaşının sebepleri de aynı şekilde: Rus Çar Peter I. Augustus ile yapılan görüşmelerden sonra en son Kuzey İttifakı'na girdim. Bu olay Transfiguration Antlaşması şeklinde resmileştirildi. Rusya'nın İsveç'e karşı toprak talepleri arasında Ingria ve Karelya vardı: bu ülkeler 1617 Stolbov Antlaşması uyarınca İsveç'in Sorunlu Zamanda yakalandı. Rusya aynı zamanda Livonya topraklarını ilhak etmekten de kaçınmıyordu, çünkü onbirinci yüzyılda kendi kronları tarafından hatırlanıyorlardı - topraklar Rus yöneticilerinin eski bir "babalıklığı" sayılıyordu.

Askeri operasyonlar sırasında ilginçtir1656-1658 Rus ordusu bir süre Livonya ve Ingria'nın doğu kısmını işgal edebildi. Ruslar Noteburg, Nienschanz ve Dinaburg'u ele geçirdiler, Riga'yı kuşattılar. Ancak Rzeczpospolita ile olan savaş yeniden başlamış ve Rusya'nın barışçıl bir Kardis Antlaşması'nı sonuçlandırmak zorunda kalması - fethedilen tüm topraklar İsveç'e geri döndü.

Kuzey Savaşı'nın nedenlerini araştırmak çok ilginç -Bu etkileyici savaşları anlamanın anahtarıdır. Böylece Rus devleti, Beyaz Deniz'deki tek liman olan Arkhangelsk'in yardımıyla Avrupa ile ticari ilişkiler kurdu. Burada ticareti büyük ölçüde karmaşıklaştıran ağır ve düzensiz bir seyir vardı. Ve beyaz denizde gemi inşa ve navigasyon alanında önemli bir gecikme oldu. Genel olarak, Baltık Denizi'ne bir çıkış elde edilmesi, Rusya için en önemli ekonomik görev olarak kabul edildi.

Listenin oldukça ciddi olduğu doğru değil mi?Kuzey Savaşı'nın nedenleri? Bu arada, Rusya'nın savaşa girişindeki ikincil faktör, Türkiye ile olan savaşın sona ermesiydi. Konstantinopolis Anlaşması 3 Temmuz 1700'de sona erdi ve 18 Ağustos'ta Türkiye ile son barış ilan edildi. Sonunda, 19 Ağustos'ta Rusya, İsveç’e savaş ilan etti. Moskova'da hemen tüm İsveç mallarına yeni çıkartılan kararnameye göre el konuldu. Rus hazinesi lehine ele geçirildi. Aynı zamanda İsveçli elçi Moskova'da tutuklandı.

Savaş ilan etmek için vesile oldusıkıntılar, özellikle 1697 kişisel hakaret. Ne de olsa Avrupa’da seyahat eden Peter I, Riga’da soğuk havada buluştu. Aynı zamanda arazi iddiaları belirtilmedi.

Savaşın başlangıcı

Kuzey Savaşı'nın Katılımcılarıüstün yetenekleri ile ayırt edilir. Örneğin, İsveç'in on sekiz yaşındaki Kralı Carl XII “savaşa aşık” idi. Seçkin bir taktik yeteneği vardı. Bu nedenle, ilk düşmanlıktaki İsveçliler bir dizi önemli zaferi kazanabildiler. Ancak, cesur savaşçı Charles XII çok kötü bir politikacıydı: Kendisi ve ordusu için savaşın gerçekleşemez hedeflerini özetledi.

Onun ana düşmanı Peter I, çok yetenekliydikomutan, strateji uzmanı ve askeri organizatör. Ayrıca, çok zeki ve yetenekli bir diplomat olarak kabul edildi. Tabii ki, savaşın başında aksilikler yüzünden perili oldu, ama sonunda başarılı bir şekilde tamamlandı. Ne de olsa, Charles XII çok fazla hata yaptı.

Kuzey Savaşı'nın savaşları bir şekildedestekli ve Ayuka-khan. Bu Kalmyk hükümdarı Dzungaria'da doğdu. 12 yaşındayken Volga bölgesine göç etti ve burada Kalmık ordusunun ilk tavasını ilan etti. Rus yetkililer, Kalmyks'le görüşmeye başladı, bu sırada onlarla arkadaş olmayı başardılar. O dönemde Rusya, Ayuka'nın politikasını güçlü bir şekilde teşvik etti. Karşılığında, ordusunu Kuzey Savaşı savaşlarında kullanmasına izin verdi.

Danimarka Kampanyası

Kuzey Savaşı'na katılanlar, yani askerlerSaksonya, 12 Şubat 1700'de Riga'yı kuşattı. Bununla birlikte, II. Augustus'un hayalleri yerine getirilmeye mahkum edilmedi: Livonya asaleti ilerleyen taraflarla yan yana gelmedi ve Ağustos'un bölünmeleri başarılı olmadı. Aynı yılın Ağustos ayında, Danimarka Kralı IV. Kralı, ülkenin güneyindeki Holstein-Gottorp Duchy'ye baskın düzenledi. Ancak, Charles XII liderliğindeki on bin İsveç askeri, Kopenhag'a iniş yaparak sürprizlerle Danimarkalıları yakaladı. Danimarka, Augustus II ile ittifakı koparmak zorunda kaldı: 7 Ağustos'ta barışçıl Travendal Antlaşması'nı imzalamak zorunda kaldı.

1700 kuzey savaşı

Rus trek ingermanland

Ve şimdi Kuzey'in ana olaylarını düşününSavaş. Konstantinopolis Barış Antlaşması'nın sona ermesi üzerine Peter'in 18 Ağustos'ta bir mesaj aldığı biliniyor. Kimse Danimarka'nın düşmanlıklarını durdurduğunu ve bu yüzden 19 Ağustos'ta İsveç'e savaş açtığını bildirmedi. Sonuç olarak, Rus birlikleri bir saldırı başlattı.

Daha önce, Rusya bir sendika anlaşması imzaladıAugustus II'ye göre, Ingermanlandia'yı (aksi takdirde İsveçli Ingria) almaktaydı. Bu ülke, mevcut Leningrad bölgesine boyut olarak karşılık geldi.

Estonya veIngermanland, etkileyici bir şehir ve bölgenin en büyük kralı olan Narva'da bulunuyordu. Bu kale Rus komutanları için bir hedef haline geldi.

Kuzey Savaşı'nın aşamalarının çok doğru olmadığı doğru değil mi?çeşitli ve pitoresk? Narva'ya bir gezi düşünelim. Sonbaharda, oldukça başarısız bir şekilde organize edildi. Yemek azdı, askerler açlıktan ölüyordu. Ekipmanı taşıyan atlar öylesine kötü bir şekilde beslendi ki ölümleri başladı. Diğer şeylerin yanı sıra, yağmurlar gitti, yolların durumu bozuldu, arabaları düzenli olarak trende kırıldı.

Genel olarak Peter, yukarıdan Narva yakınlarında toplanmak istedimaltmış bin asker. Ne yazık ki ordu bu alana çok yavaş ilerledi ve kralın planlarını ve şartlarını hayal kırıklığına uğrattı. Sonuç olarak, Narva kuşatması 14 Ekim'de başladı ve burada sadece 40.000 asker katıldı.

Narva Kuşatması

Kuzey Savaşı için başka ne ünlü? Kısaca Narva kuşatmasını düşünelim. Bu etkinlik başarısız bir şekilde düzenlendi. Rus ordusu küçük silahlar kullandığı için şehrin bombardımanı etkisiz kaldığını kanıtladı. Dahası, sadece birkaç hafta için yeterli mühimmat vardı.

Narva - kale, komşu ile çiftIvangorod. Bu nedenle, şahsen kuşatmayı planlayan Peter I, aynı anda her iki kaleyi de kuşatırken Rus birliklerini azami ölçüde germek zorunda kaldı. Rus kuvvetleri için böyle bir düzenleme çok talihsiz bir şey oldu: Narva'daki bir sonraki savaş sırasında, savaşma etkinliğini zayıflattı.

Augustus II ne yaptı? Danimarkalı savaştan hızlı bir şekilde geri çekilmesi hakkında bilgi alan Riga, kuşatmayı hemen terk ederek, Courland'a çekildi. Kuzey Savaşı'nın seyri değişti: II. Augustus'un eylemleri sayesinde, Charles XII ordusunun bir kısmını Pernou'ya (Pärnu) deniz yoluyla aktarabilirdi. 6 Ekim'de oraya indi ve Rus ordusu tarafından kuşatılmış Narva'ya doğru yola çıktı.

Kuzey Savaşı'nda katılımcılar

Dahası, 18 Kasım gecesi General-MareşalGo Golovin, Peter ile birlikte ordudan ayrıldım - Novgorod'a gittiler. Kral, eski komutanı Duke de Hırvat rütbesine emanet etti. 19 Kasım 1700'de Charles XII ordusu, Rus ordusuna Narva muharebesinde ağır bir yenilgiye uğradı. İsveç ordusunun 25 bin kişilik ve Rus ordusunun - yaklaşık 40 bin olduğu ilginçtir.

Kuzey Savaşı'nın yılları ilginç eylemlerdirÖlümcül savaştan önce bile Charles XII'ye teslim olan korkak Duke de Croix. Ama yalnız değil, aynı zamanda yabancılardan oluşan genel merkeziyle birlikte teslim oldu. Tüm kayıplardan sonra, Rus ordusu hala İsveç'i geride bıraktı. Fakat 21 Kasım'a kadar, ana kısmı Duke de Croix'in emirlerini teslim etti.

Hayat Muhafızları Semenovsky olduğu unutulmamalıdırve İsveç'ten gelen Preobrazhensky alayının Yaşam Muhafızları savunmacı olarak durdu. Onlar sadece utanç verici teslim olmayı engellemediler, aynı zamanda Rus ordusunun bir kısmının geri çekilmesini de sağladılar, böylece onu son görevden korudular. Bu savaşta gösterilen cesaret için, 1700-1740 yıllarındaki alay askerlerine kırmızı çoraplar verildi: “bu savaşta kana dizlerinin derinliklerinde durdukları” gerçeğinin anısına.

Kampanya Sonucu

Kuzey Savaşının savaşları farklı şekillerde sona ermiştir. Örneğin, Rus tarafındaki Narva yakınlarındaki askeri operasyonların sonucu korkunçtu: Ölüm oranı, yaralı, ölü, terkedilmiş, boğuldu, don ve açlıktan öldü ve sekiz ila on bin kişiye ulaştı. Ayrıca on general ve elli altı subay olmak üzere yedi yüz kişi, esaret altında bulundu, 184 topun 179'u kaybedildi. Bu bir felaketti.kuzey savaş reformu

Rus ordusunun yenilgisinin sebepleri

Kuzey Savaşının bazı savaşları bittiyenilgi. Rus ordusunun Narva savaşında yenilmesinin nedenlerini düşünelim. İlk olarak ordu, güçlü bir rakiple savaş için iğrenç bir şekilde hazırlandı. Dahası, yeniden örgütlenme aşamasındaydı. İkincisi, ordu zayıf bir şekilde silahlanmıştı ve doğrusal taktik kurallarına göre nasıl savaşılacağını bilmiyordu, keşif görevlerini yerine getiriyordu. Topçu farklı ve eskimişti. Aslında, o zaman, yirmi beşten fazla farklı kalibratöre sahipti -bu nüansın mühimmat arzında feci bir etkisi oldu. Ve son olarak, en önemli an: Rus ordusu kendi ulusal komuta yapısından yoksundu. Sonuçta, tüm ana komuta memurları yabancı subaylar tarafından işgal edildi.

Avrupa'da, bu başarısızlıktan sonra, birkaç yıl Rus ordusunun tamamen yetersiz olduğuna inanıyordu. Aynı zamanda, Charles XII, İsveçli Alexander Makedon takma adıyla anıldı.

Kuzey Savaşı'nın ana olayları nelerdi?Narva yakınlarındaki Rus birliklerinin yenilgisinden sonra? Peter bir sonraki adımı atmıştım: Birliklerdeki yabancı subayların sayısını sınırlandırdı. Şimdi birimdeki toplam memur sayısının sadece üçte birini oluşturuyorlardı.

Narva'daki yenilginin dikkati çekiyor.Rus ordusunun ve devletin tarihinin gelişiminde büyük bir rol. Tarihçi MN Pokrovski, savaştaki tüm Rus çıkarlarının denize erişme, ticaret yapma ve Baltık ticaret limanları üzerinde kontrol elde etme anlamına geldiğini kaydetti. Bu nedenle, ihtilafın ilk aşamalarında Peter, Baltık limanlarına - Riga ve Narva'ya - özel ilgi gösterdi. Ne yazık ki, Narva yakınlarında ezici bir yenilgi yaşadı ve modern St. Petersburg bölgesine geri atıldı. Peter, Rusya İmparatorluğunun gelecekteki başkenti olan Neva'nun ağzında yeni bir liman ve şehir kurmaya karar verdi.

Rusça kampanyası

Yani, Kuzey Savaşı devam etti. Rus kampanyası aşağıda kısaca açıklanmıştır, ancak bu kapasitelidir. Tabi ki Peter, Rus birliklerinin Narva yakınlarında yenilmesinin nedenlerini değerlendirdim. Şimdi, İsveç ile savaş için ülkeyi ve birlikleri hazırlamaya yönelik tüm potansiyeli yönetti. Yeni bir düzenli ordu kuruyor, örgütsel yapısını, eğitim sistemini ve yetiştirmeyi geliştiriyor, en son silahları alıyor.

 kuzey savaşının ana olayları

Topçuyu günceller - sayısını azaltırKalibratörler, şimdi sadece 12 tane var, Peter I'in emriyle, minimum süre için üç yüz yeni top atıldı. Bazı araçların kilise çanlarından yapıldığı, hazinede ele geçirildiği ve yeniden ihraç edildiği belirtilmelidir. Sonuç olarak, Peter Narva'daki başarısızlıktan sonra gücünü kurtardı ve kuzeydeki taarruza yeniden başladı.

Ingermanland savaşları

Kuzey Savaşı nasıl geçti? Bundan sonraki olayların seyrini kısaca inceleyeceğiz. İsveç'te ana kuvvetleri Saksonya ve Commonwealth içinde savaşlara katıldı olduğu bilinmektedir. Andan itibaren, 1701'de Peter, kuzeyde yeni bir saldırı başlatması emrini verdi. Sonra o Erestfere Savaşı'nda İsveç, 30 Aralık 1701 tarafından sahip olunan onlar Ingermanland saldırıya Boris Sheremetev (Ingria), tarafından komuta Rus birliklerinin ilk kazanmak için Kuzey Savaşı'nda kazandı.

O zaman, İsveç ordusuna General Schlippenbach tarafından komuta edildi. Ve 1702 Temmuz ayında Hummelsgoth savaşında Rus ordusu ikinci kez ordularını kazandı.

Sonuç olarak, 1703'ün başından sonuna kadar Neva'nun bütün rotası Ruslar tarafından kontrol edildi.

Estland ve Livonia'da savaşlar

Genel olarak, Kuzey Savaşı'nın sonuçları büyük ölçüde etkilenmiştir.işlenmiş 1703 - tamamlanınca, Rusya neredeyse tüm Ingermanlandia topraklarını kontrol etti. 1704 yılında Rus ordusu saldırıya devam etti. Sheremetev Boris komutasındaki 1704 yazında Livonya'ya girdi ve Dorpat'ı kuşattı. Kale, 1704 Temmuz'unda Peter I.'nin kişisel katılımıyla çekildi.

Bu olaylardan sonra, Rus ordusunun ikinci grubukuşatılmış Narva ve Estland'a girdi. Sonra askere General Ogilvy tarafından emredildi. Ve Peter Derpt'ten geldi ve yaz sonunda bu kale alındı. Katılıyorum, kale fırtınası muhteşem oldu! Bu operasyondaki Rus ordusu artan yeteneğini ve mükemmel ekipmanını gösterdi.

Polonya kampanyası

Kuzey Savaşı sırasında Charles XII,çok sayıda karar almak. Rus ordusuna karşı aktif askeri operasyonlardan vazgeçmeye karar verdi. Ve Augustus ordusu üzerindeki ana darbeyi uygulamak istedi. Genel olarak, İsveç kralı, krallığı II. Augustus yerine onun lehine olumlu yönde yükseltmek için Polonya'da diledi. Ruslarla Rzeczpospolita'dan İsveçliler arasında bir tampon bölge oluşturmaya karar verdi.

Ayrıca, 1701 Temmuz ayında İsveçli birlikler, değiluygun bir direnişle karşılaştı, Dvina'yı geçti ve Livonia'yı ele geçirdi. Polonya kampanyasının İsveç komutanı ve Rus ordusunun zaferini yakalamasıyla son buldu.

Rusya'nın işgali

Kuzey Savaşı'nın sonuçları her insan için ilginç,tarih hakkında kimin umurunda. Ama önce 1707'yi düşünün - bu sene bütün İsveçliler ordusu Saksonya'da. Bu dönemde, Charles XII kayıpları örtmeyi ve orduyu önemli ölçüde güçlendirmeyi başardı. Ve 1708'in başında İsveçliler Smolensk'e gitti. Bazıları başlangıçta Moskova yönündeki en önemli darbeyi gerçekleştirmeyi planladıklarına inanıyor. Peter Düşmanın planlarına sahip değildim: Rusların konumu her geçen gün daha da karmaşıklaştı.

Starishy'deki Askeri Konsey

Kuzey Savaşı'nın önemi her biri çok ilginçnüans onun sonucunu etkiledi. Örneğin, 11-13 Eylül, 1708'de, İsveçli kralın generalleri ile askeri bir konseyi küçük bir Smolensk yerleşiminde yapıldı. Bu, Rusya'nın işgali sırasında İsveçliler ordusunun hareketinin en doğu noktasıydı.

kuzey savaşının sonuçları

Asker daha sonraki hareketlere karar verdi.İsveçli birlikler. Bazıları Smolensk üzerinden Moskova'ya gitmeyi teklif etti, diğerleri ise güneye Ukrayna'ya taşınmak istedi. Ne yazık ki, İsveç ordusunun dinlenmeye ihtiyacı vardı: askerler yıpranmış gıda ve mühimmattan kaçtı, çoğu hastalandı. Ancak, hetman Ivan Mazepa, Ukrayna halkının desteğine İsveçliler güvence verdi ve Ukrayna'ya hareketi seçti.

Poltava

Elbette, Kuzey Savaşı'nın tarihi önemiRuslar için çok büyük. 27 Haziran 1709'da Poltava savaşında, İsveçlilerin boşuna ve büyük kayıplarla kuşatıldığı yenilgiye uğradılar.

Karl'ın bu büyük savaşı sonrasında biliniyor.XII. Osmanlı İmparatorluğu'nda saklanarak Sultan III. Ahmed'i Rusya'ya karşı askeri harekat yapmaya ikna etti. İsveç'in kraliyet ordusunu bozan cesur adamlardan biri olan Menshikov, İmparator I. Peter, Poltava Savaşı'ndaki rolüyle, Mareşal General unvanını onurlandırdı.

Savaşın sonucu

Kuzey Savaşı'nın Sonuçlarıbelirsiz ve tamamen farklı şekillerde tahmin edilmektedir. Bazıları, İsveç'in yenilgisi için, özellikle güçlü bir koalisyonun (Saksonya, Danimarka, Rzeczpospolita) bir parçası olarak ve Rusların Baltık Denizi'ne çıkışının güvence altına alınmasının yirmi yıl boyunca gerekli olmadığına işaret ediyor.

Birçoğu savaşın kökten değiştiğini itiraf ediyorBaltık'taki güç dengesi: şimdi bu bölgede Rusya'nın en büyük etkisi oldu. Tabii ki, Peter I tarafından belirlenen kilit görev çözüldü - Rusya denize açıldı ve Avrupa ile deniz ticareti kurmaya başladı.

Peter'ın reform çabaları nasıl geçti?Kuzey Savaşı? Reformlar sayesinde, sadece bir miktar ivme kazandı. Peter'ın reform faaliyetlerini bir süreliğine durdurmadığı belirtilmelidir. Bütün reformları askeri sorunlardan kaynaklanıyordu.

Bu arada, 1700-1721 Kuzey Savaşı yeterlidir.Rusya'yı güçlü bir şekilde etkiledi - ülke ciddi bir ekonomik ve demografik kriz yaşadı. Ve Finlandiya tarihinde savaşın en zor dönemi - 1714'ten 1721'e kadar - Büyük Hatred adı altında geldi. İsveç eski gücünü kaybetti ve ikincil bir duruma dönüştü.

Kuzey Savaşının başlangıcı, aşamaları ve nedenleri. Kuzey Savaşının Sonuçları 2019

Kuzey Savaşının başlangıcı, aşamaları ve nedenleri. Kuzey Savaşının Sonuçları 2019

Related news

 • İş dünyasında şans büyü
 • Hoş olmayan kokuları gidermek için bir çare olarak ayakkabılar için Deodorant
 • Side Iona Hotel 3 (Türkiye Side) - fotoğraf, fiyatlar ve yorumlar
 • Sverdlovsk Bölgesindeki Grace Dağı
 • Adan Zye Pokémonun Türleri ve yeteneklerinin tanımı

 • Kuzey Savaşının başlangıcı, aşamaları ve nedenleri. Kuzey Savaşının Sonuçları

  Kuzey Savaşının başlangıcı, aşamaları ve nedenleri. Kuzey Savaşının Sonuçları


  Kuzey Savaşının başlangıcı, aşamaları ve nedenleri. Kuzey Savaşının Sonuçları

  Kuzey Savaşının başlangıcı, aşamaları ve nedenleri. Kuzey Savaşının Sonuçları

  Kuzey Savaşının başlangıcı, aşamaları ve nedenleri. Kuzey Savaşının Sonuçları

  Kuzey Savaşının başlangıcı, aşamaları ve nedenleri. Kuzey Savaşının Sonuçları

  Kuzey Savaşının başlangıcı, aşamaları ve nedenleri. Kuzey Savaşının Sonuçları

  Kuzey Savaşının başlangıcı, aşamaları ve nedenleri. Kuzey Savaşının Sonuçları

  Kuzey Savaşının başlangıcı, aşamaları ve nedenleri. Kuzey Savaşının Sonuçları

  Kuzey Savaşının başlangıcı, aşamaları ve nedenleri. Kuzey Savaşının Sonuçları

  Kuzey Savaşının başlangıcı, aşamaları ve nedenleri. Kuzey Savaşının Sonuçları

  Kuzey Savaşının başlangıcı, aşamaları ve nedenleri. Kuzey Savaşının Sonuçları

  Kuzey Savaşının başlangıcı, aşamaları ve nedenleri. Kuzey Savaşının Sonuçları